Mieczysław Piętak (ur. 1933, Dworzec) urodził się i wychował we wsi na Kresach Wschodnich, jego ojciec był przedwojennym policjantem. We wrześniu 1939 r. rodzina uciekła do wsi Rybcza. W grudniu 1942 ojciec pana Mieczysława został zamordowany. Pół roku później Ukraińcy podpalili Rybczę. Rodzina uciekła przez Krzemieniec, Brody i Lwów do Skarżyska-Kamiennej i Wąchocka. W 1956 roku Mieczysław Piętak ukończył elektrotechnikę na Akademii Górniczo-Hutniczej i z nakazem pracy zatrudnił się w Olkuskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych. Od 1976 roku pracował jako elektryk w Hucie Katowice.
[00:00:07] W sierpniu 1938 r. wizytacja kościelna diecezji łuckiej, ojciec policjant pilnował porządku, „mianowanie” boh. na żołnierza przez prymasa Hlonda: „Rośnij, polski żołnierzu”. Fotografia wykonana w Krzemieńcu. Dom w Kateburgu.
[00:02:25] Odwiedziny Kresów po wojnie, spotkanie z p. Sasecką z Krzemieńca. Boh. ur. 16 maja 1933 r. w miejscowości Dworzec, ojciec Józef, matka Bronisława dd. Dobrocka. Ojciec policjant, mama prowadziła dom. Po wybuchu wojny rozkaz ucieczki do Rumunii, granica zamknięta przez Rosjan, znalezienie schronienia u kolegi ojca, Dobrowolskiego, w Rybczy. Brak środków do życia.
[00:05:36] Pierwsze wywózki, schronienie w Rybczy. Szkoła w Rybczy, nauczyciel Kamocki. Sąsiad Niewiński deportowany z Rybczy jako pierwszy. Po ataku Niemców na ZSRR zamieszkanie w oborze, brak środków do życia. Ojciec chodził po prośbie, w grudniu 1942 r. został śmiertelnie pobity, zmarł w szpitalu w Krzemieńcu.
[00:09:05] Ataki na Polaków. Spotkania Polaków w Rybczy w szkole lub w mieszkaniu Niewińskich. Pomoc i opieka rodziny Niewińskich. Ucieczka Niewińskiego z Syberii, powrót do domu. Msze odprawiane na podwórku pp. Niewińskich przez ks. Wyrzykowskiego z Katerburga.
[00:10:45] Na przełomie lipca i sierpnia 1943 r. napad nacjonalistów ukraińskich na Rybczę, spalenie wszystkich zabudowań z wyjątkiem obory, gdzie ukrywała się rodzina boh., i murowanego domu Niewińskich. Ucieczka pod ostrzałem karabinów („pamiętam jak dzisiaj”), schronienie w Krzemieńcu. Dzięki pomocy polskich kolejarzy ucieczka pociągiem towarowym przez Równe do miejscowości Brody k. Lwowa, opieka Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, zaświadczenie dla rodziny „uciekającej z Kresów”.
[00:13:13] Dalsza droga pociągiem do Skarżyska Kamiennej, a następnie do Wąchocka. Duży ośrodek Armii Krajowej w Wąchocku, otoczenie miasta przez armię niemiecką, wyłapywanie działających w okolicy partyzantów, m.in. kuzyn Tadeusz Twardowski, zginął w hitlerowskim obozie.
[00:15:30] Klasztor cystersów w Wąchocku służył jako szkoła. Marian Sowa - zabity strzałem w tył głowy w 1948 r. Liceum w Starachowicach – indoktrynacja polityczna, matura w 1952 r., rozpoczęcie studiów elektrotechnicznych na AGH w Krakowie, prof. Kurzawa z Politechniki Lwowskiej.
[00:20:13] Nakaz pracy w Olkuskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych w Olkuszu, od 1976 r. w Hucie Katowice. Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie. Pomoc niesiona przez mieszkańców Michniowa partyzantom AK (m.in. „Ponurego”). Za karę zabicie wszystkich mieszkańców Michniowa przez Niemców. Zasadzka na Niemców przygotowana przez partyzantów „Ponurego”, krwawa zemsta Niemców.
[00:23:50] Przejście „Ponurego” do Obwodu Wileńskiego AK, zginął zastrzelony przez Niemca. Odbycie przez boh. 25 pielgrzymek do Częstochowy, uczestnictwo w spotkaniach z papieżem.
