Jerzy Zdzisław Sobolewski (ur. 1940, Augustów), inżynier specjalista w dziedzinie przekładni śrubowych kulkowych, bratanek Wacława Sobolewskiego („Sęka”, „Skały”), uczestnika powojennego podziemia antykomunistycznego i ofiary obławy augustowskiej. W czasie pierwszej okupacji sowieckiej mama Monika Sobolewska gotowała dla żołnierzy Armii Czerwonej. To uratowało rodzinę przed zesłaniem na Syberię w 1941 r. Jerzy Sobolewski jako kilkulatek bawił się z należącymi do Armii Krajowej stryjami Wacławem i Tadeuszem, uczyli go m.in. składać broń. Wacław Sobolewski zginął w 1945 r., a Tadeusz z obawy przed represjami zaciągnął się do Armii Berlinga i walczył na Wale Pomorskim. W 1957 r. Jerzy Sobolewski zdał maturę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie i rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej. Dyplom i tytuł inżyniera uzyskał w 1964 r. Po studiach przez półtora roku pracował w Płocku, następnie w pracowni konstruktorskiej Zakładów Przemysłu Ciągnikowego „Ursus”. Był tam świadkiem wydarzeń Marca 1968 roku. W 1970 r. wrócił na Politechnikę Warszawską jako wykładowca. W latach 80. uczył zawodu inżynierskiego studentów w Tunezji i Algierii. Autor książek opartych na wątkach autobiograficznych. Obecnie mieszka z trzecią żoną Teresą w Gdańsku (dwie poprzednie zmarły). Ma synów Wojciecha i Krzysztofa oraz córkę Iwonę.
more...
less
[00:00:08] Ur. 1940 r. w Augustowie, okupacja radziecka. Rodzice ze wsi nad Rospudą: Topiłówka (ojciec), Szczebra (mama). Narty biegowe ojca. Dziadek Jan Sobolewski z Topiłówki, chorowity brat bliźniak. Wszyscy synowie dziadka Jana działali w ruchu oporu.
[00:03:24] Dzieci: Bolesław (ojciec boh., ur. 1912), Wacław, Jan (nauczyciel, uczestnik powstania warszawskiego wywieziony do ZSRR, zmarł po pół roku), Tadeusz (członek AK, walczył w Puszczy Augustowskiej).
[00:05:17] Zabawy boh. w dzieciństwie ze stryjami Wacławem i Tadeuszem w domu w Topiłówce, ukrywanie się przed Niemcami. Przesłuchiwanie członków rodziny przez Niemców, bicie. Zasady konspiracji, „być chytrzejszym od bolszewików”. Książki autobiograficzna autorstwa boh. Pamiętniki Tadeusza Sobolewskiego.
[00:09:10] Bombardowanie Augustowa przez Rosjan w lipcu 1944 r., wysiedlenie rodziny do Topiłówki. Wywózka dziadka z rodziną na Syberię, powrót w 1946 r. Edukacja w I LO w Augustowie w latach stalinizmu. Wesele na wsi – obezwładnienie dwóch żołnierzy rosyjskich przez mamę (tańczenie kozaka).
[00:12:40] Dokarmianie radzieckich żołnierzy przez mamę w Augustowie (Białorusin Sawicki). Stryj Wacław uwięziony w Grodnie, Tadeusz w Augustowie.
[00:14:23] Represje stalinowskie – więzienie za słuchanie radia. Stryj Tadeusz jako oficer LWP trafił do kamieniołomów. W I LO im. Piramowicza utworzenie na krótko harcerstwa na wzór pionierski, pismo „Ogoniok”. „Uczczenie” śmierci Stalina.
[00:18:00] Matura, rozpoczęcie studiów na Politechnice Warszawskiej. Rosjanie w 1945 r., uratowanie przez mamę sowieckiego jeńca uciekiniera, pułkownika Morozowa. [++]
[00:20:25] Śmierć stryja Wacława w lipcu 1945 r. podczas obławy augustowskiej, tortury, zastrzelony w czasie ucieczki. Stryj Tadeusz wstąpił do I dywizji WP, walki o Wał Pomorski, bilans walk. Dalsze losy Tadeusza.
[00:25:22] Powojnie w zbombardowanym Augustowie, zniszczone wozy niemieckie na ul. Rajgrodzkiej. Ojciec przedwojenny absolwent Technikum Rolniczego w Dowspudzie, uprawiał po wojnie len, konopie i tytoń. Zakup domu opuszczonego przez Żydów i 2 ha ziemi, pomaganie ojcu w gospodarstwie.
