Zbigniew Karol Szałajda (ur. 1934, Wilno) – inżynier hutnik, polityk. Okres okupacji niemieckiej spędził na Kresach Wschodnich, po wojnie wraz z rodziną osiedlił się w Dynowie, gdzie w 1951 roku ukończył liceum. W 1956 roku ukończył studia wyższe na wydziale mechanicznym Politechniki Śląskiej. Pracował w hutach „Florian” (1956-67), im. F. Dzierżyńskiego (1967-70). W latach 1970-74 był dyrektorem huty „Kościuszko”, a następnie, do 1980 roku, Huty Katowice. W 1960 roku wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Należał do egzekutyw oddziałowych organizacji partyjnych, jak również zakładowych i wojewódzkiej w Katowicach, wchodził również w skład plenum komitetu miejskiego w Chorzowie i Świętochłowicach. Od 8 października 1980 do 3 lipca 1981 był ministrem hutnictwa w rządzie Józefa Pińkowskiego i Wojciecha Jaruzelskiego, od 10 lipca 1981 do 9 października 1982 ministrem hutnictwa i przemysłu maszynowego. Po złożeniu teki ministerialnej został wicepremierem, funkcję tę pełnił następnie w rządzie Zbigniewa Messnera. W 1986 stanął na czele specjalnej kryzysowej komisji rządowej, powołanej w związku z katastrofą w Czarnobylu. W 1987 przewodniczył specjalnej komisji rządowej powołanej do zbadania katastrofy samolotu pasażerskiego IŁ-62M SP-LBG, rozbitego w Lesie Kabackim 9 maja 1987[1]. W latach 1984-1988 był przewodniczącym Komitetu do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów. W latach 1986-1990 był członkiem Komitetu Centralnego PZPR. W 1983 wybrany w skład Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Od 1989 do 1991 pełnił funkcję zastępcy Stałego Przedstawiciela PRL w Radzie Wzajemnej Pomocy Gospodarczej w Moskwie. Po 1990 pracował w sektorze prywatnym. Od czerwca 2003 był przewodniczącym Rady Nadzorczej Stalexport Centrostal Warszawa S.A., a od stycznia 2004 członkiem Rady Nadzorczej Stalexport S.A. W tym czasie pełnił również funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej spółki Biproferm Sp. z o.o. (Biuro Projektów i Generalnego Wykonawstwa). [na podstawie: Wikipedia, dostęp 2 marca 2023]
more...
less
[00:00:15] Ur. 11 maja 1934 r. w Wilnie. Rodzice pochodzili z Galicji, mama z Dynowa, tata w Rymanowie w 1904 r. W 1924 r. po ukończeniu studium nauczycielskiego rodzice dostali nakazy pracy jako nauczyciele wiejscy – „by polonizować Białorusinów i Ukraińców” na Kresach wschodnich. Policjant, czasem ksiądz i nauczyciel – zawsze byli tam Polakami.
[00:05:09] Spotkania nauczycieli z okolicznych wiosek, poznanie się rodziców, ślub, praca w szkole we wsi Nierowy, gm. Wiszniewo niedaleko Baranowicz (dziś Białoruś). Ojciec doprowadził do budowy szkoły we wsi, zamieszkanie u gospodarza, wakacje w Polsce w Dynowie u rodziny mamy.
[00:37:35] Wakacje w Dynowie latem 1939 r., mundurki wojskowe dla dzieci, wybuch wojny. Słuchanie radia. Wkroczenie Armii Czerwonej 17 września, marne ubranie i uzbrojenie żołnierzy, worki zamiast plecaków, biedne brygady komsomolskie i NKWD.
[00:11:16] Zabranie ojca nocą przez wojskowych do Wiszniewa, niepokój matki. Zmuszenie do wypuszczenia ojca przez tłum mieszkańców wsi – Białorusinów. [+]
[00:13:23] Powstanie partyzantki rosyjskiej (radzieckiej). Zamknięcie polskiej szkoły. W czasie pierwszej okupacji sowieckiej „szarzyzna i okropne życie”, bieda, rodzice fabrykowali mydło, mama tkała pościel, boh. był pomocnikiem pastucha. [+] Mama piekła chleb. Przyjaźni Białorusini [+]. Pierwsze okropieństwa wojny.
[00:17:57] Mama pojechała urodzić boh. w Wilnie, komplikacje medyczne przed porodem. Brat się urodził w Wołożynie.
