Barbara Pasiut z d. Michałowicz (ur. 1938, Nowy Sącz) pochodzi z rodziny kolejarskiej. Podczas okupacji niemieckiej mieszkała w dzielnicy kolejowej Nowego Sącza, a po wojnie była świadkiem formowania transportów Łemków wysiedlanych w ramach Akcji Wisła. Barbara Pasiut ukończyła szkołę gastronomiczną Sióstr Niepokalanek w Białym Klasztorze, a potem Liceum Pedagogiczne w Nowym Sączu. Pracowała jako nauczycielka w szkole w Chełmcu. Po reorganizacji szkolnictwa i powstaniu szkół zbiorczych była gminnym dyrektorem szkół – podlegało jej kilkanaście placówek. Po kolejnych zmianach w szkolnictwie pracowała do emerytury jako Inspektor Oświaty i Wychowania w gminie Chełmiec.
[00:00:10] Rozważania na temat zmysłu obserwacyjnego u dzieci.
[00:00:50] Autoprezentacja boh. urodzonej w 1938 r. w Nowym Sączu. Prezentacja rodziców: Marii i Czesława.
[00:01:36] Dziadek Skrzypiec był stolarzem, zrobił meble rodzicom. Babcia Michałowiczowa pochodziła z austriackiej rodziny, która przyjechała do Nowego Sącza, gdy budowano kolej. Brat babci, Eugeniusz, był jednym z pierwszych kierowników parowozowni, drugi z braci, Karol, był naczelnikiem stacji w Zagórzu. Dziadek Michałowicz pracował w warsztatach kolejowych.
[00:07:15] Ojciec i jego siostra mieszkali w nowosądeckiej Starej Kolonii – numeracja domów w dzielnicy.
[00:08:42] Sytuacja materialna kolejarzy – zarobki na kolei, umundurowanie. Ojciec wspominał, że niektórzy kolejarze przed wojną byli socjalistami. Podczas okupacji jeden z sąsiadów, pan Janik, został zabrany do obozu koncentracyjnego, w którym zginął.
[00:12:28] Boh. miała sześcioro rodzeństwa, trzech braci zmarło w niemowlęctwie podczas okupacji. Pierwsze wspomnienia z dzieciństwa: mężczyzna w zielonym kapeluszu i atak psa.
[00:17:00] Gdy wybuchła wojna, matka z dziećmi wyjechała pociągiem na wschód i zatrzymała się Ostrowiecku koło Jarosławia – podwiezienie przez niemieckich żołnierzy. Ojciec, pomocnik maszynisty, ruszył na wschód w poszukiwaniu rodziny i dotarł do Kołomyi, gdzie zatrzymał się u księdza. W latach 30. ojciec odbył służbę wojskową.
[00:21:48] W koszarach niedaleko domu stacjonowali niemieccy żołnierze. W piątki Niemcy kąpali się w łaźni, dzieciaki, w tym boh., dołączały do maszerujących i śpiewających żołnierzy. Sąsiadki były odwiedzane przez Niemców. Boh. wchodziła do domu niemieckich urzędników kolejowych i dostawała cukierki.
[00:25:18] Latem 1940 r. rodzina zamieszkała w Starej Kolonii, gdzie ojciec dostał mieszkanie służbowe. Opis posesji, ogrodu i mieszkania, w piwnicach nie było myszy i przechowywano tam żywność, wyposażenie kuchni, umeblowanie pokoju i chodniki z gałganków. Podczas okupacji płot porąbano na opał. Do prac w ogrodzie zatrudniano biedaków z okolicy.
[00:34:11] W 1941 r. zmarł w kilka dni po urodzeniu brat Janek – wspomnienie trumny stojącej na stole. W 1942 r. urodził się Tadeusz – gdy zachorował, leczył go znany lekarz, doktor Kozaczka, ale nie udało się go uratować. Kiedy matka wychodziła z domu, dziećmi zajmowała się opiekunka Milka, pewnego dnia kąpała Tadka, gdy przyszedł jej znajomy, który przyłożył pistolet do głowy czteroletniego brata Leszka. Trzeci brat zmarł w wieku dziesięciu miesięcy. Ofensywa w styczniu 1945 r., podczas nalotów na miasto chowano się w piwnicy, leżała tam matka z noworodkiem Antosiem. Powody bombardowania okolicy, w ogrodzie znaleziono dwa niewybuchy.
[00:42:46] W domu pomagały matce służące, wiejskie dziewczyny. Emilia zajmowała się domem i pilnowała dzieci. Pod koniec lat 40. w domu pomagała Maria z Czaczowa.
[00:44:46] Siostra ojca Alina Michałowicz wyszła za Niemca, Leopolda Schneidera, z rodziny osiadłej w Dąbrówce. Mąż ciotki pracował na kolei i rodzina dostała mieszkanie w Starej Kolonii – dobre jedzenie w domu ciotki.
