Henryk Rotarski (ur. 1934) był dowódcą młodzieżowej organizacji antykomunistycznej Dalszy Ciąg Armii Podziemnej. Organizacja została rozbita w 1951 r. po kilku miesiącach działalności. Henryk Rotarski nie został ujęty, wyjechał do Kożuchowa, następnie wrócił do Wolbromia, gdzie ukrywał się w rodzinnym domu. Złapany 16 października 1952, podczas śledztwa przebywał w więzieniach w Olkuszu i na Montelupich w Krakowie. W czerwcu 1953 został skazany na 10 lat więzienia, na mocy amnestii wyrok został zmniejszony do 5 lat. Karę odbywał w progresywnym więzieniu dla młodocianych przestępców w Jaworznie, został zwolniony w 1955 roku. W czasie okupacji zginęli jego dwaj bracia: Henryk w Auschwitz, a Stanisław w 1943 roku w niewyjaśnionych okolicznościach.
[00:00:08] Próba uzyskania danych osobowych i informacji o antykomunistycznej działalności organizacji boh. Po wojnie dwóch księży umieszczonych w więzieniu zmarło: Owudzki/Owurski w więzieniu, Gadomski po zwolnieniu.
[00:02:20] Boh. najpierw się ukrywał, a potem został złapany i trafił do więzienia na Montelupich w Krakowie. Był wtedy bardzo młody, często go bito podczas przesłuchań. Przebieg przesłuchań. Boh. po wojnie miał cztery pistolety, był poszukiwany i ukrywał się w Obudzewie [?].
[00:06:45] Boh. został złapany w Wolbromiu, opis zatrzymania.
[00:08:20] Został zabrany na posterunek, a następnie do Olkusza, gdzie był przesłuchiwany i bity. Olkuskie więzienie mieściło się w piwnicach i boh. rozchorował się. Został zabrany do Krakowa, gdzie w więzieniu na Montelupich poddano go operacji.
[00:10:00] Był przesłuchiwany i jego sprawa trafiła do sądu. Sposoby bicia w piwnicach więzienia w Olkuszu. W procesie boh. został oskarżony o posiadanie broni. Po procesie został przeniesiony do zakładu dla młodocianych w Jaworznie.
[00:13:15] Praca w kopalni przy wywozie węgla. Wypadki w kopalni. Komendant Morel przesłuchiwał więźniów. Boh. uniknął przesłuchania, ponieważ jeździł codziennie do pracy.
[00:18:20] Więźniów do kopalni wożono samochodami. Boh. na swoją zmianę wyjeżdżał o 6 rano i do 15 kopał węgiel, po pracy wracał do celi.
[00:21:00] W Jaworznie nawiązał kontakty, które miały się przydać podczas oczekiwanej wojny. Spędził w więzieniu ok. 3-4 lat, został zwolniony po amnestii. Po wyjściu miał problemy ze znalezieniem pracy.
[00:25:50] Boh. pracował w zakładzie w Wolbromiu jako tokarz. Miejsca pracy boh.
[00:27:40] Organizacja podziemna założona przez boh., sposoby werbunku i charakterystyka członków.
[00:30:00] Bicie podczas przesłuchań, traktor zagłuszał krzyki.
[00:31:50] Boh. miał dwóch braci. Jeden z nich zginął w Oświęcimiu. Wcześniej handlował jajkami w Warszawie. Współpracował ze znajomą kobietą, która potem doniosła na niego do Niemców. Zanim zginął, w liście z obozu podał jej imię, nazwisko i kazał „pozdrowić”.
[00:34:20] Drugi brat był w partyzantce komunistycznej w Olkuszu/Miechowie i został zamordowany przez partyzantów. Powody i okoliczności śmierci brata.
więcej...
mniej
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Warszawie
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Pon. - Pt. 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Wt. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji
W Archiwum Instytutu Pileckiego gromadzimy i udostępniamy dokumenty w wersji cyfrowej. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Pozyskujemy kopie cyfrowe dokumentów, których oryginały znajdują się w zbiorach wielu instytucji polskich i zagranicznych, m.in.: Bundesarchiv, United Nations Archives, brytyjskich National Archives i polskich archiwów państwowych. Budujemy w ten sposób centrum wiedzy i ośrodek kompleksowych badań nad II wojną światową i podwójną okupacją w Polsce. Dla naukowców, dziennikarzy, ludzi kultury, rodzin ofiar i świadków zbrodni oraz wszystkich innych zainteresowanych historią.
Portal internetowy archiwum.instytutpileckiego.pl prezentuje pełny katalog naszych zbiorów. Pozwala się po nich poruszać z wykorzystaniem funkcji pełnotekstowego przeszukiwania dokumentów. Zawiera także opisy poszczególnych obiektów. Z treścią dokumentów zapoznać się można tylko w czytelniach Biblioteki Instytutu Pileckiego w Warszawie i w Berlinie, w których nasi pracownicy służą pomocą w przypadku pytań dotyczących zbiorów, pomagają użytkownikom w korzystaniu z naszych katalogów internetowych, umożliwiają wgląd do materiałów objętych ograniczeniami dostępności.
Niektóre dokumenty, np. te pochodzące z kolekcji Bundesarchiv czy Ośrodka Karta, są jednak objęte ograniczeniami dostępności, które wynikają z umów między Instytutem a tymi instytucjami. Po przybyciu do Biblioteki należy wówczas dopełnić formalności, podpisując stosowne oświadczenia, aby uzyskać dostęp do treści dokumentów na miejscu. Informacje dotyczące ograniczeń dostępu są zawarte w regulaminie Biblioteki. Przed wizytą zachęcamy do zapoznania się z zakresem i strukturą naszych zasobów archiwalnych, bibliotecznych i audiowizualnych, a także z regulaminem[hiperłącze] pobytu i korzystania ze zbiorów.
Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z naszych zbiorów zapraszamy do siedziby Instytutu Pileckiego przy ul. Stawki 2 w Warszawie. Biblioteka jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–15.00. Przed wizytą należy się umówić. Można to zrobić, wysyłając e-mail na adres czytelnia@instytutpileckiego.pl lub dzwoniąc pod numer (+48) 22 182 24 75.
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie znajduje się przy Pariser Platz 4a. Jest otwarta od wtorku do piątku w godzinach 10.30–17.30. Wizytę można odbyć po wcześniejszym umówieniu się, wysyłając e-mail na adres bibliothek@pileckiinstitut.de lub dzwoniąc pod numer (+49) 30 275 78 955.
Prosimy zapoznać się z polityką prywatności. Korzystanie z serwisu internetowego oznacza akceptację jego warunków.