Seweryn Blumsztajn (ur. 1946, Wrocław) – dziennikarz, działacz opozycji antykomunistycznej. Jego rodzice, pochodzący z Radomska, spędzili II wojnę światową w ZSRR, w 1946 roku przyjechali do Wrocławia. W 1951 roku rodzina przeprowadziła się do Warszawy. Seweryn Blumsztajn był uczniem Szkoły nr 1 Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, od 1956 roku należał do Hufca Walterowskiego (ZHP) prowadzonego przez Jacka Kuronia. W latach 1964-68 studiował ekonomię polityczną na Uniwersytecie Warszawskim. Był członkiem młodzieżowego Klubu Poszukiwaczy Sprzeczności. W 1965 aresztowano go na kilkanaście dni za kolportaż listu otwartego do członków PZPR, autorstwa Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego. W marcu 1968 współorganizował wiec na UW, ale 8 marca 1968 został aresztowany i w grudniu skazano go na dwa lata więzienia – zwolniono na mocy amnestii w sierpniu 1969 roku. W początkach lat 70. studiował na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1975-76 pracował w Desie. W roku 1976 brał udział w akcji zbierania podpisów pod listem w obronie represjonowanych robotników Radomia i Ursusa. We wrześniu 1976 podjął współpracę z Komitetem Obrony Robotników, był redaktorem „Biuletynu Informacyjnego”, od października 1977 był członkiem KSS KOR. W dniach 7-17 maja 1980 brał udział w głodówce w kościele św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej. Aresztowany w sierpniu 1980, we wrześniu został zwolniony na mocy Porozumień Sierpniowych. Od września 1980 w „Solidarności”, współtwórca Agencji Prasowej „S”. W styczniu 1981 został redaktorem biuletynu „AS”. W październiku 1981 wyjechał do Francji na zaproszenie związków zawodowych. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego był współzałożycielem Komitetu Solidarności, a następnie wydawcą „Bulletin d’Information du Comité Solidarité à Paris”. W latach 1982-84 był członkiem brukselskiego Biura Koordynacyjnego „Solidarności” za Granicą, w latach 1986-89 sekretarzem generalnym Association Solidarité France-Pologne. Do Polski wrócił w sierpniu 1989 roku, został redaktorem „Gazety Wyborczej”, od 1991 roku w kierownictwie spółki Agora. W latach 2002-06 był redaktorem naczelnym krakowskiego dodatku „GW”, od 2006 redaktorem naczelnym warszawskiego dodatku „Gazeta Stołeczna”. Laureat przyznawanej przez Prezydenta Francji Nagrody Praw Człowieka (1985), odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2006), order zwrócił w roku 2008.
mehr...
weniger
[00:00:07] Autoprezentacja boh. urodzonego w 1946 r. we Wrocławiu, dwa dni po przyjeździe rodziców z ZSRR do miasta.
[00:00:48] Rodzice pochodzili z Radomska, przed wojną ojciec skończył chemię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ojciec należał do Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej, po wojnie był członkiem partii. Matka, związana z ruchem syjonistycznym, była na obozie przygotowującym do wyjazdu do Palestyny i wzięła fikcyjny ślub, który umożliwiał jej wyjazd. We wrześniu 1939 rodzice znaleźli się w Związku Radzieckim, początkowo na Ukrainie, potem na Uralu. Do Wrocławia przyjechano z siostrą ojca i jej rodziną. Holokaust przeżyła także babcia ze strony matki, która wyjechała do USA. Inni krewni ze strony ojca i matki zginęli w Treblince. [+]
[00:03:20] Nacisk na wykształcenie dzieci. Rodzice utrzymywali kontakty ze znajomymi z ZSRR, w domu mówiono po polsku, nie obchodzono żydowskich ani polskich świąt – rozważania na temat wynarodowienia. Rodzice ojca mieli w Radomsku dom, w drugiej połowie lat 50. ojcu udało się go sprzedać. Boh. nie znał nawet imion krewnych z Radomska, nie opowiadano także o pobycie w Związku Radzieckim. W latach 70. ojciec nie pojechał na wycieczkę do Treblinki i przeżywał to. Po 1956 r. rozważano w domu wyjazd z Polski. Matka miała trudności ze znalezieniem pracy. Siostra ojca wyjechała z rodziną do Izraela i przysyłała paczki z pomarańczami. W domu nie było żadnych fotografii ani pamiątek po krewnych. Wspomnienie rozmowy z Anną Radziwiłł na temat bycia Żydem. W 1968 r. rodzice zdecydowali się na wyjazd z Polski – reakcja ojca, gdy boh. postanowił zostać. [+]
[00:11:30] We Wrocławiu ojciec był dyrektorem wytwórni win, czasem boh. odwożono do przedszkola służbowym samochodem. Gdy boh. miał pięć lat, ojciec dostał posadę w Warszawie i przeprowadzono się. Boh. chodził do szkoły TPD nr 1 i należał do drużyny walterowskiej, współtworzonej przez Jacka Kuronia – charakter i cele organizacji. Znajomość z Jackiem Kuroniem. Zachowanie walterowców – śpiewanie piosenek po rosyjsku, żydowsku, ukraińsku.
