Mieczysław Jasiński (ur. 1956, Tymbark) po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej studiował historię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Od 1979 r. uczył historii w Technikum Tkactwa Artystycznego w Zakopanem. Od 1980 r. był instruktorem szkolnej drużyny harcerskiej – zawieszony po wprowadzeniu stanu wojennego, został przywrócony do funkcji drużynowego w 1982 r. Podczas podróży apostolskich papieża Jana Pawła II organizował tzw. „Białą Służbę”, czyli harcerską służbę porządkową, informacyjną i medyczną. W 1988 r. przeprowadził się do Tymbarku i przez dwa lata pracował w Muzeum PTTK w Limanowej. Po powrocie do Zakopanego prowadził m.in. biuro turystyczne, był dyrektorem szkoły podstawowej (1995-2009). Jest autorem dwutomowej monografii Kościeliska.
00:00:07 Autoprezentacja boh. urodzonego w 1956 r. w Tymbarku.
00:00:23 Boh. ukończył liceum w Limanowej i studiował historię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Przed rozpoczęciem studiów był na praktyce robotniczej i poznał przyszłą żonę. Po ślubie w 1978 r. zamieszkał w Kościelisku. Po ukończeniu studiów uczył historii w Technikum Tkactwa Artystycznego, tzw. „szpulkach”.
00:02:17 Nastawienie społeczeństwa do władzy pod koniec lat 70. Boh. jeszcze w czasach studenckich był na spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II – wpływ wyboru papieża na świadomość społeczeństwa. W latach szkolnych boh. słuchał Głosu Ameryki i Wolnej Europy.
00:04:48 Boh. był w szkole oficerskiej w Elblągu – zajęcia polityczne, obowiązkowe oglądanie Dziennika Telewizyjnego. Reakcja na Nagrodę Nobla dla Czesława Miłosza. Nauczyciele historii byli zmuszani do wstępowania w szeregi PZPR. Po powrocie z wojska boh. przez jakiś czas nie podjął pracy, tylko zajmował się synem. Boh. wstąpił do Solidarności po rozmowie z Janem Witkowskim.
00:09:56 Specyfika pracy w szkole – obchodzenie świąt państwowych. Boh. po powrocie do pracy w 1980 r. zgłosił wniosek o uwzględnienie w kalendarzu obchodów 11 Listopada i 3 Maja. W technikum tkactwa artystycznego uczyła się młodzież z całej Polski – powstanie w szkole harcerstwa nawiązującego do przedwojennej tradycji. Dyrektor podczas przyrzeczenia harcerskiego zorientował się, że zmieniono tekst przysięgi.
00:15:16 Po wprowadzeniu stanu wojennego boh. został zawieszony jako drużynowy harcerski – reakcja młodzieży. Boh. nawiązał kontakty, m.in. z Piotrem Bąkiem. W 1982 r. drużyna działała w konspiracji. Podczas manifestacji z okazji 3 Maja w 1982 r. funkcjonariusze SB fotografowali uczestników marszu – szykany, kolegia. Boh. był na manifestacji z kolegą Markiem Grocholskim – powody, dla których nie był wzywany przez SB. [+]
00:19:45 Marek Grocholski pracował i działał w Zespole Szkół Budowlanych, boh. w harcerstwie współpracował z Piotrem Bąkiem. Charakter harcerstwa w Zakopanem, podtrzymywanie przedwojennych tradycji – szczep „Hyrny” poświęcił swój sztandar pod koniec lat 70. Wspomnienie Olgi i Andrzeja Małkowskich, twórców polskiego harcerstwa.
00:23:40 W 1981 r. boh. ukończył kurs przewodników tatrzańskich. Uroczystość na zakończenie kursu odbywała się 12 grudnia, a skończyła po północy. Boh. wracał na piechotę do Kościeliska i niczego po drodze nie zauważył. Pod koniec 1981 r. do mieszkania przyszło dwoje funkcjonariuszy – kobieta obejrzała biblioteczkę, gdzie była literatura drugiego obiegu. Rozmowa ostrzegawcza na komendzie, boh. nie podpisał lojalki.
00:27:45 Opór społeczny podczas stanu wojennego – noszenie oporników. Świadomość odpowiedzialności za młodzież mieszkającą w internacie. Bojkotowanie święta 1 Maja przez nauczycieli, którzy należeli do Solidarności – nagany i potrącenia z pensji. Boh. skierował sprawę do sądu pracy – wyrok.
