Wiktor Musiewicz (ur. 1948, Pietrowka) pochodzi z rodziny przesiedlonej w 1936 roku z chmielnickiej obłasti na Ukrainie do Północnego Kazachstanu. Ukończył szkołę w Pietrowce, w 1965 roku zaczął pracować jako traktorzysta. W latach 1967-69 służył w Armii Radzieckiej, był mechanikiem w jednostce czołgów w mieście Puszkin (dawniej Carskie Sioło) koło Leningradu. Po powrocie z wojska wrócił do pracy traktorzysty, był też mechanikiem w bazie sowchozu. W 2019 roku przyjechał wraz z rodziną do Polski, mieszka w Środzie Wielkopolskiej.
[00:00:10] Autoprezentacja boh. urodzonego w 1948 r. w Pietrowce, w Kazachstanie.
[00:01:07] Życie po rewolucji. W 1936 r. rodzina została wysiedlona do Kazachstanu – podróż wagonem towarowym trwała miesiąc. Zabrano krowę i to pomogło przeżyć. Zwłoki zmarłych w czasie podróży wynoszono z wagonów w czasie postojów. [+]
[00:03:40] Początki w Kazachstanie – rodzina została przesiedlona z chmielnickiej obłasti do punktu 22 w Kazachstanie. Technika budowy ziemianek. Dziadek szył buty, ojciec był kowalem, matka prowadziła dom.
[00:09:03] W Pietrowce mieszkali Polacy, Niemcy i Ingusze. W 1956 r. zlikwidowano komendanturę, w której przesiedleńcy musieli się meldować – pozwolenia na wyjazdy do innych miejscowości. W szkole byli uczniowie różnych narodowości, lekcje odbywały się w języku rosyjskim. Po likwidacji komendantury Ingusze wyjechali. Polacy i Niemcy nie mieli do czego wracać na Ukrainie. Wymiana pieniędzy w 1961 r. [+]
[00:14:40] Boh. jako uczeń miał dwa zeszyty, do rosyjskiego i matematyki. Szkoła była zbudowana z glinianej cegły, w klasach były piece. Trudności z nauką rosyjskiego. Boh. skończył szkołę i w 1965 r. zaczął pracować jako traktorzysta.
[00:16:25] W ziemiance mieszkały dwie rodziny, rozkład pomieszczeń i wyposażenie – miejsca do spania dla dzieci i rodziców. [+]
[00:20:00] Nastroje po śmierci Stalina. Obchodzenie świąt państwowych w szkole. Warunki życia – używanie lamp naftowych
[00:22:35] Zajmowanie domów, które zostawili Ingusze. Wygląd wsi – domy budowano według jednego projektu. Uczniowie pomagali podczas budowy wodociągu – studnie we wsi. Zimą śnieg zasypywał ziemianki tak, że wystawały tylko kominy – przynoszenie wody.
[00:26:24] Przyjazdy kina do wsi – kinooperator pozwalał zobaczyć część filmu za darmo, jeśli wcześniej pilnowało się jego sprzętu. [+]
[00:28:12] Wesela odbywały się w domach albo w stołówce kołchozu. Zmiana kołchozu w sowchoz w 1961 r. – w sowchozach płacono za pracę. Możliwość wyjazdu ze wsi.
[00:31:54] Po skończeniu szkoły boh. ukończył kurs na traktorzystę i zaczął pracować w kołchozie. Rytm pracy dyktowany pogodą – żniwa i zbiory ziemniaków.
[00:33:24] Zagospodarowywanie stepów – przyjazdy robotników, którzy uprawiali nieużytki.
[00:35:32] Na kursie, który odbywał się w kołchozie, uczono obsługi oraz naprawiania traktorów i kombajnów – typy traktorów. Odśnieżanie zimą. Premie, pochwały i medale za dobrą pracę. Normy pracy dla traktorzystów zależały od tego, jakiego traktora używano.
[00:41:45] W 1967 r. boh. został zabrany do wojska i służył w Puszkinie koło Leningradu. W wojsku był mechanikiem i naprawiał czołgi. Po dwóch latach wrócił do domu. Porównanie służby wojskowej i pracy traktorzysty w kołchozie.
