Zyta Alicja Trych z d. Kuzia (ur. 1931, Kielce) opowiada o wojennych i powojennych dziejach Kielc, a zwłaszcza o kieleckiej scenie dramatycznej (w latach 1940-1952 mieszkała w kamienicy, w której mieścił się Teatr im. Żeromskiego). Przez wiele lat pracowała jako nauczyciel w Szkole Specjalnej nr 17 w Kielcach oraz w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego. Jest pisarką i poetką, prezeską Towarzystwa Sztuk Pięknych w Kielcach i jedną z założycielek Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.lem Komisji Edukacji Narodowej.
[00:00:05] Prezentacja boh., z domu Kuzia. Dom w Pakoszu przy ul. Zamkniętej 10 (dziś dzielnica Kielc). Przeprowadzka do mieszkania przy zamkniętym Teatrze Żeromskiego w Kielcach – mieszkali tam do 1950 roku. Mąż, żołnierz Armii Andersa, inwigilowany przez UB. Matka prowadziła dom (dzieci: boh., dwóch braci), przed wojną krawcowa (zakład modniarski Zajączkowskiej przy ul. Sienkiewicza). Ojciec obuwnik, specjalista cholewkarz. W ogrodzie przy domu rosły szparagi i brzoskwinie. [+]
[00:06:14] Bombardowanie Kielc, spadł obraz Matki Boskiej [+], ojciec wzięty do Obrony Cywilnej. Ukrywanie się w korytarzach pod Kadzielnią (wyrobiska wapnia), bochenki wojskowego chleba na ziemi, poszukiwania dziadków w Wietrzni. [+]. Powrót do domu, ojciec nie mógł znaleźć pracy, przeprowadzka do mieszkania przy byłym Teatrze Żeromskiego w Kielcach.
[00:09:02] Beztroskie dzieciństwo, drzewko brzoskwiniowe, szparagi, indyk mamy. Mieszkanie przy ul. Sienkiewicza, mama pracowała dorywczo jako krawcowa. Piętno teatralnego życia. Na podwórku było zaplecze restauracji Bujaka oraz zakłady usługowe: pralnia, rymarz, fryzjer, naprawa sprzętu elektrycznego – funkcjonowały także w czasie wojny. Niemcy z nich korzystali. Fryzjer Szymański.
[00:13:12] W czasie wielkiej łapanki w Kielcach podwórko oszczędzono. Folksdojcz Wolf zamknął bramę. Szkoła podstawowa im. Konopnickiej zaadaptowana przez Niemców na szpital, lekcje odbywały się w budynku przy ul. Mickiewicza. Po wojnie nauka w gimnazjum i liceum im. bł. Kingi. Odkrycie imienia Zyta.
[00:17:20] Mieszkanie przy ul. Rewolucji Październikowej 111. Okupacja niemiecka: strach o rodziców, chorowity brat Daniel. Ustępowanie Niemcom na chodnikach, kłopoty z wyżywieniem, placek z marchwi, smalec z gęsi i z psa. Rynek z fontanną i zielenią, przekupki ze wsi.
[00:22:17] Przychodzenie nauczycielki do domu, komplety z historii. Czytanie książek, śpiewanie, rodzice poznali się, śpiewając w chórze w katedrze. Dbałość o wychowanie dzieci, ojciec wymagający.
[00:26:06] Zniszczony pamiętnik pisanyw czasie okupacji. Niemożność dostania się na studia – brak puntów za pochodzenie. Ślub w 1952 r. z żołnierzem Armii Andersa (Brunon Trych), dyskryminowanym jako „wróg ludu”. Kłopoty ze znalezieniem pracy, głód, bieda. Choroba uczuleniowa.
[00:30:00] Zatrzymanie męża na UB (ul. Focha). Znikanie znajomych z podziemia antykomunistycznego. Strach. Wyższa Szkoła Nauczycielska w Kielcach. Spotkanie p. Skibowej, praca w zakładzie dla dzieci upośledzonych umysłowo przy ul. Rewolucji Październikowej.