[00:17:21] Boh. nie czuł się wyobcowany – atmosfera w szkole i w harcerstwie. Napisał pracę o walterowcach – mechanizm sekty, kształtowanie młodych ludzi, wpajanie wartości lewicowych. Wielu walterowców działało potem w opozycji. Postawy w 1968 r. – poglądy Adama Michnika.
[00:24:24] Boh. nie pamięta pierwszego spotkania z Jackiem Kuroniem – wieloletnia przyjaźń. Rys charakteru Kuronia, powody jego trudności w szkole, wspólne śpiewanie.
[00:28:35] Po rozwiązaniu walterowców boh. jako uczeń X klasy trafił do klubu Michnika. Poznał tam młodzież z elitarnych warszawskich szkół – znajomość z Janem Lityńskim i Janem Grossem. Boh., z przekonania marksista, w 1964 r. zaczął studiować ekonomię polityczną na UW – nadzieje związane ze studiami.
[00:31:40] W marcu 1965 boh. został aresztowany w związku ze sprawami Kuronia i Modzelewskiego – działalność kółek samokształceniowych. W listopadzie 1964 Jacek [Kuroń] i Karol [Modzelewski] zostali zatrzymani za napisanie listu otwartego i wyrzucono ich z partii. Boh. otrzymał od Kuronia nową wersję listu otwartego, dał go do przeczytania koledze, a wieczorem w domu ubecy zrobili rewizję znajdując paryską „Kulturę” – pobyt w areszcie przy ul. Rakowieckiej, konsekwencje na uczelni. Gdy boh. wypuszczono, w areszcie został jeszcze Adam [Michnik] i Witold [Wiktor] Nagórski, student, który zorganizował zebranie ZMS, na którym omawiano list.
[00:36:20] Manifestacje w czasie, gdy Jacek [Kuroń] i Karol [Modzelewski] siedzieli w więzieniu – postępowanie dyscyplinarne na uczelni jesienią 1965 – studenci mieli obrońców, był wśród nich Witold Kula, Zygmunt Baumann, Janina Zakrzewska, Maria Ossowska. Przewodniczącym komisji dyscyplinarnej był prawnik Murzynowski. Wśród studentów, wobec których wytoczono postępowanie był m.in. boh., Adam [Michnik], Witold [Wiktor] Nagórski, Maciej Czechowski. Postawa środowiska uniwersyteckiego. Boh. i Adam zostali zawieszeni na rok, ale boh. wcześniej zaliczył sesję i nie stracił roku. Baumann w mowie obrończej wspomniał śpiewanie Międzynarodówki. Zarzutami było zbieranie pieniędzy dla rodzin uwięzionych kolegów Karola [Modzelewskiego] i Jacka [Kuronia], posiadanie wydawnictw niezależnych. Sprawa oskarżeń wobec dwóch studentów z fizyki.