[00:45:10] Po powrocie boh. dostawał stare traktory i naprawiał jeśli coś się zepsuło. Specyfika pracy traktorzysty, wiosną i latem boh. jeździł traktorem, jesienią kombajnem. Boh. zrobił kurs mechaniczny i zajmował się naprawami maszyn w kołchozie. Porównanie napraw dokonywanych na miejscu i w bazie remontowej. Order za dobrą pracę. Typy kombajnów, na których boh. pracował.
[00:50:50] Ostatnie lata kołchozu. Wyjazdy Niemców z Kazachstanu – część domów sprzedano. Od wyjeżdżających Polaków już nie miał kto kupować domów. Trudności z wyjazdem do Polski – przyjazd w 2019 r. W Pietrowce zostali Polacy, których sytuację skomplikowała w 2020 r. epidemia.
[00:59:30] Wspomnienie pracy na traktorze Kirowiec.
[01:01:42] Niemcy między sobą mówili po niemiecku, wspólnym językiem dla różnych narodowości był rosyjski. Mieszane małżeństwa. Ze wsi wyjechali wszyscy Niemcy.
[01:03:20] Specyfika pracy w kołchozie – prace polowe i pomoc przy zwierzętach. Sposoby przewożenia jedzenia pracującym w polu kołchoźnikom.
[01:05:20] Obawy i rozterki przed wyjazdem do Polski. Dom i gospodarstwo w Pietrowce udało się sprzedać Kazachom – uzyskana kwota. Kazachowie nie mówili po rosyjsku – trudności w dogadaniu się.
[01:09:02] Problemy językowe po przyjeździe do Polski. Zimą po przeprowadzce boh. chodził w kapciach a nie w walonkach – temperatury w Kazachstanie i w Polsce, inne właściwości śniegu. Drogi w Kazachstanie. Do pracy przy zwierzętach trzeba było chodzić bez względu na temperaturę. Sposoby uruchamiania traktorów zimą – ogrzewanie maszyn palonymi kiziakami.
[01:15:18] W maju zbierano kłosy w polu, gdy przyszedł buran jedna z kobiet zamarzła niedaleko od wsi [+]. Burany zimą – oznaczone dojścia do bazy.
[01:17:40] W 1940 r. zmarła siostra boh. Ojciec był w trudarmii, po powrocie pracował jako stróż – choroba ojca. Łagiernicy i zesłańcy w Kazachstanie – potrzeba siły roboczej w kopalniach węgla i do prac leśnych.
[01:22:30] Liczba pracowników sowchozu, zawłaszczenia majątku ruchomego i porzucenie ziemi po jego upadku.
more...
less
The library of the Pilecki Institute
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Monday to Friday, 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
The library of the Berlin branch of the Pilecki Institute
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
This page uses 'cookies'. More information
Ever since it was established, the Witold Pilecki Institute of Solidarity and Valor has been collecting and sharing documents that present the multiple historical facets of the last century. Many of them were previously split up, lost, or forgotten. Some were held in archives on other continents. To facilitate research, we have created an innovative digital archive that enables easy access to the source material. We are striving to gather as many archives as possible in one place. As a result, it takes little more than a few clicks to learn about the history of Poland and its citizens in the 20th century.
The Institute’s website contains a description of the collections available in the reading room as well as the necessary information to plan a visit. The documents themselves are only available in the Institute’s reading room, a public space where material is available free of charge to researchers and anyone interested in the topics collected there. The reading room also offers a friendly environment for quiet work.
The materials are obtained from institutions, public archives, both domestic and international social organizations, as well as from private individuals. The collections are constantly being expanded. A full-text search engine that searches both the content of the documents and their metadata allows the user to reach the desired source with ease. Another way to navigate the accumulated resources is to search according to the archival institutions from which they originate and which contain hierarchically arranged fonds and files.
Most of the archival materials are in open access on computers in the reading room. Some of our collections, e.g. from the Bundesarchiv, are subject to the restrictions on availability resulting from agreements between the Institute and the institutions which transfer them. An appropriate declaration must be signed upon arrival at the reading room in order to gain immediate access to these documents.
Before your visit, we recommend familiarizing yourself with the scope and structure of our archival, library and audio-visual resources, as well as with the regulations for visiting and using the collections.
All those wishing to access our collections are invited to the Pilecki Institute at ul. Stawki 2 in Warsaw. The reading room is open from 9–15, Monday to Friday. An appointment must be made in advance by emailing czytelnia@instytutpileckiego.pl or calling (+48) 22 182 24 75.
Please read the privacy policy. Using the website is a declaration of an acceptance of its terms.