Marcin Kus (ur. 1921, Mazury) tuż przed wybuchem wojny zdał „małą maturę”. W 1941 roku został zaprzysiężonym członkiem ruchu oporu. Organizował kanał łączności pomiędzy Raniżowem a Nienadówką, brał udział w akcjach wykolejania pociągów. W 1942 roku przeżył pacyfikację wsi Mazury i dwóch okolicznych wiosek. W 1944 roku ukończył podchorążówkę AK. W styczniu 1945 został zmobilizowany do Wojska Polskiego i wysłany do Oficerskiej Szkoły Piechoty w Przemyślu. W wojsku służył aż do przejścia na emeryturę w 1977 roku, m.in. jako dowódca Berlińskiego Pułku Artylerii w Bartoszycach, a także w dowództwie wojsk rakietowych i artylerii w Olszynie.
[00:00:22] Getto w Sokołowie Małopolskim. Szkolenie podchorążych AK: sobotnio-niedzielne spotkania na plebanii ks. Bąka w Mazurach, zajęcia praktyczne (nauka strzelania, ćwiczenia ruchowe) na poligonie. Ogromny niemiecki poligon Wehrmachtu w widłach Wisłoka i Sanu, powstały po wysiedleniu ludności i częściowym zniszczeniu domostw.
[00:03:35] Umiejscowienie poligonu: Mielec-Sandomierz/Tarnobrzeg-rzeka San-rzeka Wisłok. Najbliżej Mazur poligon Luftwaffe. Nadleśnictwo niemieckie w domu ludowym (Luftwaffen Forstamt), pełnia władzy nadleśniczego. Siedziba gestapo w Górnie.
[00:06:56] Dzięki znajomości niemieckiego boh. został pod koniec wojny zatrudniony w biurze przy zakładzie leśnym.
[00:10:30] Rozkaz ewakuacji Niemców, zarekwirowanie 10 wozów do wywozu skradzionego w Mazurach mienia. Zastraszenie mieszkańców, uwięzienie w piwnicy, partyzanci AK w gotowości bojowej. Wypuszczenie uwięzionych przez niemiecką dziewczynkę, pozwolenie Niemcom na wyjazd.
[00:16:50] Napieranie na zachód armii marszałka Koniewa. Rozszabrowanie przez mieszkańców rzeczy pozostałych w budynku domu ludowego/nadleśnictwa, łącznie z oknami. Odbudowa budynku po wojnie.
[00:19:00] Niemiecki nadleśniczy, zasady pracy Polaków w nadleśnictwie. Praca boh. dla wywiadu gospodarczego i wojskowego, szef poznaniak, informacje z poligonu w Górnie, zbieranie informacji.
[00:24:35] Ćwiczenia wojskowe podchorążówki AK na niemieckim poligonie Luftwaffe, ryzyko zdemaskowania. Praca w nadleśnictwie – w biurze eksploatacji drewna, ewidencjonowanie wyrębu drzew i wysyłki do Rzeszy.
[00:28:23] Zadania w konspiracji: zbieranie danych i przesyłanie meldunków do centrali w Dzikowcu. Starosta powiatowy w podziemiu, rozkazy otrzymywane rozkazów z Dzikowca.
[00:31:44] Akcja „Burza”, „częściowe powstanie narodowe. Nawiązanie współpracy z Rosjanami oparte na umowie. Po wyjeździe Niemców pisemny rozkaz mobilizacyjny udziału w akcji – wyjazd sześciu mieszkańców wsi Mazury. Zbiórka oddziału AK w gminie Raniżów w przysiółku Poręby Wolskie, zbiórka Batalionów Chłopskich w miejscowości Stece. Zakwaterowanie w opuszczonych domach i namiotach – „miesiąc akcji „Burza”
[00:37:27] Zadanie oddziału: przeprowadzenie wojsk radzieckich za Wisłę, na przyczółek sandomierski, z ominięciem bunkrów i zasadzek niemieckich. Niski poziom Wisły. Warty AK przy urzędach publicznych, kościołach. Śmierć 10 członków oddziału, m.in. Stanisława Czułyta z Mazurów, w zasadzce podczas rozbrajania niemieckich maruderów – okoliczności akcji. Rozbrojeni Niemcy puszczani wolno.
[00:42:30] Utworzenie doraźnej kompanii gotowej maszerować na pomoc powstaniu warszawskiemu – zakaz wymarszu, powstrzymanie ofensywy pod Warszawą. Przekierowanie wojska polskiego na Zachodzie do walk w Niemczech zamiast w powstaniu warszawskim.