[00:25:07] Najprawdopodobniejsza przyczyna śmierci ojca: morderstwo. Pochowany na nieistniejącym dziś cmentarzu w Katerburgu. Przekazywane sobie opisy wydarzeń rzezi wołyńskiej, widoczne w okolicznych wsiach łuny pożarów wzniecanych przez Ukraińców, relacje ludzi o bestialskich mordach Polaków, „baliśmy się wszyscy”. Bezpieczny murowany dom Niewińskiego.
[00:29:45] Samoobrona w Rybczy, broń zbierana od poległych żołnierzy. Moment powrotu Niewińskiego z Syberii – w czasie posiłku. Możliwość ucieczki dzięki Armii Andersa. Jan, Stefan – synowie Niewińskiego, znajomi rodziców.
[00:32:30] Bramy powitalne zbudowane [w 1939] dla Rosjan „przez Żydów”. Losy Żydów z okolicy – rozstrzelani przez Niemców w Rybczy.
[00:34:20] Mordowanie Żydów przez Niemców koło Rybczy, mowa rabina: „zasłużyli na karę”.
[00:35:35] Zdobywanie broni od poległych żołnierzy. Masowe poddawanie się Rosjan Niemcom w 1941 r., jeńcy radzieccy. Zatłuczenie kolbą karabinu radzieckiego jeńca przez żołnierza Wehrmachtu na oczach boh. [+]
[00:37:40] Ucieczka dwóch jeńców prowadzonych do Krzemieńca w lipcu [1941] – zastrzeleni leżeli w życie do żniw. Spalenie domostw w Rybczy. Ucieczka furmanką z Rybczy do Krzemieńca. Podróż do Równego wagonem z solą, ciągły strach, ostrzał z karabinów.
[00:42:37] Kuzyn Twardowski – łapanka w Wąchocku. Donosiciel z Wąchocka rozpracowany przez AK, powieszony za karę na szczycie Zarżniętej Góry pod miastem [+]. Twardowski należał do AK, paczki z cebulą wysyłane mu przez rodzinę do Auschwitz.
[00:46:20] Rodzina mamy w Wąchocku, Twardowski był szwagrem mamy. Dorabianie mamy szyciem. Koniec wojny w Wąchocku. Ucieczka Niemców na zachód – ranny Ukrainiec, żołnierz Wehrmachtu, znaleziony w domu sąsiadów i zastrzelony przez Rosjanina.
[00:48:55] Przyjazne zachowania Rosjan, „udawali, że są przyjaciółmi”. Wyzwolenie Wąchocka 17 stycznia [1945]. Konspiracja w Wąchocku po wyzwoleniu, piosenki antykomunistyczne. Mogiły powstańców styczniowych w Wąchocku. Partyzant Sowa pochodził z Wąchocka, napis na tablicy pamiątkowej: „Zamordowany przez UB”, „pochowany z honorami”.
[00:48:05] Obraz zastrzelonego Sowy leżącego z roztrzaskaną twarzą na wozie po gnoju w rynku – zaobserwowany przez boh. w drodze ze szkoły. [+]
[00:53:10] Prześladowanie akowców przez UB. Powtarzane przez ubeków informacje, że „«Igła» morduje polskich żołnierzy”.
[00:55:00] Praca boh. na wydziale tlenowym Huty Katowice, 9-dniowy strajk okupacyjny do Wigilii [1981]. Żywność dostarczana przez rodziny. Huta otoczona czołgami. Represje wobec niektórych strajkujących – wyrzucanie z pracy.
[01:01:40] Organizator strajku w tlenowni Cieślicki. Prowokacja ubecka: uwiedzenie żony Cieślickiego podczas jego internowania, sprawa rozwodowa, nieformalny nacisk sędziego Wiekiery z Olkusza.
[01:05:40] Przystąpienie boh. do NSZZ „Solidarność”. Cieślicki występował w imieniu załogi, „najważniejsze, żeby komuna przestała rządzić”. Zatrzymanie przez SB dyrektora ds. pracowniczych Huty Katowice za popieranie postulatów „S”.
[01:08:40] Napisy w katedrze w Kamieńcu Podolskim.
[01:10:25] Wybuch strajku okupacyjnego w Hucie Katowice w proteście wobec wprowadzeniu stanu wojennego. Informacja o wprowadzeniu stanu wojennego z telewizji, samochody milicyjne na ulicach.
[01:13:35] Nękanie członków „S”, rewizje w pracy i w domu.
[01:16:48] Śmierć i pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki, trzyosobowa delegacja z Olkusza. Sekcja zwłok przeprowadzona przez lekarkę z Białegostoku.
[01:20:06] Najważniejsze wspomnienie z czasu okupacji: patrolowanie polany Wykus przez Niemców z samolotu. Częste uczucie głodu w czasie okupacji.
