Halina Rogozińska z d. Osiniak (ur. 1956, Kolbuszowa), artystka malarka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL. Jej ojciec Zdzisław Osiniak (ur. 1926) był żołnierzem Armii Krajowej (ps. „Osika”) w oddziale Józefa Batorego, szefa łączności zewnętrznej IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Już po wejściu Armii Czerwonej trafił na dwa lata do łagru, po powrocie przez dwa lata studiował architekturę na AGH w Krakowie. Osiadł na stałe w rodzinnej Kolbuszowej, był jednym z budowniczych kina. Dziadek Wacław Osiniak jeszcze przed wojną miał samochód i był kierowcą. Jeden z dalszych przodków, Tomasz Osiniak, walczył w bitwie narodów pod Lipskiem w 1813 r. i był świadkiem śmierci księcia Józefa Poniatowskiego. W 1971 r. Halina Rogozińska ukończyła szkołę podstawową, potem uczyła się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Sędziszowie Małopolskim. W 1976 r. ukończyła klasę o specjalności metaloplastyka i zdała maturę. Na studia nie poszła ze względu na ciężko chorego dziadka, którym się opiekowała. Rozpoczęła pracę w firmie POLSREBRO w Rzeszowie, wyjechała na delegację do Czechosłowacji. W kwietniu 1978 wyszła za mąż za Ryszarda Rogozińskiego, w tym samym roku urodziła córkę Urszulę, a po roku syna Marcina. Do 1984 r. zajmowała się domem i dziećmi, od 1980 r. wspierając męża w jego działalności opozycyjnej (był drukarzem wydawnictw podziemnych). W latach 1984-1991 pracowała w Rzeszowskim Przedsiębiorstwie Ceramiki Budowlanej w sekretariacie, z przerwą na urlopy macierzyńskie (w 1986 r. urodziła się córka Lucyna, a w 1988 r. syn Maciej). W 1992 r. rozpoczęła pracę w Oficynie Wydawniczej El-Press (obecnie Polska Press), zajmowała się m.in. gazetą codzienną „Nowiny”. Początkowo pracowała w sekretariacie, potem przeszła do działu badań i analiz, była odpowiedzialna za inwentaryzację i archiwum. W 2015 r. się zwolniła i przeszła na zasiłek przedemerytalny, obecnie na emeryturze. W 2005 r. wróciła do pasji z młodości, czyli malowania. Niedługo potem zamieszkała na osiedlu Niwa w Głogowie Małopolskim (wcześniej mieszkała w centrum Rzeszowa, ich mieszkanie często stanowiło schronienie podczas demonstracji opozycyjnych, kiedy ich uczestnicy uciekali przed ZOMO). Z grupą znajomych założyła Podkarpacki Klub Entuzjastów Malarstwa. Regularnie uczestniczy w plenerach malarskich, swoje prace wystawia w wielu miejscach na terenie Polski. Ma czwórkę dzieci oraz sześcioro wnuków.
more...
less
[00:00:07] Ur. w listopadzie 1956 r. w Kolbuszowej, rodzina inteligencka. Ojciec Zdzisław Osiniak, dyrektor okręgowy zarządu kin w woj. rzeszowskim. Babcia Stefania wyjechała zarobkowo do USA, po powrocie zainwestowała w kino w Kolbuszowej, które zbudował dziadek. Założyciele spółki autobusowej, kursy na trasie Sandomierz-Rzeszów. Służba wojskowa dziadka w 17 pp, ojciec był łącznikiem w AK.
[00:02:13] Mąż zatrudniony w pracowni konserwacji zabytków, w czasie „S” mąż wyjechał na kontrakt do Tallina. Obawy po wprowadzeniu stanu wojennego. Przeprowadzka do Rzeszowa (administrowanie kamienicą przy ul. Kościuszki 13). Otwarty dom, dobry punkt obserwacyjny, działalność męża w opozycji, współpraca z Januszem Loegerem, Józefem Konkelem, Zbigniewem Sieczkosiem, Michałem Strękiem. Akcje ZOMO podczas mszy za ojczyznę.
[00:04:52] Rozbudowa struktur „S” w latach 1982/3, dwoje dzieci w wieku 5-6 lat. Pierwsza rewizja w mieszkaniu w 1984 r. Nawiązanie kontaktów z żonami działaczy (Elżbieta Stręk, Ewa Konkel), utworzenie grupy wsparcia kobiet.
