Zdzisław Baszak ps. „Pirat” (ur. 1920, Wola Gręboszowska) – uczestnik kampanii wrześniowej, weteran bitwy pod Pszczyną. W 1939 roku wstąpił do organizacji konspiracyjnej Służba Zwycięstwu Polski. Tworzył podziemne struktury organizacji w Dąbrowie Tarnowskiej, został komendantem obwodu Dąbrowa Tarnowska ZWZ-AK Drewniaki (do kwietnia 1940, gdy jego miejsce zajął Władysław Kabat ps. „Brzechwa”). W 1940 roku był aresztowany, ale wymknął się Niemcom. Od tej pory ukrywał się po drugiej stronie Wisły, w powiecie buskim. Pracował przy nasypie wałów rzecznych – jednocześnie samodzielnie tworzył struktury konspiracyjne i działał przeciw Niemcom. Był oficerem ds. dywersji i sabotażu przy Komendzie Obwodu Dąbrowa Tarnowska. Na polecenie Władysława Kabata włączył się do akcji Most III. W 1945 r. zorganizował akcję na Urząd Skarbowy w Brzesku, w wyniku której zabrano z urzędu około 2,5 miliona złotych dla Polskiego Stronnictwa Ludowego. W tym samym czasie rozpoczął studia na Akademii Handlowej w Krakowie, które przerwało aresztowanie przez UB w 1948 r. Został skazany na sześć lat więzienia, na mocy amnestii wyszedł po trzech latach. Po długotrwałych problemach ze znalezieniem pracy został zatrudniony w Ministerstwie Rolnictwa. Był wieloletnim prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej-Okręg Tarnów.
mehr...
weniger
[00:00:07] Autoprezentacja boh. urodzonego w 1920 r. w Woli Gręboszowskiej.
[00:00:26] Prezentacja rodziców: Stefanii i Jana. Boh. chodził do sześcioklasowej szkoły, wszystkie klasy uczyły się w jednym pomieszczeniu. Dalsza edukacja w nowo wybudowanej w Dąbrowie Tarnowskiej. Wysokie opłaty w prywatnych szkołach. Korepetycje z łaciny, po których boh. dostał się do państwowego gimnazjum w Tarnowie. Po maturze ukończył roczną Szkołę Podchorążych Rezerwy w Krakowie, w październiku 1939 r. miał rozpocząć studia na Uniwersytecie Jagiellońskim.
[00:07:10] Po ostatnich ćwiczeniach boh. został zmobilizowany i ruszył na piechotę na front – marsz polami w upalne dni. Okoliczności spotkania koło Pszczyny żołnierza z Tarnowa i jego prośba. Boh. był dowódcą trzech ckm-ów i został wysłany na stanowisko bojowe na przedmieściach Pszczyny – ostrzelanie przez snajpera. [+]
[00:13:50] Informacje o niemieckim uzbrojeniu podawane w podchorążówce – faktyczny stan niemieckiego uzbrojenia. Podkomendni boh. zginęli podczas ataku niemieckich czołgów, do których strzelano z karabinów maszynowych. Rezultat walki z czołgami polskiej piechoty pod dowództwem kpt. Alfreda Mikke. [+]
[00:23:00] Boh. leżąc w dole przeciął kabel łączności niemieckiego czołgu – ucieczka przed Niemcami.
[00:33:23] Niemieccy osadnicy w okolicach Tarnowa – działalność „piątej kolumny”. Wybuch na dworcu kolejowym w Tarnowie. Ucieczka ludności cywilnej z miast, ataki niemieckich samolotów.
[00:39:42] Boh. próbował okrążyć walczących i dotrzeć do swojego batalionu. Polacy byli uzbrojeni w karabiny maszynowe – rozkaz, by użyć rusznic przeciwpancernych, które leżały zapakowane. Doświadczenie armii niemieckiej zdobyte podczas wojny w Hiszpanii. Koloniści niemieccy nad Wołgą – współpraca Niemców ze Stalinem.
[00:45:45] Początek walk pod Pszczyną, przygotowanie Niemców do bitwy, pomoc „piątej kolumny”.
