Tadeusz Machnik (ur. 1945, Wólka Rejowiecka k. Chełma), syn uciekinierów z Wołynia. Jego rodzina zamieszkała w poniemieckim gospodarstwie w Osieczku koło Wąbrzeźna. Tadeusz Machnik ukończył zawodową szkołę samochodową w Warszawie i pracował jako dyspozytor w PKS. Potem związał się z parafią św. Wojciecha na warszawskiej Woli, gdzie w latach 1974-1999 pracował dla ks. Edwarda Majchera. Mieszka w Legionowie.
[00:00:06] Autoprezentacja boh. urodzonego w 1945 r. w Wólce Rejowieckiej.
[00:00:22] Rodzice mieszkali na Wołyniu, uciekali na zachód przez rzeziami. Dziadkowie mieszkali w Klementowicach koło Puław i tu rodzice się zatrzymali. Potem zajęli poniemieckie gospodarstwo w Osieczku, w domu mieszkał jeszcze niemiecki właściciel.
[00:05:55] Boh. urodził się w październiku 1944 – powody podania przez rodziców innej daty, falstart w szkole podstawowej.
[00:08:22] W październiku 1958 boh. wyjechał do rodziny w Wołominie i skończył szkołę podstawową – powody oblania egzaminu do Technikum Kolejowego. Leczenie ciężkiej choroby w dzieciństwie. Boh. dostał się do klasy kowalskiej w szkole zawodowej przy ul. Bliskiej w Warszawie – zajęcia w warsztatach. Z powodu trudności z dojazdami z Wołomina zamieszkał w internacie. Jeden z kolegów chodził do szkoły samochodowej i boh. po roku przeniósł się do szkoły przy Warszawskich Zakładach Naprawy Samochodów przy ul. Stalingradzkiej (obecnie Jagiellońska) – naprawiano tam samochody ciężarowe i autobusy.
[00:19:42] Boh. był dobrym uczniem – praca zawodowa po ukończeniu szkoły. Naukę w liceum wieczorowym przerwało zachorowanie na gruźlicę – pobyt w sanatorium w Otwocku. Ambicja zdania matury.
[00:24:44] Kłopoty mieszkaniowe po wyprowadzce od wujostwa. Boh. zdał maturę w 1970 r. i podjął pracę w PKS jako dyspozytor. W 1969 r. ożenił się – ślubu w kościele na Saskiej Kępie udzielił ks. Edward Majcher.
[00:28:12] Awans w PKS – boh. został kierownikiem działu kontroli przewozów i spedycji. Dalsza edukacja – ukończenie technikum ekonomicznego. Powody odejścia z pracy. Ks. Edward Majcher został proboszczem w parafii św. Wojciecha na Woli – propozycja współpracy. Boh. pracował w parafii przez 25 lat, do 1999 r. był kierowcą proboszcza, pracował w kancelarii. Kłopoty zdrowotne księdza Majchera – udany przeszczep serca.
[00:36:30] Ksiądz Edward Majcher był katechetą w szkole w Wołominie, potem boh. jeździł do niego do kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie – starania mieszkańców, by został proboszczem parafii. Mianowanie proboszczem księdza Tadeusza Kota, a księdza Majchera wikarym.
[00:43:08] Ksiądz Majcher został wizytatorem, zajmował się też kształceniem katechetów w ośrodku metodycznym – współpraca z siostrą Janą Płaską, urszulanką i ks. Stanisławem Pyzlem. Organizowanie lekcji religii przy parafiach – wizytacje w terenie.
[00:46:20] Ksiądz Majcher doktoryzował się z katechetyki – mianowanie sekretarzem Komisji Katechetycznej Episkopatu. Zadania księdza Majchera, który równocześnie był proboszczem parafii św. Wojciecha.
[00:49:50] W pierwszym roku pracy księdza Majchera w parafii św. Wojciecha do Pierwszej Komunii miało przystąpić 300 dzieci – organizacja katechezy dla setek uczniów szkół podstawowych i średnich. Lekcje w kruchcie, w kaplicach bocznych i w pomieszczeniu nad zakrystią. Ksiądz Majcher przystąpił do poprawy warunków lokalowych, adaptując część piwnic plebanii przy ul. Sokołowskiej, potem nielegalnie dobudowując jedną salę. Ksiądz zorganizował bibliotekę parafialną. [+]
[00:56:24] Renowacja kościoła, doprowadzenie ogrzewania z sieci miejskiej. W 50. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego otwarto specjalną kaplicę Pamięci Narodowej, potem kaplicę św. Wojciecha.
