Jerzy Tomasz Rosiński (ur. 1957, Słupsk) jako 13-letni chłopak uczestniczył w demonstracji przeciwko władzy komunistycznej w grudniu 1970 roku. W latach 80-tych współpracował z NSZZ „Solidarność” oraz Konfederacją Polski Niepodległej. Czynnie wspierał opozycję antykomunistyczną oraz był bliskim współpracownikiem kapelana słupskiej Solidarnośći – ks. Jana Giriatowicza. Moment wprowadzenia stanu wojennego zastał go w Warszawie, kiedy starał się o paszport do RFN.
00:00:10 Boh. wywodzi się z rodziny patriotycznej pochodzącej z Zamojszczyzny. Matka boh. urodziła się w 1931 r. w Gdyni, ojciec na Wołyniu. Dziadek służył w wojsku carskim do 1914 roku, walczył z bolszewikami w 1920 r.
00:01:30 Wspomnienia marca 1968, którego znaczenie wyjaśniał mu ojciec. W dniach 15-17 grudnia 1970 r. uczestniczył w rozruchach słupskich.
00:04:00 Boh. był świadkiem, jak milicjanci strzelali do ludzi na ul. Mickiewicza. Aresztowania i wywózka radiowozami na ul. Reymonta. Boh. mieszkał na ul. Wyspiańskiego, jego podwórko łączyło się z ul. Mickiewicza i Reymonta, widział zwożonych aresztowanych.
00:06:00 Z przyjaciółmi obrzucał kamieniami milicyjne samochody, które przywoziły protestującą młodzież. Od tego czasu zaczęła się antykomunistyczna działalność boh. Rok 1976 r. i akcje w Ursusie i Radomiu. Oficjalny wiec w Słupsku przeciw „warcholstwu” i próba rozbicia go przez boh.
00:09:00 W 1980 r. boh. pracował w Poligraficznej Spółdzielni Pracy. W czerwcu zwolnił się aby przygotowywać się do egzaminów na Akademię Wychowania Fizycznego. W międzyczasie koledzy z pracy zaczęli działać, w sierpniu doszło do eskalacji niepokojów w zakładach pracy, tworzono komitety strajkowe.
00:10:30 Boh. odwiedzał kolegów z zakładzie. Strajk okupacyjny w PKS i zaopatrywanie strajkujących. Gdy podpisywano porozumienia sierpniowe, boh. był w Szczecinie.
00:12:00 Ruch „Solidarność” zaczął przybierać na sile, liczył 10 mln członków. Pacyfikacja w Bydgoszczy i pobicie Jana Rulewskiego, świadczące o sile komuny. Gdy wprowadzono stan wojenny, boh. przebywał w hotelu w Warszawie, załatwiał wizy do RFN.
00:14:30 Zakaz przebywania poza miejscem zamieszkania w stanie wojennym, boh. musiał wracać do Słupska. Miał malucha i zapas benzyny, jechała z nim koleżanka Małgosia, która była w zaawansowanej ciąży. Po drodze załatwiali zezwolenia na dalszą jazdę.
00:16:00 Wizyta na posterunku i potraktowanie ich przez funkcjonariuszy. Godzina policyjna w Elblągu, nocleg w hotelu PKP. Posterunki wojskowe i milicyjne na rogatkach Gdańska. Był to dzień pacyfikacji strajku w Stoczni Gdańskiej.
00:19:20 Widzieli czołgi i wozy bojowe, była też jednostka ze Słupska. W zajeździe opowiadali ludziom, co widzieli po drodze z Warszawy. Powrót do Słupska i organizowanie się boh. z kolegami w grupę konspiracyjną. Wypisywanie haseł na mieście.
00:21:50 Grupa zrywała też obwieszczenia władz o wprowadzenie stanu wojennego [boh. prezentuje plakat obwieszczenia]. Relacje boh. z ks. Janem Giriatowiczem i organizowanie Mszy za Ojczyznę w drugą rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Zamieszki po mszy, aresztowania.
00:24:00 Obrażenia doznane przez boh. w trakcie zamieszek i powrót do domu. Zatrzymany kolega Mirek przeszedł „ścieżkę zdrowia”.
00:25:35 W stanie wojennym boh. nawiązał kontakty ze Szczecinem i Gdańskiem. Koledzy ze Szkoły Morskiej dostarczali materiały z zagranicy np. płyty, taśmy, książki Orwella itp., które potem rozprowadzano w Słupsku. Działalność boh. do 1983 r.