[00:49:55] Jeden z polskich oddziałów został odcięty i schronił się w lesie, nocny atak na niemiecki sztab. Boh. dotarł do polskich oddziałów w okolicy Skawiny i został dowódcą stanowiska moździerzy w parku zakładu dla psychicznie chorych w Kobierzynie. Niemcy ostrzelali placówkę, wzbudzając panikę wśród chorych. Spotkanie z mężczyzną, którego rodzina umieściła w szpitalu z powodu sporu o spadek – ochotnik po przebraniu w uniform dozorcy wstąpił do oddziału. [+]
[01:04:31] Wycofywanie się w kierunku Sanu, brak wody dla koni. Moment spotkania z „chorym” w Kobierzynie. Boh. mijał Dąbrowę Tarnowską, ale nikogo z rodziny nie było w domu. Trudności z zaopatrzeniem, ucieczki żołnierzy – nagły wzrost liczby rowerzystów – wycofanie się za San.
[01:13:35] Dotarcie w okolice Puszczy Solskiej, skąd później Niemcy wywozili mieszkańców, by osiedlać swoich kolonistów. Charakter walk podczas kampanii wrześniowej – taktyka Niemców. Palenie papierosów podczas przerw w trakcie walki, skręty z brzozowej kory.
[01:20:10] Walki artylerii – rola obserwatora. Wieczorem żołnierze weszli do wsi opuszczonej przez Niemców, gdzie boh. natknął się na zwłoki niemieckiego żołnierza. Zasadzka na Niemców.
[01:26:20] W Hucie Różanieckiej boh. wszedł do pustego domu, w którym na stole stało jedzenie, boh. zorientował się, że było to przyjęcie weselne, z którego ludzie uciekli – spotkanie z niemieckim żołnierzem. Po latach boh. był we wsi i w księgach parafialnych odnalazł zapis ślubu w ostatnich dniach września.
[01:32:44] Potyczka z Niemcami w okolicach Huty Różanieckiej. Obecnie w miejscu potyczki, podczas której zginął jeden z żołnierzy, stoi krzyż postawiony przez mieszkańców wsi.
[01:40:30] Boh. znalazł przy zwłokach Niemca mapę z przedstawieniem sytuacji, lornetkę (zbryzganą krwią poprzedniego właściciela) oraz portfel z markami i złotówkami. Sytuacja otoczonych oddziałów w ostatnich dniach września.
[01:49:36] Kapitulacja i rozbrojenie polskich oddziałów, wśród jednostek składających broń był 16 Pułk Piechoty. Jeden z oficerów zastrzelił się po podjęciu decyzji o kapitulacji.
[01:57:10] Boh. po kapitulacji szedł lasami do domu. Żołnierze nie mieli wiedzy o sytuacji na froncie – rezygnacja z marszu do Lwowa po zajęciu miasta przez sowietów. Wspomnienie natknięcia się na niemieckiego żołnierza w Hucie Różanieckiej – boh. głodował, miał trudności ze zdobyciem wody.
[02:03:10] Boh. wrócił do domu na początku października [1939], po kilku dniach zjawił się mężczyzna, którego przysłał Zawadzki – rozmowa o organizowaniu konspiracji, przysięga na krzyż.
[02:07:28] Podczas przemarszu żołnierzy 16 pułku przez Puszczę Niepołomicką boh. zgubił się nocą w lesie – odnalezienie kolegów. Po przejściu pułku przez Dunajec most został podpalony, po drugiej stronie została część żołnierzy 20 Pułku. Boh. przyszedł do rodzinnego domu w Dąbrowie Tarnowskiej – reakcja na widok żołnierza śpiącego na podwórku. [+]
[02:15:18] W Kolbuszowej boh. zobaczył Żyda biegnącego z chlebem i wszedł do domu, w którym przy stole siedziało kilku starych Żydów – odkrycie basenu do przechowywania jajek. Refleksja na temat spożywania świeżych jaj. [+]
[02:21:54] Strzelanina podczas gotowania kurczaka, którego boh. nie zdążył zjeść.
[02:24:02] Po kapitulacji boh. szedł z kolegą ppor. Adolfem Dąbrowskim – decyzja o ucieczce w las, gdzie boh. znalazł słupy graniczne między Austrią i Rosją. Przeprawa łodzią Ukraińców przez San, kupno roweru za pieniądze znalezione przy zwłokach niemieckiego żołnierza. [+]
[02:31:35] Rower został zabrany przez Niemców podczas aresztowania boh. w 1940 r.
[02:33:23] Początki w konspiracji, do której boh. wciągał gimnazjalnych kolegów. W kwietniu 1940 r. zgłosił się kpt. WP, który przejął jego obowiązki. Zadania organizacji – podtrzymywanie morale, wiadomość o kapitulacji Francji.