[00:43:20] Kształtowanie się środowiska „komandosów”. Wspomnienie zebrania z Leszkiem Kołakowskim w 1966 r. w rocznicę Października – restrykcje wobec osób, które zabierały głos, szykanowanie boh. i Adama [Michnika] – mobilizacja środowiska w jego obronie.
[00:46:28] Sytuacja na Uniwersytecie Warszawskim w połowie lat 60. – intelektualiści a władza. Na uczelni powołano Studenckie Ośrodki Dyskusyjne – rola „komandosów”, którzy poruszali zakazane tematy, np. sprawę Katynia, interwencji w Budapeszcie. Spotkanie z Walerym Namiotkiewiczem, sekretarzem Gomułki. Postawy studentów i grona profesorskiego.
[00:50:30] Kształtowanie młodego pokolenia w duchu marksizmu – pomysły na poprawę ustroju komunistycznego, ale nie na jego zmianę na ustrój kapitalistyczny. Rozważania na temat braku środowisk prawicowych. Zakres i język postulatów marcowych. Boh. chodził na seminarium prof. Włodzimierza Brusa, specjalisty od dysfunkcji ekonomii socjalistycznej. Liberałowie pojawili się dopiero w drugiej połowie lat 80.
[00:57:32] W 1967 r. wypuszczono z więzienia Karola [Modzelewskiego] i Jacka [Kuronia]. Sprawa zdjęcia „Dziadów” – przeżycia w trakcie przedstawienia – gra Gustawa Holoubka. Po przedstawieniu odbyła się manifestacja, wiele osób aresztowano, ale boh. i Mirek Sawicki wrócili na Żoliborz. Na drugi dzień rozpoczęto zbieranie podpisów pod petycją o przywrócenie przedstawienia – reakcje studentów. Sytuacja w kraju – antysemityzm, czystki w wojsku i urzędach. Po interwencji boh. w Komisji Kontroli Partyjnej wyrzucono za antysemityzm działacza ZMS Hasiaka. [+]
[01:05:00] Po wyrzuceniu z uczelni Adama [Michnika] i Heńka [Szlajfera] zorganizowano wiec. Decyzję o jego organizacji podjęto 3 marca [1968], rezolucję napisali Karol [Modzelewski] i Jacek [Kuroń], miała ją odczytać Irena Lasota, ponieważ założono, że dziewczyny nie zostaną aresztowane. 7 marca boh. poszedł ze znajomymi do kina na western – zachowanie esbeków. Jan Lityński nocował u boh. i obydwaj zostali aresztowani rankiem następnego dnia. [+]
[01:09:52] Rankiem 8 marca [1968] boh. został aresztowany i przewieziony do komisariatu przy ul. Mostowskich. Po południu do tej samej celi trafi Jacek [Kuroń]. Aresztantów przewieziono na ul. Rakowiecką i tam rozpoczęło się śledztwo – postawa boh. Wspólny proces Jana Lityńskiego i boh. odbył się w grudniu [1968] – wyrok 2 lat więzienia za przynależność do tajnej organizacji. Wyroki dla innych osób, w tym Józefa Dajczgewanda, Jana Lityńskiego, Adama [Michnika], Karola [Modzelewskiego] i Jacka [Kuronia].
[01:15:02] W grudniu [1968] boh. został przewieziony do więzienia w Strzelcach, ale niedługo potem wrócił do Warszawy jako świadek w procesie Adama [Michnika]. W marcu [1969] boh. przewożony do Potulic jechał w suce razem z Jackiem [Kuroniem] przewożonym do Sztumu – refleksje w czasie podróży na temat zasięgu i siły protestów studenckich. Rozważania na temat przyczyn wydarzeń marcowych. Zachowanie Służby Bezpieczeństwa na przestrzeni lat i w 1968 r. – antysemityzm i zaangażowanie funkcjonariuszy. W celi z boh. siedział student matematyki o semickim wyglądzie, który w końcu przyznał się do narodowości czeskiej.
