Jan Górski (ur. 1922, Jagnin) w czasie okupacji działał w ZWZ/AK, gdzie pełnił rolę łącznika miedzy szefem Referatu II Obwodu Opatów Władysławem Pietrzykowskim ps. „Topór” a Komendą Obwodu. W marcu 1943 roku ukończył kurs podchorążych ze stopniem kaprala podchorążego, a także brał udział w ubezpieczeniu oddziału podczas akcji rozbicia więzienia w Opatowie. W maju 1943 roku został schwytany przez oddział Gwardii Ludowej i rozstrzelany. Ciężko ranny przeżył egzekucję. Po wyleczeniu został przeniesiony do Ćmielowa, gdzie od stycznia 1944 należał do oddziału Komendy Obwodu Opatów „Barwy Białe”. 17 sierpnia 1944 oddział ten wymordował kilkudziesięciu Żydów, którzy po ucieczce z niemieckiego obozu pracy w Skarżysku-Kamiennej, ukrywali się w Lesie Siekierzyńskim. W czasie Akcji Burza oddział wszedł w skład 2 Pułku Piechoty Legionów AK – wspierał Rosjan w walkach na przyczółku baranowskim. W sierpniu W styczniu 1945, po wkroczeniu Sowietów, pan Jan został aresztowany. Zdołał uciec. Wyjechał do Szczecina, gdzie zaczął działać w Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. Ponownie aresztowany w 1946 roku, zwolnienie wywalczył głodówką. Studiował na Akademii Handlowej i Akademii Medycznej w Poznaniu – z jego inicjatywy powstał Akademicki Legion Pracy. W 1949 roku został po raz kolejny aresztowany i przewieziony do Kielc, gdzie oskarżono go m.in. o zbrodnię na Żydach (w Lesie Siekierzyńskim) i na radzieckich spadochroniarzach. Wyrok śmierci zamieniono na dożywocie dzięki zeznaniu dwóch Żydówek, które pomógł podczas wojny wywieźć z getta w Opatowie. Kolejne 9 lat spędził w zakładach karnych: Rawiczu, Raciborzu, Potulicach, Wronkach, Szczecinie, Sieradzu i Strzelcach Opolskich. Zwolniony w 1957 roku, dokończył przerwane studia medyczne. Pracował jako lekarz w szpitalu w Strzelcach Opolskich, kierował Przychodnią Chorób Płuc i Gruźlicy w Kędzierzynie-Koźlu, był lekarzem w Spółdzielni Krawieckiej Moda w Poznaniu. Jest prezesem Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Wielkopolska.
więcej...
mniej
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Warszawie
ul. Foksal 17, 00-372 Warszawa
Pon. - Pt. 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Wt. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji
W Archiwum Instytutu Pileckiego gromadzimy i udostępniamy dokumenty w wersji cyfrowej. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Pozyskujemy kopie cyfrowe dokumentów, których oryginały znajdują się w zbiorach wielu instytucji polskich i zagranicznych, m.in.: Bundesarchiv, United Nations Archives, brytyjskich National Archives i polskich archiwów państwowych. Budujemy w ten sposób centrum wiedzy i ośrodek kompleksowych badań nad II wojną światową i podwójną okupacją w Polsce. Dla naukowców, dziennikarzy, ludzi kultury, rodzin ofiar i świadków zbrodni oraz wszystkich innych zainteresowanych historią.
Portal internetowy archiwum.instytutpileckiego.pl prezentuje pełny katalog naszych zbiorów. Pozwala się po nich poruszać z wykorzystaniem funkcji pełnotekstowego przeszukiwania dokumentów. Zawiera także opisy poszczególnych obiektów. Z treścią dokumentów zapoznać się można tylko w czytelniach Biblioteki Instytutu Pileckiego w Warszawie i w Berlinie, w których nasi pracownicy służą pomocą w przypadku pytań dotyczących zbiorów, pomagają użytkownikom w korzystaniu z naszych katalogów internetowych, umożliwiają wgląd do materiałów objętych ograniczeniami dostępności.
Niektóre dokumenty, np. te pochodzące z kolekcji Bundesarchiv czy Ośrodka Karta, są jednak objęte ograniczeniami dostępności, które wynikają z umów między Instytutem a tymi instytucjami. Po przybyciu do Biblioteki należy wówczas dopełnić formalności, podpisując stosowne oświadczenia, aby uzyskać dostęp do treści dokumentów na miejscu. Informacje dotyczące ograniczeń dostępu są zawarte w regulaminie Biblioteki. Przed wizytą zachęcamy do zapoznania się z zakresem i strukturą naszych zasobów archiwalnych, bibliotecznych i audiowizualnych, a także z regulaminem[hiperłącze] pobytu i korzystania ze zbiorów.
Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z naszych zbiorów zapraszamy do siedziby Instytutu Pileckiego przy ul. Foksal 17 w Warszawie. Biblioteka jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–15.00. Przed wizytą należy się umówić. Można to zrobić, wysyłając e-mail na adres czytelnia@instytutpileckiego.pl lub dzwoniąc pod numer (+48) 22 182 24 75.
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie znajduje się przy Pariser Platz 4a. Jest otwarta od wtorku do piątku w godzinach 10.30–17.30. Wizytę można odbyć po wcześniejszym umówieniu się, wysyłając e-mail na adres bibliothek@pileckiinstitut.de lub dzwoniąc pod numer (+49) 30 275 78 955.
Prosimy zapoznać się z polityką prywatności. Korzystanie z serwisu internetowego oznacza akceptację jego warunków.