[00:19:13] Wojna niemiecko-bolszewicka, wjazd Niemców na motocyklach do wsi w czerwcu 1941 r. Rozmowa ojca z Niemcami. Ostra okupacja niemiecka na Białorusi, działalność partyzantki radzieckiej oraz bandy rzezimieszków i rabusiów – odebranie obrączki ojcu. [+]
[00:22:40] Pacyfikacja wsi Sakowszczyna przez Niemców, ukrywanie się mieszkańców w lesie, bezczynność partyzantki radzieckiej. Choroba boh., koszmary senne. [+] Ucieczka do miasteczka Zabrzeź. Przechodzenie Polaków przez „zieloną granicę” na Berezynie do Generalnej Guberni. Okradzenie przez bandytów oszustów, powrót do wsi.
[00:26:18] W Zabrzeziu zamieszkanie w domu po byłej aptece, współlokatorka Rosjanka z matką. Ucieczka i zabicie trzech mężczyzn przez żołnierzy niemieckich na oczach boh. [+] Mama piekła bliny ze skwarkami, przyjście gestapo, aresztowanie ojca, zabranie do Wołożyna, rozpacz mamy.
[00:29:00] Niemcy bywali w domu Rosjanki Galiny, „sprzedała się Niemcom”. Wydostanie i przywiezienie ojca przez Galinę. [Podczas okupacji sowieckiej] Wywózki na Syberię przez Rosjan. Przygotowane w domu worki sucharów i suszony ser [+]. Wycofywanie się Niemców, ataki Rosjan. Rozerwane trupy Niemców we wsi. Galina została we wsi, przyjmowała oficerów radzieckich – była podwójnym szpiegiem. Łatwość ucieczki do Polski na początku okupacji.
[00:32:52] Ucieczka do Polski pierwszym transportem repatriacyjnym z Baranowicz – rodzina i krowa Krasula – przez 2 tygodnie. Powitanie przez orkiestrę w Białymstoku 9 maja 1945 r., żołnierze polscy, łzy wzruszenia. [+]
[00:36:08] W Zabrzeziu nie odczuwało się okupacji radzieckiej, przygotowania do wyjazdu przez kilka miesięcy. Brak znajomych rodziców wśród repatriantów. „Wróciliśmy do nieba z piekła”.
[00:39:19] W Białymstoku decyzja o wyjeździe do Dynowa – przesiadka w Krakowie, obóz przejściowy. Pomoc Andrzeja, młodszego brat ojca, franciszkanina w Krakowie. Służba ministrancka boh. Pociąg do Przeworska, stamtąd kolejką wąskotorową do Dynowa.
[00:42:30] Powrót do edukacji – 6 klasa. Ukochane książki polskie z biblioteki rodziców. Taryfa ulgowa w szkole po wojnie. Prywatne liceum koedukacyjne, ojciec tam uczył matematyki. Zamiast pensji nauczyciele dostawali deputaty od rodziców wiejskich dzieci. Powstanie pierwszych sklepów i otrzymywanie pieniędzy. Zawartość paczki z UNRRA, konserwy z mięsem końskim, płaszcze wojskowe US Army dla boh. i brata. [+]
[00:46:50] Ukończenie liceum w 1951 r. Po drugiej stronie Sanu była wieś Pawłokoma, gdzie „panoszyło się coraz bardziej agresywne UPA”. Posterunek graniczny w Dynowie. Słabość struktur państwa, brak wojska, silni Ukraińcy. Samoobrona zorganizowana przez AK, należał starszy brat, miał karabin na strychu, boh. miał jednostrzałowy pistolet.
[00:50:55] Ojciec chodził na patrole nad Sanem. Zamordowanie trzech członków patrolu przez Ukraińców, wejście Ukraińców do Dynowa, obrona mieszkańców. Przełom w 1947 r. po śmierci gen. Świerczewskiego: wkroczyło wojsko, akcja „Wisła”, ulga dla mieszkańców. Wywożenie „bandziorów z UPA” na oczach mieszkańców.
[00:53:33] W 1951 r. ukończenie przez starszego brata i boh. szkoły, dyplom „przodownika nauki i pracy społecznej”, bardzo dobre oceny, aktywizm społeczny. Nieświadomość wojny domowej.
[00:55:22] Prośba do ministra o zgodę na studia w wieku 17 lat, Politechnika Śląska w Gliwicach. Niemożność dostania się brata na studia medyczne w Krakowie. Amnestia, ujawnienie się brata, oddanie broni. Przymuszanie brata do współpracy z UB.