[koniec samodzielnej narracji, początek wywiadu – świadek odpowiada na pytania]
[00:58:32] Radość z wyboru kardynała Wojtyły na papieża, starania w kurii, by papież przejechał przez parafię podczas wizyty w Warszawie.
[00:59:27] Uroczystości z okazji 50-lecia istnienia parafii św. Wojciecha – wizyta prymasa Wyszyńskiego. Organizacja studium biblijnego w dolnym kościele.
[01:01:34] Parafia św. Wojciecha w stanie wojennym – wizyta funkcjonariuszy SB. Przed wprowadzeniem stanu wojennego Solidarność z warszawskiej gazowni poświęciła sztandar. Aktu dokonał biskup Miziołek. Sztandar ukryto w kościele. Rozdział darów z Zachodu wśród parafian.
[01:04:30] Samobójcza śmierć kobiety, która rzuciła się z wieży kościoła. Dochodzenie umorzono.
[01:06:43] Boh. po ślubie mieszkał na Saskiej Kępie, potem w Wołominie – przeprowadzka do Legionowa w 1977 r.
[01:10:00] Sytuacja zawodowa boh. od 1999 r. – prace w urzędach, propozycja prezydenta Legionowa Andrzeja Kicmana – komentarze w prasie. Odwołanie prezydenta Kicmana, postawa jego następcy Romana Smogorzewskiego. Tarcia w administracji.
więcej...
mniej
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Warszawie
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Pon. - Pt. 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Wt. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji
W Archiwum Instytutu Pileckiego gromadzimy i udostępniamy dokumenty w wersji cyfrowej. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Pozyskujemy kopie cyfrowe dokumentów, których oryginały znajdują się w zbiorach wielu instytucji polskich i zagranicznych, m.in.: Bundesarchiv, United Nations Archives, brytyjskich National Archives i polskich archiwów państwowych. Budujemy w ten sposób centrum wiedzy i ośrodek kompleksowych badań nad II wojną światową i podwójną okupacją w Polsce. Dla naukowców, dziennikarzy, ludzi kultury, rodzin ofiar i świadków zbrodni oraz wszystkich innych zainteresowanych historią.
Portal internetowy archiwum.instytutpileckiego.pl prezentuje pełny katalog naszych zbiorów. Pozwala się po nich poruszać z wykorzystaniem funkcji pełnotekstowego przeszukiwania dokumentów. Zawiera także opisy poszczególnych obiektów. Z treścią dokumentów zapoznać się można tylko w czytelniach Biblioteki Instytutu Pileckiego w Warszawie i w Berlinie, w których nasi pracownicy służą pomocą w przypadku pytań dotyczących zbiorów, pomagają użytkownikom w korzystaniu z naszych katalogów internetowych, umożliwiają wgląd do materiałów objętych ograniczeniami dostępności.
Niektóre dokumenty, np. te pochodzące z kolekcji Bundesarchiv czy Ośrodka Karta, są jednak objęte ograniczeniami dostępności, które wynikają z umów między Instytutem a tymi instytucjami. Po przybyciu do Biblioteki należy wówczas dopełnić formalności, podpisując stosowne oświadczenia, aby uzyskać dostęp do treści dokumentów na miejscu. Informacje dotyczące ograniczeń dostępu są zawarte w regulaminie Biblioteki. Przed wizytą zachęcamy do zapoznania się z zakresem i strukturą naszych zasobów archiwalnych, bibliotecznych i audiowizualnych, a także z regulaminem[hiperłącze] pobytu i korzystania ze zbiorów.
Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z naszych zbiorów zapraszamy do siedziby Instytutu Pileckiego przy ul. Stawki 2 w Warszawie. Biblioteka jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–15.00. Przed wizytą należy się umówić. Można to zrobić, wysyłając e-mail na adres czytelnia@instytutpileckiego.pl lub dzwoniąc pod numer (+48) 22 182 24 75.
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie znajduje się przy Pariser Platz 4a. Jest otwarta od wtorku do piątku w godzinach 10.30–17.30. Wizytę można odbyć po wcześniejszym umówieniu się, wysyłając e-mail na adres bibliothek@pileckiinstitut.de lub dzwoniąc pod numer (+49) 30 275 78 955.
Prosimy zapoznać się z polityką prywatności. Korzystanie z serwisu internetowego oznacza akceptację jego warunków.