Witalij Czirkow (ur. 1986, Celinograd, Kazachstan) – jego ojciec Paweł Czirkow urodził się w chińskim Harbinie jako syn potomków białych emigrantów. W 1954 roku, w czasie odwilży po śmierci Stalina i na skutek akcji agitacyjnej, dziadkowie Witalija wrócili do ZSRR. Jego rodzice poznali się studiując budownictwo w Instytucie Inżynieryjno-Budowlanym w Celinogradzie. Witalij Czirkow był uczniem klasy eksperymentalnej, po ukończeniu IX klasy uczył się przez dwa lata w liceum humanistyczno-ekonomicznym, potem studiował ekonomię w Wyższej Szkole Rolniczej uzyskując tytuł magistra. Witalij Czirkow ożenił się z Anną z domu Gordziejczuk, Polką urodzoną w Kazachstanie. Po przyjściu na świat dwójki dzieci rodzina zdecydowała się na wyjazd do Polski, co nastąpiło w roku 2020.
[00:00:07] Autoprezentacja boh. urodzonego w 1986 r. w Celinogradzie.
[00:00:25] Matka urodziła się w Północnym Kazachstanie w kustanajskiej obłasti. Ojciec urodził się w Chinach w 1954 r., gdy miał dwa miesiące dziadkowie przeprowadzili się do Związku Radzieckiego – podróż do ZSRR, okoliczności uniknięcia represji po powrocie. Ojciec był potomkiem białogwardzistów, którzy w czasie rewolucji uciekli do Chin i mieszkali niedaleko Harbina. Dziadkowie początkowo mieszkali w obłasti kemerowskiej, potem w omskiej, następnie zamieszkali w Kazachstanie. [+]
[00:03:28] Rodzice poznali się studiując budownictwo w Celinogradzie, ślub wzięli w 1978 r. W tym czasie dziadkowie już nie żyli. Pradziadkowie zmarli w Chinach i tam zostali pochowani, dziadek chciał jeździć na ich grób, ale to się nie udało, ojciec nigdy nie był w Chinach. Wraz ze śmiercią dziadka zanikła pamięć o miejscu pochówku jego rodziców.
[00:05:10] Boh. ma jednego brata. Wspomnienie rodzinnego Celinogradu – przeprowadzka do centrum miasta. Zmiana nazwy z Celinogradu na Akmołę i potem Astanę. W czasie kryzysu gospodarczego boh. był dzieckiem i podobały mu się przerwy w dostawach prądu. Ojciec pracował w budownictwie, po rozpadzie ZSRR zajął się biznesem – postrzeganie prywatnej inicjatywy w Związku Radzieckim. Ojciec w dzień zajmował się handlem, a nocami był stróżem na parkingu. [+]
[00:09:20] W szkole byli uczniowie różnych narodowości, w tym Koreańczycy, Tatarzy, Ukraińcy – wzajemne relacje. Boh. uczył się w klasie eksperymentalnej – nacisk na nauczanie matematyki. W X i XI klasie był uczniem liceum humanistyczno-ekonomicznego, a potem studiował ekonomię w Wyższej Szkole Rolniczej.
[00:12:20] Boh. miał 18. lat, gdy poznał przyszłą żonę, Polkę z pochodzenia – idea wyjazdu do Polski. Boh. był jeszcze studentem i nie był gotowy na taki krok. Po narodzinach dwójki dzieci zaczął rozważać wyjazd, by zapewnić im lepszą przyszłość i bezpieczeństwo. Boh. miał w Kazachstanie dobrą pracę, żona zajmowała się domem, dzieci chodziły na zajęcia pozalekcyjne. Dokumenty na wyjazd złożono w 2018 r. Oczekiwanie na wyjazd. Boh. powiedział o tym w pracy – reakcja kolegów.
[00:18:10] Organizowanie wyjazdu – napotkane trudności, sprawy podatkowe. Kazachska biurokracja. Zgoda na wyjazd z dziećmi.
[00:21:40] Reakcja rodziców na wiadomość, że syn z rodziną chce wyjechać do Polski. Boh. przyjechał z ojcem – odwiedzanie ośrodków adaptacyjnych dla repatriantów z Kazachstanu. Wrażenia ojca i wrażenia boh. z pierwszego pobytu w Polsce – konstatacja, że przez ostatnie 30 lat zrobiono tu więcej niż w krajach dawnego ZSRR. Boh. czuł się w Polsce swobodnie, gdy rozmawiał po rosyjsku. Przyjazd w czasie epidemii koronawirusa.
