Jan Gliszczyński (ur. 1927, Sławno), żołnierz Armii Krajowej (ps. „Sęp”). Rodzice zajmowali się uprawą roli na wsi koło Opoczna, miał jednego rodzonego brata, który umarł w dzieciństwie, oraz przyrodnie rodzeństwo z pierwszego małżeństwa ojca. Przed wybuchem II wojny światowej ukończył pięć klas szkoły powszechnej. W 1944 r. wstąpił do Armii Krajowej, latem i jesienią przebywał w lesie, zimę spędzał w domu rodzinnym. Po rozwiązaniu oddziału w 1945 r. wrócił do domu i ukończył szóstą klasę szkoły powszechnej. Urząd Bezpieczeństwa zaczął jednak śledzić ludzi z przeszłością w Armii Krajowej, wobec czego przeniósł się do Łodzi, gdzie mieszkało jego przyrodnie rodzeństwo. Rozpoczął pracę w fabryce, przyuczał się do zawodu frezera, jednocześnie kontynuował naukę w 36 Gimnazjum dla Dorosłych w Łodzi. Łączenie pracy w fabryce z nauką wieczorową było bardzo ciężkie, więc Jan Gliszczyński postarał się o pracę biurową. W 1948 r. zdał małą maturę i chciał się dalej uczyć, ale dostał powołanie do wojska. 20 października 1948 r. rozpoczął zasadniczą służbę wojskową w Zegrzu, następnie został inspektorem łączności i kwatermistrzem, w sumie w Ludowym Wojsku Polskim służył do jesieni 1954 r. Wówczas wrócił do Łodzi, znalazł pracę i uczył się wieczorowo w Technikum Handlowym (obecnie Zespół Szkół Handlowych nr 2 w Łodzi). W 1956 r. zdał maturę i rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Wziął urlop dziekański po tragicznej śmierci młodszego syna, ale ostatecznie studia ukończył i jako magister prawa był m.in. dyrektorem w przedsiębiorstwie transportowym, zastępcą dyrektora w zakładach piwowarskich, potem kierownikiem dużego sklepu przy ul. Piotrkowskiej. Ostatnią jego posadą była funkcja kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w dzielnicy Bałuty. Namówiony przez kolegów, wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, ale nie płacił składek, nie pojawiał się na zebraniach i po roku został wyrzucony – z partii i z pracy. Miał już wówczas ukończone 55 lat i II grupę inwalidzką, więc skorzystał z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Aktywny w stowarzyszeniach kombatanckich, pełnił m.in. rolę sekretarza Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Łodzi. Żonaty z Wiesławą, dwóch synów. Obecnie w stopniu podpułkownika.
more...
less
[00:00:05] Ur. 25 czerwca 1927 r. w Sławnie (k. Opoczna), ppłk Wojska Polskiego, rodzice Paweł, Franciszka. Przed wojną rodzina mieszkała w Łodzi. Potem zakup gospodarstwa (7 mórg) w Sławnie. Ojciec uprawiał pole i dorabiał jako furman. Do początku wojny ukończone 5 klas szkoły powszechnej – przerwana nauka w czasie okupacji.
[00:02:10] Kolega należał do oddziału kedywu pod dowództwem „Potoka”. Spotkanie z kolegą partyzantem w Opocznie. Poznanie dowódcy „Potoka”, opis spotkania z dowódcą w obozie partyzantów, „co ja tu robię?”. Wstąpienie w 1944 r. do Armii Krajowej (Kedyw). [+]
[00:04:40] Przyjęcie do oddziału, przyjazna atmosfera, egalitaryzm wśród partyzantów, rozpoczęcie szkolenia. Zróżnicowany społecznie skład oddziału, analfabeci, „5 klas to dużo”. [+]
[00:07:17] Przebieg dnia w obozie: poranne i wieczorne modlitwy [+]. Specyfika działania oddziału – potyczki kilkuosobowych grupek od czasu do czasu, rzadziej większe akcje. Ponad dwukrotna przewaga Niemców „zawsze”. Wysokie umiejętności taktyczne dowódców oddziału, „nie każdy oficer wojska nadawał się na dowódcę pododdziału partyzanckiego”. [+]
[00:11:21] Wciąż przybywający ze wsi ochotnicy do oddziału. Stałe niedostatki i samodzielne zdobywanie broni. Drugi dzień w oddziale, poznawanie obozowiska, przydział do oddziału – kedyw, ppor Zieniewicz.