00:27:00 Poznanie żony, boh. miał 27 lat. Po ślubie mniejsza aktywność konspiracyjna. Postrzeganie obrad Okrągłego Stołu jako zdrady narodowej. Wybory do parlamentu 1991 r.
00:29:45 W 1979 r. powstawała Konfederacja Polski Niepodległej, próba boh. nawiązania z nimi kontaktu.
00:31:43 Boh. urodził się 1 marca, w dzień święta „żołnierzy wyklętych”. Imiona rodziców. Babcia z d. Karwatowska, umarła jako Stypułkowska podczas okupacji. Dziadek przed wojną wykładał na Akademii Medycznej Poznaniu na wydziale farmacji. Miał aptekę w Gdyni.
00:33:20 Ojciec pochodził z Wołynia, trauma po rzezi wołyńskiej, niewiele o niej mówił. Wspominał o wymordowaniu przez Ukraińców rodziny szwagra w marcu [1943]. Niemcy dali Polakom broń, żeby się mogli bronić przed atakami UPA i ukraińskimi sąsiadami.
00:34:25 Jeden z Ukraińców był chory i polski kolega poszedł do niego z pomocą, nigdy nie wrócił. Ojciec określał to jako „piekło, gdzie rządził szatan”. Tragiczne losy ojca. Dziadek był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, donoszono na takich i wywożono na Sybir.
00:36:10 Podczas okupacji niemieckiej również donoszono na Polaków, a Ukraińcy rozpoczęli swoje czystki. Hołownica ewakuowała się do Kołek, Ukraińcy bali się wejść tam, gdzie było większe skupisko Polaków. Wysłanie ojca do pracy u bauera w 1943 r.
00:37:25 Na robotach ojciec wstawił się za swoim 10-letnim bratem, pobił się z synem bauera, za co został skierowany do cięższej pracy.
00:38:20 Kopał rowy na wyspie Sylt. Po wyzwoleniu przez Anglików został w Niemczech i zaczął naukę. Wrócił do Polski w 1947 roku w ramach repatriacji. Jego rodzinę repatriowano w 1945 r. ze wschodu do Gubina (ziemia lubuska).
00:39:40 Rodzina ze wschodu i ta z Niemiec spotkały się w Gubinie i tam zamieszkały. Ojciec nostryfikował niemiecką maturę i poszedł na Wydział Leśniczy Uniwersytetu Poznańskiego. Matka boh. studiowała stomatologię na Akademii Medycznej. Pobrali się i wyprowadzili do Słupska.
00:41:00 Wydarzenia grudniowe w 1970 r. w Słupsku. Boh. z kolegą uderzeni pałą przez plutonowego, uciekli. Wypadki w sklepie na ul. Starzyńskiego. Opis wydarzeń Mirosława Pająka, ucznia technikum mechanicznego.
00:44:00 Milicja stanęła przeciwko zwykłym ludziom. W supersamie na ul. Starzyńskiego strzelali gazem do ludzi wewnątrz sklepu. Z dachu Starego Teatru na ul. Jana Pawła chłopaki rzucali kamieniami w samochody milicyjne. Koledzy boh. i źródła jego kodeksu honorowego.
00:46:20 Ucieczka przed milicją do piwnic, które dobrze znali. Moralna opieka ojca boh. Boh. nie wymienia nazwisk grupy przyjaciół, z którymi działał, używa imion. Część z nich nie żyje lub jest na emigracji.
00:49:00 Komentarz ojca do wydarzeń sierpniowych 1980 r. Kontakty boh. z SB w okresie PRL. Podczas imprezy, przed egzaminami na AFW w Gorzowie, jeden z kolegów wygadał się ze swoich kontaktów z SB. Boh. nie dostał się na AWF.
00:51:50 Charakterystyka i przebieg egzaminów na AWF.
00:53:00 W Szczecinie w sierpniu 1980 r. panowała euforia, najpierw tam podpisano porozumienia, dopiero potem w Gdańsku. W 1981 r. boh. chciał wyjechać z Polski. Zluzowano wówczas obostrzenia na otrzymanie paszportu, boh. planował emigrację do RFN.
00:55:40 Sytuacja boh. w momencie wprowadzenia stanu wojennego. Nie miał dokumentów, bo oczekiwał w Warszawie na wizę. Kolega Andrzej chciał wyemigrować i udało mu się „urwać” z wycieczki do Hiszpanii w 1982 r.
00:57:20 Zrywanie przez boh. i kolegów plakatów wywieszanych przez władze w pierwszych tygodniach stanu wojennego.