[00:46:30] Latem 1944 r. ojciec wraz z innymi kolejarzami kopał rowy w Rytrze, boh. została zapisana do szkoły im. Królowej Jadwigi, ale nie podjęła nauki we wrześniu. Wiadomość o ucieczce Schneiderów, którzy po wojnie mieszkali we Frankfurcie nad Odrą. Ciotka przyjechała z wizytą w 1969 r. W Starej Kolonii mieszkali Niemcy, ale boh. nie miała z nimi kontaktów.
[00:50:46] Matka chodziła na wieś, gdzie wymieniała ubrania na żywność. Pewnego dnia została napadnięta i ograbiona przez bandytów, Polaków, o czym opowiedziała znajomemu z Czaczowa. Matka została wezwana na gestapo, gdzie przesłuchiwał ją Hamann. Podczas przesłuchania matka osiwiała. [+]
[00:54:06] Wspomnienie kochanki Hamanna, Władzi. Jej brat pracował po wojnie w kiosku Ruchu.
[00:55:27] Do domu boh. nie przychodzili Niemcy. Dzieci chodziły w okolice koszar, gdzie niemieccy żołnierze czasem rzucali im jedzenie. Dziecięce zabawy w wojsko, gra w piłkę i w klasy.
[00:58:00] Dzięki rodzicom boh. nie doświadczyła głodu. Wspomnienie człowieka bitego na ulicy. Na dworzec kolejowy przychodziły grupy więźniów, których wsadzano do wagonów towarowych.
[01:01:16] Charakter ojca. Boh. nie miała styczności z partyzantami.
[01:02:17] Mówiło się, że Żydzi są wywożeni do Oświęcimia. Ciotka opowiadała, że widziała ręce wyciągnięte z wagonów, by łapać deszczówkę do picia. Boh. chodziła z matką do getta – wspomnienie Żyda, który pogłaskał ją po głowie. Po wojnie w Sączu mieszkali Żydzi, Nusyn (Lustig) wybudował grobowiec piłkarzowi Opoce. Boh. widywała na ul. Jagiellońskiej elegancko ubranych Żydów. Do Szkoły Ćwiczeń chodziły żydowskie dzieci, m.in. Ruta Rabszajd.
[01:05:44] Przyjazdy Cyganów do Nowego Sącza, miejsca, gdzie stawał tabor.
[01:06:37] Matka chodziła na wieś po żywność i nawiązała wiele znajomości w okolicznych wsiach, także w Łabowej, gdzie mieszkało wielu Rusinów – dostawy drewna na opał. Ubrania Łemków, ich zajęcia. Przesiedlenie w 1947 r. – matka zaniosła becik na dworzec, ponieważ jedna z wysiedlanych kobiet urodziła dziecko. Boh. widziała tłumy koczujące na dworcu, ludziom towarzyszyły zwierzęta – dojenie krów. [+]
[01:12:02] Handel węglem na stacji – nazwa „tor żydowski”. Najważniejsze miejsca w mieście: Rynek, na którym odbywały się targi, Rynek Maślany, tzw. Grodzkie, gdzie znajdowały się sklepy i restauracja oraz apteka. Zabawa na Gęsich Plantach. Rola dworca kolejowego, zabawy w ogrodzie kolejowym. Podczas okupacji w pawilonie na terenie ogrodu mieściła się kuchnia dla pracowników kolei – chodzenie po zupę. Wspomnienie cerkwi przy ul. Kunegundy.
[01:18:05] Boh. miała w szkole koleżanki, które mieszkały w barakach kolejowych i odwiedzała je. Opinia na temat mieszkańców baraków.
[01:20:54] Boh. poszła z ojcem obejrzeć ruiny wysadzonego zamku. Wizyta podczas okupacji na zamku, gdzie szczepiono przeciwko ospie.
[01:21:58] W 1944 r. straszono dzieci bolszewikami. W 1945 r. na ulicy stanęły samochody z sowietami, którzy w ogrodzie postawili kuchnię polową. Żołnierze kwaterowali w domu, jeden z nich miał ozdobną serwetę i matka podejrzewała, że ukradł ją z kościoła. Czerwonoarmiści mieli drewniane łyżki, jeden miał metalową i podarował ją boh. Jedzenie ziemniaków z chlebem. [+]
[01:26:18] Ojciec miał służbowy zegarek, ale żołnierze go nie widzieli. Przyjazd sowietów furmankami, żołnierze weszli do pokoju i położyli się spać na podłodze. Także podczas Wielkanocy w domu byli radzieccy żołnierze.
[01:28:23] Boh. została zapisana do szkoły, ale nie podjęła nauki, ponieważ w budynku stacjonowali Węgrzy. Naukę rozpoczęła w styczniu 1945 w szkole w Dąbrówce – koleżanki z różnych dzielnic miasta. Wspomnienie wychowawczyni Zofii Pelzowej i elementarza Falskiego. Religii uczył ks. Wawrzyniec Dudziak.
[01:35:20] Do Pierwszej Komunii boh. poszła w 1946 r. – sukienka uszyta ze spadochronu, fryzura „śruby francuskie”. Podczas śniadania na plebanii podano słodką bułkę i kakao. Powody, dla których boh. nie ma zdjęcia z komunii.
