Teresa Danuta Mirowska z d. Dul (ur. 1936, Annopol) - jej ojciec Stefan (ur. 1914 w Jakubowicach) od najmłodszych lat zajmował się handlem, a matka Bogumiła Przybylska urodziła się w 1916 roku w Annopolu w rodzinie rolniczej. Od 1943 do 1960 roku rodzina mieszkała w pożydowskim domu, przyznanym przez administrację niemiecką. W 1943 roku Teresa rozpoczęła naukę w Szkole Powszechnej im. ks. Poniatowskiego w Annopolu. Była świadkiem utworzenia i likwidacji getta w Annopolu. Podczas frontu w 1944/45 roku rodzina została wysiedlona do Kowalina w gminie Kraśnik. Wcześniej ukrywała się w pobliskiej wsi Opoka Duża. Podczas wygnania zmarł kilkuletni brat pani Teresy. W Kowalinie Teresa kontynuowała naukę w szkole. Następnie kontynuowała ją w szkole w Annopolu, a także w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 1950 roku Teresa ukończyła siedmioklasową szkołę powszechną i dostała się do Liceum Ogólnokształcącego w Ćmielowie, ukończonego egzaminem maturalnym w 1954 roku. Przez rok studiowała prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1955 roku porzuciła studia i wyszła za mąż za Edwarda Mirowskiego. Urodzony w 1933 roku małżonek pochodził z rodziny rolniczej. Jego ojciec Ignacy był ochotnikiem na wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, później ułanem 24 Pułku Ułanów w Kraśniku i uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 roku. Mąż Teresy ukończył studia inżynierskie (budownictwo lądowe) na krakowskiej Politechnice i całe życie pracował jako projektant, budowlaniec. Był budowniczym kilkunastu kościołów, m.in. w Lublinie i Zamościu. Państwo Mirowscy mieli troje dzieci: Władysława (ur. 1956, rolnik), Joannę (ur. 1961, psycholog) i Marię Magdalenę (1962). W 1972 roku pobudowali dom. W 1992 roku po śmierci męża Teresa przejęła po nim przedsiębiorstwo budowlane. W 1994 przeszła na rentę rodzinną po mężu. W kolejnych latach zajmowała się wychowywaniem dzieci i prowadzeniem gospodarstwa domowego. Ma dwanaścioro wnucząt i dwanaścioro prawnucząt.
more...
less
[00:00:07] Ur. 19 lipca 1936 r. w Annopolu, ubogim miasteczku. Dom w rynku, „lepianki żydowskie”, mieszkańcy ul. Lubelskiej. Plac „Palestyna” w żydowskiej części miasta. Bożnica w miejscu dawnej hydroforni, szkoła żydowska w rynku, zabawy dzieci w niewykończonej bożnicy po 1942 r., zabawy w dwa ognie, klasy.
[00:04:22] Żydowski obóz pracy, chodzenie czwórkami „na lipkę” do kopalni fosforytów, piosenka „Lipka zielona”. Żydzi z Annopola w obozie pracy w Janiszowie. Obóz otoczony drutem kolczastym.
[00:06:12] Wysiedlenie mieszkańców z Nowej Wsi do baraków w części zwanej „Krzywdą”. Komisarz Lazarczyk zarządzał pożydowskim majątkiem. Ubrania robocze, drewniaki żydowskich robotników z obozu. Żydzi w Annopolu przed wojną: żydowskie sklepy, woziwoda woził wodę z jedynej studni w Annopolu beczką na „taczkach”. Zniszczenia powojenne miasta, „nie było tu żadnego dachu”. Rosjanie rozbierali stodoły, z których budowali prowizoryczne tratwy do przeprawy przez Wisłę.
[00:09:43] Przed wojną rodzina zajmowała się drobnym handlem. W 1939 r. ojciec walczył w obronie Lwowa, wrócił do domu pieszo w 3 dni. Żołnierz niemiecki pochodzenia austriackiego mieszkał u dziadków, zabawy z boh., miś w prezencie. Zamieszkanie rodziców w rynku w mieszkaniu pożydowskim.
[00:12:07] Lazarczyk – szczupły, w wysokiej czapce, administrował majątkiem pożydowskim w Annopolu, zatrudniał robotników rolnych, ogrodnika. Piętrowy pałac w majątku, kolumny przed wejściem, ogród i sad. Nieznane losy rodziny Rosenbergów po sprzedaży majątku m.in. teściom boh., potem przydzielony po reformie rolnej. Teściowie pracowali u Rosenberga. Dworskie czworaki: zamieszkałe przez rodziny Nowakowskich i Lipców.
[00:19:38] Zabawy w dzieciństwie: w dwa ognie uszytą piłką, w palanta – piłki robione z sierści krowiej zmoczonej wodą. [+] Względny spokój w czasie okupacji.
[00:21:22] Rozpoczęcie edukacji w 1943 r., murowany budynek szkoły w Annopolu, drewniany budynek urzędu gminy, Adam Jaworczak – kierownik szkoły, matematyk Mucha, Bałkowa. Julia Flisińska prowadziła z bratem tajne komplety. Ich córki Basia i Magda. Nauczyciele Kurczowie wyjechali po wojnie.
[00:27:00] Koleżanka mamy Żydówka Drejzla przyszła się pożegnać z mamą po likwidacji getta. Osiedle bloków w miejscu zabudowań żydowskich, mykwa używana w czasie okupacji przez Niemców. Wizyta szkolna w łaźni, szkoła żydowska, młyn w dawnej gorzelni przy majątku – zapamiętany obraz: kielich na dachu strącony przez piorun w czasie burzy. [+]
[00:32:15] Targowisko na rynku, handel z furmanek. Po wojnie handel kiełbasami i kaszanką ma gorąco. Dozorca z rynku odsprzedawał nawóz koński zebrany po dniu targowym. Wspomnienie: kobiety sprzedające jagody na płotku wokół dębu w rynku. [+] Studnia w rynku zlikwidowana po wojnie.
