Jerzy Esden-Tempski ps. „Jędrek” (ur. 1926, Toruń, zm. 2021, Warszawa) pochodził z rodziny inteligenckiej, jego ojciec był prezesem Pomorskiej Izby Rolniczej. Podczas okupacji rodzina mieszkała w majątku w Brzezinku na terenie niemieckich Prus Zachodnich. W kwietniu 1941 r. przeprowadzono się do Warszawy, gdzie Jerzy Esden-Tempski ukończył prywatne gimnazjum mechaniczne Romana Wolframa i pracował w fabryce silników Artura Steinhagena. Podczas powstania warszawskiego walczył w szeregach 1 kompanii „Ambrozja” batalionu „Zaremba-Piorun”. Po kapitulacji, poprzez obóz przejściowy w Ożarowie, trafił do Stalagu 344 Lamsdorf (nr jeniecki: 103912). Następnie został przeniesiony do Stalagu VII A Moosburg i skierowany do pracy w jenieckim komandzie roboczym w Monachium. Po odzyskaniu wolności wstąpił do 2 Korpusu Polskiego we Włoszech i służył w Warszawskiej Dywizji Pancernej. W 1947 r. powrócił do Polski i podjął studia na Politechnice Warszawskiej, po ich ukończeniu pracował jako projektant odlewni w Biurach „Prozamet” i „Prodlew-Warszawa". Zmarł 19 września 2021 w Warszawie w wieku 94 lat.
more...
less
[00:00:10] Autoprezentacja boh. urodzonego w 1926 r. w Toruniu.
[00:00:24] Pobyt w obozie dla dipisów w amerykańskiej strefie okupacyjnej. Podróże po zakończeniu wojny. Sytuacja powstańców, którzy nie mogli wrócić do Warszawy. Wyjazdy do oddziałów gen. Maczka. Na wiadomość, że 2 Korpus we Włoszech przyjmuje żołnierzy, boh. postanowił jechać do Włoch. W Murnau były ciężarówki 2 Korpusu, które przyjechały po polskich oficerów – wyjazd do Włoch.
[00:12:50] Pobyt w obozie w Porto San Giorgio – oczekiwanie na przydział w obozie w Materze. Boh. zgłosił się do łączności – przydział do brygady pancernej stacjonującej w Maceracie. Oczekiwanie na III wojnę światową – sytuacja polityczna w Europie, konsekwencje uznania rządu lubelskiego przez aliantów. Wymowa propagandowa zdobycia Berlina przez Armię Czerwoną.
[00:25:36] Boh. służąc w 2 Brygadzie Pancernej podjął naukę w podchorążówce służby łączności. Wiadomość o demobilizacji Korpusu – możliwości oferowane żołnierzom. Rozczarowanie sytuacją polityczną po wojnie i wpływami ZSRR w Polsce. Organizowanie Armii Andersa na terenie ZSRR – zasługi generała.
[00:35:36] Rozterki żołnierzy 2 Korpusu – postrzeganie tych, którzy chcieli wrócić do Polski. Działalność Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia w Anglii. Wyjazd z Włoch do Anglii – rejs z Neapolu do Glasgow, warunki na statku. Wspomnienie relacji z Włochami, śluby żołnierzy z Włoszkami.
[00:46:50] Szkoły dla żołnierzy 2 Korpusu, działalność kulturalna. Ewakuacja Armii Andersa z ZSRR – obozy dla ludności cywilnej pod opieką Korpusu. Sylwetka generała Andersa, jego życie rodzinne – przyjazd pierwszej żony, Ireny Anders, która została komendantką obozu dla cywili. Małżeństwo generała z Renatą Bogdańską. Londyńska Polonia. Porównanie gen. Andersa i Maczka.
[01:01:00] Po przyjeździe do Anglii boh. poszedł do szkoły, potem zdecydował się na powrót do kraju. Wielu kolegów wyemigrowało do innych krajów. Opinia na temat gen. Andersa, jego zachowanie podczas przewrotu majowego – relacje z Piłsudskim. Losy generała podczas kampanii wrześniowej.
[01:07:20] Okoliczności spotkania z gen. Andersem – wizytacja obozu w Anglii. Stosunek generała do byłych żołnierzy powracających do Polski. Opinia na temat walk pod Monte Cassino.
[01:14:45] Opinia gen. Andersa o powstaniu w Warszawie i gen. Komorowskim. Współczesna ocena powstania. Rezultat wileńskiej operacji „Ostra Brama”. Sytuacja ludności cywilnej podczas powstania warszawskiego – chowanie zwłok na podwórkach.
[01:20:48] Relacje między żołnierzami 2 Korpusu, którzy wyszli z ZSRR a tymi, którzy wstąpili do niego na terenie Włoch. Stosunki w obozach jenieckich, przezwisko oficerów, którzy całą wojnę spędzili w obozach.
[01:23:45] Boh. z powstania wyszedł jako kapral, w 2 Korpusie zaczynał jako szeregowiec. Nauka w szkole podchorążych. Niektórzy koledzy wyjechali do Kanady – dwuletnie kontrakty pracy na farmach. Niemcy i Ukraińcy w Kanadzie – obozy dla jeńców niemieckich w Związku Radzieckim.