[00:13:40] Rozpoczęcie szkolenia z obchodzenia się z bronią w różnych warunkach i terenoznawstwa, specyfika różnych terenów. Strzelanie ćwiczebne ślepymi nabojami. Egzamin po 2 miesiącach. Opis różnych rodzajów broni na wyposażeniu oddziału, amunicja niemiecka pasowała do radzieckiej broni i vice versa, „to było wygodne”. Opis pistoletu parabellum, „cholernie ciężki”.
[00:19:40] Nauka pisania i rachunków w obozie. Zajęcia sportowe: skoki, biegi, pływanie, gimnastyka, zawody sportowe. [+]
[00:22:55] Dokształcanie w dziedzinie kultury: zajęcia recytatorskie, zespół śpiewaczy, występy w sobotnie wieczory. Oficer „kulturalny” z Grudziądza. Ludowe przyśpiewki lokalne. Kobiety w oddziale, m.in. sanitariuszki. Bielizna przed wojną: na wsi kobiety nie nosiły majtek, mężczyźni nosili kalesony z nogawkami wiązanymi na troczki. [+]
[00:26:25] Opis warunków życia okolicznych chłopów. Ubogie miejscowości wokół, im dalej na wschód od Kielc, tym większa „bieda okrutna”. Opis chat na kielecczyźnie: jedna izba, gliniane klepisko zamiast podłogi, legowisko na słomie, posiłek raz dziennie. Posyłanie dzieci do pracy jako parobków, pastuchów i służących w zamian za wyżywienie i ubranie, bez wynagrodzenia. [++]
[00:28:00] Domy budowane z białego kamienia i gliny. Wychudłe, osłabione z powodu braku paszy krowy po zimie nie miały siły stać na własnych nogach i wymagały podnoszenia. [+]
[00:29:10] Przyrządzanie posiłków na wsi – kuchnia jednodaniowa, podstawa żywienia: kapusta i proso. Omasta z oleju lnianego. Wspomnienie łanów lnu, „ten len utrzymywał rodziny”: ziarno na olej, makuchy do karmienia świń i cieląt. Opis procesu otrzymywania włókna lnianego: roszenie, międlenie, czesanie itd.
[00:32:35] Przędzenie ręczne lub na kołowrotku – grube (na „portki, worki”) i cienkie włókno (na koszule i halki). „Majtek nikt nie nosił”. Bawełniane pantalony dla kobiet z wyższych sfer w miastach. Kalesony męskie z lnu. Chaty budowano niskie, by zaoszczędzić na budulcu.
[00:35:40] Bogatsi chłopi mieli gospodarstwa powyżej 10 mórg. Chleb – rzadkość w wiejskich domach, podstawa diety – plony z pola: kartofle, mąka, kapusta, groch, fasola „na okrągło”. Lepsza sytuacja wsi położonych w pobliżu majątków ziemskich: najmowanie się chłopów do pracy. Opis techniki koszenia zboża kosą w dwuosobowym „zespole”: kosiarz i kobieta odbierająca sierpem pokos, wiązanie snopków.
[00:37:55] Zyski z pańskiego pola: zbieranie pozostałych po żniwach kłosów z pola „przez całą wieś”. Podobne zbieranie ziemniaków pozostałych po mechanicznej koparce. [++] Wysokie ceny nawozów sztucznych przed wojną. Opłacalna gospodarka w większych majątkach: dostępność obornika, wysokie plony.
[00:40:16] Zbieranie przez chłopów owoców w sadzie dziedzica, szacunek dla płodów ziemi, wykorzystywanie „co do joty” na przetwory. [+] Opalanie chałup wyłącznie lichym drewnem, zbieranie chrustu w lesie, „zebrana każda gałązka”.
