Janusz Dziewulski (ur. 1948, Ostrowiec Świętokrzyski) jest synem doktora Eugeniusza Dziewulskiego, który w czasie okupacji niemieckiej jako lekarz ostrowieckiego szpitala ratował rannych partyzantów. W 1956 roku wraz z żoną Heleną zainicjowali w Ostrowcu Świętokrzyskim akcję oddawania krwi dla Węgrów walczących w powstaniu węgierskim.
[00:00:06] Autoprezentacja bohatera, przedstawienie rodziców i rodzeństwa.
[00:01:17] Ojciec bohatera urodził się w Ługańsku w 1913 roku. W 1923 roku w ramach repatriacji rodzina wróciła do Polski, zamieszkali w Ostrowcu. W Poznaniu rozpoczął studia medyczne w 1934 roku.
[00:02:38] Podczas wybuchu wojny ojciec miał uszkodzony kręgosłup wskutek skoku ze spadochronem. Dostał papiery pozwalające wykonywać zawód lekarza, został przyjęty do szpitala w Ostrowcu
[00:05:06] Ojciec po wypadku parę miesięcy przebywał na rehabilitacji, dopiero później zdecydował się pracować w szpitalu z profesorem Drewsem.
[00:09:30] Do szpitala przywieźli rannego partyzanta, ubytek krwi był zbyt duży, ojciec oddał ponad litr krwi.
[00:10:06] Na dyżur ojca przywieźli skatowanego przez gestapo partyzanta Henryka Murzyna ps. „Szwarc”. Na jednym z dyżurów w nocy partyzanci odbili kolegę. Po tym incydencie ojciec musiał wyprowadzić się z Ostrowca i ukrywać się. Do końca wojny pracował jako lekarz i pomagał partyzantom w Bazowie oraz Zawichoście.
[00:12:21] Po wojnie rodzice zamieszkali w Kunowie, gdzie Eugeniusz Dziewulski był kierownikiem szpitala. Za jego namową powstał Komitet Rozbudowy Kunowa. Był inicjatorem wybudowania wodociągu z Góry Bukowskiej. Będąc radnym w Kunowie, Opatowie i Kielcach, przez kontakty z ministrem zdrowia załatwił wszystkie formalności, już po roku wodociąg powstał, choć przewidywano 20-25 lat budowy.
[00:16:07] W 1960 r. rodzina przeprowadziła się do Ostrowca. Działalność ojca w Kunowie: elektryfikacja ulic, budowa chodników i dróg, zakup drzew owocowych i sprzętu sportowego dla szkół.
[00:19:39] Ojciec pracował w przychodni, propagował honorowe oddawanie krwi. W roku 1956 roku podczas powstania na Węgrzech wraz z żoną zorganizował zbiórkę krwi w szpitalu dla walczących. 11 lat po tym zdarzeniu rodzice zostali odznaczeni przez rząd węgierski. Jako pierwszy lekarz w Polsce dostał złotą odznakę Honorowego Krwiodawcy.
[00:23:41] W 1963 roku ojciec wrócił do Ostrowca i propagował honorowe oddawanie krwi. Klub przy Hucie Ostrowiec nazwali na jego cześć. W 1999 imieniem Eugeniusza Dziewulskiego nazwano ulicę na osiedlu Ogrody w Ostrowcu. W 2009 roku, z okazji 90-lecia Czerwonego Krzyża, Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża postanowił uhonorować dwóch lekarzy, m.in. Eugeniusza Dziewulskiego. Został posadzony dąb na jego cześć.
[00:31:05] W 1955 roku ojciec zadzwonił do znajomego archeologa, Edmunda Masalskiego, po wstępnym wywiadzie przyjechali archeolodzy Janusz Kuczyński i Mieczysław Radwan z Krakowa i odkryto kilka pieców-dymarek. To było wielkie odkrycie archeologiczne.
[00:37:52] Po wojnie rodzice byli założycielami oddziału PTTK w Ostrowcu. Promocja krzemienia pasiastego jako wizytówki Polski.
[00:40:01] W 1956 Eugeniusz Dziewulski był jedynym delegatem Ostrowca na kongres kultury polskiej i tam przedstawił plan udostępnienia tuneli z krzemieniem pasiastym do zwiedzania.
[00:44:14] Po wojnie ojciec nie zajmował się już chirurgią, był lekarzem „od wszystkiego”. Przyjmował porody, uratował dziecko z drzazgą wbitą w oko. Boh. nie przypomina sobie, by po wojnie ojciec udzielał pomocy partyzantom.
więcej...
mniej
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Warszawie
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Pon. - Pt. 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Wt. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji
W Archiwum Instytutu Pileckiego gromadzimy i udostępniamy dokumenty w wersji cyfrowej. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Pozyskujemy kopie cyfrowe dokumentów, których oryginały znajdują się w zbiorach wielu instytucji polskich i zagranicznych, m.in.: Bundesarchiv, United Nations Archives, brytyjskich National Archives i polskich archiwów państwowych. Budujemy w ten sposób centrum wiedzy i ośrodek kompleksowych badań nad II wojną światową i podwójną okupacją w Polsce. Dla naukowców, dziennikarzy, ludzi kultury, rodzin ofiar i świadków zbrodni oraz wszystkich innych zainteresowanych historią.
Portal internetowy archiwum.instytutpileckiego.pl prezentuje pełny katalog naszych zbiorów. Pozwala się po nich poruszać z wykorzystaniem funkcji pełnotekstowego przeszukiwania dokumentów. Zawiera także opisy poszczególnych obiektów. Z treścią dokumentów zapoznać się można tylko w czytelniach Biblioteki Instytutu Pileckiego w Warszawie i w Berlinie, w których nasi pracownicy służą pomocą w przypadku pytań dotyczących zbiorów, pomagają użytkownikom w korzystaniu z naszych katalogów internetowych, umożliwiają wgląd do materiałów objętych ograniczeniami dostępności.
Niektóre dokumenty, np. te pochodzące z kolekcji Bundesarchiv czy Ośrodka Karta, są jednak objęte ograniczeniami dostępności, które wynikają z umów między Instytutem a tymi instytucjami. Po przybyciu do Biblioteki należy wówczas dopełnić formalności, podpisując stosowne oświadczenia, aby uzyskać dostęp do treści dokumentów na miejscu. Informacje dotyczące ograniczeń dostępu są zawarte w regulaminie Biblioteki. Przed wizytą zachęcamy do zapoznania się z zakresem i strukturą naszych zasobów archiwalnych, bibliotecznych i audiowizualnych, a także z regulaminem[hiperłącze] pobytu i korzystania ze zbiorów.
Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z naszych zbiorów zapraszamy do siedziby Instytutu Pileckiego przy ul. Stawki 2 w Warszawie. Biblioteka jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–15.00. Przed wizytą należy się umówić. Można to zrobić, wysyłając e-mail na adres czytelnia@instytutpileckiego.pl lub dzwoniąc pod numer (+48) 22 182 24 75.
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie znajduje się przy Pariser Platz 4a. Jest otwarta od wtorku do piątku w godzinach 10.30–17.30. Wizytę można odbyć po wcześniejszym umówieniu się, wysyłając e-mail na adres bibliothek@pileckiinstitut.de lub dzwoniąc pod numer (+49) 30 275 78 955.
Prosimy zapoznać się z polityką prywatności. Korzystanie z serwisu internetowego oznacza akceptację jego warunków.