2. Hauptabteilung Innere Verwaltung
2.7. Abteilung IV Bevölkerungswesen und Fürsorge
regulacje dot. zakazu chrztu dla Żydów w Generalnej Gubernatorstwie, - pierwsze zarządzenie określające pojęcie „Żyd” w GG z 24.07.1940 r. - zamówienie mebli biurowych dla Urzędu genealogicznego (Sippenstelle) - dot. przesłania osobowych rejestrów osób pochodzenia żydowskiego (dostępny tylko dla dystryktu Lublin i Warszawa, niedostępny rejestr z Kraju Warty) - Żydowskie księgi wojskowe (Militärmatrik) - wykaz dostępnych ksiąg metrykalnych z dystryktu krakowskiego - wykaz męskich żydowskich nazwisk - Urząd Metrykalny – sprawdzenie żydowskiego osobowego rejestru Kraków – Podgórze - Rada Główna Opiekuńcza, Urząd Cywilny ds. Żydów - taryfa opłat urzędu metrykalnego izraelskiego wraz z wykazem gmin - wykaz zatrudnionych w urzędzie metrykalnym Izraelskim - dot. przepustek osób zatrudnionych w urzędzie metrykalnym izraelickim - notatka służbowa dot. urzędników w getcie krakowskim - pismo dot. wysiedleń Żydów z getta krakowskiego - wykaz żydowskich okręgów metrykalnych dystryktu krakowskiego - wykaz miejscowości w których znajdują się gminy żydowskie - sprawy dot. izraelickiego urzędu metrykalnego w Krakowie (wykaz z ksiąg metrykalnych za lata 1798 - 1942) - sprawy dot. izraelickiego urzędu metrykalnego w Krakowie – Podgórze (wykaz z ksiąg metrykalnych za lata 1876 - 1942) - zestawienie ksiąg metrykalnych w miejscowościach: Bochnia, Baranów, Biecz, Dąbrowa k. Tarnowa, Baligród, Frysztak, Jasło, Głogów, Gorlice, Grybowo, Kalwaria Zebrzydowska, Krzeszowice, Krosno, Łańcut - mapa Kreishauptmannschaft Miechów: Mielec, Myślenice, Dunajec, Nowy Sącz, Niebylec, Pilzno, Przemyśl, Rzeszów, Radomyśl Wielki, Repczyce, Rymanów, Jarosław, Sędziszów, Strzyżów, Tarnów, Tyczyn, Wieliczka, Nowy Wiśnicz, Żmigród, Żabno - korespondencja
więcej...
mniej
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Warszawie
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Pon. - Pt. 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Wt. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji
W Archiwum Instytutu Pileckiego gromadzimy i udostępniamy dokumenty w wersji cyfrowej. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Pozyskujemy kopie cyfrowe dokumentów, których oryginały znajdują się w zbiorach wielu instytucji polskich i zagranicznych, m.in.: Bundesarchiv, United Nations Archives, brytyjskich National Archives i polskich archiwów państwowych. Budujemy w ten sposób centrum wiedzy i ośrodek kompleksowych badań nad II wojną światową i podwójną okupacją w Polsce. Dla naukowców, dziennikarzy, ludzi kultury, rodzin ofiar i świadków zbrodni oraz wszystkich innych zainteresowanych historią.
Portal internetowy archiwum.instytutpileckiego.pl prezentuje pełny katalog naszych zbiorów. Pozwala się po nich poruszać z wykorzystaniem funkcji pełnotekstowego przeszukiwania dokumentów. Zawiera także opisy poszczególnych obiektów. Z treścią dokumentów zapoznać się można tylko w czytelniach Biblioteki Instytutu Pileckiego w Warszawie i w Berlinie, w których nasi pracownicy służą pomocą w przypadku pytań dotyczących zbiorów, pomagają użytkownikom w korzystaniu z naszych katalogów internetowych, umożliwiają wgląd do materiałów objętych ograniczeniami dostępności.
Niektóre dokumenty, np. te pochodzące z kolekcji Bundesarchiv czy Ośrodka Karta, są jednak objęte ograniczeniami dostępności, które wynikają z umów między Instytutem a tymi instytucjami. Po przybyciu do Biblioteki należy wówczas dopełnić formalności, podpisując stosowne oświadczenia, aby uzyskać dostęp do treści dokumentów na miejscu. Informacje dotyczące ograniczeń dostępu są zawarte w regulaminie Biblioteki. Przed wizytą zachęcamy do zapoznania się z zakresem i strukturą naszych zasobów archiwalnych, bibliotecznych i audiowizualnych, a także z regulaminem[hiperłącze] pobytu i korzystania ze zbiorów.
Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z naszych zbiorów zapraszamy do siedziby Instytutu Pileckiego przy ul. Stawki 2 w Warszawie. Biblioteka jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–15.00. Przed wizytą należy się umówić. Można to zrobić, wysyłając e-mail na adres czytelnia@instytutpileckiego.pl lub dzwoniąc pod numer (+48) 22 182 24 75.
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie znajduje się przy Pariser Platz 4a. Jest otwarta od wtorku do piątku w godzinach 10.30–17.30. Wizytę można odbyć po wcześniejszym umówieniu się, wysyłając e-mail na adres bibliothek@pileckiinstitut.de lub dzwoniąc pod numer (+49) 30 275 78 955.
Prosimy zapoznać się z polityką prywatności. Korzystanie z serwisu internetowego oznacza akceptację jego warunków.