[01:21:50] Rodzice podjęli decyzję o wyjeździe, ale boh. odmówił – powody decyzji o pozostaniu w Polsce. Nastroje społeczne – informacje o tworzeniu getta koło Warszawy. W 1967 siostra boh. wyjechała do Francji. Po wyjeździe rodziców boh. odebrano mieszkanie przy ul. Śmiałej i przydzielono pokój sublokatorski. Boh. napisał do Cyrankiewicza, a list dostarczył znajomy socjalista Arski – otrzymanie kawalerki na Bielanach.
[01:27:10] Boh. nie wrócił na studia, tylko podjął pracę w Spółdzielni Pracy. Po roku podjął studia na Wydziale Filozofii KUL-u, podobno pozwolił na to prymas Wyszyński. Opinia na temat uczelni, poziomu nauczania i studentów. Rodzice wspomagali finansowo boh., który także wynajął swoje mieszkanie w Warszawie – prace na studiach. Boh. napisał pracę magisterską o walterowcach. Po studiach miał trudności ze znalezieniem pracy – zatrudnienie w Desie. Aktywność środowiska pomarcowego. Wnioski po wydarzeniach Grudnia 1970.
[01:32:35] Boh. siedział w więzieniu półtora roku, wypuszczono go podczas amnestii w 1969 r. Ostatnie miesiące spędził w więzieniu w Potulicach, pracował w oddziale Bydgoskich Zakładów Rowerowych. Jan Lityński odbywał karę w Strzelcach Opolskich i tam były cięższe warunki.
[01:34:15] Gdy boh. pracował w Desie, funkcjonariusze SB złożyli mu propozycję wyjazdu za granicę – reakcja boh. Po wydarzeniach Czerwca 1976 we wrześniu powstał KOR – wyjazdy z Gają [Kuroń] do Jacka [Kuronia], którego zabrano do wojska. Po wydarzeniach radomskich [1976] boh. jeździł na procesy. Podczas jednego z nich obrzucono go jajkami. We wrześniu boh. zajął się robieniem „Biuletynu Informacyjnego”, pierwsze numery powstawały w żoliborskim mieszkaniu Antoniego Libery – współpraca z Joanną Szczęsną. Biuletyn przepisywano i puszczano w obieg, potem drukowano na powielaczu.
[01:39:25] Powody wyrzucenia z pracy w Desie – boh. malował mieszkania z Mirosławem Chojeckim, potem pracował w podziemnej drukarni i dobrze tam zarabiał. Zdezelowane powielacze zakupiono na aukcji w Ambasadzie Amerykańskiej. Boh. drukował „Zniewolony umysł” i książki Sołżenicyna – inne zadania.
[01:44:05] KOR a władza ludowa – poparcie społeczne dla rodzącej się opozycji. W 1977 r. po zabójstwie Stanisława Pyjasa boh. i Paweł Bąkowski pojechali do Krakowa i zbierali informacje. Boh. został aresztowany i wypuszczono go po trzech miesiącach. Zmiany w KOR – przyjęcie nowych członków, m.in. Romaszewskiego i Kęcika, wzrost nakładu „Biuletyny Informacyjnego”. Rozwój Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA – sytuacja do sierpnia 1980.
[01:51:32] W lipcu 1980 boh. był z rodziną nad morzem, po powrocie do Warszawy przygotował numer „Biuletynu” o strajkach w Lublinie, który trafił do robotników strajkujących w Stoczni Gdańskiej. Istota działań podejmowanych w Gdańsku. W sierpniu do Polski przyjechali ze Szwecji rodzice boh. – ich reakcje na przypadkowe spotkania z Kisielewskim i Nowakowskim. Na kilka dni przed podpisaniem porozumień sierpniowych boh. został aresztowany. Stosunek przywódców tworzącej się Solidarności do działaczy KOR, którzy mieli doświadczenie w działalności opozycyjnej. Wspomnienie spotkania z Dziewanowskim, który miał wątpliwości co do prof. Lipińskiego, który był związany z KOR. Sprawa pobytu boh. w areszcie i podpisania porozumień sierpniowych. Postrzeganie członków KOR.
