Krystyna Gawlik z d. Kalisz (ur. 1931, Lublin) wychowała się w Lublinie i tam przeżyła lata II wojny światowej. W 1945 roku przybyła wraz z rodziną do Kołobrzegu. Po ukończeniu liceum i studiów Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu podjęła pracę zawodową w szkolnictwie, a następnie jako kierownik obiektów wczasowych m.in. w Skanpolu. W 1981 roku przeszła na wcześniejszą emeryturę. Od 1984 roku kierownik „Chóru Pionier” w Kołobrzegu. Pełni również funkcję przewodniczącej „Klubu Pioniera” w Kołobrzegu.
[00:00:10] Ur. 24 lipca 1931 r. w Lublinie, starszy o 2 lata brat, mama Aniela, ojciec Jan. Cała okupacja spędzona w Lublinie. Śmierć siostry mamy w czasie pierwszego bombardowania miasta, zaopiekowanie się rodziców jej córką Czesławą, ucieczka rodziny na wieś.
[00:03:00] Lęk z czasu wojny, huk samolotów. Droga do szkoły na ul. Podgórną, mieszkanie w dzielnicy Bronowice. Zapamiętany na całe życie widok pędzonych w dworca ludzi w pasiakach do obozu i strażników z psami. [+]
[00:05:00] Ojciec pracował w fabryce obuwia, mama w „jakichś zakładach”. Szosa przy domu rodzinnym stanowiła granicę lubelskiego getta dochodzącego do zamku. Krzyki ludzi podczas selekcji, wywiezienie z obozu wszystkich więźniów pod koniec wojny.
[00:06:48] W pobliżu obóz w Majdanku – po wojnie tłumne przyjazdy rodzin pomordowanych, odkopywanie zbiorowych mogił – nagie ciała w dołach, sterty butów.
[00:07:27] Wyzwolenie Lublina po kilkudniowych walkach, rodzina przebywała w schronie. Wyjazd ojca, sąsiad akowiec uciekł w obawie przed represjami. Szkoła w czasie okupacji: rewizje, naloty.
[00:09:20] Niedostatki materialne, żywność na kartki. Przyjazd ojca do Kołobrzegu w kwietniu [1945], „jeszcze strzelanina była”. Decyzja rodziców o wyjeździe z Lublina, uciążliwa droga przez 3 tygodnie wagonami towarowymi.
[00:10:42] Przyjazd rodziny do Kołobrzegu, chęć powrotu do domu. Meble, fortepiany na dworcu czekały na transport do ZSRR.
[00:11:47] Odremontowane przez mieszkańców mieszkania w 3-piętrowym budynku przy ul. Unii Lubelskiej. Nocne napady Rosjan na mieszkania, przeniesienie się z parteru na 3 piętro.
[00:13:20] Płonący Kołobrzeg, podpalenia zarówno przez Niemców, jak i Rosjan. Uciążliwość życia w mieście w pierwszych miesiącach: brak wody, prądu, zaopatrzenia. Przynoszenie wody z rzeki, dostawy cysterną. Kolejki po chleb, czasem ryby, dożywianie „ze wspólnego kotła” w ratuszu. [+]
[00:15:18] Pierwsi mieszkańcy: kolejarze i budowlańcy z nakazem pracy, „zapłata w deputatach”, „nikt na początku nie pracował za pieniądze”. Wielka radość z pojawienia się wody w kranie po kilku miesiącach – noszenie na 3 piętro z piwnicy.
[00:16:39] „Byliśmy przez 3 miesiące pod okupacją radziecką”, patrole chroniące kobiety (Polki i Niemki) przed Rosjanami. Przekazanie władzy pierwszemu prezydentowi Stefanowi Lipickiemu. Stowarzyszenie Klub Pioniera Kołobrzegu, powstanie Skweru Pioniera, rondo Stefana Lipickiego.
[00:18:45] Lepiej zachowana część lewostronna miasta. Rozrzucone po ulicach, placach i podwórkach mogiły żołnierzy niemieckich i polskich, „my chodzimy po nich”. Na wszystkich siedmiu cmentarzach z czasu wojny dziś stoją domy. [+] Cmentarz przy Bałtyku ekshumowany w 1963 r.
