Joanna Modrzejewska z d. Grankowska (ur. 1936, Warszawa) pochodzi z rodziny inteligenckiej: jej ojciec był oficerem Wojska Polskiego, a matka stomatologiem. Lata okupacji spędziła w Warszawie, podczas powstania warszawskiego została wraz z matką zasypana w piwnicy. Po kapitulacji powstania znalazły się w obozie Dulag 121 w Pruszkowie, uciekły z transportu w Kielcach, dotarły do rodziny w Chącznie, następnie zamieszkały na stałe w Łodzi. Ojciec wrócił w 1945 r. z oflagu. W 1953 roku pani Joanna zdała maturę w żeńskim gimnazjum. W wieku 18 lat wyszła za mąż za Andrzeja Modrzejewskiego, inżyniera włókiennictwa
w 1954 roku urodziła córeczkę. W 1957 r. zaczęła pracę w Biurze Handlu Zagranicznego TEXTILIMPEX i jeździła na delegacje zagraniczne w Europie oraz w Kuwejcie, Egipcie, Libii, Australii i Singapurze. W latach 90. przeszła na emeryturę. Jest mamą, babcią i prababcią.
[00:00:10] Ur. 4 stycznia 1936 r. w Warszawie, prawnuczka Marii Konopnickiej. Dziadek ze strony mamy, Jan Konopnicki, miał sześcioro dzieci. Rodzice mieszkali w Warszawie, ojciec oficer WP, „najszczęśliwsze lata przed wojną”. Ojciec ranny w kampanii wrześniowej, leżał w niemieckim szpitalu, skierowany do oflagu w Woldenbergu. Mama była dentystką. Mieszkanie przy ul. Wspólnej 17 (dziś Grand Hotel).
[00:03:03] Powstanie warszawskie – rozpoczęcie przez Niemców regularnych bombardowań z działa „gruba Berta”, trafienie w dom boh. podczas porannej toalety u sąsiadki 15 sierpnia [1944] – zburzone mieszkanie. Zejście do piwnicy.
[00:06:20] Sąsiedzi uwięzieni w piwnicy, niemożność wyjścia na ulicę – zasypana podczas ponownego bombardowania, smród spalonej sadzy i karbidu z lamp. „Przy mojej mamie nigdy się niczego nie bałam”. Szybkie wyczerpywanie się zapasów żywności z piwnic.
[00:09:45] Odgruzowanie uwięzionych przez kuzyna Sławomira Konopnickiego – opis wybicia dziury w ścianie z piwnicy sąsiedniego domu. Przejście nocą do mieszkania kuzynki przy ul. Marszałkowskiej pod ostrzałem „gołębiarzy”, droga przez kanał z płynącymi fekaliami. [+]
[00:14:25] Koniec powstania – wyjście z miasta po podpisaniu kapitulacji. Patriotyzm matki. Rozdawanie czarnego chleba przez Niemców – radość boh. [+]
[00:17:10] Droga pociągiem towarowym do Pruszkowa, zastrzelony na oczach boh. uciekinier z transportu. Dulag 121, hala zakładów naprawy lokomotyw, miejsce noclegowe pod betonowym słupem. Warunki w hali, pierwszy posiłek.
[00:19:54] Początek wywożenia ludzi, selekcja przeprowadzana przez esesmanów. Zimno na początku października [1944], oddanie kosztownej złotej bransolety za parę brudnych, schodzonych butów dla boh. [+]
[00:23:38] Selekcja, moment rozdzielenia boh. od mamy: „wydałam z siebie nieludzki ryk”. Kilkudniowe oczekiwanie na bocznicy kolejowej na stojąco, postój w Kielcach. Dyfteryt przechorowany przez boh. podczas powstania.
[00:27:20] Udana ucieczka z wagonu dzięki pomocy Ślązaka z Wehrmachtu. Pomoc ludzi z domów wokół dworca, dalsza opieka ze strony RGO (Rada Główna Opiekuńcza) w dawnej szkole.
[00:30:30] Zapchlona słoma na podłodze. „Tak się zakończył warszawski etap mojego życia”. Przyjazd do majątku kuzynki matki w Chąśnie pod Łowiczem, „jak w raju” – święta Bożego Narodzenia 1944.
