Teresa Danuta Mirowska z d. Dul (ur. 1936, Annopol) - jej ojciec Stefan (ur. 1914 w Jakubowicach) od najmłodszych lat zajmował się handlem, a matka Bogumiła Przybylska urodziła się w 1916 roku w Annopolu w rodzinie rolniczej. Od 1943 do 1960 roku rodzina mieszkała w pożydowskim domu, przyznanym przez administrację niemiecką. W 1943 roku Teresa rozpoczęła naukę w Szkole Powszechnej im. ks. Poniatowskiego w Annopolu. Była świadkiem utworzenia i likwidacji getta w Annopolu. Podczas frontu w 1944/45 roku rodzina została wysiedlona do Kowalina w gminie Kraśnik. Wcześniej ukrywała się w pobliskiej wsi Opoka Duża. Podczas wygnania zmarł kilkuletni brat pani Teresy. W Kowalinie Teresa kontynuowała naukę w szkole. Następnie kontynuowała ją w szkole w Annopolu, a także w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 1950 roku Teresa ukończyła siedmioklasową szkołę powszechną i dostała się do Liceum Ogólnokształcącego w Ćmielowie, ukończonego egzaminem maturalnym w 1954 roku. Przez rok studiowała prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1955 roku porzuciła studia i wyszła za mąż za Edwarda Mirowskiego. Urodzony w 1933 roku małżonek pochodził z rodziny rolniczej. Jego ojciec Ignacy był ochotnikiem na wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, później ułanem 24 Pułku Ułanów w Kraśniku i uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 roku. Mąż Teresy ukończył studia inżynierskie (budownictwo lądowe) na krakowskiej Politechnice i całe życie pracował jako projektant, budowlaniec. Był budowniczym kilkunastu kościołów, m.in. w Lublinie i Zamościu. Państwo Mirowscy mieli troje dzieci: Władysława (ur. 1956, rolnik), Joannę (ur. 1961, psycholog) i Marię Magdalenę (1962). W 1972 roku pobudowali dom. W 1992 roku po śmierci męża Teresa przejęła po nim przedsiębiorstwo budowlane. W 1994 przeszła na rentę rodzinną po mężu. W kolejnych latach zajmowała się wychowywaniem dzieci i prowadzeniem gospodarstwa domowego. Ma dwanaścioro wnucząt i dwanaścioro prawnucząt.
mehr...
weniger
[00:00:15] Na 5 czerwca 1945 została zamówiona msza za „szczęśliwy powrót męża i ojca z wojny” – dokładnie tego dnia wrócił ojciec i uczestniczył w tej mszy. [+] Koniec wojny ogłoszony przez partyjniaka Bownika z balkonu domu państwa Sobaszków, brak informacji o ojcu. Listy ojca z frontu. Okropność wojny, trauma dla dziecka.
[00:03:04] Odbudowa miasta: „każdy we własnym zakresie”. Mąż: szkoła podstawowa w Annopolu, liceum w starym Kraśniku, studia na Politechnice Krakowskiej – Budownictwo Lądowe. Znajomość od dziecka, list do boh. od studenta, początki narzeczeństwa. Studia boh. w Krakowie, ślub w 1955 r., na I roku studiów boh., zakończenie edukacji boh. Dyplom inżyniera dla męża.
[00:08:10] Urodziny syna Władysława (1956) w szpitalu w Annopolu, warunki w szpitalu. Lekarz rodzinny Józef Byszuk. Po studiach nakaz pracy dla męża – w Kunowie za Ostrowcem przy budowie linii kolejowej – uciekł po 3 dniach. Zatrudnienie w Lubelskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Ogólnego (LPBO) w Lublinie – praca w Kraśniku Fabrycznym, boh. mieszkała przy rodzicach. Zatrudnienie męża przy budowie bloków dla kopalni w Annopolu – tam otrzymanie mieszkania przy ul. Świeciechowskiej. Potem praca w Lublinie.