[00:28:54] Augustów antysowiecki, silny ruch oporu. Partyzanci zabici 25 grudnia 1955 r., kolega Józef Chwiećko, książka boh. „Życie i przygody w PRL”.
[00:31:40] Jan Szostak, szef UB, „morderca Polaków”, razem z bratem Piotrem bestialsko torturowali zabijali partyzantów [++]. Jan Szostak po śmierci Stalina został rzeźbiarzem ludowym, pracownia nad rzeką Nettą, prezent dla Jana Pawła II. [+]
[00:34:16] Kolega Andrzej Nietupski – okrzyki torturowanych słyszane z okna. Wyrzucony z Polski w stanie wojennym, połamane palce, „paszport w jedną stronę”. Spotkanie w Bretanii.
[00:36:32] Dom Turka, napis „UB”. „Chodziło się tamtędy na palcach”. Losy stryja Wacława. Wszyscy bracia wysportowani, trenowanie strzelania z wiatrówki, ojciec Bolesław: „Polakom zawsze brakuje amunicji”, brat Witold lubił polowania.
[00:39:46] Służba wojskowa boh., przekwalifikowanie z wojsk samochodowych do pancernych. Przygotowania do „wojny z Zachodem” (1968 r.).
[00:41:20] Młodość i życie towarzyskie w Augustowie: śpiewanie, zespół pieśni i tańca, gra na akordeonie, nauka tańca. Coroczne spływy kajakami z nauczycielem Ryszardem Jędrzejewskim, kurs żeglarski. Narty jesionowe zrobione przez ojca, nauka pływania. [++]
[00:44:26] Lata powojenne: niewypały i niewybuchy, szkolenie saperskie u ojca, zabawy bronią. Kostki trotylu trzymane w stodole.
[00:46:27] Zabawy taneczne w szkole, prywatki: pianino i akordeon, patefon, przedwojenne płyty. Podchody. Rozważania o współczesnym wojsku polskim.
[00:48:37] Elegancka restauracja Albatros – centrum lokalnego życia towarzyskiego. Łapanie ryb. Zasieki z drutu kolczastego wzdłuż Rospudy, zaminowane pola. Orkiestra z Białegostoku, Janusz Laskowski.
[00:51:54] Śmierć Stalina, wstąpienie do ZMP po śmierci Bieruta – na pół roku. Rzucenie legitymacją. Trudna matura w 1957 r., ponad 50 proc. klasy nie zdało. Szykanowanie „chuliganów z ZMP”. Po maturze wyjazd do Warszawy. Egzamin w trygonometrii i fizyki [+], ciężkie studia, nadrabianie różnic kulturowych.
[00:57:02] Dom studencki „Akademik”, wypadek tramwajowy. Trzeciego dnia studiów protest studentów przeciw zamknięciu „Po Prostu” na pl. Narutowicza: pałowanie ZOMO, rzucanie cegłami, gaz łzawiący. Wiec na pl. Politechniki. [++]
[01:02:26] Ciężkie studia, na III roku ulotki nawołujące do protestów w Warszawie (1963 r.). Filmowanie demonstrantów na pl. Jedności Robotniczej.
[01:05:25] Przesłuchanie w Pałacu Mostowskich [+], swobodne zachowanie boh. Kolega z ZMS. Kolega „Johnny”, fałszujący pieczątki, szantażowany przez SB. [+]
[01:13:50] Dorabianie w spółdzielni studenckiej. Studencka impreza opozycyjna w kawiarni „Niespodzianka”. [+]
[01:16:36] Szkolenie wojskowe: zajęcia na studiach, obozy wojskowe w czasie wakacji w Rzeszowie i Mrzeżynie, gra w orkiestrze wojskowej, odwiedzanie ośrodków wczasowych dla górników. Dowódca mjr Czapla. Wygrany konkurs piosenki w jednostce. Wymykanie się na plażę, kara za niesubordynację. [+]
[01:23:02] Pobyt w Oficerskiej Szkole Wojsk Pancernych w Poznaniu. Obrona pracy dyplomowej na temat maszyn rolniczych. Profesor mechaniki zestrzelony nad ZSRR w balonie.
