Halina Rogozińska z d. Osiniak (ur. 1956, Kolbuszowa), artystka malarka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL. Jej ojciec Zdzisław Osiniak (ur. 1926) był żołnierzem Armii Krajowej (ps. „Osika”) w oddziale Józefa Batorego, szefa łączności zewnętrznej IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Już po wejściu Armii Czerwonej trafił na dwa lata do łagru, po powrocie przez dwa lata studiował architekturę na AGH w Krakowie. Osiadł na stałe w rodzinnej Kolbuszowej, był jednym z budowniczych kina. Dziadek Wacław Osiniak jeszcze przed wojną miał samochód i był kierowcą. Jeden z dalszych przodków, Tomasz Osiniak, walczył w bitwie narodów pod Lipskiem w 1813 r. i był świadkiem śmierci księcia Józefa Poniatowskiego. W 1971 r. Halina Rogozińska ukończyła szkołę podstawową, potem uczyła się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Sędziszowie Małopolskim. W 1976 r. ukończyła klasę o specjalności metaloplastyka i zdała maturę. Na studia nie poszła ze względu na ciężko chorego dziadka, którym się opiekowała. Rozpoczęła pracę w firmie POLSREBRO w Rzeszowie, wyjechała na delegację do Czechosłowacji. W kwietniu 1978 wyszła za mąż za Ryszarda Rogozińskiego, w tym samym roku urodziła córkę Urszulę, a po roku syna Marcina. Do 1984 r. zajmowała się domem i dziećmi, od 1980 r. wspierając męża w jego działalności opozycyjnej (był drukarzem wydawnictw podziemnych). W latach 1984-1991 pracowała w Rzeszowskim Przedsiębiorstwie Ceramiki Budowlanej w sekretariacie, z przerwą na urlopy macierzyńskie (w 1986 r. urodziła się córka Lucyna, a w 1988 r. syn Maciej). W 1992 r. rozpoczęła pracę w Oficynie Wydawniczej El-Press (obecnie Polska Press), zajmowała się m.in. gazetą codzienną „Nowiny”. Początkowo pracowała w sekretariacie, potem przeszła do działu badań i analiz, była odpowiedzialna za inwentaryzację i archiwum. W 2015 r. się zwolniła i przeszła na zasiłek przedemerytalny, obecnie na emeryturze. W 2005 r. wróciła do pasji z młodości, czyli malowania. Niedługo potem zamieszkała na osiedlu Niwa w Głogowie Małopolskim (wcześniej mieszkała w centrum Rzeszowa, ich mieszkanie często stanowiło schronienie podczas demonstracji opozycyjnych, kiedy ich uczestnicy uciekali przed ZOMO). Z grupą znajomych założyła Podkarpacki Klub Entuzjastów Malarstwa. Regularnie uczestniczy w plenerach malarskich, swoje prace wystawia w wielu miejscach na terenie Polski. Ma czwórkę dzieci oraz sześcioro wnuków.
mehr...
weniger
[00:00:07] Ur. w listopadzie 1956 r. w Kolbuszowej, rodzina inteligencka. Ojciec Zdzisław Osiniak, dyrektor okręgowy zarządu kin w woj. rzeszowskim. Babcia Stefania wyjechała zarobkowo do USA, po powrocie zainwestowała w kino w Kolbuszowej, które zbudował dziadek. Założyciele spółki autobusowej, kursy na trasie Sandomierz-Rzeszów. Służba wojskowa dziadka w 17 pp, ojciec był łącznikiem w AK.
[00:02:13] Mąż zatrudniony w pracowni konserwacji zabytków, w czasie „S” mąż wyjechał na kontrakt do Tallina. Obawy po wprowadzeniu stanu wojennego. Przeprowadzka do Rzeszowa (administrowanie kamienicą przy ul. Kościuszki 13). Otwarty dom, dobry punkt obserwacyjny, działalność męża w opozycji, współpraca z Januszem Loegerem, Józefem Konkelem, Zbigniewem Sieczkosiem, Michałem Strękiem. Akcje ZOMO podczas mszy za ojczyznę.
[00:04:52] Rozbudowa struktur „S” w latach 1982/3, dwoje dzieci w wieku 5-6 lat. Pierwsza rewizja w mieszkaniu w 1984 r. Nawiązanie kontaktów z żonami działaczy (Elżbieta Stręk, Ewa Konkel), utworzenie grupy wsparcia kobiet.
[00:06:45] Początek działalności drukarskiej męża (gazety, ulotki), anegdoty. Pomoc boh. jako absolwentki liceum plastycznego w Sędziszowie przy przygotowaniu transparentu na pielgrzymkę środowisk pracy do Częstochowy i dalszych.