[00:35:00] Studia w Warszawie, Instytut im. Marii Grzegorzewskiej, studia w Krakowie na Wyższej Szkole Pedagogicznej. Wpływy PZPR w zakładzie. Rodzina Liszczyków. Praca w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego jako nauczycielki przygotowania do życia w rodzinie (PDŻ). Wspomnienia uczniów. Zaniedbane wychowawczo dzieci.
[00:41:16] Boh. nie chciała być pedagogiem. Emerytura w 1989 r., przygnębienie, zaangażowanie w klubie osiedlowym „Słoneczko” – Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, prezes Władysława Szproch. Spotkania poetyckie, przekazanie boh. funkcji prezes. Integracja starszych wiekiem artystów. Książka o artystach społeczności kieleckiej.
[00:47:40] Pojęcie patriotyzmu. Powrót teatru do budynku w 1945 r., porządki, przyjazd aktorów (Orska, Pawlikowski, Soczek, Gałązka). Postać Orskiej. Cieć teatralny Jan. Mieczysław Pawlikowski – były lotnik Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Aktor Jan Gałązka – bikiniarz w czerwonych skarpetkach. Książka boh. o teatrze im. Żeromskiego. [00:54:50] Poznanie męża w teatrze, sztuka Dwa tygodnie w raju. Małżeństwo przez 68 lat. W szkole bł. Kingi koleżanka [Danusia] Pilecka.
więcej...
mniej
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Warszawie
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Pon. - Pt. 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Wt. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji
W Archiwum Instytutu Pileckiego gromadzimy i udostępniamy dokumenty w wersji cyfrowej. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Pozyskujemy kopie cyfrowe dokumentów, których oryginały znajdują się w zbiorach wielu instytucji polskich i zagranicznych, m.in.: Bundesarchiv, United Nations Archives, brytyjskich National Archives i polskich archiwów państwowych. Budujemy w ten sposób centrum wiedzy i ośrodek kompleksowych badań nad II wojną światową i podwójną okupacją w Polsce. Dla naukowców, dziennikarzy, ludzi kultury, rodzin ofiar i świadków zbrodni oraz wszystkich innych zainteresowanych historią.
Portal internetowy archiwum.instytutpileckiego.pl prezentuje pełny katalog naszych zbiorów. Pozwala się po nich poruszać z wykorzystaniem funkcji pełnotekstowego przeszukiwania dokumentów. Zawiera także opisy poszczególnych obiektów. Z treścią dokumentów zapoznać się można tylko w czytelniach Biblioteki Instytutu Pileckiego w Warszawie i w Berlinie, w których nasi pracownicy służą pomocą w przypadku pytań dotyczących zbiorów, pomagają użytkownikom w korzystaniu z naszych katalogów internetowych, umożliwiają wgląd do materiałów objętych ograniczeniami dostępności.
Niektóre dokumenty, np. te pochodzące z kolekcji Bundesarchiv czy Ośrodka Karta, są jednak objęte ograniczeniami dostępności, które wynikają z umów między Instytutem a tymi instytucjami. Po przybyciu do Biblioteki należy wówczas dopełnić formalności, podpisując stosowne oświadczenia, aby uzyskać dostęp do treści dokumentów na miejscu. Informacje dotyczące ograniczeń dostępu są zawarte w regulaminie Biblioteki. Przed wizytą zachęcamy do zapoznania się z zakresem i strukturą naszych zasobów archiwalnych, bibliotecznych i audiowizualnych, a także z regulaminem[hiperłącze] pobytu i korzystania ze zbiorów.
Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z naszych zbiorów zapraszamy do siedziby Instytutu Pileckiego przy ul. Stawki 2 w Warszawie. Biblioteka jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–15.00. Przed wizytą należy się umówić. Można to zrobić, wysyłając e-mail na adres czytelnia@instytutpileckiego.pl lub dzwoniąc pod numer (+48) 22 182 24 75.
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie znajduje się przy Pariser Platz 4a. Jest otwarta od wtorku do piątku w godzinach 10.30–17.30. Wizytę można odbyć po wcześniejszym umówieniu się, wysyłając e-mail na adres bibliothek@pileckiinstitut.de lub dzwoniąc pod numer (+49) 30 275 78 955.
Prosimy zapoznać się z polityką prywatności. Korzystanie z serwisu internetowego oznacza akceptację jego warunków.