[00:13:27] Przynależność męża do ZMP, nie należał do PZPR. Z LPBO przeszedł do przedsiębiorstwa w Kraśniku jako naczelny inżynier [Kraśnickie Przedsiębiorstwo Budowlane], dyrektor mianowany przez partię. Dojazdy samochodem moskwicz z Annopola do Kraśnika – trzeci samochód w mieście.
[00:19:25] Urodziny córki Joanny (1961) i Marii Magdaleny (1962). Wybudowanie domu w 1972 r. W 1975 r. koniec pracy męża w KPB po połączeniu wiodącego KPB z przedsiębiorstwem biłgorajskim BePeBe w zjednoczeniu lubelskim. Rezygnacja męża w akcie protestu.
[00:22:57] Utworzenie przez męża pracowni projektowej przy KPB. Namawianie męża do wstąpienia do PZPR, zatargi z PZPR, „wyrzucanie” męża z partii, do której nie należał. [+]
[00:25:28] Praca w biurze projektów Inwestprojektu w Sandomierzu – budowa kotłowni na osiedlu w Tarnobrzegu – posądzenie o łapówkarstwo, 8 miesięcy więzienia w Lublinie, uniewinnienie. Po wyjściu z więzienia budowanie kościołów, zatrudniony w kurii biskupiej od 1978 r., najniższa emerytura po mężu – jak po księdzu. Reforma emerytur premiera Buzka. [+]
[00:30:30] Pierwszy wybudowany kościół w Kraśniku Fabrycznym pw. św. Józefa Robotnika. Praca parafian w czynie społecznym – ręczne prostowanie gwoździ. [+] Mąż boh. zbudował czternaście kościołów w Lublinie i dom dla księży emerytów. Zmarł w 1992 r. w wieku 59 lat.
[00:34:30] Przejęcie przedsiębiorstwa po mężu, dokończenie budowy urzędu gminy. Powstanie firm polonijnych. [+]
[00:37:12] Wojewódzki lekarz Szymanek, budowa przychodni zdrowia i szpitala w Kraśniku oraz szkoły w Janiszowie. Ośrodek zdrowia zbudowany na kirkucie. [+]
[00:41:41] Zbudowanie szkoły tysiąclatki w Annopolu (komitet społeczny) przez LPBO. Aktywizacja miasta: postawienie pomnika przez Ligę Kobiet, zmniejszenie rynku. Elektryfikacja w końcu lat 40., „wielkie osiągniecie”.
[00:46:32] Brat Wojciech pracował jako elektryk w kopalni, potem w Metalchemie. Brat Jacek zaangażowany społeczne. Syn Władysław uciekał przed wojskiem – przejął gospodarstwo dziadka Mirowskiego, 5 ha, pomoc synowi. Dokupienie 12 ha ziemi ornej i 14 ha łąk nad Wisłą, chów owiec na wełnę i jagnięta. Losy syna, synowa Małgorzata Czernikiewiczówna, córka Agata Mirowska. Druga żona Irena Babieradzka, syn zmarł w 2019. Pozostałe wnuki: Katarzyna, Edward, Krzysztof, prawnuki Zofia, Tadeusz, Leon, Gniewko. [+]
[00:52:36] Córka Joanna studiowała psychologię na KUL, lekarz psychiatra Jerzy Wieczorek w Gliwic, córki Barbara, Katarzyna, Zofia, absolwentki psychologii.
[00:57:19] Córka Maria Magdalena: mąż Marek Dudek, skończyli historię sztuki na KUL, pracuje jako nauczycielka. Wnuki: Maciej, Ewa, Agnieszka, Magda, Joanna.
[01:02:00] Babcia Elżbieta Dul (ur. 1895 r., mąż Wincenty Dul) mieszkała z synem Feliksem. Ojciec Stefan, bracia ojca Jan, Feliks, Tadeusz, siostra Zofia Milczuk (ur. 1934 r.). Stryj Jan był na robotach w III Rzeszy, mieszkał z żoną Niemką w Annopolu (dzieci Stanisław i Anna Gierczak dd. Dul). [+]
[01:07:28] Stryj Tadeusz wyjechał na Ziemie Zachodnie, urwany kontakt. Stryj Feliks mieszkał z rodziną w Annopolu (żona Helena Piec, dzieci Tomasz, Sławomir, Ewelina). Zofia Milczuk, mąż z Zamościa, dzieci: Grażyna, Marek, Marian.
