Michał Jan Stręk (ur. 1947, Szczecin) – jego rodzice poznali się w Niemczech tuż po zakończeniu wojny. Ojciec Adam przeszedł przez kilka obozów koncentracyjnych, mama Elżbieta z rodziną została zesłana na roboty przymusowe do III Rzeszy. Pobrali się w Hanowerze i osiedlili w Szczecinie. Adam Stręk znał język niemiecki i zajmował się odbudową Szczecina oraz Świnoujścia. Od 1954 r. nękał go Urząd Bezpieczeństwa i z tego powodu w 1956 r. przeniósł się z rodziną na rodzinne Podkarpacie. W Rzeszowie Michał Stręk ukończył Technikum Budowlane i w 1967 r. rozpoczął pierwszą pracę jako asystent projektant w Biurze Projektowo-Badawczym Budownictwa Ogólnego Miastoprojekt w Rzeszowie. Pracował tam do 1977 roku, wtedy też ukończył Politechnikę Rzeszowską (Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska). W latach 1978-1980 pracował jako starszy projektant w Biurze Projektowym Budownictwa Wiejskiego w Rzeszowie. We wrześniu 1980 zaangażował się w działalność w NSZZ „Solidarność”, organizował jej struktury w swoim miejscu pracy. W latach 1982-1989 działał w Regionalnej Komisji Wykonawczej Rzeszów (zakładał ją ze Zbigniewem Sieczkosiem). Był odpowiedzialny za kontakty i organizację siatek kolportażowych z innymi ośrodkami, m.in. w Warszawie, Lublinie, Krakowie i Gdańsku, na Dolnym Śląsku oraz na terenie Polski południowo-wschodniej. 29 sierpnia 1982 r. został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Uhercach, gdzie przebywał do 11 września 1982 r. W latach 1982-1988 wielokrotnie zatrzymywany na 48 godzin, przesłuchiwany, poddawany rewizjom w miejscu pracy i zamieszkania. Od 1982 r. zaangażowany w działalność Komitetu Pomocy Internowanym, Aresztowanym, Pozbawionym Pracy i Ich Rodzinom przy klasztorze oo. Bernardynów w Rzeszowie oraz Diecezjalnego Zespołu Charytatywno-Społecznego Diecezji Przemyskiej współpracującego z Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym Pracy i Ich Rodzinom. W latach 1989-1990 był członkiem Komisji ds. Kontaktów z Zagranicą ZR Rzeszów. W 1990 r. pełnomocnik KO „S” Regionu Rzeszów w WKW w wyborach samorządowych. W lipcu tego roku został przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Kwalifikacyjnej dla funkcjonariuszy SB, w latach 1990-1996 oraz 1997-2001 pełnił funkcję szefa Delegatury UOP w Rzeszowie. W 1998 r. został oddelegowany do kancelarii premiera Jerzego Buzka, gdzie pracował jako zastępca dyrektora sekretariatu koordynatora ds. służb specjalnych, ministra Janusza Pałubickiego. Od 2001 na rencie. W latach 2006-2007 doradca Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych w V kadencji Sejmu RP, a w latach 2008-2010 członek Sejmowej Komisji Śledczej ds. tzw. nacisków w VI kadencji Sejmu RP. 2012-2015 był członkiem Rady Konsultacyjnej przy Centralnym Ośrodku Szkolenia ABW. Od 1967 r. przewodnik górski, od 1969 r. ratownik GOPR, współtwórca Rzeszowskiej Grupy Ujawnić Prawdę (2005). W 1997 r. ukończył prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Żonaty z Elżbietą, trójka dzieci. [Źródła: Encyklopedia Solidarności, wywiad własny]
więcej...
mniej
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Warszawie
ul. Foksal 17, 00-372 Warszawa
Pon. - Pt. 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Wt. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji
W Archiwum Instytutu Pileckiego gromadzimy i udostępniamy dokumenty w wersji cyfrowej. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Pozyskujemy kopie cyfrowe dokumentów, których oryginały znajdują się w zbiorach wielu instytucji polskich i zagranicznych, m.in.: Bundesarchiv, United Nations Archives, brytyjskich National Archives i polskich archiwów państwowych. Budujemy w ten sposób centrum wiedzy i ośrodek kompleksowych badań nad II wojną światową i podwójną okupacją w Polsce. Dla naukowców, dziennikarzy, ludzi kultury, rodzin ofiar i świadków zbrodni oraz wszystkich innych zainteresowanych historią.
Portal internetowy archiwum.instytutpileckiego.pl prezentuje pełny katalog naszych zbiorów. Pozwala się po nich poruszać z wykorzystaniem funkcji pełnotekstowego przeszukiwania dokumentów. Zawiera także opisy poszczególnych obiektów. Z treścią dokumentów zapoznać się można tylko w czytelniach Biblioteki Instytutu Pileckiego w Warszawie i w Berlinie, w których nasi pracownicy służą pomocą w przypadku pytań dotyczących zbiorów, pomagają użytkownikom w korzystaniu z naszych katalogów internetowych, umożliwiają wgląd do materiałów objętych ograniczeniami dostępności.
Niektóre dokumenty, np. te pochodzące z kolekcji Bundesarchiv czy Ośrodka Karta, są jednak objęte ograniczeniami dostępności, które wynikają z umów między Instytutem a tymi instytucjami. Po przybyciu do Biblioteki należy wówczas dopełnić formalności, podpisując stosowne oświadczenia, aby uzyskać dostęp do treści dokumentów na miejscu. Informacje dotyczące ograniczeń dostępu są zawarte w regulaminie Biblioteki. Przed wizytą zachęcamy do zapoznania się z zakresem i strukturą naszych zasobów archiwalnych, bibliotecznych i audiowizualnych, a także z regulaminem[hiperłącze] pobytu i korzystania ze zbiorów.
Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z naszych zbiorów zapraszamy do siedziby Instytutu Pileckiego przy ul. Foksal 17 w Warszawie. Biblioteka jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–15.00. Przed wizytą należy się umówić. Można to zrobić, wysyłając e-mail na adres czytelnia@instytutpileckiego.pl lub dzwoniąc pod numer (+48) 22 182 24 75.
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie znajduje się przy Pariser Platz 4a. Jest otwarta od wtorku do piątku w godzinach 10.30–17.30. Wizytę można odbyć po wcześniejszym umówieniu się, wysyłając e-mail na adres bibliothek@pileckiinstitut.de lub dzwoniąc pod numer (+49) 30 275 78 955.
Prosimy zapoznać się z polityką prywatności. Korzystanie z serwisu internetowego oznacza akceptację jego warunków.