[00:08:45] Druga rewizja w domu w rocznicę ślubu 26 kwietnia 1985 r.: silne przeżycie całej rodziny, milicjant siedzący na kanapie pełnej ulotek. [+]
[00:11:30] Drukowanie ulotek w łazience, skrytka pod parkietem w salonie. Motywacja do działania w konspiracji, dla dzieci „każdy był wujkiem lub ciocią”. [+]
[00:14:40] Urodziny dwójki kolejnych dzieci w 1986 i 1988 roku. Szkolenie drukarzy przez męża, solidarne współdziałanie: pod nieobecność męża kolportowanie ulotek przez boh. Ukrywanie prawdy o drukowaniu w domu przed dziećmi, nieprzespane noce.
[00:18:00] Ślub w 1978 r., ukończenie liceum plastycznego w 1976 r., specjalizacja: metaloplastyka. Konieczność opieki chorym dziadkiem. Rozpoczęcie pracy biurowej w Rzeszowskim Przedsiębiorstwie Ceramiki Budowlanej. [+]
[00:22:30] Delegacja za granicę do Jablonca w Czechosłowacji z firmą Polsrebro – anegdoty z pracy w fabryce. Ślub, urodzenie córki Uli i syna Marcina. Powrót do pracy po urlopie wychowawczym w 1984 r. Kolejna córka Lucyna (ur. 1986), syn Maciej (1988).
[00:27:22] Restrukturyzacja przedsiębiorstwa w 1990 r., przejście boh. na bezrobocie, zasiłek, powrót do pracy w 1992 r. w wydawnictwie R-Press (potem Orkla Press, Polska Press), odejście po 23 latach. Komputeryzacja pracy w 1995 r. Dalsze losy firmy porozrzucanej po całej Polsce.
[00:31:15] Przejście na zasiłek przedemerytalny ok. 2015 r. Babcia sześciorga wnucząt.
[00:33:35] Przekonanie o konieczności zaangażowania w działalność opozycyjną. Losy ojca Zdzisława przed wojną, zmiana metryki urodzenia przez dziadka Wacława Osiniaka. Praca ojca w czasie wojny jako kierowcy austriackiego inżyniera na trasie Lwów-Kraków-Wiedeń – konspiracyjne wożenie broni do rusznikarza w Krakowie. Zdemaskowanie ojca przez inżyniera, ucieczka do kryjówki partyzantów w lesie.
[00:37:13] Aresztowanie ojca podczas akcji „Burza”, tortury, wywózka do łagru Borowicze Jegorskie. Wywiezieni również inni członkowie rodziny. Pseudonim ojca „Osika”, łącznik w oddziale AK. Ojciec ukrywał prawdę o swoich losach przed boh.
[00:39:40] Studia architektoniczne ojca na AGH przez dwa lata, prof. Zinn. Po przerwaniu studiów praca w Rzeszowie w zarządzie kin.
[00:41:33] Edukacja boh., od 1971 r. nauka w 5-letnim liceum sztuk plastycznych. Ojciec wrócił po kilkunastu miesiącach, opowieść babci o powitaniu powracających z łagrów. Skąpe wspomnienia ojca: wybite w przesłuchaniu zęby, odbite nogi – niemożność samodzielnego stania – brał udział w apelach obozowych przymocowany przez współtowarzyszy do krzyża. Po powrocie konsekwentnie odmawiał wstąpienia do partii.
[00:46:43] Obawy ojca wobec zaangażowania boh. i męża w działalność opozycyjną.
[00:48:05] Rekonstrukcja drzewa genealogicznego przez boh., stryjowie Jerzy i Marcin. Odkrywanie śladów przodków na cmentarzach i w internecie. Prapradziadek Walenty, budowlaniec. Legenda rodzinna o przodku Tomaszu, który miał być przy umierającym księciu Józefie [Poniatowskim]. Liczni budowlańcy w rodzinie.
[00:53:00] Sprowadzenie przez [Marię] Lubomirską budowniczych do Głogowa [Małopolskiego], w tym członków rodziny boh., budowa pałacu, murowana rozbudowa miasta. Zamieszkanie Walentego Osiniaka w murowanej kamienicy, prowadził sklep kolonialny. Stryj Jerzy (ur. 1939) mieszka w Kolbuszowej, w domu wybudowanym przez Walentego. Stryj Marcin ur. 1924.
[00:55:56] Mama Anna Mytych, babcie boh.: Chałka i Stefania Wątróbska. Zainteresowanie boh. sztuką plastyczną, kółko plastyczne w domu kultury. Przeprowadzka rodziny na os. Mieszka w Rzeszowie, „w szczere pola”, w dzieciństwie zabawa gliną, nauka układania kwiatów. Szkoła podstawowa „tysiąclatka” przy ul. Staszica. Ocena niedostateczna z plastyki, zmiana szkoły. Zamiłowanie do malarstwa.