[01:12:23] Ojciec boh. „czekał na upadek komuny”. W przeddzień inwazji Rosjan na Czechosłowację boh. z mężem przyjechała z wycieczki na Węgry, poruszenie w rodzinie. W 1956 r. „uwierzyliśmy Gomułce”. Bierut: „sługus ZSRR”. „Żyłam w komunie”, mąż marzył o wolności w czasie PRL. Mąż nie angażował się w działalność polityczną, ani PZPR, ani „S”.
[01:17:00] Początek lat 80., strach przed wojną. Wprowadzenie stanu wojennego: wszechobecni żołnierze, zomowcy na rynku w Sandomierzu, koksowniki na rynku. Brat Wojciech wcielony w ramach wojska do ZOMO. Żywność na kartki – cielęcina z wolnego rynku. 13 grudnia 1981 r. „prawie jak wojna”, przepustki na wjazd do Lublina.
[01:20:54] Losy rodzeństwa mamy (ur. 1916): bracia Józef Przybylski (1918) i Henryk Przybylski (1923), siostry Janina Zgardzińska (1920), Jadwiga Przywara (1925). Henryk aresztowany w czasie wojny, wcielony do wojska. Janina pracowała w kopalni fosforytów, potem w Metalchemie i KPB jako księgowa.
[01:24:55] Jan Skorupa z Annopola, pierwszy mąż Janiny Zgardzińskiej, zginął po wojnie w niewyjaśnionych okolicznościach, pracował jako kierowca w Ministerstwie Propagandy w Lublinie, potem w Warszawie. Drugi mąż Bronisław Zgardziński był strażakiem.
[01:27:33] Na cmentarzu w Annopolu jest 17 powojennych grobów, z czego tylko 4 osoby zabite przez Niemców: Likosowie za przechowywanie Żydów i partyzanci Kozłowscy. Reszta to bratobójcze porachunki po wojnie. Dwóch pracowników gminy zabitych na Grabówce przez partyzantów („niezłomnych”): Wacław Wieczorek (l. 42) i Pawilczuk podczas zbierania kontyngentu.
[01:30:05] Ojciec i syn Gilbertowie zabici po wojnie w nieznanych okolicznościach, Piotr Gola – przepadł bez wieści. [++] Kozłowski był partyzantem BCh, wydany przez sąsiada i zabity przez Niemców. Osiedlili się przed wojną w Annopolu, przyjechali z Francji. Partyzantka Klotylda Piec. Ubecy Smoczyński, Szymanek z Kraśnika.
[01:36:56] Posterunek milicji w Annopolu, nie było siedziby UB, tylko tajniacy i ormowcy.
[01:38:43] „Miałam dobre życie, zgodne małżeństwo, dzieci wyrosły na porządnych ludzi”. W czasie wojny ochrona rodziców. Najważniejsze w życiu małżeństwo i rodzina, pomimo trudów. Najgorsze pięć miesięcy, gdy mąż został aresztowany. Młodzi Polacy z Opoki, Nowego Rachowa, głównie milicjanci, zamordowani po wojnie, pochowani w Annopolu (Edward Grzesik, Tadeusz Kwiecień). Napad na posterunek w Trzydniku, zabicie wszystkich milicjantów. „Każdy chciał przeżyć, a tu się nie dało, bezsensowna walka po wojnie”. [+]
[01:46:37] Pierwsze zetknięcie boh. ze śmiercią, gdy umarła siostra, a potem nagle brat: mama pojechała odwiedzić ojca w Stańkowie, boh. w domu dziadków. Powrót mamy po pogrzebie syna – omdlenie mamy, trauma i depresja [++]. Przeżywanie śmierci męża przez boh. – miał glejaka.
