Edmund Krasowski (ur. 1955, Elbląg) - absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (1979). W latach 1976-1978 kolportował „Biuletyn Informacyjny” oraz inne wydawnictwa podziemne. W latach 1980-81 odbył zasadniczą służbę wojskową. W 1982 roku pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej nr 21 w Elblągu, a następnie w Gminnej Szkole Zbiorczej w Starym Polu. Od 1982 organizator druku, wydawca oraz kolporter podziemnych pism na terenie Elbląga („Zwyciężymy”, „Opornik Elbląski” i „Goniec Wojenny”). Od kwietnia 1982 jako Tymczasowy Przewodniczący NSZZ „S” Region Elbląg „Marcin” stał na czele elbląskiej, podziemnej grupy kolportażowej. Aresztowany 12 stycznia 1983, osadzony w Zakładzie Karnym w Elblągu, a potem w Areszcie Śledczym w Warszawie, zwolniony 29 lipca 1983. Od grudnia 1983 do kwietnia 1985 zatrudniony jako bibliotekarz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Elblągu. W latach 1984-88 był wydawcą i kolporterem niezależnej prasy i książek, a potem także materiałów do produkcji ulotek oraz urządzeń nagłaśniających. Aresztowany 29 października 1985, osadzony w zakładach karnych w Elblągu i Barczewie, w marcu 1986 prowadził głodówkę protestacyjną, zwolniony 5 sierpnia 1986. Od sierpnia 1988 organizator i członek Regionalnej Komisji Wykonawczej Regionu Elbląskiego, od czerwca 1988 członek Tymczasowego Biura Zarządu Regionu Gdańskiego. Członek Komitetu Obywatelskiego w Elblągu, w wyborach czerwcowych 1989 został wybrany posłem z list Komitetu Obywatelskiego. Od 1990 członek Komisji Kwalifikacyjnej funkcjonariuszy SB woj. elbląskiego. W latach 1991-1993 poseł I kadencji Sejmu RP. W 1993 był specjalistą ds. akwizycji w Yard Service Gdańsk, w latach 1993-1997 głównym specjalistą ds. ochrony środowiska w Urzędzie Morskim w Gdyni. W latach 1997-1999 prowadził prywatną działalność gospodarczą jako wydawca pisma „Dla Ciebie i dla Twojej rodziny”. W latach 1999-2000 był pełnomocnikiem wojewody ds. ochrony informacji niejawnych w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. W 2000 roku został dyrektorem gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Od 2007 był zastępcą pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych w Zarządzie Portu Gdańskiego S.A. W 2018 odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. [na podstawie: Encyklopedia Solidarności, wywiad własny]
more...
less
[00:00:10] Ur. 30 sierpnia 1955 r. w Elblągu, rodzice Janina z d. Gawrońska, Paweł. Matka pochodziła z Piotrkowic pod Jędrzejowem na Kielecczyźnie. Jej ojciec został zakatowany w czasie II wojny przez granatowego policjanta za karę, że nie chciał puścić swoich czterech córek na roboty przymusowe.
[00:02:05] Rodzina ojca pochodziła z Wileńszczyzny. Matka boh. woziła żywność do Warszawy, ostatni wyjazd odbył się w przeddzień wybuchu powstania warszawskiego. Rozwód rodziców, ojciec prawdopodobnie działał w powojennej konspiracji.
[00:05:00] „Ciepły dom”, trójka rodzeństwa. Przyjazd kolejnych sióstr matki do Elbląga po wojnie. Matka pracowała jako robotnica w Zakładach Przemysłu Odzieżowego Truso. Praca dwuzmianowa, duży wysiłek, zapamiętane spracowane ręce matki. [+] Matka skończyła 6 klas przed wojną, dbała o edukację dzieci – wszystkie skończyły wyższe studia.
[00:06:56] Zaangażowanie „patriotyczne”. „Elbląg w 1956 r. huczał bardziej niż Gdańsk”. Liczni młodzi ludzie „z całej Polski” w Elblągu po wojnie.
[00:08:10] Grudzień 1970: opowieści mamy i ciotki z wydarzeń na ulicach Elbląga, odgłosy strzałów karabinów i czołgów. Zaangażowanie brata boh. Straszenie ludzi, że „Niemcy przyjdą”, ulotki prowokacyjne. Pochody robotników na ulicach. W czwartek 17 grudnia w drodze ze szkoły boh. zobaczył powybijane szyby w budynku KM PZPR, skandowanie „My chcemy chleba, Skowron wyjdź”. Niepokój rodziców o dzieci. [+]
[00:10:56] Widok na ulicach w piątek: walki uliczne, plądrowanie sklepów, prowokacje esbeków. Zastrzelony młody chłopak „4 lata starszy ode mnie”. Życie podwórkowe, opowieści starszych kolegów o wypadkach grudniowych.
[00:12:55] Dalsze wydarzenia w styczniu i lutym 1971 r. Gierek w Gdańsku: „Pomożecie?”, w tym samym czasie „ścieżki zdrowia” wobec młodych robotników w Elblągu.
