Bronisław Pakuła ps. „Zawisza” (ur. 1926, Wytyczno) był świadkiem bitwy pod Wytycznem, którą 2 października 1939 r. stoczyli żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza z jednostkami Armii Czerwonej. Po bitwie wspólnie z mamą i bratem ukrywał KOP-istów, za co omal nie zostali rozstrzelani przez czerwonoarmistów. W 1944 roku wstąpił w szeregi Zgrupowania Partyzanckiego „Jeszcze Polska nie Zginęła”, dowodzonego przez płk Roberta Satanowskiego. Służył w kompanii dywersyjnej, w której zajmował się wysadzaniem torów kolejowych oraz robieniem zasadzek na transporty niemieckie. W trakcie walk został ranny. Po wyzwoleniu dostał się w szeregi oddziałów remontowo-naprawczych 8. Dywizji Piechoty 2. Armii Wojska Polskiego. Po demobilizacji działał w Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. W 1948 roku został aresztowany przez UB i ponad 5 lat siedział w więzieniu, gdzie pracował w szwalni. Po wyjściu z więzienia wyjechał do Szczecina.
00:00:07 Służba w 2 Armii Wojska Polskiego, podczas pogadanki politruka boh. powiedział o boju w Wytycznie i był przesłuchiwany przez Informację Wojskową. Donosicielstwo w wojsku. Brat w 1945 r. uciekł z wojska do oddziału „Jastrzębia”.
00:03:55 Radość żołnierzy z zakończenia wojny. Brat cioteczny, który należał do AK, został aresztowany i wywieziony w głąb ZSRR.
00:06:06 Żołnierze nie rozmawiali ze sobą o polityce – boh. rozmawiał tylko z kolegą, który przyszedł do wojska z Narodowych Sił Zbrojnych. Obawa przed donosicielami. Boh. odszedł z wojska w 1947 r. i pojechał na Lubelszczyznę. Będąc w wojsku utrzymywał kontakt z „Żelaznym” i „Jastrzębiem”. Po powrocie w rodzinne strony poruszał się po terenie posługując się dokumentami z wojska – kontakt z Kaznowskim ze Stępkowa. Po zakończeniu wojny boh. pracował w warsztatach samochodowych w Łodzi.
00:11:19 Pacyfikacja Puchaczowa w lipcu 1947 r. zorganizowana przez „Wiktora”, „Ordona” i „Żelaznego”. Wspomnienie Józefa Struga ps. „Ordon”, akcje przeciwko Ukraińcom z Hańska podczas niemieckiej okupacji. W okolicy Czarnego Lasu ukrywał się Kazik „Sowiet”, radziecki uciekinier z niemieckiej niewoli, który po wyzwoleniu nie ujawnił się.
00:15:00 Bezpośrednią przyczyną pacyfikacji Puchaczowa było zabicie trzech partyzantów z oddziału „Wiktora”. Śmierć „Żelaznego w 1951 r. Na prośbę „Żelaznego” boh. zabrał z lasu brata i Zbigniewa Pielacha.
00:20:31 Współpraca oddziału „Żelaznego” i NSZ. Wspomnienie Edwarda Taraszkiewicza ps. „Żelazny”.
00:22:23 Boh. zabrał brata i Pielacha do Łodzi, po powrocie na Lubelszczyznę zostali aresztowani. Boh. pojechał w 1948 r. na Boże Narodzenie do matki i został aresztowany przez UB. Przesłuchanie w Lublinie – wypytywanie o partyzantów z Czarnego Lasu.
00:29:21 Tortury podczas przesłuchania prowadzonego przez UB, sadyzm strażników. Po rozprawie boh. trafił do więzienia na Zamku w Lublinie – warunki w więzieniu. Wyżywienie w więzieniu – paczki od rodzin. Donosiciele w więzieniu – rozpoznawanie kapusiów. Zabieranie medalików więźniom.
00:35:44 UB nachodziło matkę, działalność Pajączkowskiego z Zabrodzia.
00:38:49 W więzieniu nie obchodzono świąt. Boh. pracował jako prasowacz w szwalni, gdzie szyto mundury dla WOP i kufajki dla Korei.
00:41:16 Wspomnienie kolegów z więzienia. Boh. nie miał kontaktu z rodziną. Pomoc medyczna w więzieniu.