[01:56:56] Wobec pojawienia się wielu wydawnictw podziemnych boh. zorganizował bal dla współpracowników ”Biuletynu” i wydano jego ostatni numer. Tworząc „Biuletyn” starano się odejść od języka używanego przez rządową propagandę. Powstanie Agencji Solidarności (AS), z której potem wywodziła się redakcja „Tygodnika Mazowsze”. Wielu działaczy KOR nie miało pracy i nie mogli zostać członkami Solidarności, mogli pełnić jedynie funkcje doradcze. Początki Solidarności – przebudzenie społeczne i entuzjazm, stosunek do działaczy wywodzących się z KOR-u. Podziały wśród opozycji, ruchy prawicowe.
[02:04:00] Żona boh. dostała paszport i wyjechała z córką do rodziny w Paryżu. Boh. dostał zaproszenie do Francji jako dziennikarz związkowy i wyjechał w październiku 1981 r. W powrocie do kraju przeszkodziła mu choroba, wylot do Polski przełożył na drugą połowę grudnia 1981. Działania po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Wspomnienie manifestacji koło polskiej ambasady w Paryżu oraz manifestacji zorganizowanej 14 grudnia 1981 przez francuskie centrale związkowe – udział boh., Andrzeja Seweryna, Zbigniewa Kowalewskiego oraz grupy Polonii.
[02:09:48] Powstanie i działalność Komitetu Solidarności – wydawanie biuletynu w języku francuskim, zbieranie funduszy na działalność opozycyjną w Polsce. Boh. zajmował się kontaktami z dziennikarzami. Gdy przyszły pełnomocnictwa z Polski, okazało się, że nie dostał go Zbigniew Kowalewski, który miał lewicowe przekonania. Po uzbieraniu miliona dolarów przekazano je na pomoc w kraju. Pierwsze miesiące w Paryżu – wieczory z Jackiem Kaczmarskim.
[02:15:15] W 1984 r. władze PRL ogłosiły amnestię. Powody, dla których boh., autor książki „Wracam do kraju”, podjął decyzję o powrocie do Polski – nagłośnienie sprawy w mediach. Boh. wyjeżdżał w styczniu 1985, na lotnisku żegnali go przywódcy związkowi oraz Simone Signoret i Yves Montand, w Warszawie czekali Kuroń i Michnik. Po przylocie boh. został odprowadzony do saloniku VIPów, anulowano mu służbowy paszport i odesłano do Francji bez ważnych dokumentów, szantażując francuskiego pilota zatrzymaniem samolotu. Po powrocie do Paryża boh. nie podjął próby powrotu do kraju przez zieloną granicę, ale zaczął sobie lepiej radzić z nauką języka francuskiego. [+]
[02:20:10] Sytuacja po powrocie do Francji – podejmowane prace, rezygnacja z działalności w Komitecie Solidarności. Boh. został sekretarzem stowarzyszenia Solidarité France-Pologne. Brał udział w robieniu filmu o Komitecie Obrony Robotników. Był zwolennikiem Okrągłego Stołu – przemyślenia na temat sytuacji opozycji w kraju. Po odesłaniu z Polski złożył prośbę o azyl, w czasie wyborów w 1989 r. nie miał żadnych dokumentów i nie mógł głosować, ale stał przed ambasadą polską i rozdawał ulotki – przypadki głosowania z ausweisem.
[02:24:45] Boh. otrzymał paszport i w sierpniu [1989] wrócił do Warszawy i podjął pracę w Gazecie [Wyborczej]. Pierwszym zadaniem była relacja z negocjacji Mazowieckiego z przedstawicielami ZSL i SD w Sejmie, po której boh. za namową red. Ernesta Skalskiego napisał komentarz, który o mało nie zerwał koalicji. Helena [Łuczywo] zaproponowała boh. pracę w dziale ekonomicznym Gazety – wybór działu terenowego, założenie sieci dodatków lokalnych do GW. Po kilku latach boh. został szefem redakcji w Krakowie, potem szefem Gazety Stołecznej.