[00:32:13] Inwazja armii radzieckiej, „dobroduszni skośnoocy żołnierze”, podarowana mamie garść machorki. W końcu kwietnia [1945] decyzja o przeprowadzce do Łodzi, ciężka droga mamy pociągiem w poszukiwaniu mieszkania. Spotkanie kuzynki Marylki, zdobyte pięciopokojowe mieszkanie po niemieckim kolejarzu przy ul. Kilińskiego. Wyposażenie otrzymane od ludzi. [+]
[00:37:17] Oficjalne przyznanie mieszkania i wyposażenia gabinetu dentystycznego. Udostępnianie mieszkania bezdomnym członkom rodziny. Dalsze życie boh. związane z Łodzią. Rodzice Zofia Grankowska dd Konopnicka, Jan Grankowski.
[00:39:23] Dwie córki boh. „Śródmieście nigdy się nie poddało” Niemcom, do końca powstania wisiały biało-czerwone flagi. Zakaz samodzielnego oddalania się z domu, „sama nigdzie nie wychodziłam”. Szkoła: 2 klasa na tajnych kompletach. Dalsza edukacja w Łodzi, w czwartej klasie szkoły przy ul. Narutowicza.
[00:43:44] Rodzina żydowska mieszkała na parterze, ulubiona koleżanka Ruteczka. Moment ekscytacji z powodu wyjazdu Ruty, „mamo, ja też chcę do getta”.
[00:45:15] Zabawy w dzieciństwie, obcięte przez boh. kasztanowe włosy Rutki, stawianie baniek, „bawiłyśmy się znakomicie”. Przyjaciółka z klatki Elżunia Zalewska. [+]
[00:47:55] Moment zabrania ojca do oflagu, rozpacz boh. Ojciec wrócił po 5 latach. Radość z końca wojny 9 maja [1945], reakcja boh.
[00:50:44] Opowieści ojca o oflagu Woldenberg. Przestrzeganie przez Niemców konwencji genewskiej, dożywianie przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż. Możliwość uprawiania działek przez oficerów (wysianie ziaren kawy). Utworzenie obozowego teatru, sąsiad ojca z baraku aktor [Kazimierz] Rudzki. [+]
[00:53:40] Unikanie wspominania wojny przez rodziców. Ojciec odnalazł rodzinę przez PCK w 1945 r. Zgłoszenie się ojca do wojska po powrocie z obozu, skierowany do Baligrodu „do walki z bandami UPA”. Ciągłe zmiany miejsca pobytu ojca. Niezależność mamy: pracowała na Akademii Medycznej w Łodzi, prowadziła własny prywatny gabinet. Sporadyczne wizyty ojca w domu.
[00:56:18] Ojciec w Ludowym Wojsku Polskim. [Po odwilży] przekazanie przez radzieckiego dowódcę ojcu pułku w Tarnowskich Górach. Ojciec ukończył szkołę w Charkowie. Kopia obrazu „Wenecjanka” Girolamo Savoldo ukradziona przez Rosjanina w Berlinie. Przeniesienie ojca do Warszawy.
[01:00:05] Konflikt ojca w wojsku, „miał język niewyparzony”, „z Jaruzelskim miał na pieńku”. Po wojnie praca ojca w komisji weryfikującej oficerów, bardzo krytyczna opinia ojca o Jaruzelskim jako dowódcy, zemsta na ojcu po latach. „Ojciec zakochany w wojsku”, jako nastolatek uciekł z domu do armii.
[01:05:12] Niebezpieczna placówka w Baligrodzie – walki z UPA w latach 1947-48.
[01:06:55] Traumatyczne przeżycia podczas zasypania pod gruzami zbombardowanego domu, a następnie przejścia kanałem na ul. Marszałkowską. Ulubiona ciastkarnia na dole kamienicy. Radość na widok wiszącej na bramie polskiej flagi.
[01:09:15] Radzenie sobie z traumatycznymi przeżyciami, „jestem optymistką”. Rodzenie się nowego życia po wojnie, optymizm mamy. Wiara boh. „w opiekę opatrzności bożej”.
