Wiktor Musiewicz (ur. 1948, Pietrowka) pochodzi z rodziny przesiedlonej w 1936 roku z chmielnickiej obłasti na Ukrainie do Północnego Kazachstanu. Ukończył szkołę w Pietrowce, w 1965 roku zaczął pracować jako traktorzysta. W latach 1967-69 służył w Armii Radzieckiej, był mechanikiem w jednostce czołgów w mieście Puszkin (dawniej Carskie Sioło) koło Leningradu. Po powrocie z wojska wrócił do pracy traktorzysty, był też mechanikiem w bazie sowchozu. W 2019 roku przyjechał wraz z rodziną do Polski, mieszka w Środzie Wielkopolskiej.
[00:00:10] Autoprezentacja boh. urodzonego w 1948 r. w Pietrowce, w Kazachstanie.
[00:01:07] Życie po rewolucji. W 1936 r. rodzina została wysiedlona do Kazachstanu – podróż wagonem towarowym trwała miesiąc. Zabrano krowę i to pomogło przeżyć. Zwłoki zmarłych w czasie podróży wynoszono z wagonów w czasie postojów. [+]
[00:03:40] Początki w Kazachstanie – rodzina została przesiedlona z chmielnickiej obłasti do punktu 22 w Kazachstanie. Technika budowy ziemianek. Dziadek szył buty, ojciec był kowalem, matka prowadziła dom.
[00:09:03] W Pietrowce mieszkali Polacy, Niemcy i Ingusze. W 1956 r. zlikwidowano komendanturę, w której przesiedleńcy musieli się meldować – pozwolenia na wyjazdy do innych miejscowości. W szkole byli uczniowie różnych narodowości, lekcje odbywały się w języku rosyjskim. Po likwidacji komendantury Ingusze wyjechali. Polacy i Niemcy nie mieli do czego wracać na Ukrainie. Wymiana pieniędzy w 1961 r. [+]
[00:14:40] Boh. jako uczeń miał dwa zeszyty, do rosyjskiego i matematyki. Szkoła była zbudowana z glinianej cegły, w klasach były piece. Trudności z nauką rosyjskiego. Boh. skończył szkołę i w 1965 r. zaczął pracować jako traktorzysta.
[00:16:25] W ziemiance mieszkały dwie rodziny, rozkład pomieszczeń i wyposażenie – miejsca do spania dla dzieci i rodziców. [+]
[00:20:00] Nastroje po śmierci Stalina. Obchodzenie świąt państwowych w szkole. Warunki życia – używanie lamp naftowych
[00:22:35] Zajmowanie domów, które zostawili Ingusze. Wygląd wsi – domy budowano według jednego projektu. Uczniowie pomagali podczas budowy wodociągu – studnie we wsi. Zimą śnieg zasypywał ziemianki tak, że wystawały tylko kominy – przynoszenie wody.
[00:26:24] Przyjazdy kina do wsi – kinooperator pozwalał zobaczyć część filmu za darmo, jeśli wcześniej pilnowało się jego sprzętu. [+]
[00:28:12] Wesela odbywały się w domach albo w stołówce kołchozu. Zmiana kołchozu w sowchoz w 1961 r. – w sowchozach płacono za pracę. Możliwość wyjazdu ze wsi.
[00:31:54] Po skończeniu szkoły boh. ukończył kurs na traktorzystę i zaczął pracować w kołchozie. Rytm pracy dyktowany pogodą – żniwa i zbiory ziemniaków.
[00:33:24] Zagospodarowywanie stepów – przyjazdy robotników, którzy uprawiali nieużytki.
[00:35:32] Na kursie, który odbywał się w kołchozie, uczono obsługi oraz naprawiania traktorów i kombajnów – typy traktorów. Odśnieżanie zimą. Premie, pochwały i medale za dobrą pracę. Normy pracy dla traktorzystów zależały od tego, jakiego traktora używano.
[00:41:45] W 1967 r. boh. został zabrany do wojska i służył w Puszkinie koło Leningradu. W wojsku był mechanikiem i naprawiał czołgi. Po dwóch latach wrócił do domu. Porównanie służby wojskowej i pracy traktorzysty w kołchozie.
[00:45:10] Po powrocie boh. dostawał stare traktory i naprawiał jeśli coś się zepsuło. Specyfika pracy traktorzysty, wiosną i latem boh. jeździł traktorem, jesienią kombajnem. Boh. zrobił kurs mechaniczny i zajmował się naprawami maszyn w kołchozie. Porównanie napraw dokonywanych na miejscu i w bazie remontowej. Order za dobrą pracę. Typy kombajnów, na których boh. pracował.
[00:50:50] Ostatnie lata kołchozu. Wyjazdy Niemców z Kazachstanu – część domów sprzedano. Od wyjeżdżających Polaków już nie miał kto kupować domów. Trudności z wyjazdem do Polski – przyjazd w 2019 r. W Pietrowce zostali Polacy, których sytuację skomplikowała w 2020 r. epidemia.
[00:59:30] Wspomnienie pracy na traktorze Kirowiec.
[01:01:42] Niemcy między sobą mówili po niemiecku, wspólnym językiem dla różnych narodowości był rosyjski. Mieszane małżeństwa. Ze wsi wyjechali wszyscy Niemcy.