[01:49:02] Dokończenie budowy siedziby urzędu gminy, renta rodzinna w 1994 r. – 360 zł. Codzienna praca w ogródku, przygotowywanie przetworów dla dzieci, modlitwa. Miłość i szacunek dzieci, zjazdy rodzinne na 40 osób. „Naprawdę jestem szczęśliwa”. [+]
mehr...
weniger
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Mo. - Fr. 9:00 - 15:00 Uhr
(+48) 22 182 24 75
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Berlin
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Diese Seite verwendet Cookies. Mehr Informationen
Das Archiv des Pilecki-Instituts sammelt digitalisierte Dokumente über die Schicksale polnischer Bürger*innen, die im 20. Jahrhundert unter zwei totalitären Regimes – dem deutschen und sowjetischen – gelitten haben. Es ist uns gelungen, Digitalisate von Originaldokumenten aus den Archivbeständen vieler polnischer und ausländischer Einrichtungen (u. a. des Bundesarchivs, der United Nations Archives, der britischen National Archives, der polnischen Staatsarchive) zu akquirieren. Wir bauen auf diese Art und Weise ein Wissenszentrum und gleichzeitig ein Zentrum zur komplexen Erforschung des Zweiten Weltkrieges und der doppelten Besatzung in Polen auf. Wir richten uns an Wissenschaftler*innen, Journalist*innen, Kulturschaffende, Familien der Opfer und Zeugen von Gräueltaten sowie an alle an Geschichte interessierte Personen.
Das Internetportal archiwum.instytutpileckiego.pl präsentiert unseren Bestandskatalog in vollem Umfang. Sie können darin eine Volltextsuche durchführen. Sie finden ebenfalls vollständige Beschreibungen der Objekte. Die Inhalte der einzelnen Dokumente können Sie jedoch nur in den Lesesälen der Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau und Berlin einsehen. Sollten Sie Fragen zu unseren Archivbeständen und dem Internetkatalog haben, helfen Ihnen gerne unsere Mitarbeiter*innen weiter. Wenden Sie sich auch an sie, wenn Sie Archivgut mit beschränktem Zugang einsehen möchten.
Teilweise ist die Nutzung unserer Bestände, z. B. der Dokumente aus dem Bundesarchiv oder aus der Stiftung Zentrum KARTA, nur beschränkt möglich – dies hängt mit den Verträgen zwischen unserem Institut und der jeweiligen Institution zusammen. Bevor Sie vor Ort Zugang zum Inhalt der gewünschten Dokumente erhalten, erfüllen Sie bitte die erforderlichen Formalitäten in der Bibliothek und unterzeichnen die entsprechenden Erklärungsformulare. Informationen zur Nutzungsbeschränkung sind in der Benutzungsordnung der Bibliothek zu finden. Vor dem Besuch empfehlen wir Ihnen, dass Sie sich mit dem Umfang und Aufbau unserer Archiv-, Bibliotheks- und audiovisuellen Bestände sowie mit der Besucherordnung und den Nutzungsbedingungen der Sammlung vertraut machen.
Alle Personen, die unsere Bestände nutzen möchten, laden wir in den Hauptsitz des Pilecki-Instituts, ul. Stawki 2 in Warschau ein. Die Bibliothek ist von Montag bis Freitag von 9.00 bis 15.00 Uhr geöffnet. Bitte melden sie sich vor Ihrem Besuch per E-Mail: czytelnia@instytutpileckiego.pl oder telefonisch unter der Nummer (+48) 22 182 24 75 an.
In der Berliner Zweigstelle des Pilecki-Instituts befindet sich die Bibliothek am Pariser Platz 4a. Sie ist von Dienstag bis Freitag von 10.30 bis 17.30 Uhr geöffnet. Ihr Besuch ist nach vorheriger Anmeldung möglich, per E-Mail an bibliothek@pileckiinstitut.de oder telefonisch unter der Nummer (+49) 30 275 78 955.
Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung. Mit der Nutzung der Website erklären Sie sich mit ihren Bedingungen einverstanden..