[01:25:17] Niedojadanie w czasie studiów, pełne stypendium socjalne, akademik przy ul. Reymonta w Krakowie, kibicowanie Wiśle Kraków.
[01:26:40] Opowieści kolegów spod Przemyśla o mordowaniu Polaków przez UPA „jak na Wołyniu”, śmierć Świerczewskiego, akcja „Wisła”. Opuszczone przez Polaków wioski, m.in. Dubiecko. „Całkowicie uzasadniona akcja »Wisła«”.
[01:29:25] I klasa w szkole w Rybczy (nauczyciel Kamocki), dalsza edukacja po wyzwoleniu w Wąchocku, nauka w salach klasztoru. Powrót zakonników do klasztoru w Wąchocku. I Komunia w Katyrburgu.
[01:32:45] Broń znaleziona przy żołnierzach naprawiana w warsztacie u Niewińskiego.
mehr...
weniger
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Mo. - Fr. 9:00 - 15:00 Uhr
(+48) 22 182 24 75
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Berlin
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Diese Seite verwendet Cookies. Mehr Informationen
Das Archiv des Pilecki-Instituts sammelt digitalisierte Dokumente über die Schicksale polnischer Bürger*innen, die im 20. Jahrhundert unter zwei totalitären Regimes – dem deutschen und sowjetischen – gelitten haben. Es ist uns gelungen, Digitalisate von Originaldokumenten aus den Archivbeständen vieler polnischer und ausländischer Einrichtungen (u. a. des Bundesarchivs, der United Nations Archives, der britischen National Archives, der polnischen Staatsarchive) zu akquirieren. Wir bauen auf diese Art und Weise ein Wissenszentrum und gleichzeitig ein Zentrum zur komplexen Erforschung des Zweiten Weltkrieges und der doppelten Besatzung in Polen auf. Wir richten uns an Wissenschaftler*innen, Journalist*innen, Kulturschaffende, Familien der Opfer und Zeugen von Gräueltaten sowie an alle an Geschichte interessierte Personen.
Das Internetportal archiwum.instytutpileckiego.pl präsentiert unseren Bestandskatalog in vollem Umfang. Sie können darin eine Volltextsuche durchführen. Sie finden ebenfalls vollständige Beschreibungen der Objekte. Die Inhalte der einzelnen Dokumente können Sie jedoch nur in den Lesesälen der Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau und Berlin einsehen. Sollten Sie Fragen zu unseren Archivbeständen und dem Internetkatalog haben, helfen Ihnen gerne unsere Mitarbeiter*innen weiter. Wenden Sie sich auch an sie, wenn Sie Archivgut mit beschränktem Zugang einsehen möchten.
Teilweise ist die Nutzung unserer Bestände, z. B. der Dokumente aus dem Bundesarchiv oder aus der Stiftung Zentrum KARTA, nur beschränkt möglich – dies hängt mit den Verträgen zwischen unserem Institut und der jeweiligen Institution zusammen. Bevor Sie vor Ort Zugang zum Inhalt der gewünschten Dokumente erhalten, erfüllen Sie bitte die erforderlichen Formalitäten in der Bibliothek und unterzeichnen die entsprechenden Erklärungsformulare. Informationen zur Nutzungsbeschränkung sind in der Benutzungsordnung der Bibliothek zu finden. Vor dem Besuch empfehlen wir Ihnen, dass Sie sich mit dem Umfang und Aufbau unserer Archiv-, Bibliotheks- und audiovisuellen Bestände sowie mit der Besucherordnung und den Nutzungsbedingungen der Sammlung vertraut machen.
Alle Personen, die unsere Bestände nutzen möchten, laden wir in den Hauptsitz des Pilecki-Instituts, ul. Stawki 2 in Warschau ein. Die Bibliothek ist von Montag bis Freitag von 9.00 bis 15.00 Uhr geöffnet. Bitte melden sie sich vor Ihrem Besuch per E-Mail: czytelnia@instytutpileckiego.pl oder telefonisch unter der Nummer (+48) 22 182 24 75 an.
In der Berliner Zweigstelle des Pilecki-Instituts befindet sich die Bibliothek am Pariser Platz 4a. Sie ist von Dienstag bis Freitag von 10.30 bis 17.30 Uhr geöffnet. Ihr Besuch ist nach vorheriger Anmeldung möglich, per E-Mail an bibliothek@pileckiinstitut.de oder telefonisch unter der Nummer (+49) 30 275 78 955.
Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung. Mit der Nutzung der Website erklären Sie sich mit ihren Bedingungen einverstanden..