[01:03:00] Przeprowadzka do Głogowa w 2008 r. Założenie (razem koleżankami Leną, Aleksandrą Mrozowską, Zuzanną Drozdowską) Podkarpackiego Klubu Entuzjastów Malarstwa, plenery plastyczne. Współpraca z Joanną Trzcińską, prof. łódzkiej ASP i Januszem Knorowskim, wystawy obrazów w odrestaurowanym spichlerzu w Tyczynie. Tematyka obrazów: kwiaty i pejzaże z natury. Dom pracy twórczej w Ustce, Zaborku.
[01:10:00] Rozmowa z prof. Strumiłłą o obrazach boh. Plener w Kazimierzu, nocne malowanie, kolejne plany plenerów malarskich. Profetyczny krajobraz wojenny.
[01:16:44] Działalność klubu entuzjastów malarstwa, współpraca mężów. Fascynacja malarstwem impresjonistycznym (Cézanne, Van Gogh), podróże ze zwiedzaniem muzeów.
[01:21:29] Wspomnienie wizyty w Rosji, poszukiwanie sztalug na Newskim Prospekcie w St. Petersburgu, rysunki satyryczne w toalecie. Malarstwo jako sposób życia.
mehr...
weniger
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Mo. - Fr. 9:00 - 15:00 Uhr
(+48) 22 182 24 75
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Berlin
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Diese Seite verwendet Cookies. Mehr Informationen
Das Archiv des Pilecki-Instituts sammelt digitalisierte Dokumente über die Schicksale polnischer Bürger*innen, die im 20. Jahrhundert unter zwei totalitären Regimes – dem deutschen und sowjetischen – gelitten haben. Es ist uns gelungen, Digitalisate von Originaldokumenten aus den Archivbeständen vieler polnischer und ausländischer Einrichtungen (u. a. des Bundesarchivs, der United Nations Archives, der britischen National Archives, der polnischen Staatsarchive) zu akquirieren. Wir bauen auf diese Art und Weise ein Wissenszentrum und gleichzeitig ein Zentrum zur komplexen Erforschung des Zweiten Weltkrieges und der doppelten Besatzung in Polen auf. Wir richten uns an Wissenschaftler*innen, Journalist*innen, Kulturschaffende, Familien der Opfer und Zeugen von Gräueltaten sowie an alle an Geschichte interessierte Personen.
Das Internetportal archiwum.instytutpileckiego.pl präsentiert unseren Bestandskatalog in vollem Umfang. Sie können darin eine Volltextsuche durchführen. Sie finden ebenfalls vollständige Beschreibungen der Objekte. Die Inhalte der einzelnen Dokumente können Sie jedoch nur in den Lesesälen der Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau und Berlin einsehen. Sollten Sie Fragen zu unseren Archivbeständen und dem Internetkatalog haben, helfen Ihnen gerne unsere Mitarbeiter*innen weiter. Wenden Sie sich auch an sie, wenn Sie Archivgut mit beschränktem Zugang einsehen möchten.
Teilweise ist die Nutzung unserer Bestände, z. B. der Dokumente aus dem Bundesarchiv oder aus der Stiftung Zentrum KARTA, nur beschränkt möglich – dies hängt mit den Verträgen zwischen unserem Institut und der jeweiligen Institution zusammen. Bevor Sie vor Ort Zugang zum Inhalt der gewünschten Dokumente erhalten, erfüllen Sie bitte die erforderlichen Formalitäten in der Bibliothek und unterzeichnen die entsprechenden Erklärungsformulare. Informationen zur Nutzungsbeschränkung sind in der Benutzungsordnung der Bibliothek zu finden. Vor dem Besuch empfehlen wir Ihnen, dass Sie sich mit dem Umfang und Aufbau unserer Archiv-, Bibliotheks- und audiovisuellen Bestände sowie mit der Besucherordnung und den Nutzungsbedingungen der Sammlung vertraut machen.
Alle Personen, die unsere Bestände nutzen möchten, laden wir in den Hauptsitz des Pilecki-Instituts, ul. Stawki 2 in Warschau ein. Die Bibliothek ist von Montag bis Freitag von 9.00 bis 15.00 Uhr geöffnet. Bitte melden sie sich vor Ihrem Besuch per E-Mail: czytelnia@instytutpileckiego.pl oder telefonisch unter der Nummer (+48) 22 182 24 75 an.
In der Berliner Zweigstelle des Pilecki-Instituts befindet sich die Bibliothek am Pariser Platz 4a. Sie ist von Dienstag bis Freitag von 10.30 bis 17.30 Uhr geöffnet. Ihr Besuch ist nach vorheriger Anmeldung möglich, per E-Mail an bibliothek@pileckiinstitut.de oder telefonisch unter der Nummer (+49) 30 275 78 955.
Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung. Mit der Nutzung der Website erklären Sie sich mit ihren Bedingungen einverstanden..