2. Hauptabteilung Innere Verwaltung
2.7. Abteilung IV Bevölkerungswesen und Fürsorge
pismo Węgierskiej Ambasady w Berlinie z 29.04.1941 - notatka dot. mniejszości węgierskiej w Generalnym Gubernatorstwie - lista aryjskich Węgrów mieszkających w Krakowie: Feryda Aywas, Karl Ertl, Franz Faber, Gustaw Faber, Ilona Iwanicka, Johann Janosina, Otto Korompay, Marie Michalik, Elisabeth Pinter, Geza Wildburg, Alina Witoszyńska - informacja o działalności w Krakowie Komitetu pomocowego aust. - węgierskich oficerów – korespondencja wewnętrzna, notatki - dyplomy dla węgierskich rolników – kandydaci do odznaczeń: Zoltan Heinzmann, Gyula Tóth, Nicolaus Bóröcz, Ludwig Hammer, Desider Pkösnyi, Ludwig Nemeth, Johann Vida, Ladislaus Magyar – korespondencja wewnętrzna - statut Związku Węgierskiego w GG - pismo określające ilość mieszkających w Warszawie Węgrów - notatka dot. węgierskiej mniejszości i przyczyn osiedlania się Węgrów w Polsce (przyczyny polityczne, powody wojenne, rzemieślnicy, handlowcy, religia, urzędnicy, nauka i wychowanie, przyczyny osadnictwa - kwestionariusz przynależności do Związku Węgierskiego - wykaz rodzin węgierskich zamieszkałych w GG w 1939 r. - legitymacje Związku Węgierskiego w Warszawie Ilony Wysocki oraz Hedwigii Krywowej - pisma węgierskiej kolonii w Warszawie - zapis rozmowy między Obersturmbannfürerem Heim a kanzlerem Klötzelem na temat Związku Węgierskiego z 18.11.1942 - pismo dot. legalizacji Związku Węgierskiego w GG - pismo dot. wyposażenia węgierskich żołnierzy na froncie - donos Margit Ridley ws. Paula Domsky i Sillei - korespondencja z ambasadą węgierską odpowiedź na donos Margit Ridey - pisma dot. Związku Madziarskiego w GG - poszukiwania Alice Vargha von Szentlaszlound Balatonfüred - pisma dot. kenkart członków Związku Węgierskiego - lista osób chcących odzyskać węgierską narodowość: Anderle de Syler Robert, Bircsak Johann, Bala Elisabeth, Brisemeister Ilona, Feret Janos – Andras, Grodzki Elisabeth, Kaiser Tiber, Krzysztofik Franz, Niesiolowski – Lazarowicz Teodora, Osiecki Viktor, Teodorowicz Julius, Tschufarowski Julia - pisma dot. zaświadczeń o przynależność do węgierskiego wojska - pisma dot. rejestracji Cyganów (podział kartek żywnosciowych)
więcej...
mniej
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Warszawie
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Pon. - Pt. 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Wt. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji
W Archiwum Instytutu Pileckiego gromadzimy i udostępniamy dokumenty w wersji cyfrowej. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Pozyskujemy kopie cyfrowe dokumentów, których oryginały znajdują się w zbiorach wielu instytucji polskich i zagranicznych, m.in.: Bundesarchiv, United Nations Archives, brytyjskich National Archives i polskich archiwów państwowych. Budujemy w ten sposób centrum wiedzy i ośrodek kompleksowych badań nad II wojną światową i podwójną okupacją w Polsce. Dla naukowców, dziennikarzy, ludzi kultury, rodzin ofiar i świadków zbrodni oraz wszystkich innych zainteresowanych historią.
Portal internetowy archiwum.instytutpileckiego.pl prezentuje pełny katalog naszych zbiorów. Pozwala się po nich poruszać z wykorzystaniem funkcji pełnotekstowego przeszukiwania dokumentów. Zawiera także opisy poszczególnych obiektów. Z treścią dokumentów zapoznać się można tylko w czytelniach Biblioteki Instytutu Pileckiego w Warszawie i w Berlinie, w których nasi pracownicy służą pomocą w przypadku pytań dotyczących zbiorów, pomagają użytkownikom w korzystaniu z naszych katalogów internetowych, umożliwiają wgląd do materiałów objętych ograniczeniami dostępności.
Niektóre dokumenty, np. te pochodzące z kolekcji Bundesarchiv czy Ośrodka Karta, są jednak objęte ograniczeniami dostępności, które wynikają z umów między Instytutem a tymi instytucjami. Po przybyciu do Biblioteki należy wówczas dopełnić formalności, podpisując stosowne oświadczenia, aby uzyskać dostęp do treści dokumentów na miejscu. Informacje dotyczące ograniczeń dostępu są zawarte w regulaminie Biblioteki. Przed wizytą zachęcamy do zapoznania się z zakresem i strukturą naszych zasobów archiwalnych, bibliotecznych i audiowizualnych, a także z regulaminem[hiperłącze] pobytu i korzystania ze zbiorów.
Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z naszych zbiorów zapraszamy do siedziby Instytutu Pileckiego przy ul. Stawki 2 w Warszawie. Biblioteka jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–15.00. Przed wizytą należy się umówić. Można to zrobić, wysyłając e-mail na adres czytelnia@instytutpileckiego.pl lub dzwoniąc pod numer (+48) 22 182 24 75.
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie znajduje się przy Pariser Platz 4a. Jest otwarta od wtorku do piątku w godzinach 10.30–17.30. Wizytę można odbyć po wcześniejszym umówieniu się, wysyłając e-mail na adres bibliothek@pileckiinstitut.de lub dzwoniąc pod numer (+49) 30 275 78 955.
Prosimy zapoznać się z polityką prywatności. Korzystanie z serwisu internetowego oznacza akceptację jego warunków.