[01:03:20] Specyfika pracy w kołchozie – prace polowe i pomoc przy zwierzętach. Sposoby przewożenia jedzenia pracującym w polu kołchoźnikom.
[01:05:20] Obawy i rozterki przed wyjazdem do Polski. Dom i gospodarstwo w Pietrowce udało się sprzedać Kazachom – uzyskana kwota. Kazachowie nie mówili po rosyjsku – trudności w dogadaniu się.
[01:09:02] Problemy językowe po przyjeździe do Polski. Zimą po przeprowadzce boh. chodził w kapciach a nie w walonkach – temperatury w Kazachstanie i w Polsce, inne właściwości śniegu. Drogi w Kazachstanie. Do pracy przy zwierzętach trzeba było chodzić bez względu na temperaturę. Sposoby uruchamiania traktorów zimą – ogrzewanie maszyn palonymi kiziakami.
[01:15:18] W maju zbierano kłosy w polu, gdy przyszedł buran jedna z kobiet zamarzła niedaleko od wsi [+]. Burany zimą – oznaczone dojścia do bazy.
[01:17:40] W 1940 r. zmarła siostra boh. Ojciec był w trudarmii, po powrocie pracował jako stróż – choroba ojca. Łagiernicy i zesłańcy w Kazachstanie – potrzeba siły roboczej w kopalniach węgla i do prac leśnych.
[01:22:30] Liczba pracowników sowchozu, zawłaszczenia majątku ruchomego i porzucenie ziemi po jego upadku.
mehr...
weniger
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Mo. - Fr. 9:00 - 15:00 Uhr
(+48) 22 182 24 75
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Berlin
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Diese Seite verwendet Cookies. Mehr Informationen
Das Archiv des Pilecki-Instituts sammelt digitalisierte Dokumente über die Schicksale polnischer Bürger*innen, die im 20. Jahrhundert unter zwei totalitären Regimes – dem deutschen und sowjetischen – gelitten haben. Es ist uns gelungen, Digitalisate von Originaldokumenten aus den Archivbeständen vieler polnischer und ausländischer Einrichtungen (u. a. des Bundesarchivs, der United Nations Archives, der britischen National Archives, der polnischen Staatsarchive) zu akquirieren. Wir bauen auf diese Art und Weise ein Wissenszentrum und gleichzeitig ein Zentrum zur komplexen Erforschung des Zweiten Weltkrieges und der doppelten Besatzung in Polen auf. Wir richten uns an Wissenschaftler*innen, Journalist*innen, Kulturschaffende, Familien der Opfer und Zeugen von Gräueltaten sowie an alle an Geschichte interessierte Personen.
Das Internetportal archiwum.instytutpileckiego.pl präsentiert unseren Bestandskatalog in vollem Umfang. Sie können darin eine Volltextsuche durchführen. Sie finden ebenfalls vollständige Beschreibungen der Objekte. Die Inhalte der einzelnen Dokumente können Sie jedoch nur in den Lesesälen der Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau und Berlin einsehen. Sollten Sie Fragen zu unseren Archivbeständen und dem Internetkatalog haben, helfen Ihnen gerne unsere Mitarbeiter*innen weiter. Wenden Sie sich auch an sie, wenn Sie Archivgut mit beschränktem Zugang einsehen möchten.
Teilweise ist die Nutzung unserer Bestände, z. B. der Dokumente aus dem Bundesarchiv oder aus der Stiftung Zentrum KARTA, nur beschränkt möglich – dies hängt mit den Verträgen zwischen unserem Institut und der jeweiligen Institution zusammen. Bevor Sie vor Ort Zugang zum Inhalt der gewünschten Dokumente erhalten, erfüllen Sie bitte die erforderlichen Formalitäten in der Bibliothek und unterzeichnen die entsprechenden Erklärungsformulare. Informationen zur Nutzungsbeschränkung sind in der Benutzungsordnung der Bibliothek zu finden. Vor dem Besuch empfehlen wir Ihnen, dass Sie sich mit dem Umfang und Aufbau unserer Archiv-, Bibliotheks- und audiovisuellen Bestände sowie mit der Besucherordnung und den Nutzungsbedingungen der Sammlung vertraut machen.
Alle Personen, die unsere Bestände nutzen möchten, laden wir in den Hauptsitz des Pilecki-Instituts, ul. Stawki 2 in Warschau ein. Die Bibliothek ist von Montag bis Freitag von 9.00 bis 15.00 Uhr geöffnet. Bitte melden sie sich vor Ihrem Besuch per E-Mail: czytelnia@instytutpileckiego.pl oder telefonisch unter der Nummer (+48) 22 182 24 75 an.
In der Berliner Zweigstelle des Pilecki-Instituts befindet sich die Bibliothek am Pariser Platz 4a. Sie ist von Dienstag bis Freitag von 10.30 bis 17.30 Uhr geöffnet. Ihr Besuch ist nach vorheriger Anmeldung möglich, per E-Mail an bibliothek@pileckiinstitut.de oder telefonisch unter der Nummer (+49) 30 275 78 955.
Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung. Mit der Nutzung der Website erklären Sie sich mit ihren Bedingungen einverstanden..