Alicja Kubecka z d. Protasiewicz (ur. 1923, Warszawa) wychowywała się w inteligenckiej, warszawskiej rodzinie. 2 września 1944 została przez Niemców zabrana ze Starówki i przetransportowana do obozu przejściowego w Pruszkowie, skąd trafiła do obozu Gross-Rosen, a następnie do Ravensbrück. Początkowo pracowała w ogrodzie obozowym, po miesiącu trafiła do komanda Genshagen w Ludwigswende, do fabryki Mercedesa, gdzie pracowała przy naprawie silników samolotowych. Przeżyła „marsz śmierci” i po wyzwoleniu przez Amerykanów wróciła do Warszawy, gdzie mieszkała matka i młodsza siostra (ojciec zginął podczas powstania). Pracowała jako telefonistka. Mieszka w Warszawie.
[00:00:06] Autoprezentacja boh. urodzonej w 1923 r. w Warszawie.
[00:00:23] Prezentacja rodziców: Stanisława i Natalii z d. Woźnickiej.
[00:00:45] Początek wojny – podczas pierwszego bombardowania ludzie uciekali z domów w obawie przed atakiem gazowym. Rodzina mieszkała w nowym budynku na Kole, podczas bombardowań matka z dziećmi przeniosła się do pomieszczeń na terenie pobliskiej fabryki. Potem przeniesiono się do Śródmieścia.
[00:06:15] Przed wojną boh. ukończyła szkołę powszechną. Życie podczas okupacji – młodzi ludzie byli zagrożeni wywózkami do Niemiec. Boh. uczyła się na tajnych kompletach. Wspomnienie egzekucji na Lesznie. Rola dzieci i młodzieży w konspiracji.
[00:10:18] Boh. należała do ZWZ, potem AK – jej zadania w organizacji. Okupacyjne zagrożenia dla dzieci.
[00:14:07] Wielu mieszkańców Warszawy zostało zaskoczonych wybuchem powstania. 1 sierpnia 1944 boh. nie dotarła do swojego oddziału i znalazła się w Ratuszu koło Teatru Wielkiego. Boh. była łączniczką. Spotkanie z Rosjanami podczas powstania.
[00:22:28] Po wyjściu ze Starego Miasta boh. trafiła do obozu w Pruszkowie – warunki pobytu. Wyjazd z Pruszkowa – krótki postój w Gross-Rosen, gdzie kobiety nie chciały jeść obozowej zupy. Mężczyźni zostali zabrani z transportu i całą noc stali na placu.
[00:31:07] Długa podróż z Gross-Rosen do Ravensbrück. Na rampie czekali esesmani z psami. Jedna z więźniarek została poszczuta psem. Kąpiel i strzyżenie, przebranie w obozowe ubrania, nadanie obozowego numeru.
[00:36:38] Wyżywienie w obozie, ciężka praca w zakładach samolotowych. Chorą boh. zaopiekował się jeden z majstrów, który ukrył ją w piwnicy dając lekarstwa i wodę. Więźniarki malowały samoloty farbami natryskowymi. [+]
[00:45:16] Rozważania na temat luk w pamięci.
[00:46:00] Po zakończeniu wojny boh. ważyła ok. 30 kg. Po przyjeździe do obozu jedna z więźniarek została zaatakowana przez psa. Kąpiel i przebranie w obozową odzież – wykorzystanie szmat znajdowanych w fabryce. Długie poranne apele.
[00:51:20] Zachowanie kobiet po kąpieli. Niektóre z więźniarek zaziębiły się po kąpieli. Nie wszystkim kobietom ogolono głowy.
[00:54:06] Stosunki między więźniarkami. Jedna z więźniarek była akuszerką – porody w obozie. Po zakończeniu wojny matki z dziećmi zostały wywiezione do Szwecji. Boh. nie miała kontaktu z matkami. Jedna z więźniarek urodziła w baraku chłopca, który niedługo potem zmarł. Boh. została jego matką chrzestną.
więcej...
mniej
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Warszawie
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Pon. - Pt. 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Wt. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji
W Archiwum Instytutu Pileckiego gromadzimy i udostępniamy dokumenty w wersji cyfrowej. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Pozyskujemy kopie cyfrowe dokumentów, których oryginały znajdują się w zbiorach wielu instytucji polskich i zagranicznych, m.in.: Bundesarchiv, United Nations Archives, brytyjskich National Archives i polskich archiwów państwowych. Budujemy w ten sposób centrum wiedzy i ośrodek kompleksowych badań nad II wojną światową i podwójną okupacją w Polsce. Dla naukowców, dziennikarzy, ludzi kultury, rodzin ofiar i świadków zbrodni oraz wszystkich innych zainteresowanych historią.
Portal internetowy archiwum.instytutpileckiego.pl prezentuje pełny katalog naszych zbiorów. Pozwala się po nich poruszać z wykorzystaniem funkcji pełnotekstowego przeszukiwania dokumentów. Zawiera także opisy poszczególnych obiektów. Z treścią dokumentów zapoznać się można tylko w czytelniach Biblioteki Instytutu Pileckiego w Warszawie i w Berlinie, w których nasi pracownicy służą pomocą w przypadku pytań dotyczących zbiorów, pomagają użytkownikom w korzystaniu z naszych katalogów internetowych, umożliwiają wgląd do materiałów objętych ograniczeniami dostępności.
Niektóre dokumenty, np. te pochodzące z kolekcji Bundesarchiv czy Ośrodka Karta, są jednak objęte ograniczeniami dostępności, które wynikają z umów między Instytutem a tymi instytucjami. Po przybyciu do Biblioteki należy wówczas dopełnić formalności, podpisując stosowne oświadczenia, aby uzyskać dostęp do treści dokumentów na miejscu. Informacje dotyczące ograniczeń dostępu są zawarte w regulaminie Biblioteki. Przed wizytą zachęcamy do zapoznania się z zakresem i strukturą naszych zasobów archiwalnych, bibliotecznych i audiowizualnych, a także z regulaminem[hiperłącze] pobytu i korzystania ze zbiorów.
Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z naszych zbiorów zapraszamy do siedziby Instytutu Pileckiego przy ul. Stawki 2 w Warszawie. Biblioteka jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–15.00. Przed wizytą należy się umówić. Można to zrobić, wysyłając e-mail na adres czytelnia@instytutpileckiego.pl lub dzwoniąc pod numer (+48) 22 182 24 75.
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie znajduje się przy Pariser Platz 4a. Jest otwarta od wtorku do piątku w godzinach 10.30–17.30. Wizytę można odbyć po wcześniejszym umówieniu się, wysyłając e-mail na adres bibliothek@pileckiinstitut.de lub dzwoniąc pod numer (+49) 30 275 78 955.
Prosimy zapoznać się z polityką prywatności. Korzystanie z serwisu internetowego oznacza akceptację jego warunków.