[01:27:30] Korpus wydawał własne gazety, zadanie oficerów kulturalno-oświatowych – propaganda. Nastawienie antyrosyjskie żołnierzy. W Korpusie było wielu dezerterów i jeńców z Wehrmachtu, Ślązaków i Kaszubów. W obozie jenieckim w Moosburgu byli polscy spadochroniarze, którzy brali udział w nieudanym desancie pod Arnhem. Pranie turbanów przez Sikhów.
[01:36:50] Stosunek Włochów do żołnierzy 2 Korpusu. Wpływy włoskiej partii komunistycznej.
[01:39:47] Boh. wrócił do Polski we wrześniu 1947 r. Uroczyste pożegnanie w porcie w Glasgow. Wiadomości o sytuacji w kraju – postrzeganie repatriantów z zachodu. Antykomunistyczna propaganda wśród Polonii w Wielkiej Brytanii. Jeden z pasażerów odmówił w Gdańsku zejścia ze statku. Repatrianci zostali przewiezieni wagonami towarowymi do obozu PUR-u – pierwsze wrażenia, pluskwy w barakach. W innych barakach siedzieli Niemcy, których wysiedlano z Warmii i Mazur do Niemiec. Obawy przed wywózką na wschód. Wyjazd do Warszawy. [+]
[01:48:45] Boh. wysiadł w Toruniu, gdzie mieszkała matka – wrażenia. Wspomnienie noclegu w Weronie w drodze do Korpusu – pogryzienie przez komary. W 1947 r. po repatriacji boh. trafił do dawnego niemieckiego obozu wykorzystywanego przez PUR.
[01:55:05] Boh. nie odebrano rzeczy, które przywiózł z Anglii – boh. wyjeżdżając dostał nowy mundur i płaszcz, przywiózł także skórę wołową na podeszwy butów. Żołd w Anglii i ceny w Londynie. Postrzeganie w Polsce studentów, którzy chodzili w mundurach zachodnich formacji przez czynniki oficjalne oraz rówieśników – zabawy taneczne. Polski pilot Tadeusz Schiele przywiózł żonę Angielkę – wspomnienie tańca z Jeanne Schiele. Zabawy w klubie Medyka.
[02:03:08] W 1949 r. boh. dostał wezwanie do Rejonowej Komendy Uzupełnień, ale nie wzięto go do wojska. Niektórzy koledzy z podobną przeszłością byli brani do wojska. Wypełnianie ankiet personalnych – szczegółowe pytania, np. o członków rodziny w przedwojennym Korpusie Ochrony Pogranicza i Policji Państwowej. Boh. miał w pracy kolegów, którzy także byli żołnierzami 2 Korpusu. Rozważania na temat pamięci.
[02:10:15] Boh. podczas okupacji nie był w konspiracji, kilka dni po wybuchu powstania dołączył do walczącego w Śródmieściu batalionu Zaremba-Piorun. Postawa matki podczas okupacji. Tajne spotkania w kościele przy ul. Rakowieckiej, które prowadził ksiądz Rostworowski. Matka prowadziła majątek rodziców koło Białej Podlaskiej, a boh. mieszkał w Warszawie, uczył się i pracował w fabryce wuja Steinhagena. Brat pracował w niemieckim gospodarstwie, potem wcielono go do Wehrmachtu i trafił do dywizji gen. Maczka, do Polski wrócił w 1947 r. Po upadku powstania matka z siostrą trafiły do Żyrardowa, gdzie matka zajmowała się wyrobem cukierków „krówek”. W lutym 1945 r. wróciły do majątku w Brzezinku.
more...
less
The library of the Pilecki Institute
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Monday to Friday, 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
The library of the Berlin branch of the Pilecki Institute
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
This page uses 'cookies'. More information
Ever since it was established, the Witold Pilecki Institute of Solidarity and Valor has been collecting and sharing documents that present the multiple historical facets of the last century. Many of them were previously split up, lost, or forgotten. Some were held in archives on other continents. To facilitate research, we have created an innovative digital archive that enables easy access to the source material. We are striving to gather as many archives as possible in one place. As a result, it takes little more than a few clicks to learn about the history of Poland and its citizens in the 20th century.
The Institute’s website contains a description of the collections available in the reading room as well as the necessary information to plan a visit. The documents themselves are only available in the Institute’s reading room, a public space where material is available free of charge to researchers and anyone interested in the topics collected there. The reading room also offers a friendly environment for quiet work.
The materials are obtained from institutions, public archives, both domestic and international social organizations, as well as from private individuals. The collections are constantly being expanded. A full-text search engine that searches both the content of the documents and their metadata allows the user to reach the desired source with ease. Another way to navigate the accumulated resources is to search according to the archival institutions from which they originate and which contain hierarchically arranged fonds and files.
Most of the archival materials are in open access on computers in the reading room. Some of our collections, e.g. from the Bundesarchiv, are subject to the restrictions on availability resulting from agreements between the Institute and the institutions which transfer them. An appropriate declaration must be signed upon arrival at the reading room in order to gain immediate access to these documents.
Before your visit, we recommend familiarizing yourself with the scope and structure of our archival, library and audio-visual resources, as well as with the regulations for visiting and using the collections.
All those wishing to access our collections are invited to the Pilecki Institute at ul. Stawki 2 in Warsaw. The reading room is open from 9–15, Monday to Friday. An appointment must be made in advance by emailing czytelnia@instytutpileckiego.pl or calling (+48) 22 182 24 75.
Please read the privacy policy. Using the website is a declaration of an acceptance of its terms.