Sytuacja wewnętrzna poszczególnych państw - organizacje i związki polityczne w Niemczech
Organizacje cywilno-wojskowe. Raporty placówek Polskich w Niemczech. Wycinki prasowe
Raporty dotyczące: - nowych zadań "Volksbundu" für das Deutschtum im Ausland" w 1933 r., - opanowania przez nacjonalistów zagadnienia niemczyzny zagranicznej, - zjazdu we Wrocławiu, - sprawozdania z zebrania IDA w Pile, - przyjazdu grupy niemeickiej młodzieży z Polski do Gliwic, - Düsterberg pozbawiony urzędu, - dorocznego zjazdu związku "Rheinisch - Westfalischer Haupt Verband Heimattreuer Ost und Westpreussen", - związków młodzieży, - wcielenia Jungstahlhelmu w Pomeranii do frontu hitlerowskiego, - manifestacji młodzieży hitlerowskiej na rzecz wschodu Niemieckiego, - odczytu pt. "Pruska polityka", - zjazdu byłych kawalerzystów w Düsseldorfie, - utworzenia w Królewcu "Landstelle für Volksaufklärung und Propaganda", - obchodów 8 - letniej rocznicy istnienia NS na Górnym Śląsku, - rezolucji junkrów wschodnio-pruskich, - zjazdu NSBO we Frankfurcie nad Menem, - zjazdu w Królewcu Niemieckiego Związku Historycznego, - zadań organizacji "Kampfbund fär deutsche Kultur", - pogranicznego zjazdu włościan (Opole 1933r.), - miesięcznego zebrania Związku Ofiar wojny w Gliwicach, - akcji Volksbundu für das Deutschtum im Auslande wśród młodzieży szkolnej, - organizacji "Deutscher Flüchtlingsverband OS", - przyłączenia bytomskiego "Verband Heimattreuer Hultschiner" do "Bund deutscher Osten", - zjazdu inwalidów wielkiej wojny, - zjazdu we Wrocławiu w dn. 05.11.1933 NS Kriegsopfer Versorgung", - związku towarzystw gimn. na uniwersytetach Niemieckich 5-ty wschodniopruski tydzień szkolenia, - propagandy antypolskiej, - przyjazdu Ammerlahna, przywódcy Hitler-Jugend na Śląsk Opolski, - obozu studentów, docentów urządz. przez bytomską Hochschule für Lehrerbildung, - odezwy do niem. Austriaków zamieszkałych w III Rzeszy, - zebrania w Opolu "Deutsche Automobil - Club", - nowych zadań i teryt. podziału "Volksbund für das Deutschtum im Auslande" na Śląsku Opolskim, - utworzenia "Gesellschaft für deutsche Kultur" w Berlinie, - rozwiązania "Reichsbundes Heimatliebender Hultschiner" i przyłączenia do "Bund Deutscher Osten".
więcej...
mniej
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Warszawie
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Pon. - Pt. 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Wt. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji
W Archiwum Instytutu Pileckiego gromadzimy i udostępniamy dokumenty w wersji cyfrowej. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Pozyskujemy kopie cyfrowe dokumentów, których oryginały znajdują się w zbiorach wielu instytucji polskich i zagranicznych, m.in.: Bundesarchiv, United Nations Archives, brytyjskich National Archives i polskich archiwów państwowych. Budujemy w ten sposób centrum wiedzy i ośrodek kompleksowych badań nad II wojną światową i podwójną okupacją w Polsce. Dla naukowców, dziennikarzy, ludzi kultury, rodzin ofiar i świadków zbrodni oraz wszystkich innych zainteresowanych historią.
Portal internetowy archiwum.instytutpileckiego.pl prezentuje pełny katalog naszych zbiorów. Pozwala się po nich poruszać z wykorzystaniem funkcji pełnotekstowego przeszukiwania dokumentów. Zawiera także opisy poszczególnych obiektów. Z treścią dokumentów zapoznać się można tylko w czytelniach Biblioteki Instytutu Pileckiego w Warszawie i w Berlinie, w których nasi pracownicy służą pomocą w przypadku pytań dotyczących zbiorów, pomagają użytkownikom w korzystaniu z naszych katalogów internetowych, umożliwiają wgląd do materiałów objętych ograniczeniami dostępności.
Niektóre dokumenty, np. te pochodzące z kolekcji Bundesarchiv czy Ośrodka Karta, są jednak objęte ograniczeniami dostępności, które wynikają z umów między Instytutem a tymi instytucjami. Po przybyciu do Biblioteki należy wówczas dopełnić formalności, podpisując stosowne oświadczenia, aby uzyskać dostęp do treści dokumentów na miejscu. Informacje dotyczące ograniczeń dostępu są zawarte w regulaminie Biblioteki. Przed wizytą zachęcamy do zapoznania się z zakresem i strukturą naszych zasobów archiwalnych, bibliotecznych i audiowizualnych, a także z regulaminem[hiperłącze] pobytu i korzystania ze zbiorów.
Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z naszych zbiorów zapraszamy do siedziby Instytutu Pileckiego przy ul. Stawki 2 w Warszawie. Biblioteka jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–15.00. Przed wizytą należy się umówić. Można to zrobić, wysyłając e-mail na adres czytelnia@instytutpileckiego.pl lub dzwoniąc pod numer (+48) 22 182 24 75.
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie znajduje się przy Pariser Platz 4a. Jest otwarta od wtorku do piątku w godzinach 10.30–17.30. Wizytę można odbyć po wcześniejszym umówieniu się, wysyłając e-mail na adres bibliothek@pileckiinstitut.de lub dzwoniąc pod numer (+49) 30 275 78 955.
Prosimy zapoznać się z polityką prywatności. Korzystanie z serwisu internetowego oznacza akceptację jego warunków.