[00:21:03] Konieczność otrzymania specjalnego zezwolenia na osiedlenie się w Kołobrzegu pod groźbą wysiedlenia. Pierwsze pójście nad morze. Plaża dostępna tylko w ciągu dnia, zabronowany piasek w celu zabezpieczenia granicy morskiej. Aresztowanie kolegi za zbyt późną jazdę rowerem po nadmorskich alejkach.
[00:23:18] Liczne ofiary niewypałów i niewybuchów wśród dzieci. W Kołobrzegu ocalał jeden most, budowanie tymczasowych pieszych przepraw. Edukacja: utworzenie pierwszej szkoły w porcie, gimnazjum ogólnokształcące w Gościnie – 16 uczniów. Rozpoczęcie nauki w pierwszym roczniku nowoutworzonego gimnazjum w Kołobrzegu. Trudne warunki lokalowe, przeciekający dach, ogrzewanie kozą. Dzieci bez butów, ubrania szyte z koców. Braki kadrowe, niemożliwy do zdobycia papier, książki. Przekonanie o „pokrzywdzonym przez los pokoleniu”. Przenoszenie wyposażenia do nowego Liceum nr 1 im. Mikołaja Kopernika, budynek zdewastowany przez Rosjan odnawiali uczniowi i rodzice.
[00:28:30] „Ogrom pracy” przy odgruzowaniu, zadowolenie z rozwoju miasta. „Myśmy chodzili po gruzach”. Silne wiatry znad morza zwaliły ścianę domu przy ul. Gierczak – 9 ofiar śmiertelnych. Stopniowe usuwanie zagrożonych zawaleniem budynków. Młodość w „ukochanym Kołobrzegu”.
[00:33:08] Przed wojną nowa szkoła w Lublinie, ekwipunek uczennicy: worki z materiału, pióro ze stalówką, ołówki, obowiązkowy granatowy fartuszek z białym kołnierzykiem. Dystans z domu: 5 km. Chodzenie na bosaka, zabawy w kałuży. Popularne drewniaki. Ojciec naprawiał buty w domu. Łyżwy – ostrza z obręczy beczek. Niemowlęta noszone w chustach.
[00:37:05] Lody w lodziarni przy kościele dla uczczenia I Komunii. Skromne życie, kartki na żywność w czasie okupacji. Wykopane przez mieszkańców „okopy” przykryte ziemią. „Lager”, „obóz” - pojawiające się w domu niezrozumiałe słowa, swąd unoszący się na podwórkach. Gestapowcy z psami i pejczami – lęk na ulicach. Brak ubrań. Deputat: marmolada z wytłoków buraczanych. Podkradanie buraków cukrowych. [+]
[00:41:04] Zbieranie zboża z pól, domowa produkcja mąki. [+] Zbieranie pozostałych na polu po wykopkach ziemniaków.
[00:43:28] Przeczuwanie nadchodzącej wojny – narady mężczyzn u sąsiada. Mama suszyła chleb z solą, chowała do woreczków. Przysmak: chleb z cukrem.
[00:45:32] Obchody śmierci Piłsudskiego. Brak pracy przed wojną – bezrobotny ojciec przyłączał się do strajków robotników pacyfikowanych przez konną policję. Przynoszenie ojcu paczek do aresztu. [+]
[00:46:55] Żydzi przed wojną „nie byli akceptowani”. Ulica Lubartowska w całości zamieszkała przez Żydów (getto). Strażnicy w getcie: Ukraińcy w czarnych mundurach. Przeniesienie Żydów na nowe miejsce.
[00:48:32] Matka Aniela dd. Wołoch, ojciec Jan. Wybuch wojny: pierwsza bomba, kiedy boh. robiła zakupy, kryjówka w piwnicy sklepikarza. [+] Ucieczka rodziny i sąsiadów do wsi Łuszczów, oddalonej o 15 km. Spanie w stertach na polach. Śmierć ciotki w zbombardowanym schronie przy ul. Lubartowskiej.
[00:51:28] Edukacja w czasie okupacji w szkole przy ul. Dolnej Panny Marii – tajne komplety.
[00:52:55] Wieści dochodzące z obozu w Majdanku. Wyszukiwanie skarbów przez dzieci pośród sterty butów. Obserwowanie obozu w Majdanku w drodze do szkoły: Żydzi w hangarach otoczonych drutem kolczastym, widok ludzi bitych pejczem na gołe pośladki. Po wyzwoleniu na Majdanku przetrzymywano Niemców. Szerokie rowy pełne ludzkich ciał na Majdanku.