[01:25:45] Praca w Płocku, potem w pracowni konstruktorskiej w Ursusie. Protesty Marca 1968, aktyw ZMS, brak poparcia dla Gomułki, propaganda w telewizji. [+]
[01:29:10] Pobyt w wojsku, czołgi w Poznaniu.
[01:31:15] Zamieszkanie w ośrodku opiekuńczym przy ul. Starej 4 w Warszawie, Kazimierz Lisiecki „Dziadek”, opiekun warszawskich gońców i gazeciarzy, współpracownica Maria Pilecka, poznanie Andrzeja Pileckiego.
[01:32:42] Praca w Ursusie 1965-70, asystentura w katedrze technologii Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych (SiMR), liczne prace zlecone, siedemnaście dużych zakładów przemysłowych w Warszawie. Specjalizacja boh: przekładnie śrubowe toczne. Przekładnie w samolotach i rakietach [+]. Doktorat, wdrażanie do produkcji.
[01:36:25] Półroczny staż naukowy w ZSRR, „poznawanie duszy człowieka sowieckiego”. Studenci z NRD pod opieką agenta Stasi. Przyjazd do Mińska, dziekan Komarow, studenci na wykopkach ziemniaków, znajomość z szefem KGB. Przemyt bielizny dla sekretarek, kurs tańca dla zawodowców, anegdoty z ZSRR. [+]
[01:49:04] Pobyt w Algierii i Tunezji, krytyczna opinia o studentach, powrót w początku lat 90., reforma Balcerowicza. Zakłady obrabiarek „Avia” zagrożone likwidacją. Zamówienie na przekładnie dla Tajwanu.
[01:53:10] Wymiana za studentami węgierskimi w latach 70., nauka węgierskiego, piwnice winne w Miszkolcu. Poznanie uczestnika powstania węgierskiego 1956 r., winnica w Tokaju. [+] [01:59:04] Niemcy nad Balatonem, prowokacje piosenkarskie.
[02:02:10] Znajomość języków obcych. Praca w Płocku, anegdoty na temat kontaktów z Niemcami. Mobilizacja wojsk Układu Warszawskiego w 1980 r. Przemyt z Niemiec do Polski. [+]
[02:12:49] Praca z Polservisem w Tunezji i Algierii jako wykładowca, nadrabianie fachowego słownictwa, dwa lata w Monastyrze w Tunezji.
[02:17:37] Stan wojenny w Tunezji. Algieria – „dzicz”, wojna domowa. Alkohol w islamskim kraju, kara śmierci za pędzenie bimbru. [+]
more...
less
The library of the Pilecki Institute
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Monday to Friday, 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
The library of the Berlin branch of the Pilecki Institute
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
This page uses 'cookies'. More information
Ever since it was established, the Witold Pilecki Institute of Solidarity and Valor has been collecting and sharing documents that present the multiple historical facets of the last century. Many of them were previously split up, lost, or forgotten. Some were held in archives on other continents. To facilitate research, we have created an innovative digital archive that enables easy access to the source material. We are striving to gather as many archives as possible in one place. As a result, it takes little more than a few clicks to learn about the history of Poland and its citizens in the 20th century.
The Institute’s website contains a description of the collections available in the reading room as well as the necessary information to plan a visit. The documents themselves are only available in the Institute’s reading room, a public space where material is available free of charge to researchers and anyone interested in the topics collected there. The reading room also offers a friendly environment for quiet work.
The materials are obtained from institutions, public archives, both domestic and international social organizations, as well as from private individuals. The collections are constantly being expanded. A full-text search engine that searches both the content of the documents and their metadata allows the user to reach the desired source with ease. Another way to navigate the accumulated resources is to search according to the archival institutions from which they originate and which contain hierarchically arranged fonds and files.
Most of the archival materials are in open access on computers in the reading room. Some of our collections, e.g. from the Bundesarchiv, are subject to the restrictions on availability resulting from agreements between the Institute and the institutions which transfer them. An appropriate declaration must be signed upon arrival at the reading room in order to gain immediate access to these documents.
Before your visit, we recommend familiarizing yourself with the scope and structure of our archival, library and audio-visual resources, as well as with the regulations for visiting and using the collections.
All those wishing to access our collections are invited to the Pilecki Institute at ul. Stawki 2 in Warsaw. The reading room is open from 9–15, Monday to Friday. An appointment must be made in advance by emailing czytelnia@instytutpileckiego.pl or calling (+48) 22 182 24 75.
Please read the privacy policy. Using the website is a declaration of an acceptance of its terms.