[00:46:25] W niedzielę 15 sierpnia [1944] uroczysty pogrzeb poległych w akcji rozbrajania Niemców z powiatu kolbuszowskiego, pomnik przy zbiorowej mogile, radziecka orkiestra wojskowa, przemówienie radzieckiego generała.
[00:48:02] Następnego ranka otoczenie obozu przez rosyjskich żołnierzy, rozkaz złożenia broni, możliwość wstąpienia do ludowego Wojska Polskiego. Odsyłanie zdemobilizowanych do domów, ucieczka części oddziałów z bronią do lasu.
[00:51:47] Powrót boh. do nauki w liceum pedagogicznym w Rzeszowie. Po ukończeniu I klasy zarządzeniem dyrektora szkoły powołanie do wojska. Zastraszany dyrektor liceum. Pożegnanie w szkole, pieniądze „na czarną godzinę” od dyrektora, księdza i koleżanek. Wymarsz ze szkoły do koszar. [+]
[00:58:34] Pierwsze chwile w koszarach: posiłek w menażce, pobieżna weryfikacja kandydatów przez komisję wojskową. Skierowanie do szkół oficerskich, podanie szkolne pisane pod dyktando oficera.
[01:03:20] Przejazd wagonami bydlęcymi ze stacji w Rzeszowie na wschód, narastający strach przed wywózką na Syberię. Wysiadka na Zasaniu w Przemyślu w lutym 1945 r., oficerska szkoła w Przemyślu przeniesiona z Riazania.
[01:09:55] Rozpoczęcie nauki. Przejazd do Dębicy na linię frontu, przemarsz górami do Krakowa, początkowa nieufność, potem pomoc mieszkańców, „nocne Polaków rozmowy”. Niezniszczone miasto, Oficerska Szkoła Piechoty i Kawalerii nr 1 w Łobzowie, koszary w poniemieckim szpitalu, pochówek zmarłych niemieckich pacjentów.
[01:14:32] Po kilku miesiącach przewiezienie pod Grunwald – pierwsza gwiazdka oficerska podporucznika piechoty i kawalerii, możliwość wyboru jednostki – Rzeszów, 30 pułk, batalion szkoleniowy 9 dywizji piechoty, szkolenie oficerów LWP.
[01:16:50] Udział 30 pułku w przesiedlaniu Ukraińców do Ukrainy i Polaków do Polski w ramach Akcji „Wisła”. Opór mieszkańców zachodniej Ukrainy (Lwów, Kołomyja, Borysław) wobec przyłączania do ZSRR – powstanie partyzantki ukraińskiej (sotnie UPA) w lasach.
[01:20:00] Przewiezienie Polaków z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie, tam również osiedlanie się żołnierzy zwolnionych po wojnie do cywila. Niebezpieczeństwo u schyłku wojny: bandy rabusiów na Ziemiach Zachodnich, resztki żołnierzy niemieckich, „bezkrólewie”, spokój w Rzeszowie.
[01:25:55] Przeprowadzenie żołnierzy do koszar powiatu Bircza. Trudne wydostanie się z uwikłania w Akcji „Wisła” – dalsze kształcenie boh. na oficera zawodowego w Inowrocławiu, „tu wygrałem”. Udział w Akcji „Wisła” przez 3 miesiące, do stycznia [1948]: wysiedlanie Ukraińców na wschód, przekraczanie granicy w Huwnikach. Działanie na polecenie UB, listy wysiedleń.
[01:30:50] Brak poważnych zatargów z UPA podczas Akcji „Wisła”, boh. młodszy od podległych mu żołnierzy, przezwisko „Synok”.
[01:32:00] Troska żołnierzy z oddziału o boh., poszukiwanie ordynansa według przedwojennych reguł. [++]
[01:36:20] Nauka w Oficerskiej Szkole Piechoty nr 3 w Inowrocławiu, zakwaterowanie w koszarach, zakaz wychodzenia do miasta, przedwojenne dowództwo, szkolenie oficerskie, mundury szyte na miarę z amerykańskiego materiału i oficerki obstalowane u szewca. Pierwsze wyjście z jednostki na defiladę 3 maja. [+]
[01:40:45] Braki w wykształceniu ogólnym, podanie do ministra obrony narodowej o możliwość uzupełnienia nauki. Odpowiedź do komendanta: „zezwalam”, kontrola dowódcy. Zdanie matury w Inowrocławiu.
[01:45:25] Napad nacjonalistów ukraińskich na Przemyśl w Boże Narodzenie 1945 r. - obrona miasta przez oddział boh. od strony miejscowości Kruhel. Spalenie Kruhelu, wycofanie się Ukraińców. Kolejność powojennych wydarzeń w życiu boh.: wyjazd do Inowrocławia w początku 1946 r., w Birczy od 16 września 1945 r.
