Tadeusz Jagłowski (ur. 1931, Kopiec) pochodzi z rolniczej rodziny, zaangażowanej w ruch ludowy. Jego starszy brat Piotr wstąpił do Batalionów Chłopskich, zaś Tadeusz w latach 1943-1945 był łącznikiem w Armii Krajowej (placówka Kopiec Obwodu Augustów) i należał do oddziału Stanisława Świątkowskiego ps. „Zapała”. Po rozwiązaniu AK na terenach Augustowa i okolic powstała Armia Krajowa Obywatelska, do której należał Tadeusz Jagłowski oraz jego dwóch starszych braci i siostra. 12 lipca 1945 NKWD aresztowało starszych braci Tadeusza: Piotra (ur. 1925) i Konstantego (ur. 1928), którzy trafili do Domu Turka w Augustowie, gdzie miał swoją siedzibę Urząd Bezpieczeństwa. Konstanty po kilkunastu dniach ciężkich przesłuchań został zwolniony, Piotr zaginął jako jedna z ofiar Obławy Augustowskiej. Tadeusz Jagłowski ze względu na historię rodziny miał problemy ze zdaniem matury w Augustowie, udało się to dopiero w Grajewie. Po kilku latach wrócił w rodzinne strony i pracował w Augustowie. Próbował poznać losy brata Piotra, pisał do wielu instytucji polskich i rosyjskich - bezskutecznie.
mehr...
weniger
[00:00:08] Ur. w miejscowości Kopiec w gminie Sztabin. Rodzice Stanisław i Eugenia, pięcioro dzieci. Praca od dzieciństwa w gospodarstwie. Ojciec należał do Stronnictwa Ludowego „Roch”. Od czerwca 1941 r. rządy Niemców, każdy sołtys musiał wyznaczyć grupę chłopców i dziewcząt na roboty przymusowe do Niemiec. Z Kopca wyznaczono pięć osób, m.in. siostrę Stanisławę (17 lat) – w jej imieniu pojechał brat Piotr. Brat pracował w okolicy Ełku (Prusy Wschodnie). Uciekł po roku – srogi i nieprzyjemny bauer – ukrywał się przez kilka miesięcy w okolicy domu.
[00:04:36] Wstąpienie brata do organizacji Straż Chłopska „Chłostra”, dowódca Jan Karp ps. „Twardy” z Krasnegoboru – ponad 20 osób w oddziale. Działał tam też oddział AK – długo się nie mogli porozumieć, „Chłostra” była ludowa, chłopska, niedofinansowana.
[00:07:06] Decyzja o połączeniu oddziałów w sierpniu 1943 r. „Chłostra” utrzymywała się z datków lokalnej ludności (sąsiad Siarkowski), AK otrzymywała dotacje w dolarach. Na czele wspólnego oddziału ppor. Stanisław Świętkowski [Świątkowski?] z Augustowa. Oddział przebywał w lesie do przybycia frontu w 1944 r., rozwiązany po przybyciu Rosjan. Wrogi stosunek Rosjan do żołnierzy AK, najście NKWD, MO i UB 12 lipca 1945 r. Rozmowa po rosyjsku.
[00:11:19] Ojciec znał rosyjski, służył w armii carskiej w Finlandii, był dwukrotnie ranny. Przebieg rewizji, aresztowania Piotra i Konstantego, związanie ich drutem telefonicznym. Przetrzymywanie aresztowanych w budynkach gospodarczych m.in. u sąsiada Janewicza, wywiezienie do Augustowa. Dom Turka. Brutalne przesłuchiwania do końca lipca. Załamanie się Piotra, Konstanty wrócił do domu okaleczony, otrzymał grupę inwalidzką i niedługo zmarł. Poszukiwania Piotra w ZSRR, nieznane jego losy.
[00:18:20] Ze wsi Kopiec aresztowano 12 osób, tylko dwie wróciły: Konstanty i Eugeniusz Duchiński. Nieznane losy pozostałych.
[00:20:06] Bracia po wojnie byli w kontakcie z partyzantką: Armia Krajowa Obywatelska – do 12 lipca. Brat Piotr miał karabin pięciostrzałowy i dwa poniemieckie granaty. Po wojnie odkopanie w lesie i przekazanie broni dowódcy Siarkowskiemu [Szarkowskiemu?], zabranie przez NKWD. Brak odpowiedzi na pisma w sprawie losu brata.
[00:21:34] W dniu aresztowania boh. był u rodziny w Mogielnicach. Przez zakaz poruszania się rodzice nie mogli się nigdzie dowiedzieć o losy synów. Przebieg wydarzeń według opowieści brata Konstantego ‒ stopniowe wywożenie aresztantów z „Domu Turka”.
[00:26:27] Brat Piotr – wygląd. Pomocny brat Konstanty, zgodne rodzeństwo. Po torturach Konstanty zachorował na padaczkę, wieloletnia trauma. Konfrontacja braci na NKWD.
