Jacek Czaputowicz (ur. 1956, Warszawa) – od końca lat 70 był współpracownikiem KOR, w latach 1980-81 jednym z liderów NZS, w 1985 roku współtwórcą WiP, w 1986 więziony przez kilka miesięcy. Po 1989 roku pracownik MSZ, w latach 1999-2006 zastępca szefa Służby Cywilnej, w latach 2008-12 dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, od 2017 wiceminister spraw zagranicznych, a w latach 2018-20 minister spraw zagranicznych.
[00:00:10] Wprowadzenie stanu wojennego, aresztowanie boh. w nocy w mieszkaniu rodziców, komisariat przy ul. Wilczej, dowożone radiowozami kolejne osoby. Przewiezienie na Białołękę. Krzysztof Śliwiński. W celi: Roman Zimand, Andrzej Kijowski. Kontakt przez okno z Andrzejem Czumą. [+]
[00:03:00] Przeniesienie do innych baraków, w celi m.in. Marek Tabin, Jerzy Templin, Henryk Bąk, Grzegorz Chrostowski, obok za ścianą: Wojciech Borowik, Bogusław Sielewicz, Witold Sielewicz, Marek Kossakowski, Adam Romaniuk. Po kolejnym przeniesieniu w celi: Konrad Bieliński, Czesław Grudziński, Krzysztof Ślidziński, lekarz Wojciech Celiński. Radiowęzeł. W sierpniu [1982] przeniesienie boh. do Strzebielinka. Możliwość czytania książek, nadrabianie zaległości (Dostojewski, Proust).
[00:06:30] Pierwsza tygodniowa głodówka w styczniu [1982]. Przemycone do celi radio (RWE, RFI). Serwis prasowy w codziennym piśmie „Koniem przez świat”. Przekazywanie informacji między celami za pomocą „konia”. Po wyjściu z więzienia internowani wydawali pisma „Wakat” i „Czas przyszły”.
[00:09:50] Zwolnienie boh. 25 listopada [1982]. Warunki na Białołęce: kontakt z księżmi, msze, wiadomość o przyjściu na świat córki, widzenia z żoną. Nieliczni internowani kryminaliści.
[00:11:40] Przesłuchania przez esbeków, naciski, namawianie do współpracy lub wyjazdu za granicę. Przeniesienie Krzysztofa Śliwińskiego do Jaworza. Oprócz działaczy „S” i robotników internowano kilkudziesięciu studentów z NZS, m.in. Zbigniew Rykowski, Marcin Frybes, Jarosław Guzy, Tadeusz Nowicki.
[00:14:40] W wyniku rozwiązania NZS zwolnienie boh., Holewińskiego i Borowika z pracy w komisji koordynacyjnej NZS. Propaganda na temat biura NZS w telewizji, przesłuchania innych pracowników (Rościszewski, Czarnota, Małgorzata Łopińska). Przywrócenie do pracy przez sąd pracy. Działalność Teodora Klincewicza.
[00:18:20] Po powrocie z internowania boh. nadal był studentem [afrykanistyki i zaocznych SGPiS].
[00:19:30] Zaangażowanie w podziemną działalność NZS. W czasie internowania opublikowanie w paryskiej „Kulturze” tekstu „NZS i co dalej?”. Internowani Józef Taran, szef sekcji zagranicznej NZS, i Marek Adamczewski. Niemożność kontynuowania działalności NZS w stanie wojennym, atmosfera tymczasowości, rozważanie i realizowanie możliwych wariantów: grupy samokształceniowe, wydawanie prasy niezależnej, organizacja demonstracji, kluby dyskusyjne. Historia społecznego projektu Ustawy o szkolnictwie wyższym uchwalona z udziałem NZS (Włodzimierz Filipek, Krystyna Lachowicz, Jacek Kubiak, komisja Resicha), samodzielność wyższych uczelni, aktywny, uczestniczący w legalnych strukturach samorząd studencki. „Zaszli za skórę władzom”. Obrona Macieja Kuronia relegowanego z WSP w Olsztynie, internowanego w Białołęce. [+]
[00:26:10] Dalsza działalność w ramach NZS, utworzenie Komisji Interwencyjnej NZS (Józef Taran, Konstanty Radziwiłł i boh.), zdobywanie środków z zagranicy. Rejestr represji wobec studentów, dane z komitetu prymasowskiego, pomoc rzeczowa (paczki). Aresztowanie Klincewicza, brat Waldemar Klincewicz. Kontakty z ośrodkami w kraju.