[01:38:48] Picie tranu w szkole. Boh. wyjeżdżała na kolonie organizowane przez Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – warunki w różnych ośrodkach. Reforma – wprowadzenie dziesięciolatki, wspomnienie budynku „szkoły Zielińskiego”, gdzie była aula i sala gimnastyczna. Indoktrynacja w starszych klasach – zdjęcie Pstrowskiego. Uroczystości z okazji rocznicy Rewolucji Październikowej, marsze i skandowanie: „Stalin, Bierut, Wilhelm Pieck”. Nauka języka rosyjskiego.
[01:48:00] Boh. spędzała wolny czas na błoniach, gdzie czasem lądowały samoloty i szybowce. Pewnego dnia wylądował radziecki samolot, z którego wysiedli oficerowie. Pilot, młody chłopak, wpuścił do samolotu boh., jej młodszego brata i kolegę, nie wpuścił starszych chłopców. W samolocie był kosz z wiśniami, które boh. rzucała rówieśnikom. Oficerowie po powrocie wyrzucili dzieciaki z samolotu. Kilka godzin później maszyna rozbiła się przy starcie i wszyscy zginęli. Po miesiącu szczątki samolotu znalazły się w wagonach pociągu stojącego na stacji i można je było oglądać. [+]
mehr...
weniger
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Mo. - Fr. 9:00 - 15:00 Uhr
(+48) 22 182 24 75
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Berlin
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Diese Seite verwendet Cookies. Mehr Informationen
Das Archiv des Pilecki-Instituts sammelt digitalisierte Dokumente über die Schicksale polnischer Bürger*innen, die im 20. Jahrhundert unter zwei totalitären Regimes – dem deutschen und sowjetischen – gelitten haben. Es ist uns gelungen, Digitalisate von Originaldokumenten aus den Archivbeständen vieler polnischer und ausländischer Einrichtungen (u. a. des Bundesarchivs, der United Nations Archives, der britischen National Archives, der polnischen Staatsarchive) zu akquirieren. Wir bauen auf diese Art und Weise ein Wissenszentrum und gleichzeitig ein Zentrum zur komplexen Erforschung des Zweiten Weltkrieges und der doppelten Besatzung in Polen auf. Wir richten uns an Wissenschaftler*innen, Journalist*innen, Kulturschaffende, Familien der Opfer und Zeugen von Gräueltaten sowie an alle an Geschichte interessierte Personen.
Das Internetportal archiwum.instytutpileckiego.pl präsentiert unseren Bestandskatalog in vollem Umfang. Sie können darin eine Volltextsuche durchführen. Sie finden ebenfalls vollständige Beschreibungen der Objekte. Die Inhalte der einzelnen Dokumente können Sie jedoch nur in den Lesesälen der Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau und Berlin einsehen. Sollten Sie Fragen zu unseren Archivbeständen und dem Internetkatalog haben, helfen Ihnen gerne unsere Mitarbeiter*innen weiter. Wenden Sie sich auch an sie, wenn Sie Archivgut mit beschränktem Zugang einsehen möchten.
Teilweise ist die Nutzung unserer Bestände, z. B. der Dokumente aus dem Bundesarchiv oder aus der Stiftung Zentrum KARTA, nur beschränkt möglich – dies hängt mit den Verträgen zwischen unserem Institut und der jeweiligen Institution zusammen. Bevor Sie vor Ort Zugang zum Inhalt der gewünschten Dokumente erhalten, erfüllen Sie bitte die erforderlichen Formalitäten in der Bibliothek und unterzeichnen die entsprechenden Erklärungsformulare. Informationen zur Nutzungsbeschränkung sind in der Benutzungsordnung der Bibliothek zu finden. Vor dem Besuch empfehlen wir Ihnen, dass Sie sich mit dem Umfang und Aufbau unserer Archiv-, Bibliotheks- und audiovisuellen Bestände sowie mit der Besucherordnung und den Nutzungsbedingungen der Sammlung vertraut machen.
Alle Personen, die unsere Bestände nutzen möchten, laden wir in den Hauptsitz des Pilecki-Instituts, ul. Stawki 2 in Warschau ein. Die Bibliothek ist von Montag bis Freitag von 9.00 bis 15.00 Uhr geöffnet. Bitte melden sie sich vor Ihrem Besuch per E-Mail: czytelnia@instytutpileckiego.pl oder telefonisch unter der Nummer (+48) 22 182 24 75 an.
In der Berliner Zweigstelle des Pilecki-Instituts befindet sich die Bibliothek am Pariser Platz 4a. Sie ist von Dienstag bis Freitag von 10.30 bis 17.30 Uhr geöffnet. Ihr Besuch ist nach vorheriger Anmeldung möglich, per E-Mail an bibliothek@pileckiinstitut.de oder telefonisch unter der Nummer (+49) 30 275 78 955.
Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung. Mit der Nutzung der Website erklären Sie sich mit ihren Bedingungen einverstanden..