2. Hauptabteilung Innere Verwaltung
2.1. Abteilung I Algemeine Staatsverwaltung
Różnorodne sprawy z zakresu kompetencji Wydziału Głównego Spraw Wewnętrznych m.in.. odbudowa działalności w zakresie spraw wewnętrznych w okręgu warszawskim, budowa stanowisk obronnych, ewakuacja obywateli włoskich z Warszawy, zmiany organizacyjne Kolei Wschodniej, odszkodowania za szkody poniesione w czasie Powstania Warszawskiego. Korespondencja, raporty, wycinki prasowe.
Zestawienie zachowanych rejestrów poborowych z całego GG według powiatów i miejscowości.
Kopie pism spraw wynikających z kompetencji wydziałów za 1944 r. - dot. rozliczeń, obliczeń, pleceń wypłaty i księgowania dodatków pielęgnacyjnych - akty wykonawcze, wyjaśnienia do zarządzeń finansowych Generalnego Gubernatorstwa (podatki, wynagrodzenia, dodatki finansowe) - zawiadomienie o zmianach w organizacji funkcjonowania Kolei Wschodniej - dot. spraw związanych z regulowaniem podróży służbowych - regulacje związane z wywozem waluty z GG do Rzeszy - Schenllbreif – dot. wprowadzenia czasu zimowego - zapotrzebowanie na towary luksusowe - dot. ewakuacji obywateli włoskich z Warszawy - wprowadzenie ograniczeń urlopowych dla zatrudnionych - dot. zakwaterowania pomocniczych organizacji kobiecych - dot. zniszczenia różnych spraw z niemieckiego sądu w Warszawie - dot. zapotrzebowania w materiał opałowy dla Archiwum Państwowego w Krakowie - dot. kontroli ruchu drogowego - dot. meldunków SS i Policji o stratach osobowych - dot. zagranicznego porządku wojennego (podczas wojny z Rumunią i Bułgarią) - dot. zaciemnienia - dot. zwrotu podatku za opłaty telefoniczne - dot. transportu mebli osób prywatnych do Rzeszy (wraz z formularzami) - dot. zakazu odbywania ćwiczeń strzelniczych - dot. używania sił kobiecych w służbie obrony kraju - dot. start osobowych wśród nie – Niemców podczas powstania warszawskiego - dot. start personalnych w powstaniu warszawskim - dot. zmian organizacyjnych - dot. oszczędzania energii - dot. poświadczenia zgonów - dot. święta NSDAP z 17.12.1944 - dot. wypłaty dodatków wojennych - dot. przekazów pieniężnych dla polskich jeńców wojennych - dot. wniosków o nadanie Krzyża Zasługi Wojennej III Rzeszy - dot. rachunków za koszty transportu - fragmenty z gazety z 28.11.1944 r. „Krakauer Zeitung”
Wykaz zatrudnionych w poszczególnych urzędach wszystkich dystryktów Generalnej Guberni, siatki płac, zaszeregowanie do grup płacowych, propozycje budżetowe
więcej...
mniej
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Warszawie
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Pon. - Pt. 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Wt. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji
W Archiwum Instytutu Pileckiego gromadzimy i udostępniamy dokumenty w wersji cyfrowej. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Pozyskujemy kopie cyfrowe dokumentów, których oryginały znajdują się w zbiorach wielu instytucji polskich i zagranicznych, m.in.: Bundesarchiv, United Nations Archives, brytyjskich National Archives i polskich archiwów państwowych. Budujemy w ten sposób centrum wiedzy i ośrodek kompleksowych badań nad II wojną światową i podwójną okupacją w Polsce. Dla naukowców, dziennikarzy, ludzi kultury, rodzin ofiar i świadków zbrodni oraz wszystkich innych zainteresowanych historią.
Portal internetowy archiwum.instytutpileckiego.pl prezentuje pełny katalog naszych zbiorów. Pozwala się po nich poruszać z wykorzystaniem funkcji pełnotekstowego przeszukiwania dokumentów. Zawiera także opisy poszczególnych obiektów. Z treścią dokumentów zapoznać się można tylko w czytelniach Biblioteki Instytutu Pileckiego w Warszawie i w Berlinie, w których nasi pracownicy służą pomocą w przypadku pytań dotyczących zbiorów, pomagają użytkownikom w korzystaniu z naszych katalogów internetowych, umożliwiają wgląd do materiałów objętych ograniczeniami dostępności.
Niektóre dokumenty, np. te pochodzące z kolekcji Bundesarchiv czy Ośrodka Karta, są jednak objęte ograniczeniami dostępności, które wynikają z umów między Instytutem a tymi instytucjami. Po przybyciu do Biblioteki należy wówczas dopełnić formalności, podpisując stosowne oświadczenia, aby uzyskać dostęp do treści dokumentów na miejscu. Informacje dotyczące ograniczeń dostępu są zawarte w regulaminie Biblioteki. Przed wizytą zachęcamy do zapoznania się z zakresem i strukturą naszych zasobów archiwalnych, bibliotecznych i audiowizualnych, a także z regulaminem[hiperłącze] pobytu i korzystania ze zbiorów.
Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z naszych zbiorów zapraszamy do siedziby Instytutu Pileckiego przy ul. Stawki 2 w Warszawie. Biblioteka jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–15.00. Przed wizytą należy się umówić. Można to zrobić, wysyłając e-mail na adres czytelnia@instytutpileckiego.pl lub dzwoniąc pod numer (+48) 22 182 24 75.
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie znajduje się przy Pariser Platz 4a. Jest otwarta od wtorku do piątku w godzinach 10.30–17.30. Wizytę można odbyć po wcześniejszym umówieniu się, wysyłając e-mail na adres bibliothek@pileckiinstitut.de lub dzwoniąc pod numer (+49) 30 275 78 955.
Prosimy zapoznać się z polityką prywatności. Korzystanie z serwisu internetowego oznacza akceptację jego warunków.