[00:28:58] Współpraca boh. z pismem „Wakat” (Wojciech Borowik, Marek Kossakowski). W grudniu 1983 powołanie pisma środowiska akademickiego „Czas przyszły”. W redakcji: Jerzy Jackl, Agnieszka Kaczorowska, Anna Pawłowska, Małgorzata Łopińska, kolportaż kanałami NOW-ej i „Wakatu”. Tematyka studencka, sprawa Pyjasa, SKS (Piotr Kulesza). Wywiad z Krzysztofem Arkuszewskim i Mierzwą o bojówkach SZSP.
[00:32:00] Wydawanie odezw, NZS im. Józefa Piłsudskiego. Dofinansowanie z zagranicy, dbałość o przejrzystość finansów. Wyjazd boh. do Paryża w 1985 r., spotkanie z Giedroyciem – 1000 dolarów dla NZS. Działania boh. na Zachodzie, wywiad w „Kontakcie”, spotkania z Dawidem Warszawskim (Konstanty Gebert), Bogusławem Sonikiem.
[00:35:55] Sprawa otrzymania paszportu przez boh., po powrocie niejasna sytuacja z maszyną do pisania przekazaną w Szczecinie.
[00:38:00] Przekazanie pieniędzy od Giedroycia Radziwiłłowi – obiekcje Ryszarda Czarneckiego. Ostatni numer „Czasu przyszłego” w 1984 r. Powstanie WiP [Ruch Wolność i Pokój], odtworzenie „Czasy przyszłego” jako pisma WiP.
[00:40:03] Strategia: „Nie dać się wypchnąć z uczelni”, zarejestrowanie Towarzystwa Naukowego „Wiedza” (Piotr Niemczyk, Grzegorz Ilka, Jacek Konarzewski), otwarte spotkania dyskusyjne. Działania samorządu studenckiego – utworzenie sieci współpracy samorządów z różnych uczelni w różnych miastach. Politechnika Warszawska (Dobrowolski), UAM Poznań (Czerwiński), Uniwersytet Jagielloński (Jan Tombiński, Jan Rokita). Wyjazdy integracyjne samorządowców na Mazury, w góry. [+]
[00:43:54] Zmiana ustawy o szkolnictwie wyższym, wycofanie władz wyboru rektorów i próby zdominowania samorządów studenckich przez ZSP [Zrzeszenie Studentów Polskich].
[00:45:00] Próby dezintegracji przez władzę środowiska studentów, wkroczenie SB na towarzyskie spotkanie: Wojciech Starzyński, Józef Taran, Marek Zieliński. Sprawa matki boh.: operacja „Tarcza”. Nękanie boh., kilkukrotne aresztowania na ulicy przy wyjściu z domu. Dobrze zakonspirowana działalność w komisji interwencyjnej i wydawnicza („Czas przyszły”). Odkrycie po latach działalności esbeckiej „wtyczki” z Łodzi. Ówczesna strategia boh.: „wykorzystać wszystkie możliwości”. [+]
[00:49:55] Aresztowania studentów w całym kraju [w czasie stanu wojennego]: Rościszewski, Klincewicz, wspieranie studentów przez uczelnie. Pobicia studentów podczas demonstracji. Pomoc komitetu prymasowskiego: organizowanie pomocy prawnej, przygotowywanie paczek rozwożonych po całym kraju. [+]
[00:52:45] Pomoc rektora UW pomimo wykreślenia boh. z listy studentów. Obrona pracy magisterskiej na SGPiS w maju 1986 r., promotor Józef Balcerek.
[00:54:58] Naciski na boh., by zaniechał działalności, za pośrednictwem babci. Trójka dzieci uczęszczała do przedszkola u sióstr w Burakowie.
