Maria Ludwicka-Falniowska (ur. 1928, Pułtusk) wychowała się w Pułtusku, gdzie jej ojciec pracował w Kasie Chorych. Podczas II wojny światowej zostali wysiedleni przez Niemców i przenieśli się do wsi Iwanowice koło Miechowa w Małopolsce. Zostali bardzo dobrze przyjęci przez miejscowych, którzy przekazywali im jedzenie i odzież. Razem ze starszą siostrą Maria Ludwicka-Falniowska zaangażowały się w konspirację, zajmowały się kolportażem pracy podziemnej. Zostały za to aresztowane przez Niemców i zesłane do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie pracowały m.in. w fabryce broni. W marcu 1945 r. obie zostały ewakuowane z obozu dzięki tzw. “białym autobusom” szwedzkiego hrabiego Folkego Bernadottego. Trafiły do Malmö do rodziny Hergilsów, która się nimi bardzo dobrze zaopiekowała. Były traktowane jak członkiwnie rodziny Hergilsów, uczyły się języka szwedzkiego i chodziły do szkoły. Siostra p. Marii pozostała już w Szwecji na stałe, Maria Ludwicka-Falniowska zdecydowała się na powrót do Polski, kiedy dowiedziała się, że obydwoje jej rodzice żyją. Po wojnie pracowała w Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, często chroniła byłych akowców przed represjami, chowając ich akta przed funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa. Obecnie jest na emeryturze, mieszka w Krakowie.
więcej...
mniej
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Warszawie
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Pon. - Pt. 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Wt. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji
W Archiwum Instytutu Pileckiego gromadzimy i udostępniamy dokumenty w wersji cyfrowej. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Pozyskujemy kopie cyfrowe dokumentów, których oryginały znajdują się w zbiorach wielu instytucji polskich i zagranicznych, m.in.: Bundesarchiv, United Nations Archives, brytyjskich National Archives i polskich archiwów państwowych. Budujemy w ten sposób centrum wiedzy i ośrodek kompleksowych badań nad II wojną światową i podwójną okupacją w Polsce. Dla naukowców, dziennikarzy, ludzi kultury, rodzin ofiar i świadków zbrodni oraz wszystkich innych zainteresowanych historią.
Portal internetowy archiwum.instytutpileckiego.pl prezentuje pełny katalog naszych zbiorów. Pozwala się po nich poruszać z wykorzystaniem funkcji pełnotekstowego przeszukiwania dokumentów. Zawiera także opisy poszczególnych obiektów. Z treścią dokumentów zapoznać się można tylko w czytelniach Biblioteki Instytutu Pileckiego w Warszawie i w Berlinie, w których nasi pracownicy służą pomocą w przypadku pytań dotyczących zbiorów, pomagają użytkownikom w korzystaniu z naszych katalogów internetowych, umożliwiają wgląd do materiałów objętych ograniczeniami dostępności.
Niektóre dokumenty, np. te pochodzące z kolekcji Bundesarchiv czy Ośrodka Karta, są jednak objęte ograniczeniami dostępności, które wynikają z umów między Instytutem a tymi instytucjami. Po przybyciu do Biblioteki należy wówczas dopełnić formalności, podpisując stosowne oświadczenia, aby uzyskać dostęp do treści dokumentów na miejscu. Informacje dotyczące ograniczeń dostępu są zawarte w regulaminie Biblioteki. Przed wizytą zachęcamy do zapoznania się z zakresem i strukturą naszych zasobów archiwalnych, bibliotecznych i audiowizualnych, a także z regulaminem[hiperłącze] pobytu i korzystania ze zbiorów.
Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z naszych zbiorów zapraszamy do siedziby Instytutu Pileckiego przy ul. Stawki 2 w Warszawie. Biblioteka jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–15.00. Przed wizytą należy się umówić. Można to zrobić, wysyłając e-mail na adres czytelnia@instytutpileckiego.pl lub dzwoniąc pod numer (+48) 22 182 24 75.
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie znajduje się przy Pariser Platz 4a. Jest otwarta od wtorku do piątku w godzinach 10.30–17.30. Wizytę można odbyć po wcześniejszym umówieniu się, wysyłając e-mail na adres bibliothek@pileckiinstitut.de lub dzwoniąc pod numer (+49) 30 275 78 955.
Prosimy zapoznać się z polityką prywatności. Korzystanie z serwisu internetowego oznacza akceptację jego warunków.