[02:38:30] Mobilizacja w 1939 r. – wzrost liczby ślubów, odprowadzanie poborowych do koszar przez rodziny. Stan przygotowania rezerwistów do obsługi karabinów maszynowych. Podczas wydawania sortów mundurowych boh. dostał za duże buty – kłopoty z zakładaniem onucy – stan stóp po dniu ćwiczeń – podmiana butów. [+]
[02:48:25] Przyjmowanie poborowych w koszarach – metoda trzeźwienia podchmielonych. Stan uzbrojenia – boh. dostał amunicję do karabinów maszynowych w skrzynkach, a nie w taśmach i poranił ręce o metalową skrzynkę. [+]
[02:55:05] W 1939 r. boh. kończył podchorążówkę, wykorzystanie koni w wojsku – nieumiejętne obchodzenie się żołnierzy ze zwierzętami. Atmosfera podczas mobilizacji.
mehr...
weniger
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Mo. - Fr. 9:00 - 15:00 Uhr
(+48) 22 182 24 75
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Berlin
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Diese Seite verwendet Cookies. Mehr Informationen
Das Archiv des Pilecki-Instituts sammelt digitalisierte Dokumente über die Schicksale polnischer Bürger*innen, die im 20. Jahrhundert unter zwei totalitären Regimes – dem deutschen und sowjetischen – gelitten haben. Es ist uns gelungen, Digitalisate von Originaldokumenten aus den Archivbeständen vieler polnischer und ausländischer Einrichtungen (u. a. des Bundesarchivs, der United Nations Archives, der britischen National Archives, der polnischen Staatsarchive) zu akquirieren. Wir bauen auf diese Art und Weise ein Wissenszentrum und gleichzeitig ein Zentrum zur komplexen Erforschung des Zweiten Weltkrieges und der doppelten Besatzung in Polen auf. Wir richten uns an Wissenschaftler*innen, Journalist*innen, Kulturschaffende, Familien der Opfer und Zeugen von Gräueltaten sowie an alle an Geschichte interessierte Personen.
Das Internetportal archiwum.instytutpileckiego.pl präsentiert unseren Bestandskatalog in vollem Umfang. Sie können darin eine Volltextsuche durchführen. Sie finden ebenfalls vollständige Beschreibungen der Objekte. Die Inhalte der einzelnen Dokumente können Sie jedoch nur in den Lesesälen der Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau und Berlin einsehen. Sollten Sie Fragen zu unseren Archivbeständen und dem Internetkatalog haben, helfen Ihnen gerne unsere Mitarbeiter*innen weiter. Wenden Sie sich auch an sie, wenn Sie Archivgut mit beschränktem Zugang einsehen möchten.
Teilweise ist die Nutzung unserer Bestände, z. B. der Dokumente aus dem Bundesarchiv oder aus der Stiftung Zentrum KARTA, nur beschränkt möglich – dies hängt mit den Verträgen zwischen unserem Institut und der jeweiligen Institution zusammen. Bevor Sie vor Ort Zugang zum Inhalt der gewünschten Dokumente erhalten, erfüllen Sie bitte die erforderlichen Formalitäten in der Bibliothek und unterzeichnen die entsprechenden Erklärungsformulare. Informationen zur Nutzungsbeschränkung sind in der Benutzungsordnung der Bibliothek zu finden. Vor dem Besuch empfehlen wir Ihnen, dass Sie sich mit dem Umfang und Aufbau unserer Archiv-, Bibliotheks- und audiovisuellen Bestände sowie mit der Besucherordnung und den Nutzungsbedingungen der Sammlung vertraut machen.
Alle Personen, die unsere Bestände nutzen möchten, laden wir in den Hauptsitz des Pilecki-Instituts, ul. Stawki 2 in Warschau ein. Die Bibliothek ist von Montag bis Freitag von 9.00 bis 15.00 Uhr geöffnet. Bitte melden sie sich vor Ihrem Besuch per E-Mail: czytelnia@instytutpileckiego.pl oder telefonisch unter der Nummer (+48) 22 182 24 75 an.
In der Berliner Zweigstelle des Pilecki-Instituts befindet sich die Bibliothek am Pariser Platz 4a. Sie ist von Dienstag bis Freitag von 10.30 bis 17.30 Uhr geöffnet. Ihr Besuch ist nach vorheriger Anmeldung möglich, per E-Mail an bibliothek@pileckiinstitut.de oder telefonisch unter der Nummer (+49) 30 275 78 955.
Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung. Mit der Nutzung der Website erklären Sie sich mit ihren Bedingungen einverstanden..