[02:29:00] W latach 70. boh. już nie był marksistą, ale uważał się za człowieka lewicy – lewicowość Solidarności. Sytuacja gospodarcza Polski po zmianie ustrojowej. Rozważania na temat sukcesu GW – początki gazety: zagadnienia ekonomiczne i redakcyjne. Pomoc czeskim kolegom przy reaktywacji gazety „Lidové Noviny” – pomysły Czechów na gazetę. Powstanie schematu dodatków regionalnych, świadomość potrzeby niezależności finansowej. Powody wejścia na giełdę, skutki decyzji.
[02:38:52] Refleksje na temat polskości i współczesnej polskiej polityki.
mehr...
weniger
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Mo. - Fr. 9:00 - 15:00 Uhr
(+48) 22 182 24 75
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Berlin
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Diese Seite verwendet Cookies. Mehr Informationen
Das Archiv des Pilecki-Instituts sammelt digitalisierte Dokumente über die Schicksale polnischer Bürger*innen, die im 20. Jahrhundert unter zwei totalitären Regimes – dem deutschen und sowjetischen – gelitten haben. Es ist uns gelungen, Digitalisate von Originaldokumenten aus den Archivbeständen vieler polnischer und ausländischer Einrichtungen (u. a. des Bundesarchivs, der United Nations Archives, der britischen National Archives, der polnischen Staatsarchive) zu akquirieren. Wir bauen auf diese Art und Weise ein Wissenszentrum und gleichzeitig ein Zentrum zur komplexen Erforschung des Zweiten Weltkrieges und der doppelten Besatzung in Polen auf. Wir richten uns an Wissenschaftler*innen, Journalist*innen, Kulturschaffende, Familien der Opfer und Zeugen von Gräueltaten sowie an alle an Geschichte interessierte Personen.
Das Internetportal archiwum.instytutpileckiego.pl präsentiert unseren Bestandskatalog in vollem Umfang. Sie können darin eine Volltextsuche durchführen. Sie finden ebenfalls vollständige Beschreibungen der Objekte. Die Inhalte der einzelnen Dokumente können Sie jedoch nur in den Lesesälen der Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau und Berlin einsehen. Sollten Sie Fragen zu unseren Archivbeständen und dem Internetkatalog haben, helfen Ihnen gerne unsere Mitarbeiter*innen weiter. Wenden Sie sich auch an sie, wenn Sie Archivgut mit beschränktem Zugang einsehen möchten.
Teilweise ist die Nutzung unserer Bestände, z. B. der Dokumente aus dem Bundesarchiv oder aus der Stiftung Zentrum KARTA, nur beschränkt möglich – dies hängt mit den Verträgen zwischen unserem Institut und der jeweiligen Institution zusammen. Bevor Sie vor Ort Zugang zum Inhalt der gewünschten Dokumente erhalten, erfüllen Sie bitte die erforderlichen Formalitäten in der Bibliothek und unterzeichnen die entsprechenden Erklärungsformulare. Informationen zur Nutzungsbeschränkung sind in der Benutzungsordnung der Bibliothek zu finden. Vor dem Besuch empfehlen wir Ihnen, dass Sie sich mit dem Umfang und Aufbau unserer Archiv-, Bibliotheks- und audiovisuellen Bestände sowie mit der Besucherordnung und den Nutzungsbedingungen der Sammlung vertraut machen.
Alle Personen, die unsere Bestände nutzen möchten, laden wir in den Hauptsitz des Pilecki-Instituts, ul. Stawki 2 in Warschau ein. Die Bibliothek ist von Montag bis Freitag von 9.00 bis 15.00 Uhr geöffnet. Bitte melden sie sich vor Ihrem Besuch per E-Mail: czytelnia@instytutpileckiego.pl oder telefonisch unter der Nummer (+48) 22 182 24 75 an.
In der Berliner Zweigstelle des Pilecki-Instituts befindet sich die Bibliothek am Pariser Platz 4a. Sie ist von Dienstag bis Freitag von 10.30 bis 17.30 Uhr geöffnet. Ihr Besuch ist nach vorheriger Anmeldung möglich, per E-Mail an bibliothek@pileckiinstitut.de oder telefonisch unter der Nummer (+49) 30 275 78 955.
Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung. Mit der Nutzung der Website erklären Sie sich mit ihren Bedingungen einverstanden..