00:32:41 We wrześniu 1982 r. dyrektor pozwolił boh. prowadzić drużynę harcerską. W czerwcu 1983 r. miała miejsce II pielgrzymka papieża do Polski, po której SB zainteresowało się młodzieżą należącą do harcerstwa. Podczas pielgrzymki działała harcerska „Biała Służba” pełniąca rolę porządkowo-informacyjną. Harcerze bez mundurów wspomagali organizację uroczystości na Jasnej Górze – w momencie przejazdu papieża przebrano się w mundury i młodzież ustawiła się w szpaler. [+]
00:37:11 Sprawa SB o kryptonimie „Instruktor” – rozpracowywanie instruktorów harcerskich, m.in. Piotra Bąka i boh. Podczas referendum w 1987 r. wszystkie drużyny harcerskie z Zakopanego były na biwaku.
00:39:56 W 1984 r. zorganizowano w tajemnicy zlot o kryptonimie „AO 84” w Dolinie Chochołowskiej – były msze polowe, gawędy przy ogniskach. Przyczyny, dla których drużyna boh. nie wzięła udziału w zlocie.
00:41:49 Zmiana strategii dyrektora wobec nauczycieli, którzy nie chodzili na 1 Maja. W 1984 r. drużyna boh. była na obozie wędrownym w Beskidzie Niskim – rajd szlakiem Łemków (harcerki dowiedziały się o ich powojennych losach) i cmentarzy wojennych z I wojny światowej. [+]
00:45:05 Kontynuacja tematycznych obozów wędrownych – turystyka rowerowa. W listopadzie harcerki pomagały w sprzątaniu hotelu „Kasprowy”, a za zarobione pieniądze kupiono rowery. Obozy rowerowe – boh. jeździł na motocyklu z przyczepą, w której woził sprzęt.
00:48:29 W 1987 r., podczas III pielgrzymki Ojca Świętego, drużyny z Zakopanego brały udział w „Białej Służbie” w Tarnowie. Boh. został wezwany na posterunek. Przy szkole był budowany blok dla nauczycieli i boh. starał się o mieszkanie. Podczas spotkania funkcjonariusz Kowalski pytał o Solidarność w szkole, o wyjazd harcerek do Tarnowa i szantażował boh. odebraniem szansy na mieszkanie. [+]
00:54:13 Boh. wyjechał do Tymbarku, by opiekować się rodzicami, pracował w Muzeum PTTK w Limanowej. Zaangażowanie nauczycieli w działalność aktywizującą młodzież. Namowy ze strony dyrektora szkoły, by harcerki pojechały na rajd szlakami Lenina.
00:56:31 Boh. przez dwa lata pracował w Muzeum PTTK – podupadanie instytucji po 1989 r. Boh. prowadził działalność gospodarczą, m.in. biuro turystyczne zorientowane na grupy szkolne. W latach 1995-2009 był dyrektorem szkoły podstawowej nr 3. Na emeryturze napisał monografię Kościeliska.
more...
less
The library of the Pilecki Institute
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Monday to Friday, 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
The library of the Berlin branch of the Pilecki Institute
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
This page uses 'cookies'. More information
Ever since it was established, the Witold Pilecki Institute of Solidarity and Valor has been collecting and sharing documents that present the multiple historical facets of the last century. Many of them were previously split up, lost, or forgotten. Some were held in archives on other continents. To facilitate research, we have created an innovative digital archive that enables easy access to the source material. We are striving to gather as many archives as possible in one place. As a result, it takes little more than a few clicks to learn about the history of Poland and its citizens in the 20th century.
The Institute’s website contains a description of the collections available in the reading room as well as the necessary information to plan a visit. The documents themselves are only available in the Institute’s reading room, a public space where material is available free of charge to researchers and anyone interested in the topics collected there. The reading room also offers a friendly environment for quiet work.
The materials are obtained from institutions, public archives, both domestic and international social organizations, as well as from private individuals. The collections are constantly being expanded. A full-text search engine that searches both the content of the documents and their metadata allows the user to reach the desired source with ease. Another way to navigate the accumulated resources is to search according to the archival institutions from which they originate and which contain hierarchically arranged fonds and files.
Most of the archival materials are in open access on computers in the reading room. Some of our collections, e.g. from the Bundesarchiv, are subject to the restrictions on availability resulting from agreements between the Institute and the institutions which transfer them. An appropriate declaration must be signed upon arrival at the reading room in order to gain immediate access to these documents.
Before your visit, we recommend familiarizing yourself with the scope and structure of our archival, library and audio-visual resources, as well as with the regulations for visiting and using the collections.
All those wishing to access our collections are invited to the Pilecki Institute at ul. Stawki 2 in Warsaw. The reading room is open from 9–15, Monday to Friday. An appointment must be made in advance by emailing czytelnia@instytutpileckiego.pl or calling (+48) 22 182 24 75.
Please read the privacy policy. Using the website is a declaration of an acceptance of its terms.