00:43:46 Radość po śmierci Stalina. Wychodząc z więzienia boh. odebrał zarobione pieniądze i kupił ubranie w towarzystwie strażnika, który odprowadził go na stację. Boh. przyjechał do Szczecina, gdzie mieszkała jego siostra – meldowanie się na milicji, rozmowy z funkcjonariuszami. Koledzy namówili boh., by zapisał się do ZBoWiD.
00:49:33 Brat siedział w więzieniu w Jaworznie i pracował w kopalni. Matka siedziała w więzieniu na Zamku w Lublinie. Namawianie boh., by wydał „Żelaznego”.
00:51:23 Podczas wydarzeń poznańskich boh. był wzywany na milicję. Boh. pracował w elektrowni – zakład nie mógł strajkować. Donosiciele w Solidarności.
mehr...
weniger
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau
ul. Foksal 17, 00-372 Warszawa
Mo. - Fr. 9:00 - 15:00 Uhr
(+48) 22 182 24 75
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Berlin
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Diese Seite verwendet Cookies. Mehr Informationen
Das Archiv des Pilecki-Instituts sammelt digitalisierte Dokumente über die Schicksale polnischer Bürger*innen, die im 20. Jahrhundert unter zwei totalitären Regimes – dem deutschen und sowjetischen – gelitten haben. Es ist uns gelungen, Digitalisate von Originaldokumenten aus den Archivbeständen vieler polnischer und ausländischer Einrichtungen (u. a. des Bundesarchivs, der United Nations Archives, der britischen National Archives, der polnischen Staatsarchive) zu akquirieren. Wir bauen auf diese Art und Weise ein Wissenszentrum und gleichzeitig ein Zentrum zur komplexen Erforschung des Zweiten Weltkrieges und der doppelten Besatzung in Polen auf. Wir richten uns an Wissenschaftler*innen, Journalist*innen, Kulturschaffende, Familien der Opfer und Zeugen von Gräueltaten sowie an alle an Geschichte interessierte Personen.
Das Internetportal archiwum.instytutpileckiego.pl präsentiert unseren Bestandskatalog in vollem Umfang. Sie können darin eine Volltextsuche durchführen. Sie finden ebenfalls vollständige Beschreibungen der Objekte. Die Inhalte der einzelnen Dokumente können Sie jedoch nur in den Lesesälen der Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau und Berlin einsehen. Sollten Sie Fragen zu unseren Archivbeständen und dem Internetkatalog haben, helfen Ihnen gerne unsere Mitarbeiter*innen weiter. Wenden Sie sich auch an sie, wenn Sie Archivgut mit beschränktem Zugang einsehen möchten.
Teilweise ist die Nutzung unserer Bestände, z. B. der Dokumente aus dem Bundesarchiv oder aus der Stiftung Zentrum KARTA, nur beschränkt möglich – dies hängt mit den Verträgen zwischen unserem Institut und der jeweiligen Institution zusammen. Bevor Sie vor Ort Zugang zum Inhalt der gewünschten Dokumente erhalten, erfüllen Sie bitte die erforderlichen Formalitäten in der Bibliothek und unterzeichnen die entsprechenden Erklärungsformulare. Informationen zur Nutzungsbeschränkung sind in der Benutzungsordnung der Bibliothek zu finden. Vor dem Besuch empfehlen wir Ihnen, dass Sie sich mit dem Umfang und Aufbau unserer Archiv-, Bibliotheks- und audiovisuellen Bestände sowie mit der Besucherordnung und den Nutzungsbedingungen der Sammlung vertraut machen.
Alle Personen, die unsere Bestände nutzen möchten, laden wir in den Hauptsitz des Pilecki-Instituts, ul. Foksal 17 in Warschau ein. Die Bibliothek ist von Montag bis Freitag von 9.00 bis 15.00 Uhr geöffnet. Bitte melden sie sich vor Ihrem Besuch per E-Mail: czytelnia@instytutpileckiego.pl oder telefonisch unter der Nummer (+48) 22 182 24 75 an.
In der Berliner Zweigstelle des Pilecki-Instituts befindet sich die Bibliothek am Pariser Platz 4a. Sie ist von Dienstag bis Freitag von 10.30 bis 17.30 Uhr geöffnet. Ihr Besuch ist nach vorheriger Anmeldung möglich, per E-Mail an bibliothek@pileckiinstitut.de oder telefonisch unter der Nummer (+49) 30 275 78 955.
Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung. Mit der Nutzung der Website erklären Sie sich mit ihren Bedingungen einverstanden..