Zdzisław Baszak ps. „Pirat” (ur. 1920, Wola Gręboszowska) – uczestnik kampanii wrześniowej, weteran bitwy pod Pszczyną. W 1939 roku wstąpił do organizacji konspiracyjnej Służba Zwycięstwu Polski. Tworzył podziemne struktury organizacji w Dąbrowie Tarnowskiej, został komendantem obwodu Dąbrowa Tarnowska ZWZ-AK Drewniaki (do kwietnia 1940, gdy jego miejsce zajął Władysław Kabat ps. „Brzechwa”). W 1940 roku był aresztowany, ale wymknął się Niemcom. Od tej pory ukrywał się po drugiej stronie Wisły, w powiecie buskim. Pracował przy nasypie wałów rzecznych – jednocześnie samodzielnie tworzył struktury konspiracyjne i działał przeciw Niemcom. Był oficerem ds. dywersji i sabotażu przy Komendzie Obwodu Dąbrowa Tarnowska. Na polecenie Władysława Kabata włączył się do akcji Most III. W 1945 r. zorganizował akcję na Urząd Skarbowy w Brzesku, w wyniku której zabrano z urzędu około 2,5 miliona złotych dla Polskiego Stronnictwa Ludowego. W tym samym czasie rozpoczął studia na Akademii Handlowej w Krakowie, które przerwało aresztowanie przez UB w 1948 r. Został skazany na sześć lat więzienia, na mocy amnestii wyszedł po trzech latach. Po długotrwałych problemach ze znalezieniem pracy został zatrudniony w Ministerstwie Rolnictwa. Był wieloletnim prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej-Okręg Tarnów.
more...
less
[00:00:07] Autoprezentacja boh. urodzonego w 1920 r. w Woli Gręboszowskiej.
[00:00:26] Prezentacja rodziców: Stefanii i Jana. Boh. chodził do sześcioklasowej szkoły, wszystkie klasy uczyły się w jednym pomieszczeniu. Dalsza edukacja w nowo wybudowanej w Dąbrowie Tarnowskiej. Wysokie opłaty w prywatnych szkołach. Korepetycje z łaciny, po których boh. dostał się do państwowego gimnazjum w Tarnowie. Po maturze ukończył roczną Szkołę Podchorążych Rezerwy w Krakowie, w październiku 1939 r. miał rozpocząć studia na Uniwersytecie Jagiellońskim.
[00:07:10] Po ostatnich ćwiczeniach boh. został zmobilizowany i ruszył na piechotę na front – marsz polami w upalne dni. Okoliczności spotkania koło Pszczyny żołnierza z Tarnowa i jego prośba. Boh. był dowódcą trzech ckm-ów i został wysłany na stanowisko bojowe na przedmieściach Pszczyny – ostrzelanie przez snajpera. [+]
[00:13:50] Informacje o niemieckim uzbrojeniu podawane w podchorążówce – faktyczny stan niemieckiego uzbrojenia. Podkomendni boh. zginęli podczas ataku niemieckich czołgów, do których strzelano z karabinów maszynowych. Rezultat walki z czołgami polskiej piechoty pod dowództwem kpt. Alfreda Mikke. [+]
[00:23:00] Boh. leżąc w dole przeciął kabel łączności niemieckiego czołgu – ucieczka przed Niemcami.
[00:33:23] Niemieccy osadnicy w okolicach Tarnowa – działalność „piątej kolumny”. Wybuch na dworcu kolejowym w Tarnowie. Ucieczka ludności cywilnej z miast, ataki niemieckich samolotów.
[00:39:42] Boh. próbował okrążyć walczących i dotrzeć do swojego batalionu. Polacy byli uzbrojeni w karabiny maszynowe – rozkaz, by użyć rusznic przeciwpancernych, które leżały zapakowane. Doświadczenie armii niemieckiej zdobyte podczas wojny w Hiszpanii. Koloniści niemieccy nad Wołgą – współpraca Niemców ze Stalinem.