[00:06:45] Początek działalności drukarskiej męża (gazety, ulotki), anegdoty. Pomoc boh. jako absolwentki liceum plastycznego w Sędziszowie przy przygotowaniu transparentu na pielgrzymkę środowisk pracy do Częstochowy i dalszych.
[00:08:45] Druga rewizja w domu w rocznicę ślubu 26 kwietnia 1985 r.: silne przeżycie całej rodziny, milicjant siedzący na kanapie pełnej ulotek. [+]
[00:11:30] Drukowanie ulotek w łazience, skrytka pod parkietem w salonie. Motywacja do działania w konspiracji, dla dzieci „każdy był wujkiem lub ciocią”. [+]
[00:14:40] Urodziny dwójki kolejnych dzieci w 1986 i 1988 roku. Szkolenie drukarzy przez męża, solidarne współdziałanie: pod nieobecność męża kolportowanie ulotek przez boh. Ukrywanie prawdy o drukowaniu w domu przed dziećmi, nieprzespane noce.
[00:18:00] Ślub w 1978 r., ukończenie liceum plastycznego w 1976 r., specjalizacja: metaloplastyka. Konieczność opieki chorym dziadkiem. Rozpoczęcie pracy biurowej w Rzeszowskim Przedsiębiorstwie Ceramiki Budowlanej. [+]
[00:22:30] Delegacja za granicę do Jablonca w Czechosłowacji z firmą Polsrebro – anegdoty z pracy w fabryce. Ślub, urodzenie córki Uli i syna Marcina. Powrót do pracy po urlopie wychowawczym w 1984 r. Kolejna córka Lucyna (ur. 1986), syn Maciej (1988).
[00:27:22] Restrukturyzacja przedsiębiorstwa w 1990 r., przejście boh. na bezrobocie, zasiłek, powrót do pracy w 1992 r. w wydawnictwie R-Press (potem Orkla Press, Polska Press), odejście po 23 latach. Komputeryzacja pracy w 1995 r. Dalsze losy firmy porozrzucanej po całej Polsce.
[00:31:15] Przejście na zasiłek przedemerytalny ok. 2015 r. Babcia sześciorga wnucząt.
[00:33:35] Przekonanie o konieczności zaangażowania w działalność opozycyjną. Losy ojca Zdzisława przed wojną, zmiana metryki urodzenia przez dziadka Wacława Osiniaka. Praca ojca w czasie wojny jako kierowcy austriackiego inżyniera na trasie Lwów-Kraków-Wiedeń – konspiracyjne wożenie broni do rusznikarza w Krakowie. Zdemaskowanie ojca przez inżyniera, ucieczka do kryjówki partyzantów w lesie.
[00:37:13] Aresztowanie ojca podczas akcji „Burza”, tortury, wywózka do łagru Borowicze Jegorskie. Wywiezieni również inni członkowie rodziny. Pseudonim ojca „Osika”, łącznik w oddziale AK. Ojciec ukrywał prawdę o swoich losach przed boh.
[00:39:40] Studia architektoniczne ojca na AGH przez dwa lata, prof. Zinn. Po przerwaniu studiów praca w Rzeszowie w zarządzie kin.
[00:41:33] Edukacja boh., od 1971 r. nauka w 5-letnim liceum sztuk plastycznych. Ojciec wrócił po kilkunastu miesiącach, opowieść babci o powitaniu powracających z łagrów. Skąpe wspomnienia ojca: wybite w przesłuchaniu zęby, odbite nogi – niemożność samodzielnego stania – brał udział w apelach obozowych przymocowany przez współtowarzyszy do krzyża. Po powrocie konsekwentnie odmawiał wstąpienia do partii.
[00:46:43] Obawy ojca wobec zaangażowania boh. i męża w działalność opozycyjną.
[00:48:05] Rekonstrukcja drzewa genealogicznego przez boh., stryjowie Jerzy i Marcin. Odkrywanie śladów przodków na cmentarzach i w internecie. Prapradziadek Walenty, budowlaniec. Legenda rodzinna o przodku Tomaszu, który miał być przy umierającym księciu Józefie [Poniatowskim]. Liczni budowlańcy w rodzinie.