[01:51:12] Zrzuty w powiecie kolbuszowskim na początku lipca 1944 r., umówiony sygnał muzyczny z BBC. Opis sytuacji: oznaczenie pola zrzutu poprzez płonące pęki słomy na polu we wsi, zrzucenie pakunków na spadochronach. Zbieranie pakunków z rżyska, przewiezienie furmankami.
[02:01:10] Na początku okupacji decyzja Niemców zabrania i zniszczenia ręcznych żaren, zabieranie połowy mąki z każdego przemiału we młynie, ukradkowe mielenie ziarna własnym sumptem przez mieszkańców. Zakolczykowanie zwierząt gospodarskich, obowiązkowe kontyngenty mięsne. Publiczne rozstrzeliwanie mężczyzn omijających zarządzenia [+].
mehr...
weniger
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Mo. - Fr. 9:00 - 15:00 Uhr
(+48) 22 182 24 75
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Berlin
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Diese Seite verwendet Cookies. Mehr Informationen
Das Archiv des Pilecki-Instituts sammelt digitalisierte Dokumente über die Schicksale polnischer Bürger*innen, die im 20. Jahrhundert unter zwei totalitären Regimes – dem deutschen und sowjetischen – gelitten haben. Es ist uns gelungen, Digitalisate von Originaldokumenten aus den Archivbeständen vieler polnischer und ausländischer Einrichtungen (u. a. des Bundesarchivs, der United Nations Archives, der britischen National Archives, der polnischen Staatsarchive) zu akquirieren. Wir bauen auf diese Art und Weise ein Wissenszentrum und gleichzeitig ein Zentrum zur komplexen Erforschung des Zweiten Weltkrieges und der doppelten Besatzung in Polen auf. Wir richten uns an Wissenschaftler*innen, Journalist*innen, Kulturschaffende, Familien der Opfer und Zeugen von Gräueltaten sowie an alle an Geschichte interessierte Personen.
Das Internetportal archiwum.instytutpileckiego.pl präsentiert unseren Bestandskatalog in vollem Umfang. Sie können darin eine Volltextsuche durchführen. Sie finden ebenfalls vollständige Beschreibungen der Objekte. Die Inhalte der einzelnen Dokumente können Sie jedoch nur in den Lesesälen der Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau und Berlin einsehen. Sollten Sie Fragen zu unseren Archivbeständen und dem Internetkatalog haben, helfen Ihnen gerne unsere Mitarbeiter*innen weiter. Wenden Sie sich auch an sie, wenn Sie Archivgut mit beschränktem Zugang einsehen möchten.
Teilweise ist die Nutzung unserer Bestände, z. B. der Dokumente aus dem Bundesarchiv oder aus der Stiftung Zentrum KARTA, nur beschränkt möglich – dies hängt mit den Verträgen zwischen unserem Institut und der jeweiligen Institution zusammen. Bevor Sie vor Ort Zugang zum Inhalt der gewünschten Dokumente erhalten, erfüllen Sie bitte die erforderlichen Formalitäten in der Bibliothek und unterzeichnen die entsprechenden Erklärungsformulare. Informationen zur Nutzungsbeschränkung sind in der Benutzungsordnung der Bibliothek zu finden. Vor dem Besuch empfehlen wir Ihnen, dass Sie sich mit dem Umfang und Aufbau unserer Archiv-, Bibliotheks- und audiovisuellen Bestände sowie mit der Besucherordnung und den Nutzungsbedingungen der Sammlung vertraut machen.
Alle Personen, die unsere Bestände nutzen möchten, laden wir in den Hauptsitz des Pilecki-Instituts, ul. Stawki 2 in Warschau ein. Die Bibliothek ist von Montag bis Freitag von 9.00 bis 15.00 Uhr geöffnet. Bitte melden sie sich vor Ihrem Besuch per E-Mail: czytelnia@instytutpileckiego.pl oder telefonisch unter der Nummer (+48) 22 182 24 75 an.
In der Berliner Zweigstelle des Pilecki-Instituts befindet sich die Bibliothek am Pariser Platz 4a. Sie ist von Dienstag bis Freitag von 10.30 bis 17.30 Uhr geöffnet. Ihr Besuch ist nach vorheriger Anmeldung möglich, per E-Mail an bibliothek@pileckiinstitut.de oder telefonisch unter der Nummer (+49) 30 275 78 955.
Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung. Mit der Nutzung der Website erklären Sie sich mit ihren Bedingungen einverstanden..