[00:45:45] Początek walk pod Pszczyną, przygotowanie Niemców do bitwy, pomoc „piątej kolumny”.
[00:49:55] Jeden z polskich oddziałów został odcięty i schronił się w lesie, nocny atak na niemiecki sztab. Boh. dotarł do polskich oddziałów w okolicy Skawiny i został dowódcą stanowiska moździerzy w parku zakładu dla psychicznie chorych w Kobierzynie. Niemcy ostrzelali placówkę, wzbudzając panikę wśród chorych. Spotkanie z mężczyzną, którego rodzina umieściła w szpitalu z powodu sporu o spadek – ochotnik po przebraniu w uniform dozorcy wstąpił do oddziału. [+]
[01:04:31] Wycofywanie się w kierunku Sanu, brak wody dla koni. Moment spotkania z „chorym” w Kobierzynie. Boh. mijał Dąbrowę Tarnowską, ale nikogo z rodziny nie było w domu. Trudności z zaopatrzeniem, ucieczki żołnierzy – nagły wzrost liczby rowerzystów – wycofanie się za San.
[01:13:35] Dotarcie w okolice Puszczy Solskiej, skąd później Niemcy wywozili mieszkańców, by osiedlać swoich kolonistów. Charakter walk podczas kampanii wrześniowej – taktyka Niemców. Palenie papierosów podczas przerw w trakcie walki, skręty z brzozowej kory.
[01:20:10] Walki artylerii – rola obserwatora. Wieczorem żołnierze weszli do wsi opuszczonej przez Niemców, gdzie boh. natknął się na zwłoki niemieckiego żołnierza. Zasadzka na Niemców.
[01:26:20] W Hucie Różanieckiej boh. wszedł do pustego domu, w którym na stole stało jedzenie, boh. zorientował się, że było to przyjęcie weselne, z którego ludzie uciekli – spotkanie z niemieckim żołnierzem. Po latach boh. był we wsi i w księgach parafialnych odnalazł zapis ślubu w ostatnich dniach września.
[01:32:44] Potyczka z Niemcami w okolicach Huty Różanieckiej. Obecnie w miejscu potyczki, podczas której zginął jeden z żołnierzy, stoi krzyż postawiony przez mieszkańców wsi.
[01:40:30] Boh. znalazł przy zwłokach Niemca mapę z przedstawieniem sytuacji, lornetkę (zbryzganą krwią poprzedniego właściciela) oraz portfel z markami i złotówkami. Sytuacja otoczonych oddziałów w ostatnich dniach września.
[01:49:36] Kapitulacja i rozbrojenie polskich oddziałów, wśród jednostek składających broń był 16 Pułk Piechoty. Jeden z oficerów zastrzelił się po podjęciu decyzji o kapitulacji.
[01:57:10] Boh. po kapitulacji szedł lasami do domu. Żołnierze nie mieli wiedzy o sytuacji na froncie – rezygnacja z marszu do Lwowa po zajęciu miasta przez sowietów. Wspomnienie natknięcia się na niemieckiego żołnierza w Hucie Różanieckiej – boh. głodował, miał trudności ze zdobyciem wody.
[02:03:10] Boh. wrócił do domu na początku października [1939], po kilku dniach zjawił się mężczyzna, którego przysłał Zawadzki – rozmowa o organizowaniu konspiracji, przysięga na krzyż.
[02:07:28] Podczas przemarszu żołnierzy 16 pułku przez Puszczę Niepołomicką boh. zgubił się nocą w lesie – odnalezienie kolegów. Po przejściu pułku przez Dunajec most został podpalony, po drugiej stronie została część żołnierzy 20 Pułku. Boh. przyszedł do rodzinnego domu w Dąbrowie Tarnowskiej – reakcja na widok żołnierza śpiącego na podwórku. [+]
[02:15:18] W Kolbuszowej boh. zobaczył Żyda biegnącego z chlebem i wszedł do domu, w którym przy stole siedziało kilku starych Żydów – odkrycie basenu do przechowywania jajek. Refleksja na temat spożywania świeżych jaj. [+]
[02:21:54] Strzelanina podczas gotowania kurczaka, którego boh. nie zdążył zjeść.