[00:57:53] Żona Magdalena Sadowska, córka Barbary Sadowskiej (oficera AK), działała w NZS, poznanie jesienią 1980 podczas wyjazdu do Gdańska na odsłonięcie pomnika Grudnia 1970. Urodziny córki 7 stycznia 1982. Ślub cywilny w 1984 r., w 1985 kościelny w parafii św. Barbary, ksiądz Jacek Salij. Życie opozycji studenckiej (WiP) w domu boh.
[01:00:57] Poszukiwanie możliwości zarobkowych – zatrudnienie w firmie dezynsekcji i deratyzacji, pomoc finansowa rodziców. Żona opiekowała się piątką dzieci. Punkt informacyjny WiP w domu boh.
[01:03:58] Początki działalności w WiP: obrona Marka Adamkiewicza, aktywnego działacza NZS, którego skazano na 2,5 roku za odmowę złożenia przysięgi wojskowej. List do Rady Państwa z żądaniem uwolnienia Adamkiewicza i zmiany „skandalicznej” treści przysięgi wojskowej („przymierze z Armią Czerwoną”).
[01:07:12] Pomoc profesorów prawa przy redagowaniu listu („łamanie sumienia”). Nieskuteczne petycje domagające się wypuszczenia na wolność Adamkiewicza. Głodówka w marcu [1986] w obronie Adamkiewicza, ksiądz [Leon] Kantorski z Podkowy Leśnej. Interwencja biskupa Jerzego Dąbrowskiego. Gotowość Jacka Kuronia do podjęcia głodówki, głodowali działacze studenccy z Warszawy, Szczecina, Wrocławia: Maciej Kuroń, Roland Kruk, Jarosław Dubiel, Aleksandra Sarata, Mirosław Witkowski, Krystyna Morawiec, Tomasz Wacko, Jerzy Taran, Konstanty Radziwiłł, Piotr Niemczyk, Marek Pogłód, Rafał Szczerba, Ksawery Wolski. [+]
[01:12:20] Głodówka trwała tydzień. W późniejszym okresie naciski władz na Kościół, by odmawiał przyjmowania głodujących. Skuteczność głodówek: odpolitycznienie wojska, które uczestniczyło w wielu zbrodniczych przedsięwzięciach politycznych przeciwko obywatelom: interwencja w Czechosłowacji, pacyfikacja Grudnia 1970, obsługa stanu wojennego. „Sojusz z Amią Sowiecką spycha żołnierzy do działalności kryminalnej”. Stanowisko WiP wobec wojska. [+]
[01:15:28] Nagłośnienie przesłania pacyfistycznego w kontekście geopolitycznym: gra ZSRR przeciwko USA. Wykorzystywanie przez ZSRR protestów przeciwko instalacji amerykańskich rakiet balistycznych Pershing na Zachodzie. Ruch pokojowy jako „instrument w rękach KGB” (Charles Bukowski). [+]
[01:17:23] Tekst Kuronia na temat „finlandyzacji” Polski. Spotkanie aktywistów pokojowych w Peruggi, m.in. Włodek Goldkorn (KOS, Komitet Oporu Społecznego). Kontakty z aktywistami czechosłowackimi z Karty 77. Wsparcie głodówki przez „Tygodnik Mazowsze”, otwarcie opozycjonistów na organizacje pacyfistyczne. [+]
[01:21:05] Pacyfista holenderski Jan Faber zaprosił na kongres pokoju Lecha Wałęsą, Jacka Kuronia i boh. Ujednolicenie wizerunku ruchu pokojowego: antyamerykański, a jednocześnie stojący po stronie opozycji demokratycznej za żelazną kurtyną, wspierający WiP, Kartę 77.
[01:23:10] Wykluwanie się ruchu Wolność i Pokój w Krakowie, liderzy z NZS na UJ: Jan Rokita, Bartłomiej Sienkiewicz, Bogdan Klich, Dariusz Rupiński, Grzegorz Surdy. Odwołanie się do nauk Jana Pawła II. „Ciągłe dyskusje” w Warszawie, uzgadnianie stanowiska: Radosław Huget i Bartłomiej Sienkiewicz z Krakowa, wspólna deklaracja założycielska. Trudne rozmowy z Wrocławiem (Leszek Budrewicz): „bardziej lewicowa” deklaracja ideowa. Dołączenie innych ośrodków.
