Henryk Rotarski (ur. 1934) był dowódcą młodzieżowej organizacji antykomunistycznej Dalszy Ciąg Armii Podziemnej. Organizacja została rozbita w 1951 r. po kilku miesiącach działalności. Henryk Rotarski nie został ujęty, wyjechał do Kożuchowa, następnie wrócił do Wolbromia, gdzie ukrywał się w rodzinnym domu. Złapany 16 października 1952, podczas śledztwa przebywał w więzieniach w Olkuszu i na Montelupich w Krakowie. W czerwcu 1953 został skazany na 10 lat więzienia, na mocy amnestii wyrok został zmniejszony do 5 lat. Karę odbywał w progresywnym więzieniu dla młodocianych przestępców w Jaworznie, został zwolniony w 1955 roku. W czasie okupacji zginęli jego dwaj bracia: Henryk w Auschwitz, a Stanisław w 1943 roku w niewyjaśnionych okolicznościach.
[00:00:08] Próba uzyskania danych osobowych i informacji o antykomunistycznej działalności organizacji boh. Po wojnie dwóch księży umieszczonych w więzieniu zmarło: Owudzki/Owurski w więzieniu, Gadomski po zwolnieniu.
[00:02:20] Boh. najpierw się ukrywał, a potem został złapany i trafił do więzienia na Montelupich w Krakowie. Był wtedy bardzo młody, często go bito podczas przesłuchań. Przebieg przesłuchań. Boh. po wojnie miał cztery pistolety, był poszukiwany i ukrywał się w Obudzewie [?].
[00:06:45] Boh. został złapany w Wolbromiu, opis zatrzymania.
[00:08:20] Został zabrany na posterunek, a następnie do Olkusza, gdzie był przesłuchiwany i bity. Olkuskie więzienie mieściło się w piwnicach i boh. rozchorował się. Został zabrany do Krakowa, gdzie w więzieniu na Montelupich poddano go operacji.
[00:10:00] Był przesłuchiwany i jego sprawa trafiła do sądu. Sposoby bicia w piwnicach więzienia w Olkuszu. W procesie boh. został oskarżony o posiadanie broni. Po procesie został przeniesiony do zakładu dla młodocianych w Jaworznie.
[00:13:15] Praca w kopalni przy wywozie węgla. Wypadki w kopalni. Komendant Morel przesłuchiwał więźniów. Boh. uniknął przesłuchania, ponieważ jeździł codziennie do pracy.
[00:18:20] Więźniów do kopalni wożono samochodami. Boh. na swoją zmianę wyjeżdżał o 6 rano i do 15 kopał węgiel, po pracy wracał do celi.
[00:21:00] W Jaworznie nawiązał kontakty, które miały się przydać podczas oczekiwanej wojny. Spędził w więzieniu ok. 3-4 lat, został zwolniony po amnestii. Po wyjściu miał problemy ze znalezieniem pracy.
[00:25:50] Boh. pracował w zakładzie w Wolbromiu jako tokarz. Miejsca pracy boh.
[00:27:40] Organizacja podziemna założona przez boh., sposoby werbunku i charakterystyka członków.
[00:30:00] Bicie podczas przesłuchań, traktor zagłuszał krzyki.
[00:31:50] Boh. miał dwóch braci. Jeden z nich zginął w Oświęcimiu. Wcześniej handlował jajkami w Warszawie. Współpracował ze znajomą kobietą, która potem doniosła na niego do Niemców. Zanim zginął, w liście z obozu podał jej imię, nazwisko i kazał „pozdrowić”.
[00:34:20] Drugi brat był w partyzantce komunistycznej w Olkuszu/Miechowie i został zamordowany przez partyzantów. Powody i okoliczności śmierci brata.
more...
less
The library of the Pilecki Institute
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Monday to Friday, 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
The library of the Berlin branch of the Pilecki Institute
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
This page uses 'cookies'. More information
Ever since it was established, the Witold Pilecki Institute of Solidarity and Valor has been collecting and sharing documents that present the multiple historical facets of the last century. Many of them were previously split up, lost, or forgotten. Some were held in archives on other continents. To facilitate research, we have created an innovative digital archive that enables easy access to the source material. We are striving to gather as many archives as possible in one place. As a result, it takes little more than a few clicks to learn about the history of Poland and its citizens in the 20th century.
The Institute’s website contains a description of the collections available in the reading room as well as the necessary information to plan a visit. The documents themselves are only available in the Institute’s reading room, a public space where material is available free of charge to researchers and anyone interested in the topics collected there. The reading room also offers a friendly environment for quiet work.
The materials are obtained from institutions, public archives, both domestic and international social organizations, as well as from private individuals. The collections are constantly being expanded. A full-text search engine that searches both the content of the documents and their metadata allows the user to reach the desired source with ease. Another way to navigate the accumulated resources is to search according to the archival institutions from which they originate and which contain hierarchically arranged fonds and files.
Most of the archival materials are in open access on computers in the reading room. Some of our collections, e.g. from the Bundesarchiv, are subject to the restrictions on availability resulting from agreements between the Institute and the institutions which transfer them. An appropriate declaration must be signed upon arrival at the reading room in order to gain immediate access to these documents.
Before your visit, we recommend familiarizing yourself with the scope and structure of our archival, library and audio-visual resources, as well as with the regulations for visiting and using the collections.
All those wishing to access our collections are invited to the Pilecki Institute at ul. Stawki 2 in Warsaw. The reading room is open from 9–15, Monday to Friday. An appointment must be made in advance by emailing czytelnia@instytutpileckiego.pl or calling (+48) 22 182 24 75.
Please read the privacy policy. Using the website is a declaration of an acceptance of its terms.