[00:25:06] Boh. obecnie kontynuuje rozpoczętą w Kazachstanie naukę języka polskiego. Plany zawodowe boh. Rodzina odbyła kwarantannę w ośrodku w Pułtusku.
mehr...
weniger
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau
ul. Foksal 17, 00-372 Warszawa
Mo. - Fr. 9:00 - 15:00 Uhr
(+48) 22 182 24 75
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Berlin
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Diese Seite verwendet Cookies. Mehr Informationen
Das Archiv des Pilecki-Instituts sammelt digitalisierte Dokumente über die Schicksale polnischer Bürger*innen, die im 20. Jahrhundert unter zwei totalitären Regimes – dem deutschen und sowjetischen – gelitten haben. Es ist uns gelungen, Digitalisate von Originaldokumenten aus den Archivbeständen vieler polnischer und ausländischer Einrichtungen (u. a. des Bundesarchivs, der United Nations Archives, der britischen National Archives, der polnischen Staatsarchive) zu akquirieren. Wir bauen auf diese Art und Weise ein Wissenszentrum und gleichzeitig ein Zentrum zur komplexen Erforschung des Zweiten Weltkrieges und der doppelten Besatzung in Polen auf. Wir richten uns an Wissenschaftler*innen, Journalist*innen, Kulturschaffende, Familien der Opfer und Zeugen von Gräueltaten sowie an alle an Geschichte interessierte Personen.
Das Internetportal archiwum.instytutpileckiego.pl präsentiert unseren Bestandskatalog in vollem Umfang. Sie können darin eine Volltextsuche durchführen. Sie finden ebenfalls vollständige Beschreibungen der Objekte. Die Inhalte der einzelnen Dokumente können Sie jedoch nur in den Lesesälen der Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau und Berlin einsehen. Sollten Sie Fragen zu unseren Archivbeständen und dem Internetkatalog haben, helfen Ihnen gerne unsere Mitarbeiter*innen weiter. Wenden Sie sich auch an sie, wenn Sie Archivgut mit beschränktem Zugang einsehen möchten.
Teilweise ist die Nutzung unserer Bestände, z. B. der Dokumente aus dem Bundesarchiv oder aus der Stiftung Zentrum KARTA, nur beschränkt möglich – dies hängt mit den Verträgen zwischen unserem Institut und der jeweiligen Institution zusammen. Bevor Sie vor Ort Zugang zum Inhalt der gewünschten Dokumente erhalten, erfüllen Sie bitte die erforderlichen Formalitäten in der Bibliothek und unterzeichnen die entsprechenden Erklärungsformulare. Informationen zur Nutzungsbeschränkung sind in der Benutzungsordnung der Bibliothek zu finden. Vor dem Besuch empfehlen wir Ihnen, dass Sie sich mit dem Umfang und Aufbau unserer Archiv-, Bibliotheks- und audiovisuellen Bestände sowie mit der Besucherordnung und den Nutzungsbedingungen der Sammlung vertraut machen.
Alle Personen, die unsere Bestände nutzen möchten, laden wir in den Hauptsitz des Pilecki-Instituts, ul. Foksal 17 in Warschau ein. Die Bibliothek ist von Montag bis Freitag von 9.00 bis 15.00 Uhr geöffnet. Bitte melden sie sich vor Ihrem Besuch per E-Mail: czytelnia@instytutpileckiego.pl oder telefonisch unter der Nummer (+48) 22 182 24 75 an.
In der Berliner Zweigstelle des Pilecki-Instituts befindet sich die Bibliothek am Pariser Platz 4a. Sie ist von Dienstag bis Freitag von 10.30 bis 17.30 Uhr geöffnet. Ihr Besuch ist nach vorheriger Anmeldung möglich, per E-Mail an bibliothek@pileckiinstitut.de oder telefonisch unter der Nummer (+49) 30 275 78 955.
Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung. Mit der Nutzung der Website erklären Sie sich mit ihren Bedingungen einverstanden..