[00:56:38] Szybkie, niepoodziewane wyzwolenie Lublina. Polskie i rosyjskie czołgi na ulicach. Ostrzeżenia mieszkańców przez megafony „Niemcy wracają”, pospieszna ucieczka rodziny ze schronu pod zamkiem na wieś.
[00:59:56] Wyjazd do Kołobrzegu: zapakowanie własnoręcznie wykonywanych ozdób choinkowych, roweru – zabrany przez Rosjan. Spanie na słomianym sienniku. Przygotowywanie ciepłych posiłków po drodze. Nadzieja na lepsze życie. Trudne początki w Kołobrzegu. Młode kobiety zgwałcone przez Rosjan w Lublinie. [+]
[01:02:44] Widziany przez boh. napad Rosjan na Niemkę. Współpraca polskiej i rosyjskiej milicji przy ochronie kobiet w Kołobrzegu. Brat cioteczny boh. Józef Rabiega więziony we Wronkach w latach 1945-56. Rodzina przejechała do Kołobrzegu. Jego siostra uprosiła u Bieruta zmianę z kary śmierci na dożywocie. Kara za napad na pociąg wiozący uwięzionych akowców. [+]
[01:06:00] Działalność w drużynie harcerskiej: „najwspanialsze lata”, wspomnienie obozów harcerskich, podchodów w mieście, etosu harcerskiego. Działalność samorządu szkolnego, pomoc słabszym, prace społeczne, wspólne wykopki.
[01:09:20] Drużynowa Wacława [Wanda Rokicka?]. Obóz w Ustroniu, dyżury w kuchni, smażony chleb. Zdobywanie sprawności, życie obozowe. Karny alarm 15 sierpnia. Obóz w Książnie. Żywe wspomnienia, utrzymywanie przyjaźni z harcerstwa.
[01:14:25] Zbrodnie na zamku lubelskim, ewakuujący się Niemcy „wszystkich wystrzelali”. Nadzieja ojca na ujawnienie zbrodni katyńskiej.
[01:16:28] Po zdaniu matury rozpoczęcie pracy w komendzie wojewódzkiej ZHP, następnie ukończenie kursu księgowości oraz studiów na AWF w Poznaniu – kierunek Turystyka i rekreacja. Praca w dziale socjalnym przedsiębiorstwa turystycznego „Bałtywia” (hotel Skanpol), a następnie w Dźwirzynie jako kierowniczka ośrodka wczasowego.
[01:18:13] Wcześniejsze („za Jaruzelskiego”) przejście na emeryturę za wysługę lat. Propozycja pracy w ośrodku wczasowym zakładów włókienniczych „Marko” z Łodzi.
[01:19:37] Stalinizm w Kołobrzegu – podzielone społeczeństwo, strach, donosicielstwo, wyroki za prywatny handel. Wezwania na wyjaśnienia w sprawie aresztowanego kuzyna, „mnie to wygrzebano”. Represje wobec brata w wojsku z tego powodu.
[01:22:00] Brak zainteresowania polityką ze strony ojca, zajmował się pracą.
[01:22:35] Udział w odbudowie Kołobrzegu, czyny społeczne w dorosłym życiu. „Społeczeństwo samo się garnęło”. [+]
[01:23:50] 16 grobów: 8 żołnierzy radzieckich i 8 polskich pochowanych koło latarni morskiej. Symboliczna procesja do portu z pustymi trumnami. Utworzenie wspólnego cmentarza wojennego.
[01:25:15] Kościół w powojennym Kołobrzegu, uratowanie bazyliki przed wyburzeniem. Po 1956 r. nakaz zlikwidowania trzech kościołów (św. Mikołaja, św. Jerzego, św. Marcina). Obowiązkowa religia w szkołach, poranne msze. Grupowa pierwsza pasterka w ciemnościach, po nieodbudowanej drodze, wspólna choinka, wycinanki z kolorowych gazet.
[01:28:12] Wodowanie przez boh. statku M/S Kołobrzeg II, zaangażowanie boh. w szkolnictwo morskie, spotkania harcerzy z załogami statków. Udział w handlowych rejsach morskich. [+]
[01:30:17] Poznanie męża, który przyjechał z Katowic, pracował jako mechanik na kutrach, troje dzieci.
