Mieczysław Jasiński (ur. 1956, Tymbark) po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej studiował historię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Od 1979 r. uczył historii w Technikum Tkactwa Artystycznego w Zakopanem. Od 1980 r. był instruktorem szkolnej drużyny harcerskiej – zawieszony po wprowadzeniu stanu wojennego, został przywrócony do funkcji drużynowego w 1982 r. Podczas podróży apostolskich papieża Jana Pawła II organizował tzw. „Białą Służbę”, czyli harcerską służbę porządkową, informacyjną i medyczną. W 1988 r. przeprowadził się do Tymbarku i przez dwa lata pracował w Muzeum PTTK w Limanowej. Po powrocie do Zakopanego prowadził m.in. biuro turystyczne, był dyrektorem szkoły podstawowej (1995-2009). Jest autorem dwutomowej monografii Kościeliska.
00:00:07 Autoprezentacja boh. urodzonego w 1956 r. w Tymbarku.
00:00:23 Boh. ukończył liceum w Limanowej i studiował historię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Przed rozpoczęciem studiów był na praktyce robotniczej i poznał przyszłą żonę. Po ślubie w 1978 r. zamieszkał w Kościelisku. Po ukończeniu studiów uczył historii w Technikum Tkactwa Artystycznego, tzw. „szpulkach”.
00:02:17 Nastawienie społeczeństwa do władzy pod koniec lat 70. Boh. jeszcze w czasach studenckich był na spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II – wpływ wyboru papieża na świadomość społeczeństwa. W latach szkolnych boh. słuchał Głosu Ameryki i Wolnej Europy.
00:04:48 Boh. był w szkole oficerskiej w Elblągu – zajęcia polityczne, obowiązkowe oglądanie Dziennika Telewizyjnego. Reakcja na Nagrodę Nobla dla Czesława Miłosza. Nauczyciele historii byli zmuszani do wstępowania w szeregi PZPR. Po powrocie z wojska boh. przez jakiś czas nie podjął pracy, tylko zajmował się synem. Boh. wstąpił do Solidarności po rozmowie z Janem Witkowskim.
00:09:56 Specyfika pracy w szkole – obchodzenie świąt państwowych. Boh. po powrocie do pracy w 1980 r. zgłosił wniosek o uwzględnienie w kalendarzu obchodów 11 Listopada i 3 Maja. W technikum tkactwa artystycznego uczyła się młodzież z całej Polski – powstanie w szkole harcerstwa nawiązującego do przedwojennej tradycji. Dyrektor podczas przyrzeczenia harcerskiego zorientował się, że zmieniono tekst przysięgi.
00:15:16 Po wprowadzeniu stanu wojennego boh. został zawieszony jako drużynowy harcerski – reakcja młodzieży. Boh. nawiązał kontakty, m.in. z Piotrem Bąkiem. W 1982 r. drużyna działała w konspiracji. Podczas manifestacji z okazji 3 Maja w 1982 r. funkcjonariusze SB fotografowali uczestników marszu – szykany, kolegia. Boh. był na manifestacji z kolegą Markiem Grocholskim – powody, dla których nie był wzywany przez SB. [+]
00:19:45 Marek Grocholski pracował i działał w Zespole Szkół Budowlanych, boh. w harcerstwie współpracował z Piotrem Bąkiem. Charakter harcerstwa w Zakopanem, podtrzymywanie przedwojennych tradycji – szczep „Hyrny” poświęcił swój sztandar pod koniec lat 70. Wspomnienie Olgi i Andrzeja Małkowskich, twórców polskiego harcerstwa.
00:23:40 W 1981 r. boh. ukończył kurs przewodników tatrzańskich. Uroczystość na zakończenie kursu odbywała się 12 grudnia, a skończyła po północy. Boh. wracał na piechotę do Kościeliska i niczego po drodze nie zauważył. Pod koniec 1981 r. do mieszkania przyszło dwoje funkcjonariuszy – kobieta obejrzała biblioteczkę, gdzie była literatura drugiego obiegu. Rozmowa ostrzegawcza na komendzie, boh. nie podpisał lojalki.
00:27:45 Opór społeczny podczas stanu wojennego – noszenie oporników. Świadomość odpowiedzialności za młodzież mieszkającą w internacie. Bojkotowanie święta 1 Maja przez nauczycieli, którzy należeli do Solidarności – nagany i potrącenia z pensji. Boh. skierował sprawę do sądu pracy – wyrok.
00:32:41 We wrześniu 1982 r. dyrektor pozwolił boh. prowadzić drużynę harcerską. W czerwcu 1983 r. miała miejsce II pielgrzymka papieża do Polski, po której SB zainteresowało się młodzieżą należącą do harcerstwa. Podczas pielgrzymki działała harcerska „Biała Służba” pełniąca rolę porządkowo-informacyjną. Harcerze bez mundurów wspomagali organizację uroczystości na Jasnej Górze – w momencie przejazdu papieża przebrano się w mundury i młodzież ustawiła się w szpaler. [+]
00:37:11 Sprawa SB o kryptonimie „Instruktor” – rozpracowywanie instruktorów harcerskich, m.in. Piotra Bąka i boh. Podczas referendum w 1987 r. wszystkie drużyny harcerskie z Zakopanego były na biwaku.
