Milczarczyk Jadwiga cz. 2
Jadwiga Milczarczyk z d. Bednarz (ur. 1944, Dżurun) urodziła się na zesłaniu w Kazachstanie, dokąd w 1940 roku została deportowana jej matka. W 1946 roku boh. wraz z rodziną przyjechała transportem repatriacyjnym do Polski i osiedliła się w Płotach (pow. Gryfice). Ukończyła technikum pielęgniarskie i wyższe studia pedagogiczne. Obecnie pełni funkcję prezesa Związku Sybiraków w Gryficach.
więcej...
mniej
[00:00:20] Powrót ojca z łagru, ślub rodziców, wyjazd rodziny i sąsiadów z Gańczar i Winniczek transportem z Ukrainy do Polski. Wysiadka rodziny mamy na Dolnym Śląsku, rodzina ojca i boh. – w Płotach (niem. Plathe), poszukiwanie mieszkania. Grasujące w okolicy bandy rabusiów. Wspólne zamieszkanie z dziadkami, ciocią i rodzicami. Założenie warsztatu szewskiego. Krowa i warchlaki od UNRRA, obórki w podwórzu i ogród warzywny, ukochana czereśnia. [+]
[00:06:40] Dostatnie życie, prężnie działający zakład szewski ojca, zakup skór na Rzeszowszczyźnie. Domiar skarbowy, podejrzliwy stosunek władzy do szewców. Przyjście na świat dwóch sióstr i trzech braci, zmarła trzecia siostra.
[00:10:10] Pierwszy dzień w szkole w 1951 r., koledzy z ulicy Grunwaldzkiej, uroczysty apel, hymn „Naprzód młodzieży świata” [+]. Pierwsza lekcja, agresywna wychowawczyni, konieczność zatajania prawdy o pochodzeniu.
[00:14:28] Gazyfikacja Płotów, gazownia w Gryficach. Inwestycja mieszkańców w podłączenie budynków do sieci, zaangażowanie organizacyjne ojca. Przeprowadzka rodziny boh. na I piętro, rodzina Malińskich w mieszkaniu po księdzu Rucie [Stanisław Rut].
[00:17:35] Zbudowanie przez ojca łazienki w „schowanku”. Lustracja pól, pół hektara dzierżawione przez rodziców na paszę dla krowy. Akcja zwalczania stonki ziemniaczanej na polu w PGR przez boh. – wielogodzinne zbieranie stonek do butelek. [+]
[00:20:35] Nauka w liceum ogólnokształcącym w Gryficach, zamieszkanie w internacie, uwolnienie od prac domowych. Przygody podczas pasienia krowy, niełatwe dzieciństwo boh. Indoktrynacja w internacie. Przyjęcie na wydział matematyczno-fizyczno-chemiczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Represje wobec boh. jako córki „wroga ludu”, odmowa stypendium na akademik i bonu stołówkowego, poczucie niesprawiedliwości.
[00:26:10] Zamieszkanie u przyjaciela ojca z łagru Józefa Jamnego na Zakrzowie. Zakończenie studiów chemicznych po roku, policealna szkoła pielęgniarstwa ukończona w 1964 r. Nakaz pracy w liceum medycznym w Środzie Śląskiej, ambitne nauczycielki.
[00:31:55] Decyzja ojca o zmianie zawodu, by uniknąć represji, praca w zakładzie naprawczym mechanizacji rolnictwa z Słudwi jako spawacz, koniec represji, namawianie do wstąpienia do partii. Edukacja rodzeństwa. Wytwarzanie przez ojca piecyków gazowych z odpadów z zakładu.
[00:34:54] Najlepsze buty boh. wśród studentek. Dzień śmierci Stalina: uroczysty apel w szkole, powszechny płacz [+], reakcja dziadka, dysonans poznawczy. Dziadek miłośnik książek, książka „Czerwony Morten”.
[00:39:40] Niemcy w Gryficach po wojnie, ukraińskie dziewczynki ze wsi Stary Borek w klasie: Nadzieja Ostrowska, Danusia Jarmusiewicz. Romowie/Cyganie, tabory na łące nad strumykiem w Płotach, zmuszanie do osiadłego życia, zdewastowany „cygański dom” przy ul. Grunwaldzkiej.
[00:45:00] Różnice ideologiczne między szkołą a rodziną, pielęgnowanie wartości katolickich, ołtarz na procesję Bożego Ciała zbudowany przez ojca przy domu boh. Atrakcyjne wycieczki szkolne w Boże Ciało. [+]
[00:46:50] Praca przez 10 lat w szkole w Środzie Śląskiej i jednoczesne studia, tytuł magistra pedagogiki. Ślub w 1968 r., dwóch synów. Decyzja o przeprowadzce do Gryfic, praca w liceum medycznym na stanowisku kierowniczki szkoły, „porządne” mieszkanie, wyprowadzka od teściowej, ułożenie sytuacji rodzinnej. Walka o mieszkanie dla boh., miejsce w przedszkolu dla syna.
[00:53:30] Zaangażowanie boh. w tworzenie szkoły, werbowanie kadry nauczycielskiej, zakup wyposażenia i podręczników, pomoc kierowców PKS. Uzyskanie samodzielności przez szkołę, rezygnacja boh. z funkcji dyrektorki. Kłopotliwy dyrektor „złodziej i oszust” fałszował świadectwa szkolne.
[00:57:50] Przekonanie władz o silnej pozycji boh. w ministerstwie, konflikt z nowym dyrektorem zespołu szkół. [+]
[01:00:20] Wstąpienie boh. do PZPR za namową młodego zaangażowanego sekretarza POP PZPR w Środzie Śląskiej. Unikanie kontaktu z partią w Gryficach. Herbata z rumem na egzaminie maturalnym, skandal w szkole, usunięcie dyrektora. Koniunkturalne traktowanie PZPR, fikcyjna działalność koła, namawianie nauczycielek do wstąpienia do PZPR: rusycystka Bronisława Wojciechowska, nauczycielka biologii Renata Kubicka, polonistka Alicja Prusakiewicz. [+]
[01:06:55] Przystąpienie wszystkich nauczycieli w szkole do NSZZ „Solidarność”, reakcja władz partyjnych. Eksperymentalna wieczorowa szkoła pielęgniarska, nabór uczniów, konkurs świadectw. Sfałszowane cztery świadectwa szkolne – zgłoszenie do prokuratury przez boh.
[01:09:18] Słaba komórka „S” w szkole boh., zaangażowana koleżanka Danuta Walczak.
więcej...
mniej