[00:14:00] Szkolne zainteresowania boh.: astronomia, marzenie o studiach astronomicznych. Egzamin do „elitarnej” klasy mat.-fiz. Odkrywanie najnowszej historii, protesty uczniów wobec zakłamywania historii o zbrodni katyńskiej – za karę „jednodniowe zawieszenie w prawach ucznia”. [+]
[00:17:00] Udział boh. w finale ogólnokrajowej olimpiady astronomicznej. Akcja uczniów na zakończenie roku szkolnego: przyczepienie na tablicach i drzwiach 50 ulotek protestacyjnych „Jak długo będziecie nas żywić trupem? Stara szkoła umarła”. Bunt uczniów (w tym boh.) przeciwko opresyjnym metodom wychowawczym w I LO i. Juliusza Słowackiego. Śledztwo szkolne, rozmowa wychowawczyni z boh., kłamstwo prosto w oczy. [+]
[00:23:27] Decyzja boh. o samodzielnym zawiezieniu (autostopem) dokumentów na studia w Warszawie, poszukiwanie wydziału fizyki. Telefon boh. do astronoma Włodzimierza Zonna, spotkanie w obserwatorium astronomicznym w Al. Ujazdowskich. [++]
[00:26:26] Egzamin wstępny, rozpoczęcie studiów astronomicznych na Wydziale Fizyki UW. „Byłem zajęty tylko nauką”. Egzamin magisterski w sierpniu 1976 r., tytuł magistra astronomii.
[00:28:10] Na IV roku studiów dołączenie kolegi z Wrocławia. Komórka poligraficzna na SGGW, kserowanie podręczników i książki drugiego obiegu. Powstawanie SKS (Studencki Komitet Samopomocy). Początek pracy poligraficznej, powielone książki kolportowane do Wrocławia, „Folwark zwierzęcy” (150 egzemplarzy). Skład książek i przygotowywanie okładek w pokoju boh. w akademiku przy ul. Żwirki i Wigury.
[00:33:00] Kolega z Wrocławia działał w ROPCiO, pismo „Opinie”. Kolega z wydziału Zdzisław [Andrzej] Zdziarski kolportował „Biuletyn Informacyjny” wydawany przez KOR. Obecność książek bezdebitowych na wydziale i w akademiku, prasa przekazywana z rąk do rąk. Marzenie boh. o pracy w obserwatorium w Nowej Zelandii.
[00:35:50] Moda na noszenie przedwojennych czapek uniwersyteckich (biała, czarny daszek, biało-czerwony otok) wykonywanych przez prywatnych czapników z Nowego Światu. Rozwój współpracy poligraficznej, książka Leszka Kołakowskiego.
[00:38:00] Druk plakatów na 60. rocznicę odzyskania niepodległości – pomoc artysty plastyka z Olsztyna, trzy różne projekty plakatu (Piłsudski, Dmowski, Daszyński) z informacją o rocznicowej mszy w archikatedrze w Warszawie, zakup trzech ryz papieru. „Drukarnia” w gospodarstwie na wsi pod Ostródą. „Kocioł” w gospodarstwie po przyjeździe. [+]
[00:45:50] Przygotowywanie nowej makiety plakatu przez boh. Treść plakatu: podpisane podobizny Piłsudskiego, Dmowskiego, Daszyńskiego, informacja: „11 listopada 1978 r. o godz. 18 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbędzie się uroczysta msza św. w intencji ojczyzny”. Podpis: „Rodacy”. Odbitki 1100 sztuk plakatów wykonane w punkcie na SGGW, kolportaż przez ROPCiO. Plakaty rozwieszone w wielu witrynach warsztatów i sklepików przy Nowym Świecie.
[00:51:15] Uzupełnienie zaległości książkowych na studiach: „czytałem wszystko”. Literatura wojny i konspiracji, inspiracja serialem „Stawka większa niż życie”.
[00:52:50] Udział boh. we mszy za ojczyznę 11 listopada, „patriotyczna atmosfera”, tłum ludzi w uliczkach wokół katedry. Przemarsz w ciszy i skupieniu w kierunku Placu Zamkowego, rozwijane flagi biało czerwone, hymn narodowy śpiewany przez cały tłum. Wejście marszu na Krakowskie Przedmieście, eskorta nieuzbrojonej milicji, przejście pod Grób Nieznanego Żołnierza, piosenki patriotyczne, transparenty. [+]
[00:56:38] Oddalenie się boh. z pochodu, w RWE informacja o „największej demonstracji”. „Poczułem się nieźle”. Przyjaciel ze studiów odmówił udziału w manifestacji.
[00:58:50] Wyjazd po zbieranie materiałów do pracy magisterskiej do Ostrowiku. Zima stulecia, „cała Polska stała”. Po obronie pracy magisterskiej (prof. Stępień) wyjazd przez Gdańsk i Świnoujście promem Pomerania do Felixtowe w Anglii. Praca w pralni przemysłowej z Hindusami, zarobione 1000 funtów.