[01:31:17] Początek spotkań klubu Pioniera w 1973 r. z inicjatywy mieszkańców przy kinie Kalmar – powołanie zarządu w 1979 r. Jerzy Rymaszewski. Sprawowanie funkcji przewodniczącej Pioniera przez boh. – od 45 lat. W 1984 r. założenie chóru Pionier – boh. śpiewa nieprzerwanie. Uchwalenie Dnia Pioniera 31 maja na pamiątkę przekazania władzy polskim mieszkańcom miasta przez Rosjan.
mehr...
weniger
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Mo. - Fr. 9:00 - 15:00 Uhr
(+48) 22 182 24 75
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Berlin
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Diese Seite verwendet Cookies. Mehr Informationen
Das Archiv des Pilecki-Instituts sammelt digitalisierte Dokumente über die Schicksale polnischer Bürger*innen, die im 20. Jahrhundert unter zwei totalitären Regimes – dem deutschen und sowjetischen – gelitten haben. Es ist uns gelungen, Digitalisate von Originaldokumenten aus den Archivbeständen vieler polnischer und ausländischer Einrichtungen (u. a. des Bundesarchivs, der United Nations Archives, der britischen National Archives, der polnischen Staatsarchive) zu akquirieren. Wir bauen auf diese Art und Weise ein Wissenszentrum und gleichzeitig ein Zentrum zur komplexen Erforschung des Zweiten Weltkrieges und der doppelten Besatzung in Polen auf. Wir richten uns an Wissenschaftler*innen, Journalist*innen, Kulturschaffende, Familien der Opfer und Zeugen von Gräueltaten sowie an alle an Geschichte interessierte Personen.
Das Internetportal archiwum.instytutpileckiego.pl präsentiert unseren Bestandskatalog in vollem Umfang. Sie können darin eine Volltextsuche durchführen. Sie finden ebenfalls vollständige Beschreibungen der Objekte. Die Inhalte der einzelnen Dokumente können Sie jedoch nur in den Lesesälen der Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau und Berlin einsehen. Sollten Sie Fragen zu unseren Archivbeständen und dem Internetkatalog haben, helfen Ihnen gerne unsere Mitarbeiter*innen weiter. Wenden Sie sich auch an sie, wenn Sie Archivgut mit beschränktem Zugang einsehen möchten.
Teilweise ist die Nutzung unserer Bestände, z. B. der Dokumente aus dem Bundesarchiv oder aus der Stiftung Zentrum KARTA, nur beschränkt möglich – dies hängt mit den Verträgen zwischen unserem Institut und der jeweiligen Institution zusammen. Bevor Sie vor Ort Zugang zum Inhalt der gewünschten Dokumente erhalten, erfüllen Sie bitte die erforderlichen Formalitäten in der Bibliothek und unterzeichnen die entsprechenden Erklärungsformulare. Informationen zur Nutzungsbeschränkung sind in der Benutzungsordnung der Bibliothek zu finden. Vor dem Besuch empfehlen wir Ihnen, dass Sie sich mit dem Umfang und Aufbau unserer Archiv-, Bibliotheks- und audiovisuellen Bestände sowie mit der Besucherordnung und den Nutzungsbedingungen der Sammlung vertraut machen.
Alle Personen, die unsere Bestände nutzen möchten, laden wir in den Hauptsitz des Pilecki-Instituts, ul. Stawki 2 in Warschau ein. Die Bibliothek ist von Montag bis Freitag von 9.00 bis 15.00 Uhr geöffnet. Bitte melden sie sich vor Ihrem Besuch per E-Mail: czytelnia@instytutpileckiego.pl oder telefonisch unter der Nummer (+48) 22 182 24 75 an.
In der Berliner Zweigstelle des Pilecki-Instituts befindet sich die Bibliothek am Pariser Platz 4a. Sie ist von Dienstag bis Freitag von 10.30 bis 17.30 Uhr geöffnet. Ihr Besuch ist nach vorheriger Anmeldung möglich, per E-Mail an bibliothek@pileckiinstitut.de oder telefonisch unter der Nummer (+49) 30 275 78 955.
Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung. Mit der Nutzung der Website erklären Sie sich mit ihren Bedingungen einverstanden..