00:39:56 W 1984 r. zorganizowano w tajemnicy zlot o kryptonimie „AO 84” w Dolinie Chochołowskiej – były msze polowe, gawędy przy ogniskach. Przyczyny, dla których drużyna boh. nie wzięła udziału w zlocie.
00:41:49 Zmiana strategii dyrektora wobec nauczycieli, którzy nie chodzili na 1 Maja. W 1984 r. drużyna boh. była na obozie wędrownym w Beskidzie Niskim – rajd szlakiem Łemków (harcerki dowiedziały się o ich powojennych losach) i cmentarzy wojennych z I wojny światowej. [+]
00:45:05 Kontynuacja tematycznych obozów wędrownych – turystyka rowerowa. W listopadzie harcerki pomagały w sprzątaniu hotelu „Kasprowy”, a za zarobione pieniądze kupiono rowery. Obozy rowerowe – boh. jeździł na motocyklu z przyczepą, w której woził sprzęt.
00:48:29 W 1987 r., podczas III pielgrzymki Ojca Świętego, drużyny z Zakopanego brały udział w „Białej Służbie” w Tarnowie. Boh. został wezwany na posterunek. Przy szkole był budowany blok dla nauczycieli i boh. starał się o mieszkanie. Podczas spotkania funkcjonariusz Kowalski pytał o Solidarność w szkole, o wyjazd harcerek do Tarnowa i szantażował boh. odebraniem szansy na mieszkanie. [+]
00:54:13 Boh. wyjechał do Tymbarku, by opiekować się rodzicami, pracował w Muzeum PTTK w Limanowej. Zaangażowanie nauczycieli w działalność aktywizującą młodzież. Namowy ze strony dyrektora szkoły, by harcerki pojechały na rajd szlakami Lenina.
00:56:31 Boh. przez dwa lata pracował w Muzeum PTTK – podupadanie instytucji po 1989 r. Boh. prowadził działalność gospodarczą, m.in. biuro turystyczne zorientowane na grupy szkolne. W latach 1995-2009 był dyrektorem szkoły podstawowej nr 3. Na emeryturze napisał monografię Kościeliska.
więcej...
mniej
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Warszawie
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Pon. - Pt. 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Wt. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji
W Archiwum Instytutu Pileckiego gromadzimy i udostępniamy dokumenty w wersji cyfrowej. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Pozyskujemy kopie cyfrowe dokumentów, których oryginały znajdują się w zbiorach wielu instytucji polskich i zagranicznych, m.in.: Bundesarchiv, United Nations Archives, brytyjskich National Archives i polskich archiwów państwowych. Budujemy w ten sposób centrum wiedzy i ośrodek kompleksowych badań nad II wojną światową i podwójną okupacją w Polsce. Dla naukowców, dziennikarzy, ludzi kultury, rodzin ofiar i świadków zbrodni oraz wszystkich innych zainteresowanych historią.
Portal internetowy archiwum.instytutpileckiego.pl prezentuje pełny katalog naszych zbiorów. Pozwala się po nich poruszać z wykorzystaniem funkcji pełnotekstowego przeszukiwania dokumentów. Zawiera także opisy poszczególnych obiektów. Z treścią dokumentów zapoznać się można tylko w czytelniach Biblioteki Instytutu Pileckiego w Warszawie i w Berlinie, w których nasi pracownicy służą pomocą w przypadku pytań dotyczących zbiorów, pomagają użytkownikom w korzystaniu z naszych katalogów internetowych, umożliwiają wgląd do materiałów objętych ograniczeniami dostępności.
Niektóre dokumenty, np. te pochodzące z kolekcji Bundesarchiv czy Ośrodka Karta, są jednak objęte ograniczeniami dostępności, które wynikają z umów między Instytutem a tymi instytucjami. Po przybyciu do Biblioteki należy wówczas dopełnić formalności, podpisując stosowne oświadczenia, aby uzyskać dostęp do treści dokumentów na miejscu. Informacje dotyczące ograniczeń dostępu są zawarte w regulaminie Biblioteki. Przed wizytą zachęcamy do zapoznania się z zakresem i strukturą naszych zasobów archiwalnych, bibliotecznych i audiowizualnych, a także z regulaminem[hiperłącze] pobytu i korzystania ze zbiorów.
Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z naszych zbiorów zapraszamy do siedziby Instytutu Pileckiego przy ul. Stawki 2 w Warszawie. Biblioteka jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–15.00. Przed wizytą należy się umówić. Można to zrobić, wysyłając e-mail na adres czytelnia@instytutpileckiego.pl lub dzwoniąc pod numer (+48) 22 182 24 75.
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie znajduje się przy Pariser Platz 4a. Jest otwarta od wtorku do piątku w godzinach 10.30–17.30. Wizytę można odbyć po wcześniejszym umówieniu się, wysyłając e-mail na adres bibliothek@pileckiinstitut.de lub dzwoniąc pod numer (+49) 30 275 78 955.
Prosimy zapoznać się z polityką prywatności. Korzystanie z serwisu internetowego oznacza akceptację jego warunków.