[01:02:42] Usłyszane w radiu przemówienie Gierka z okazji Barbórki o kłopotach gospodarczych i spodziewanych „niepokojach społecznych” w następnym roku. Decyzja o odwołaniu wyjazdu do Nowej Zelandii i powrocie do Polski autostopem, 55 książek w plecaku. [+]
[01:04:48] Trudna sytuacja zawodowa, zamieszkanie u kolegów w akademiku, praca zarobkowa na straganie kolegi na zieleniaku niedaleko sądów przy ul. Świerczewskiego przez cztery miesiące. Operatywny kolega biznesmen. [+]
[01:08:35] Stałe klientki i klienci, rozmowy o powstaniu warszawskim. „Wybuch Solidarności”, zaskoczenie boh. Powołanie do wojska we wrześniu [1980], Szkoła Podchorążych Rezerwy. Szkoła łączności w Legnicy.
[01:12:30] W Legnicy zamieszkanie w jednostce, odmowa złożenia przysięgi: Antoni Mężydło i boh. Mężydło skierowany karnie do batalionu budowlanego w Lublińcu, boh. złożył oświadczenie: „jak wejdą Ruskie, będę strzelał”. „Marna przysięga” – milczenie żołnierzy.
[01:15:20] Grudzień 1980: wykład boh. 16 grudnia o bitwie pod Lenino: ogromne, „niepotrzebne straty w Polakach świadomie spowodowane taktyką Rosjan”. Na zakończenie minuta ciszy dla uczczenia ofiar Grudnia 1970. [+]
[01:17:25] Skierowanie boh. do „zielonego garnizonu” w Żaganiu, „piękne otoczenie”. Mierni polscy oficerowie, „to Polacy strzelali ślepakami do robotników w Elblągu”, „niektórzy odmawiali, ale ich los jest nieznany”.
[01:19:10] Trudna sytuacja w kraju, „kryzys marcowy” w 1981 r., strach przed interwencją ZSRR. Straszenie podchorążych karą za rozpowszechnianie bibuły w jednostce, „oczywiście się śmiałem”. Skrócenie służby wojskowej o miesiąc.
[01:20:55] Brak zainteresowania w „S” współpracą z boh., kolega Ryszard Kalinowski, zastępca Wałęsy. Złożenie wniosku o paszport, wyjazd zarobkowy do Hamburga w listopadzie 1981 r. Oglądana w telewizorze pacyfikacja Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie [2 grudnia 1981], desant funkcjonariuszy z helikopterów. Plotki o prawdopodobnym stanie wyjątkowym.
[01:23:20] Decyzja boh. o powrocie do Polski. „Europa żyła tym, co się w Polsce dzieje”. Plecak pełen puszek. Nietypowe zachowanie kierowców w drodze powrotnej. Dojazd autostopem do stacji Berlin Zoo (Bahnhof Zoo), powrót pociągiem z Berlina wschodniego do Poznania, dalej do Elbląga.
[01:26:50] Rozmowa z kolegą Ryszardem Kalinowskim, udział w II turze zjazdu delegatów regionu elbląskiego „S”. Wiadomość o gotowości do wyjazdu wojska z jednostki w Braniewie. „Następnego dnia stan wojenny”.
more...
less
The library of the Pilecki Institute
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Monday to Friday, 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
The library of the Berlin branch of the Pilecki Institute
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
This page uses 'cookies'. More information
Ever since it was established, the Witold Pilecki Institute of Solidarity and Valor has been collecting and sharing documents that present the multiple historical facets of the last century. Many of them were previously split up, lost, or forgotten. Some were held in archives on other continents. To facilitate research, we have created an innovative digital archive that enables easy access to the source material. We are striving to gather as many archives as possible in one place. As a result, it takes little more than a few clicks to learn about the history of Poland and its citizens in the 20th century.
The Institute’s website contains a description of the collections available in the reading room as well as the necessary information to plan a visit. The documents themselves are only available in the Institute’s reading room, a public space where material is available free of charge to researchers and anyone interested in the topics collected there. The reading room also offers a friendly environment for quiet work.
The materials are obtained from institutions, public archives, both domestic and international social organizations, as well as from private individuals. The collections are constantly being expanded. A full-text search engine that searches both the content of the documents and their metadata allows the user to reach the desired source with ease. Another way to navigate the accumulated resources is to search according to the archival institutions from which they originate and which contain hierarchically arranged fonds and files.
Most of the archival materials are in open access on computers in the reading room. Some of our collections, e.g. from the Bundesarchiv, are subject to the restrictions on availability resulting from agreements between the Institute and the institutions which transfer them. An appropriate declaration must be signed upon arrival at the reading room in order to gain immediate access to these documents.
Before your visit, we recommend familiarizing yourself with the scope and structure of our archival, library and audio-visual resources, as well as with the regulations for visiting and using the collections.
All those wishing to access our collections are invited to the Pilecki Institute at ul. Stawki 2 in Warsaw. The reading room is open from 9–15, Monday to Friday. An appointment must be made in advance by emailing czytelnia@instytutpileckiego.pl or calling (+48) 22 182 24 75.
Please read the privacy policy. Using the website is a declaration of an acceptance of its terms.