[00:53:00] Sprowadzenie przez [Marię] Lubomirską budowniczych do Głogowa [Małopolskiego], w tym członków rodziny boh., budowa pałacu, murowana rozbudowa miasta. Zamieszkanie Walentego Osiniaka w murowanej kamienicy, prowadził sklep kolonialny. Stryj Jerzy (ur. 1939) mieszka w Kolbuszowej, w domu wybudowanym przez Walentego. Stryj Marcin ur. 1924.
[00:55:56] Mama Anna Mytych, babcie boh.: Chałka i Stefania Wątróbska. Zainteresowanie boh. sztuką plastyczną, kółko plastyczne w domu kultury. Przeprowadzka rodziny na os. Mieszka w Rzeszowie, „w szczere pola”, w dzieciństwie zabawa gliną, nauka układania kwiatów. Szkoła podstawowa „tysiąclatka” przy ul. Staszica. Ocena niedostateczna z plastyki, zmiana szkoły. Zamiłowanie do malarstwa.
[01:03:00] Przeprowadzka do Głogowa w 2008 r. Założenie (razem koleżankami Leną, Aleksandrą Mrozowską, Zuzanną Drozdowską) Podkarpackiego Klubu Entuzjastów Malarstwa, plenery plastyczne. Współpraca z Joanną Trzcińską, prof. łódzkiej ASP i Januszem Knorowskim, wystawy obrazów w odrestaurowanym spichlerzu w Tyczynie. Tematyka obrazów: kwiaty i pejzaże z natury. Dom pracy twórczej w Ustce, Zaborku.
[01:10:00] Rozmowa z prof. Strumiłłą o obrazach boh. Plener w Kazimierzu, nocne malowanie, kolejne plany plenerów malarskich. Profetyczny krajobraz wojenny.
[01:16:44] Działalność klubu entuzjastów malarstwa, współpraca mężów. Fascynacja malarstwem impresjonistycznym (Cézanne, Van Gogh), podróże ze zwiedzaniem muzeów.
[01:21:29] Wspomnienie wizyty w Rosji, poszukiwanie sztalug na Newskim Prospekcie w St. Petersburgu, rysunki satyryczne w toalecie. Malarstwo jako sposób życia.
more...
less
The library of the Pilecki Institute
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Monday to Friday, 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
The library of the Berlin branch of the Pilecki Institute
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
This page uses 'cookies'. More information
Ever since it was established, the Witold Pilecki Institute of Solidarity and Valor has been collecting and sharing documents that present the multiple historical facets of the last century. Many of them were previously split up, lost, or forgotten. Some were held in archives on other continents. To facilitate research, we have created an innovative digital archive that enables easy access to the source material. We are striving to gather as many archives as possible in one place. As a result, it takes little more than a few clicks to learn about the history of Poland and its citizens in the 20th century.
The Institute’s website contains a description of the collections available in the reading room as well as the necessary information to plan a visit. The documents themselves are only available in the Institute’s reading room, a public space where material is available free of charge to researchers and anyone interested in the topics collected there. The reading room also offers a friendly environment for quiet work.
The materials are obtained from institutions, public archives, both domestic and international social organizations, as well as from private individuals. The collections are constantly being expanded. A full-text search engine that searches both the content of the documents and their metadata allows the user to reach the desired source with ease. Another way to navigate the accumulated resources is to search according to the archival institutions from which they originate and which contain hierarchically arranged fonds and files.
Most of the archival materials are in open access on computers in the reading room. Some of our collections, e.g. from the Bundesarchiv, are subject to the restrictions on availability resulting from agreements between the Institute and the institutions which transfer them. An appropriate declaration must be signed upon arrival at the reading room in order to gain immediate access to these documents.
Before your visit, we recommend familiarizing yourself with the scope and structure of our archival, library and audio-visual resources, as well as with the regulations for visiting and using the collections.
All those wishing to access our collections are invited to the Pilecki Institute at ul. Stawki 2 in Warsaw. The reading room is open from 9–15, Monday to Friday. An appointment must be made in advance by emailing czytelnia@instytutpileckiego.pl or calling (+48) 22 182 24 75.
Please read the privacy policy. Using the website is a declaration of an acceptance of its terms.