[01:27:30] Zebranie rozmaitych środowisk (narodowe, antykomunistyczne, pacyfizm, zieloni, lewicowe, katolickie, anarchiści) pod jednym szyldem WiP. Pragmatyzm warszawski. Jarosław Wojewódzki, Kazimierz Sokołowski [i Krzysztof Sobolewski] z Gorzowa otrzymali wyroki 3 lat więzienia za odmowę służby wojskowej w LWP.
mehr...
weniger
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Mo. - Fr. 9:00 - 15:00 Uhr
(+48) 22 182 24 75
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Berlin
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Diese Seite verwendet Cookies. Mehr Informationen
Das Archiv des Pilecki-Instituts sammelt digitalisierte Dokumente über die Schicksale polnischer Bürger*innen, die im 20. Jahrhundert unter zwei totalitären Regimes – dem deutschen und sowjetischen – gelitten haben. Es ist uns gelungen, Digitalisate von Originaldokumenten aus den Archivbeständen vieler polnischer und ausländischer Einrichtungen (u. a. des Bundesarchivs, der United Nations Archives, der britischen National Archives, der polnischen Staatsarchive) zu akquirieren. Wir bauen auf diese Art und Weise ein Wissenszentrum und gleichzeitig ein Zentrum zur komplexen Erforschung des Zweiten Weltkrieges und der doppelten Besatzung in Polen auf. Wir richten uns an Wissenschaftler*innen, Journalist*innen, Kulturschaffende, Familien der Opfer und Zeugen von Gräueltaten sowie an alle an Geschichte interessierte Personen.
Das Internetportal archiwum.instytutpileckiego.pl präsentiert unseren Bestandskatalog in vollem Umfang. Sie können darin eine Volltextsuche durchführen. Sie finden ebenfalls vollständige Beschreibungen der Objekte. Die Inhalte der einzelnen Dokumente können Sie jedoch nur in den Lesesälen der Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau und Berlin einsehen. Sollten Sie Fragen zu unseren Archivbeständen und dem Internetkatalog haben, helfen Ihnen gerne unsere Mitarbeiter*innen weiter. Wenden Sie sich auch an sie, wenn Sie Archivgut mit beschränktem Zugang einsehen möchten.
Teilweise ist die Nutzung unserer Bestände, z. B. der Dokumente aus dem Bundesarchiv oder aus der Stiftung Zentrum KARTA, nur beschränkt möglich – dies hängt mit den Verträgen zwischen unserem Institut und der jeweiligen Institution zusammen. Bevor Sie vor Ort Zugang zum Inhalt der gewünschten Dokumente erhalten, erfüllen Sie bitte die erforderlichen Formalitäten in der Bibliothek und unterzeichnen die entsprechenden Erklärungsformulare. Informationen zur Nutzungsbeschränkung sind in der Benutzungsordnung der Bibliothek zu finden. Vor dem Besuch empfehlen wir Ihnen, dass Sie sich mit dem Umfang und Aufbau unserer Archiv-, Bibliotheks- und audiovisuellen Bestände sowie mit der Besucherordnung und den Nutzungsbedingungen der Sammlung vertraut machen.
Alle Personen, die unsere Bestände nutzen möchten, laden wir in den Hauptsitz des Pilecki-Instituts, ul. Stawki 2 in Warschau ein. Die Bibliothek ist von Montag bis Freitag von 9.00 bis 15.00 Uhr geöffnet. Bitte melden sie sich vor Ihrem Besuch per E-Mail: czytelnia@instytutpileckiego.pl oder telefonisch unter der Nummer (+48) 22 182 24 75 an.
In der Berliner Zweigstelle des Pilecki-Instituts befindet sich die Bibliothek am Pariser Platz 4a. Sie ist von Dienstag bis Freitag von 10.30 bis 17.30 Uhr geöffnet. Ihr Besuch ist nach vorheriger Anmeldung möglich, per E-Mail an bibliothek@pileckiinstitut.de oder telefonisch unter der Nummer (+49) 30 275 78 955.
Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung. Mit der Nutzung der Website erklären Sie sich mit ihren Bedingungen einverstanden..