Mieczysław Jasiński (ur. 1956, Tymbark) po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej studiował historię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Od 1979 r. uczył historii w Technikum Tkactwa Artystycznego w Zakopanem. Od 1980 r. był instruktorem szkolnej drużyny harcerskiej – zawieszony po wprowadzeniu stanu wojennego, został przywrócony do funkcji drużynowego w 1982 r. Podczas podróży apostolskich papieża Jana Pawła II organizował tzw. „Białą Służbę”, czyli harcerską służbę porządkową, informacyjną i medyczną. W 1988 r. przeprowadził się do Tymbarku i przez dwa lata pracował w Muzeum PTTK w Limanowej. Po powrocie do Zakopanego prowadził m.in. biuro turystyczne, był dyrektorem szkoły podstawowej (1995-2009). Jest autorem dwutomowej monografii Kościeliska.
00:00:07 Autoprezentacja boh. urodzonego w 1956 r. w Tymbarku.
00:00:23 Boh. ukończył liceum w Limanowej i studiował historię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Przed rozpoczęciem studiów był na praktyce robotniczej i poznał przyszłą żonę. Po ślubie w 1978 r. zamieszkał w Kościelisku. Po ukończeniu studiów uczył historii w Technikum Tkactwa Artystycznego, tzw. „szpulkach”.
00:02:17 Nastawienie społeczeństwa do władzy pod koniec lat 70. Boh. jeszcze w czasach studenckich był na spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II – wpływ wyboru papieża na świadomość społeczeństwa. W latach szkolnych boh. słuchał Głosu Ameryki i Wolnej Europy.
00:04:48 Boh. był w szkole oficerskiej w Elblągu – zajęcia polityczne, obowiązkowe oglądanie Dziennika Telewizyjnego. Reakcja na Nagrodę Nobla dla Czesława Miłosza. Nauczyciele historii byli zmuszani do wstępowania w szeregi PZPR. Po powrocie z wojska boh. przez jakiś czas nie podjął pracy, tylko zajmował się synem. Boh. wstąpił do Solidarności po rozmowie z Janem Witkowskim.
00:09:56 Specyfika pracy w szkole – obchodzenie świąt państwowych. Boh. po powrocie do pracy w 1980 r. zgłosił wniosek o uwzględnienie w kalendarzu obchodów 11 Listopada i 3 Maja. W technikum tkactwa artystycznego uczyła się młodzież z całej Polski – powstanie w szkole harcerstwa nawiązującego do przedwojennej tradycji. Dyrektor podczas przyrzeczenia harcerskiego zorientował się, że zmieniono tekst przysięgi.
00:15:16 Po wprowadzeniu stanu wojennego boh. został zawieszony jako drużynowy harcerski – reakcja młodzieży. Boh. nawiązał kontakty, m.in. z Piotrem Bąkiem. W 1982 r. drużyna działała w konspiracji. Podczas manifestacji z okazji 3 Maja w 1982 r. funkcjonariusze SB fotografowali uczestników marszu – szykany, kolegia. Boh. był na manifestacji z kolegą Markiem Grocholskim – powody, dla których nie był wzywany przez SB. [+]
00:19:45 Marek Grocholski pracował i działał w Zespole Szkół Budowlanych, boh. w harcerstwie współpracował z Piotrem Bąkiem. Charakter harcerstwa w Zakopanem, podtrzymywanie przedwojennych tradycji – szczep „Hyrny” poświęcił swój sztandar pod koniec lat 70. Wspomnienie Olgi i Andrzeja Małkowskich, twórców polskiego harcerstwa.
00:23:40 W 1981 r. boh. ukończył kurs przewodników tatrzańskich. Uroczystość na zakończenie kursu odbywała się 12 grudnia, a skończyła po północy. Boh. wracał na piechotę do Kościeliska i niczego po drodze nie zauważył. Pod koniec 1981 r. do mieszkania przyszło dwoje funkcjonariuszy – kobieta obejrzała biblioteczkę, gdzie była literatura drugiego obiegu. Rozmowa ostrzegawcza na komendzie, boh. nie podpisał lojalki.
00:27:45 Opór społeczny podczas stanu wojennego – noszenie oporników. Świadomość odpowiedzialności za młodzież mieszkającą w internacie. Bojkotowanie święta 1 Maja przez nauczycieli, którzy należeli do Solidarności – nagany i potrącenia z pensji. Boh. skierował sprawę do sądu pracy – wyrok.
00:32:41 We wrześniu 1982 r. dyrektor pozwolił boh. prowadzić drużynę harcerską. W czerwcu 1983 r. miała miejsce II pielgrzymka papieża do Polski, po której SB zainteresowało się młodzieżą należącą do harcerstwa. Podczas pielgrzymki działała harcerska „Biała Służba” pełniąca rolę porządkowo-informacyjną. Harcerze bez mundurów wspomagali organizację uroczystości na Jasnej Górze – w momencie przejazdu papieża przebrano się w mundury i młodzież ustawiła się w szpaler. [+]
00:37:11 Sprawa SB o kryptonimie „Instruktor” – rozpracowywanie instruktorów harcerskich, m.in. Piotra Bąka i boh. Podczas referendum w 1987 r. wszystkie drużyny harcerskie z Zakopanego były na biwaku.
00:39:56 W 1984 r. zorganizowano w tajemnicy zlot o kryptonimie „AO 84” w Dolinie Chochołowskiej – były msze polowe, gawędy przy ogniskach. Przyczyny, dla których drużyna boh. nie wzięła udziału w zlocie.