00:59:00 Inwigilacja ks. Jana Gieriatowicza przez SB, szantażowanie, prowokacje. Ksiądz był na liście osób do wyeliminowania.
01:04:10 Hasła pisane na murach przez boh. i jego kolegów w trakcie stanu wojennego, m. in. „KPN walczy”. W latach 90. boh. został szefem KPN woj. słupskiego.
01:05:20 Śmierć ks. Jerzego Popiełuszki była dla boh. szokiem. Przebieg śledztwa, ucieczka kierowcy ks. Jerzego, działania Kiszczaka. Szczegółowe opisy zbrodni boh. poznał z Radia Wolna Europa, BBC i Głosu Ameryki.
01:08:00 W 1989 r. boh. prowadził swoją firmę budowlano-ślusarską, miał rocznego syna. Odczuł euforię przemian. Najważniejsza była dla niego rodzina. W 1990 r. zaczęła się inflacja i boh. musiał zamknąć firmę.
mehr...
weniger
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Mo. - Fr. 9:00 - 15:00 Uhr
(+48) 22 182 24 75
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Berlin
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Diese Seite verwendet Cookies. Mehr Informationen
Das Archiv des Pilecki-Instituts sammelt digitalisierte Dokumente über die Schicksale polnischer Bürger*innen, die im 20. Jahrhundert unter zwei totalitären Regimes – dem deutschen und sowjetischen – gelitten haben. Es ist uns gelungen, Digitalisate von Originaldokumenten aus den Archivbeständen vieler polnischer und ausländischer Einrichtungen (u. a. des Bundesarchivs, der United Nations Archives, der britischen National Archives, der polnischen Staatsarchive) zu akquirieren. Wir bauen auf diese Art und Weise ein Wissenszentrum und gleichzeitig ein Zentrum zur komplexen Erforschung des Zweiten Weltkrieges und der doppelten Besatzung in Polen auf. Wir richten uns an Wissenschaftler*innen, Journalist*innen, Kulturschaffende, Familien der Opfer und Zeugen von Gräueltaten sowie an alle an Geschichte interessierte Personen.
Das Internetportal archiwum.instytutpileckiego.pl präsentiert unseren Bestandskatalog in vollem Umfang. Sie können darin eine Volltextsuche durchführen. Sie finden ebenfalls vollständige Beschreibungen der Objekte. Die Inhalte der einzelnen Dokumente können Sie jedoch nur in den Lesesälen der Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau und Berlin einsehen. Sollten Sie Fragen zu unseren Archivbeständen und dem Internetkatalog haben, helfen Ihnen gerne unsere Mitarbeiter*innen weiter. Wenden Sie sich auch an sie, wenn Sie Archivgut mit beschränktem Zugang einsehen möchten.
Teilweise ist die Nutzung unserer Bestände, z. B. der Dokumente aus dem Bundesarchiv oder aus der Stiftung Zentrum KARTA, nur beschränkt möglich – dies hängt mit den Verträgen zwischen unserem Institut und der jeweiligen Institution zusammen. Bevor Sie vor Ort Zugang zum Inhalt der gewünschten Dokumente erhalten, erfüllen Sie bitte die erforderlichen Formalitäten in der Bibliothek und unterzeichnen die entsprechenden Erklärungsformulare. Informationen zur Nutzungsbeschränkung sind in der Benutzungsordnung der Bibliothek zu finden. Vor dem Besuch empfehlen wir Ihnen, dass Sie sich mit dem Umfang und Aufbau unserer Archiv-, Bibliotheks- und audiovisuellen Bestände sowie mit der Besucherordnung und den Nutzungsbedingungen der Sammlung vertraut machen.
Alle Personen, die unsere Bestände nutzen möchten, laden wir in den Hauptsitz des Pilecki-Instituts, ul. Stawki 2 in Warschau ein. Die Bibliothek ist von Montag bis Freitag von 9.00 bis 15.00 Uhr geöffnet. Bitte melden sie sich vor Ihrem Besuch per E-Mail: czytelnia@instytutpileckiego.pl oder telefonisch unter der Nummer (+48) 22 182 24 75 an.
In der Berliner Zweigstelle des Pilecki-Instituts befindet sich die Bibliothek am Pariser Platz 4a. Sie ist von Dienstag bis Freitag von 10.30 bis 17.30 Uhr geöffnet. Ihr Besuch ist nach vorheriger Anmeldung möglich, per E-Mail an bibliothek@pileckiinstitut.de oder telefonisch unter der Nummer (+49) 30 275 78 955.
Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung. Mit der Nutzung der Website erklären Sie sich mit ihren Bedingungen einverstanden..