[00:35:09] Lekarz Walewski, felczer żydowski Orentrajch – stawiał mamie cięte bańki. Apteka Binkowskich. Wyprawa statkiem po Wiśle z Annopola do Warszawy, spanie w kajutach. Odwiedzanie ciotki Anny Gajewskiej w Warszawie. [+]
[00:40:00] Rodzeństwo: siostra (ur. 1939) zmarła na odrę w 1944 r., po pół roku zmarł brat, depresja dziecięcia boh.: „teraz kolej na mnie”. Podczas przechodzenia frontu zamieszkanie u rodziny w Kowalinie pod Kraśnikiem. Przechodzenie kolumn wojska niemieckiego, przyjście Rosjan – utworzenie się frontu na Wiśle.
[00:42:50] Plan przystąpienie ojca do partyzantki w Kosinie – spotkania w domu granatowego policjanta Legera [Legiera?]. Powrót ojca do domu. Front od lipca 1944 do stycznia 1945 r., w listopadzie ogłoszenie mobilizacji. Aresztowanie wuja Henryka Przybylskiego za unikanie mobilizacji, przetrzymywany na Zamku w Lublinie. Wcielenie ojca do wojska przez Rosjan, był radiotelegrafistą w czołgu. Stacjonowali w Stańkowie k. Chełma, głód.
[00:47:00] Spanie w stodole z partyzantami w Opoce, rodzina Gołąbków na skraju lasu, przyjście zbłąkanych Niemców, pomoc nauczycielki Jaśkiewiczowej. Wyzwolenie Annopola w lipcu [1944 r.]
[00:49:30] Widok radzieckiego żołnierza, buty „parciane”, onuce, karabin na sznurku. Słyszało się o ukrywaniu Żydów. Córka Estery Arbuz, właścicielki sklepy włókienniczego przy ul. Lubelskiej, oddała swoje dziecko na przechowanie. Boh. widziała, jak sąsiad ze „straży społecznej” zabrał je, zaniósł z Lazarczykiem na kirkut i tam zastrzelił. [+]
[00:54:21] Żyd Mosiek Kestenbaum ukrywany przez rodzinę Likosów. Ich córka Natalia utrzymywała kontakt z jego dziećmi, korespondowali z Palestyny. Handlował, przeżył wojnę. Ojciec boh. kupił od Mośka ziemię. Zamordowanie rodziny Likosów za pomoc Żydom.
[00:56:50] Żyd Rachmil siał postrach wśród dzieci, straszenie dzieci Żydami. Spotkanie ocalałych Żydów po wojnie w Ostrowcu – „duchy”. 17 stycznia zakończenie frontu, powrót do zniszczonego domu: kilka rodzin w jednym pokoju. Zrujnowany Annopol, „cmentarzysko” pełne radzieckich grobów. Powrót wozem drabiniastym. Ekshumacje, utworzenie zbiorowej mogiły na cmentarzu przy bramie. „Grób w każdym wolnym miejscu miasta”. Zniszczenia w mieście, ocalały kościół. Porzucona w walkach broń, niewypały. Brat męża Aleksander rozerwany przez pocisk wrzucony do ogniska. Budynki pożydowskie przy rynku. Wyburzanie po wojnie lepianek żydowskich
[01:06:48] Dwa kirkuty w Annopolu.
more...
less
The library of the Pilecki Institute
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Monday to Friday, 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
The library of the Berlin branch of the Pilecki Institute
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
This page uses 'cookies'. More information
Ever since it was established, the Witold Pilecki Institute of Solidarity and Valor has been collecting and sharing documents that present the multiple historical facets of the last century. Many of them were previously split up, lost, or forgotten. Some were held in archives on other continents. To facilitate research, we have created an innovative digital archive that enables easy access to the source material. We are striving to gather as many archives as possible in one place. As a result, it takes little more than a few clicks to learn about the history of Poland and its citizens in the 20th century.
The Institute’s website contains a description of the collections available in the reading room as well as the necessary information to plan a visit. The documents themselves are only available in the Institute’s reading room, a public space where material is available free of charge to researchers and anyone interested in the topics collected there. The reading room also offers a friendly environment for quiet work.
The materials are obtained from institutions, public archives, both domestic and international social organizations, as well as from private individuals. The collections are constantly being expanded. A full-text search engine that searches both the content of the documents and their metadata allows the user to reach the desired source with ease. Another way to navigate the accumulated resources is to search according to the archival institutions from which they originate and which contain hierarchically arranged fonds and files.
Most of the archival materials are in open access on computers in the reading room. Some of our collections, e.g. from the Bundesarchiv, are subject to the restrictions on availability resulting from agreements between the Institute and the institutions which transfer them. An appropriate declaration must be signed upon arrival at the reading room in order to gain immediate access to these documents.
Before your visit, we recommend familiarizing yourself with the scope and structure of our archival, library and audio-visual resources, as well as with the regulations for visiting and using the collections.
All those wishing to access our collections are invited to the Pilecki Institute at ul. Stawki 2 in Warsaw. The reading room is open from 9–15, Monday to Friday. An appointment must be made in advance by emailing czytelnia@instytutpileckiego.pl or calling (+48) 22 182 24 75.
Please read the privacy policy. Using the website is a declaration of an acceptance of its terms.