[02:24:02] Po kapitulacji boh. szedł z kolegą ppor. Adolfem Dąbrowskim – decyzja o ucieczce w las, gdzie boh. znalazł słupy graniczne między Austrią i Rosją. Przeprawa łodzią Ukraińców przez San, kupno roweru za pieniądze znalezione przy zwłokach niemieckiego żołnierza. [+]
[02:31:35] Rower został zabrany przez Niemców podczas aresztowania boh. w 1940 r.
[02:33:23] Początki w konspiracji, do której boh. wciągał gimnazjalnych kolegów. W kwietniu 1940 r. zgłosił się kpt. WP, który przejął jego obowiązki. Zadania organizacji – podtrzymywanie morale, wiadomość o kapitulacji Francji.
[02:38:30] Mobilizacja w 1939 r. – wzrost liczby ślubów, odprowadzanie poborowych do koszar przez rodziny. Stan przygotowania rezerwistów do obsługi karabinów maszynowych. Podczas wydawania sortów mundurowych boh. dostał za duże buty – kłopoty z zakładaniem onucy – stan stóp po dniu ćwiczeń – podmiana butów. [+]
[02:48:25] Przyjmowanie poborowych w koszarach – metoda trzeźwienia podchmielonych. Stan uzbrojenia – boh. dostał amunicję do karabinów maszynowych w skrzynkach, a nie w taśmach i poranił ręce o metalową skrzynkę. [+]
[02:55:05] W 1939 r. boh. kończył podchorążówkę, wykorzystanie koni w wojsku – nieumiejętne obchodzenie się żołnierzy ze zwierzętami. Atmosfera podczas mobilizacji.
more...
less
The library of the Pilecki Institute
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Monday to Friday, 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
The library of the Berlin branch of the Pilecki Institute
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
This page uses 'cookies'. More information
Ever since it was established, the Witold Pilecki Institute of Solidarity and Valor has been collecting and sharing documents that present the multiple historical facets of the last century. Many of them were previously split up, lost, or forgotten. Some were held in archives on other continents. To facilitate research, we have created an innovative digital archive that enables easy access to the source material. We are striving to gather as many archives as possible in one place. As a result, it takes little more than a few clicks to learn about the history of Poland and its citizens in the 20th century.
The Institute’s website contains a description of the collections available in the reading room as well as the necessary information to plan a visit. The documents themselves are only available in the Institute’s reading room, a public space where material is available free of charge to researchers and anyone interested in the topics collected there. The reading room also offers a friendly environment for quiet work.
The materials are obtained from institutions, public archives, both domestic and international social organizations, as well as from private individuals. The collections are constantly being expanded. A full-text search engine that searches both the content of the documents and their metadata allows the user to reach the desired source with ease. Another way to navigate the accumulated resources is to search according to the archival institutions from which they originate and which contain hierarchically arranged fonds and files.
Most of the archival materials are in open access on computers in the reading room. Some of our collections, e.g. from the Bundesarchiv, are subject to the restrictions on availability resulting from agreements between the Institute and the institutions which transfer them. An appropriate declaration must be signed upon arrival at the reading room in order to gain immediate access to these documents.
Before your visit, we recommend familiarizing yourself with the scope and structure of our archival, library and audio-visual resources, as well as with the regulations for visiting and using the collections.
All those wishing to access our collections are invited to the Pilecki Institute at ul. Stawki 2 in Warsaw. The reading room is open from 9–15, Monday to Friday. An appointment must be made in advance by emailing czytelnia@instytutpileckiego.pl or calling (+48) 22 182 24 75.
Please read the privacy policy. Using the website is a declaration of an acceptance of its terms.