[00:30:39] Rozpoczęcie edukacji w 1944 r. po wkroczeniu armii radzieckiej. Szkoła w prywatnym domu w sąsiednim Sosnowie, nauczycielka Białorusinka, indoktrynacja radziecka – powiat augustowski wchodził w skład republiki białoruskiej. Nauczyciele: Stanisław Chilicki z Jamin i Stanisława Giedroyc z Promisk.
[00:33:04] Siódma klasa w Augustowie, ul. Młyńska. Wspomnienie wybuchu wojny – samoloty niemieckie na niebie. Babcia raniona w nalocie bombowym. Kooperatywy – miejsce handlu. Trudne kontakty z Rosjanami, wrogość.
[00:36:20] Przyjście Niemców w czerwcu 1941 r. – radość na początku. Wywózki młodzieży do pracy przymusowej. Brat Piotr trafił do nieludzkiego bauera. Udany atak oddziału partyzanckiego brata na posterunek w Sztabinie (zastrzelony Niemiec). Napad na żandarmerię w Lipsku. Przebieg akcji. Pokazowe pobicie pałą policjanta. [+]
[00:41:17] Karny kontyngent dla mieszkańców. Opis akcji. Obóz partyzantów na Czerwonym Bagnie w okolicy Polkowa. Akcja w Lipsku nieudana, pojmanie kilku partyzantów.
[00:44:17] Ojciec: w 1939 r. należał do Stronnictwa Ludowego „Roch”, matka to popierała. Zaangażowanie społeczne dzieci. Słabo finansowane Bataliony Chłopskie. Ojciec urodzony w 1904 r., dwukrotnie ranny, amputowany palec. Służył w Finlandii. Wuj w armii carskiej służył 25 lat.
[00:48:22] Mama Eugenia Ajdamach również pochodziła z Kopca. Rodzeństwo ojca (Józef Karpowicz i Władysława Jagłowska-Karpowicz) wyjechało do USA. Rodzice posiadali ok. 20 ha słabej ziemi (V-VI klasa), uprawiali ziemniaki, żyto, owies, warzywa oraz len i konopie na włókno. Odurzające działanie konopi i maku. Gospodarstwo po rodzicach objął brat Konstanty. Boh. ma licencjat z rolnictwa, siostra została pielęgniarką.
[00:53:17] Działalność boh. w partyzantce: zaprzysiężenie w 1943 r., otrzymał ps. „Kret”, był łącznikiem, roznosił po wsi bibułę, która rodzice dostawali od kolejarza. W domu boh. był punkt kontaktowy, ukrywali się zdekonspirowani partyzanci, m.in. [Stanisław] Orłowski ps. „Piorun” i [Tadeusz] Kunda z Jamin. Siostra przyrządzała dla nich leki z żywicy i kwiatu lipy, prała i cerowała im odzież. Siostra Stanisława miała pseudonim „Pszczoła”.
[00:57:20] Brat Piotr ps. „Samochód” , Konstanty „Łoś”. Daty urodzenia rodzeństwa.
[01:00:44] Szkoła podstawowa zakończona w 1953 r., dalsza nauka – licencjat w szkole rolniczej w Kętrzynie. Praca w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej jako instruktor poradnictwa żywieniowego – przez 10 lat. Przeniesienie służbowe do zakładów mięsnych jako zastępca kierownika Oddziału Gospodarki Zwierzętami Rzeźnymi. Potem przez 32 lata funkcja kierownika na 4 powiaty: Sejny, Suwałki, Augustów i Dąbrowa Białostocka. Zespół ok. 100 osób. Dobra współpraca z załogą, także w czasie NSZZ „Solidarność”.
[01:04:34] Praca w wielu miejscach: w Żarnowie pod Augustowem, Warszawie, Białej Podlaskiej, Augustowie.
[01:06:09] Kłopoty ze zdaniem matury: wychowawczyni Mikołajewska odradzała przystąpienie do matury z powodu represji rodziny, przeniesienie do Ełku. Dyrektor poradził przeniesienie do szkoły rolniczej, matura korespondencyjna w Grajewie. [+]
[01:08:51] Sekretarz POP PZPR Żukowski – krytyczny stosunek. Uznanie fachowości pracy boh. Stanisław Paruch, sekretarz rolny, przyjaciel boh. Boh. nie należał do PZPR.
[01:10:37] Kilka żydowskich rodzin w Sztabinie, m.in. krawiec, i w Lipsku. Getto w Augustowie na tzw. Barakach ‒ byli tam Żydzi z okolicznych miejscowości, potem ich Niemcy wywozili i mordowali pod Olszanką. Kontakty z Niemcami: po wycięciu drzew przez ojca (w czasie okupacji radzieckiej wydano pozwolenie na wycinkę grubych drzew na budowę budynków gospodarczych – tata zgromadził dużo drewna przed domem) – pobicie ojca za karę.
[01:14:39] Po ucieczce brata Piotra z robót przymusowych kilkakrotne rewizje żandarmów, zawsze kończyły się pobiciem całej rodziny. Polak-donosiciel Antoni/Adam Siedlecki gnębił mieszkańców, znalezienie „nielegalnej” kiełbasy, aresztowanie ojca. Komendant Badyla dał się przekupić – ojciec zebrał pieniądze na wykup wśród znajomych ze Sztabina. [++]
[01:18:20] Adam Siedlecki został zamordowany przez partyzantów po zabawie w Biernatkach [+]. Policjant niemiecki Wogrodny, przeprowadzał rewizję w domu boh. – zachowywał się porządnie.