[00:42:20] Zagwarantowane posiłki przyciągały chłopów do partyzantki, „kuchnia uboga, ale bardzo smaczna”. Zdyscyplinowanie i ofiarność chłopów w partyzantce, liczni rezerwiści – wyszkoleni do walki. Niebezpieczna pomocnicza rola boh. w czasie walk: noszenie amunicji [+]. Zbieranie uzbrojenia i kabur po Niemcach, broń polska, niemiecka, radziecka.
[00:46:30] Zdobywanie i kupowanie we wsi żywności dla oddziału za podwójne stawki. Pieniądze „z banku” – wymuszenia i napady. Boh. był łącznikiem „posłańcem”, konieczność rozeznania w terenie. Ostrożność: przygotowanie kryjówek alternatywnych na wypadek nieoczekiwanych wydarzeń (plan B).
[00:49:57] Przypadek niewykonania rozkazu przez boh. z powodu brawury i niestosowania zabezpieczeń: zaatakowanie przez oddział Niemców pod lasem, przestrzelone spodnie i opona roweru. [+]
[00:54:10] Przypadek przenoszenia meldunku w otwartym terenie pod bokiem Niemców. Otrzymanie broni po 2 miesiącach: karabin z bagnetem z I wojny światowej, przezwisko boh. „Stalowiec”.
[00:56:30] Znalezienie przez boh. w lesie drewnianej skrzynki z czterema nowymi pistoletami parabellum, radość. Niemożność noszenia pistoletu na parcianym pasku – oddanie komendantowi [+]. Brak wykształcenia wśród partyzantów, nieumiejętność rozpoznawania kierunków, używania busoli. Trudne przeprowadzanie akcji w mieście, ryzyko zatrzymania. Chodzenie na co dzień bez butów w obozie i w mieście, zimą w drewnianych trepach: nogi owinięte słomą i onucami. W domu „buty tylko na niedzielę”. Podkreślenie wyjątkowej przedwojennej „biedy w Kieleckiem”. [+]
[01:02:12] Powstały przed wojną Centralny Okręg Przemysłowy wchłonął bezrobotnych z tej części kraju, fabryka broni w Pionkach, fabryka samochodów w Starachowicach. Opis akcji ucieczki przez zatrzymaniem przez Niemca w Starachowicach.
more...
less
The library of the Pilecki Institute
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Monday to Friday, 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
The library of the Berlin branch of the Pilecki Institute
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
This page uses 'cookies'. More information
Ever since it was established, the Witold Pilecki Institute of Solidarity and Valor has been collecting and sharing documents that present the multiple historical facets of the last century. Many of them were previously split up, lost, or forgotten. Some were held in archives on other continents. To facilitate research, we have created an innovative digital archive that enables easy access to the source material. We are striving to gather as many archives as possible in one place. As a result, it takes little more than a few clicks to learn about the history of Poland and its citizens in the 20th century.
The Institute’s website contains a description of the collections available in the reading room as well as the necessary information to plan a visit. The documents themselves are only available in the Institute’s reading room, a public space where material is available free of charge to researchers and anyone interested in the topics collected there. The reading room also offers a friendly environment for quiet work.
The materials are obtained from institutions, public archives, both domestic and international social organizations, as well as from private individuals. The collections are constantly being expanded. A full-text search engine that searches both the content of the documents and their metadata allows the user to reach the desired source with ease. Another way to navigate the accumulated resources is to search according to the archival institutions from which they originate and which contain hierarchically arranged fonds and files.
Most of the archival materials are in open access on computers in the reading room. Some of our collections, e.g. from the Bundesarchiv, are subject to the restrictions on availability resulting from agreements between the Institute and the institutions which transfer them. An appropriate declaration must be signed upon arrival at the reading room in order to gain immediate access to these documents.
Before your visit, we recommend familiarizing yourself with the scope and structure of our archival, library and audio-visual resources, as well as with the regulations for visiting and using the collections.
All those wishing to access our collections are invited to the Pilecki Institute at ul. Stawki 2 in Warsaw. The reading room is open from 9–15, Monday to Friday. An appointment must be made in advance by emailing czytelnia@instytutpileckiego.pl or calling (+48) 22 182 24 75.
Please read the privacy policy. Using the website is a declaration of an acceptance of its terms.