00:41:49 Zmiana strategii dyrektora wobec nauczycieli, którzy nie chodzili na 1 Maja. W 1984 r. drużyna boh. była na obozie wędrownym w Beskidzie Niskim – rajd szlakiem Łemków (harcerki dowiedziały się o ich powojennych losach) i cmentarzy wojennych z I wojny światowej. [+]
00:45:05 Kontynuacja tematycznych obozów wędrownych – turystyka rowerowa. W listopadzie harcerki pomagały w sprzątaniu hotelu „Kasprowy”, a za zarobione pieniądze kupiono rowery. Obozy rowerowe – boh. jeździł na motocyklu z przyczepą, w której woził sprzęt.
00:48:29 W 1987 r., podczas III pielgrzymki Ojca Świętego, drużyny z Zakopanego brały udział w „Białej Służbie” w Tarnowie. Boh. został wezwany na posterunek. Przy szkole był budowany blok dla nauczycieli i boh. starał się o mieszkanie. Podczas spotkania funkcjonariusz Kowalski pytał o Solidarność w szkole, o wyjazd harcerek do Tarnowa i szantażował boh. odebraniem szansy na mieszkanie. [+]
00:54:13 Boh. wyjechał do Tymbarku, by opiekować się rodzicami, pracował w Muzeum PTTK w Limanowej. Zaangażowanie nauczycieli w działalność aktywizującą młodzież. Namowy ze strony dyrektora szkoły, by harcerki pojechały na rajd szlakami Lenina.
00:56:31 Boh. przez dwa lata pracował w Muzeum PTTK – podupadanie instytucji po 1989 r. Boh. prowadził działalność gospodarczą, m.in. biuro turystyczne zorientowane na grupy szkolne. W latach 1995-2009 był dyrektorem szkoły podstawowej nr 3. Na emeryturze napisał monografię Kościeliska.
mehr...
weniger
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Mo. - Fr. 9:00 - 15:00 Uhr
(+48) 22 182 24 75
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Berlin
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Diese Seite verwendet Cookies. Mehr Informationen
Das Archiv des Pilecki-Instituts sammelt digitalisierte Dokumente über die Schicksale polnischer Bürger*innen, die im 20. Jahrhundert unter zwei totalitären Regimes – dem deutschen und sowjetischen – gelitten haben. Es ist uns gelungen, Digitalisate von Originaldokumenten aus den Archivbeständen vieler polnischer und ausländischer Einrichtungen (u. a. des Bundesarchivs, der United Nations Archives, der britischen National Archives, der polnischen Staatsarchive) zu akquirieren. Wir bauen auf diese Art und Weise ein Wissenszentrum und gleichzeitig ein Zentrum zur komplexen Erforschung des Zweiten Weltkrieges und der doppelten Besatzung in Polen auf. Wir richten uns an Wissenschaftler*innen, Journalist*innen, Kulturschaffende, Familien der Opfer und Zeugen von Gräueltaten sowie an alle an Geschichte interessierte Personen.
Das Internetportal archiwum.instytutpileckiego.pl präsentiert unseren Bestandskatalog in vollem Umfang. Sie können darin eine Volltextsuche durchführen. Sie finden ebenfalls vollständige Beschreibungen der Objekte. Die Inhalte der einzelnen Dokumente können Sie jedoch nur in den Lesesälen der Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau und Berlin einsehen. Sollten Sie Fragen zu unseren Archivbeständen und dem Internetkatalog haben, helfen Ihnen gerne unsere Mitarbeiter*innen weiter. Wenden Sie sich auch an sie, wenn Sie Archivgut mit beschränktem Zugang einsehen möchten.
Teilweise ist die Nutzung unserer Bestände, z. B. der Dokumente aus dem Bundesarchiv oder aus der Stiftung Zentrum KARTA, nur beschränkt möglich – dies hängt mit den Verträgen zwischen unserem Institut und der jeweiligen Institution zusammen. Bevor Sie vor Ort Zugang zum Inhalt der gewünschten Dokumente erhalten, erfüllen Sie bitte die erforderlichen Formalitäten in der Bibliothek und unterzeichnen die entsprechenden Erklärungsformulare. Informationen zur Nutzungsbeschränkung sind in der Benutzungsordnung der Bibliothek zu finden. Vor dem Besuch empfehlen wir Ihnen, dass Sie sich mit dem Umfang und Aufbau unserer Archiv-, Bibliotheks- und audiovisuellen Bestände sowie mit der Besucherordnung und den Nutzungsbedingungen der Sammlung vertraut machen.
Alle Personen, die unsere Bestände nutzen möchten, laden wir in den Hauptsitz des Pilecki-Instituts, ul. Stawki 2 in Warschau ein. Die Bibliothek ist von Montag bis Freitag von 9.00 bis 15.00 Uhr geöffnet. Bitte melden sie sich vor Ihrem Besuch per E-Mail: czytelnia@instytutpileckiego.pl oder telefonisch unter der Nummer (+48) 22 182 24 75 an.
In der Berliner Zweigstelle des Pilecki-Instituts befindet sich die Bibliothek am Pariser Platz 4a. Sie ist von Dienstag bis Freitag von 10.30 bis 17.30 Uhr geöffnet. Ihr Besuch ist nach vorheriger Anmeldung möglich, per E-Mail an bibliothek@pileckiinstitut.de oder telefonisch unter der Nummer (+49) 30 275 78 955.
Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung. Mit der Nutzung der Website erklären Sie sich mit ihren Bedingungen einverstanden..