[01:21:57] 15 stycznia rozwiązanie AK. Na Białostocczyźnie powołano Armię Krajową Obywatelską, boh. działał tam do momentu obławy augustowskiej w lipcu 1945 r. Potem z niedobitków AK utworzono „Wolność i Niezawisłość”, boh. już tam nie działał.
[01:26:00] Aresztowanie siostry w marcu 1946, wypuszczona dzięki interwencji Stanisława Czesnela, znajomego sekretarza PZPR. Ojciec mu dał pół worka pieniędzy na łapówkę dla szefa UB, wypuszczenie siostry. [+]
[01:29:15] Przesłuchania brata Konstantego, kapitan Żyd. Przesłuchania wyłącznie przez Rosjan. Zeznania Piotra, pobicie Konstantego. [++]
[01:32:00] Potrzeba odnalezienia miejsca pochówku ofiar zamordowanych podczas obławy augustowskiej (ok. 600 osób). Prawdopodobne miejsce pochówku: wieś Kalety na Białorusi. Organizacja założona przez księdza Wysockiego zabiega o możliwość ekshumacji, utrudnienia ze strony białoruskiej. „Mordu dokonali Białorusini”. Podsumowanie życia zawodowego i kombatanckiego. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.
mehr...
weniger
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Mo. - Fr. 9:00 - 15:00 Uhr
(+48) 22 182 24 75
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Berlin
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Diese Seite verwendet Cookies. Mehr Informationen
Das Archiv des Pilecki-Instituts sammelt digitalisierte Dokumente über die Schicksale polnischer Bürger*innen, die im 20. Jahrhundert unter zwei totalitären Regimes – dem deutschen und sowjetischen – gelitten haben. Es ist uns gelungen, Digitalisate von Originaldokumenten aus den Archivbeständen vieler polnischer und ausländischer Einrichtungen (u. a. des Bundesarchivs, der United Nations Archives, der britischen National Archives, der polnischen Staatsarchive) zu akquirieren. Wir bauen auf diese Art und Weise ein Wissenszentrum und gleichzeitig ein Zentrum zur komplexen Erforschung des Zweiten Weltkrieges und der doppelten Besatzung in Polen auf. Wir richten uns an Wissenschaftler*innen, Journalist*innen, Kulturschaffende, Familien der Opfer und Zeugen von Gräueltaten sowie an alle an Geschichte interessierte Personen.
Das Internetportal archiwum.instytutpileckiego.pl präsentiert unseren Bestandskatalog in vollem Umfang. Sie können darin eine Volltextsuche durchführen. Sie finden ebenfalls vollständige Beschreibungen der Objekte. Die Inhalte der einzelnen Dokumente können Sie jedoch nur in den Lesesälen der Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau und Berlin einsehen. Sollten Sie Fragen zu unseren Archivbeständen und dem Internetkatalog haben, helfen Ihnen gerne unsere Mitarbeiter*innen weiter. Wenden Sie sich auch an sie, wenn Sie Archivgut mit beschränktem Zugang einsehen möchten.
Teilweise ist die Nutzung unserer Bestände, z. B. der Dokumente aus dem Bundesarchiv oder aus der Stiftung Zentrum KARTA, nur beschränkt möglich – dies hängt mit den Verträgen zwischen unserem Institut und der jeweiligen Institution zusammen. Bevor Sie vor Ort Zugang zum Inhalt der gewünschten Dokumente erhalten, erfüllen Sie bitte die erforderlichen Formalitäten in der Bibliothek und unterzeichnen die entsprechenden Erklärungsformulare. Informationen zur Nutzungsbeschränkung sind in der Benutzungsordnung der Bibliothek zu finden. Vor dem Besuch empfehlen wir Ihnen, dass Sie sich mit dem Umfang und Aufbau unserer Archiv-, Bibliotheks- und audiovisuellen Bestände sowie mit der Besucherordnung und den Nutzungsbedingungen der Sammlung vertraut machen.
Alle Personen, die unsere Bestände nutzen möchten, laden wir in den Hauptsitz des Pilecki-Instituts, ul. Stawki 2 in Warschau ein. Die Bibliothek ist von Montag bis Freitag von 9.00 bis 15.00 Uhr geöffnet. Bitte melden sie sich vor Ihrem Besuch per E-Mail: czytelnia@instytutpileckiego.pl oder telefonisch unter der Nummer (+48) 22 182 24 75 an.
In der Berliner Zweigstelle des Pilecki-Instituts befindet sich die Bibliothek am Pariser Platz 4a. Sie ist von Dienstag bis Freitag von 10.30 bis 17.30 Uhr geöffnet. Ihr Besuch ist nach vorheriger Anmeldung möglich, per E-Mail an bibliothek@pileckiinstitut.de oder telefonisch unter der Nummer (+49) 30 275 78 955.
Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung. Mit der Nutzung der Website erklären Sie sich mit ihren Bedingungen einverstanden..