[01:14:25] Pierwsza Komunia w Łodzi w wieku 13 lat. Praktykowanie religii w czasie wojny – kościół św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży, chrzest w wielu 5 lat – w oczekiwaniu na powrót ojca z oflagu
[01:17:00] Kupowanie kwiatów na balkon w Instytucie Głuchoniemych.
[01:18:10] Ukończenie szkoły, matura w 1953 r. w żeńskim gimnazjum. Ślub zniweczył plany studiów prawniczych, „bardzo to było niemądre”. Starsza córka Elżbieta.
[01:20:18] Podjęcie pracy w przedsiębiorstwie handlu zagranicznego „CETEBE”, następnie „TEXTILIMPORT”, przy ul. Fabrycznej w Łodzi. Boh. handlowała tkaninami wełnianymi i poliestrowymi, najważniejsi klienci z Kuwejtu. Wyjazdy służbowe do Kuwejtu, Egiptu i Libii. Zwiedzanie suku w koleżanką Wandą. [+]
[01:26:48] Droga z Kairu do Port Saidu. Odejście na emeryturę w 1991 r. Lukratywne wyjazdy na Bliski Wschód zakończone za karę z powodu założenia przez boh. NSZZ „Solidarność” w Textilimpeksie, „w handlu zagranicznym naszpikowanym ubekami”.
[01:31:30] Powstanie „Solidarności” jako „jedyna słuszna droga do zmiany”. Ograniczenia wyjazdów boh. do 1989 r. Ostatnie wyjazdy służbowe: Singapur i Australia.
[01:35:20] Starsza córka mieszkała w Bułgarii, ciągłe odmawianie przyznania paszportu boh. („zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski”). Zyskowne wyjazdy zagraniczne. Klient Al Sarafandi kupował do Egiptu łódzki poliester. Garniturowe wełny z Bielska Białej sprzedawane do Kuwejtu.
[01:40:40] Kontakty funkcjonariuszem z UB. Niezbędna znajomość języków obcych w handlu zagranicznym. Mąż Andrzej Modrzejewski był inżynierem włókiennictwa.
[01:43:25] Babcia ze strony ojca: obsesja na punkcie wygranej na loterii. „Miałam dobre życie”, „jestem praprababcią, to nie przelewki”. [+]
more...
less
The library of the Pilecki Institute
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Monday to Friday, 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
The library of the Berlin branch of the Pilecki Institute
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
This page uses 'cookies'. More information
Ever since it was established, the Witold Pilecki Institute of Solidarity and Valor has been collecting and sharing documents that present the multiple historical facets of the last century. Many of them were previously split up, lost, or forgotten. Some were held in archives on other continents. To facilitate research, we have created an innovative digital archive that enables easy access to the source material. We are striving to gather as many archives as possible in one place. As a result, it takes little more than a few clicks to learn about the history of Poland and its citizens in the 20th century.
The Institute’s website contains a description of the collections available in the reading room as well as the necessary information to plan a visit. The documents themselves are only available in the Institute’s reading room, a public space where material is available free of charge to researchers and anyone interested in the topics collected there. The reading room also offers a friendly environment for quiet work.
The materials are obtained from institutions, public archives, both domestic and international social organizations, as well as from private individuals. The collections are constantly being expanded. A full-text search engine that searches both the content of the documents and their metadata allows the user to reach the desired source with ease. Another way to navigate the accumulated resources is to search according to the archival institutions from which they originate and which contain hierarchically arranged fonds and files.
Most of the archival materials are in open access on computers in the reading room. Some of our collections, e.g. from the Bundesarchiv, are subject to the restrictions on availability resulting from agreements between the Institute and the institutions which transfer them. An appropriate declaration must be signed upon arrival at the reading room in order to gain immediate access to these documents.
Before your visit, we recommend familiarizing yourself with the scope and structure of our archival, library and audio-visual resources, as well as with the regulations for visiting and using the collections.
All those wishing to access our collections are invited to the Pilecki Institute at ul. Stawki 2 in Warsaw. The reading room is open from 9–15, Monday to Friday. An appointment must be made in advance by emailing czytelnia@instytutpileckiego.pl or calling (+48) 22 182 24 75.
Please read the privacy policy. Using the website is a declaration of an acceptance of its terms.