[00:57:40] Druga fala repatriacji – na Górnym i Dolnym Śląsku i w Szczecinie. Akademik w Gliwicach. Brat został pielęgniarzem, skończył Akademię Medyczną w Katowicach.
[00:59:29] Studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Śląskiej, chęć odbudowy Polski. „Warszawa – biała pustynia”. Trzystu studentów na I roku, prawie wszyscy profesorowie przyjechali z Politechniki Lwowskiej, matematycy lwowskiej szkoły matematyki. Różny poziom studentów, trudne pierwsze lata studiów. Działalność w ZMP, wybronienie studentów niezaangażowanych ideowo po śmierci Stalina.
[01:05:45] Ukończenie specjalizacji obróbki plastycznej maszyn (przemysł ciężki), nakaz pracy w kamieniołomie. Interwencja u sekretarza komitetu wojewódzkiego PZPR (Ryszard Trzcionka), boh. trafił do Świętochłowic (hutnictwo).
[01:07:55] Przynależność do ZMP od liceum (elektryfikacja wsi) „pomagała nam w odbudowie Polski”. Przez chwilę przewodniczący AZS (Akademickie Zrzeszenie Sportowe).
[01:10:18] Życie studenckie w akademikach przy ul. Dąbrowskiego w Gliwicach, pierwszy pokój dwuosobowy, współlokator nie zdał. Stypendium 200 zł, paczki od rodziców. Dancingi w restauracji Semafor, wizyty u ciotki i brata w Bytomiu. Dążenie do ukończenia studiów i podjęcia pracy. Stypendium za wyniki w nauce 400 zł. Praca magisterska w Instytucie Metalurgii Żelaza w Gliwicach u prof. Wusatowskiego, walcarka doświadczalna. Artykuł w angielskim miesięczniku hutniczym, propozycja doktoratu.
[01:16:41] Początek pracy w Hucie Świętochłowice, w „wiodącej gałęzi przemysłu” (górnictwo-hutnictwo), potrzeba odbudowy powojennej: koleje, porty. Produkcja Polski: kilkanaście milionów ton stali. Odrębność kulturowa i mentalna Śląska. Szacunek do Ślązaków (hanysów). [+]
[01:20:15] Nakaz pracy w walcowni Huty Florian (1956 r.), 5-7 tys. zatrudnionych. Stanowisko: pomocnik majstra, przełożony przedwojenny brygadzista. Trudne układy interpersonalne. Objęcie stanowiska majstra, potem kierownika zmiany, porada majstra Albina Brzeziny. Zgodność teorii z praktyką. Opis pracy w walcowni. Spotkanie przy wódce po pochodzie pierwszomajowym. Pozycja szefa wydziału za majstra Mikołajczyka – zdecydowały umiejętności praktyczne i przypadek – „trzeba zostać dostrzeżonym”. 1200 podwładnych, szacunek i respekt robotników.
[01:29:43] Majster [Hanusik] popijający piwo w pracy, robotnik Norbert Kuś. [+] Kolega Eugeniusz [Pustówka] został zastępcą dyrektora ds. technicznych w Hucie Bankowej [d. Dzierzyński] w Dąbrowie Górniczej, zaproponował boh. pracę w Hucie Bankowej jako z-ca dyrektora ds. produkcji. Dyrektor Marian Bulski (kawa + papierosy Carmen).
[01:34:06] Awans przyjaciela do Zjednoczenia Hutnictwa Żelaza i Stali w Katowicach, dyrektorem był Sikora. Boh. został głównym inżynierem w Hucie Bankowej, kolega został dyrektorem stalowni. Niezadowolony I sekretarz KZ PZPR w Hucie Bankowej Mieczysław Przyjemski. Awans Trzcionki na wicedyrektora zjednoczenia w randze wiceministra. Problemy w Hucie Kościuszko w Chorzowie.
[01:38:13] Po naciskach Trzcionki objęcie stanowiska dyrektora naczelnego zaniedbanej Huty Kościuszko (dziś Królewska). Problemy w hucie, alkoholizm poprzedniego dyrektora. Główna władza należała do partii, prezentacja boh. w Komitecie Miejskim PZPR, niechęć członków – „przysłali nam ruskiego”, obłaskawianie ludzi.
[01:41:25] I sekretarz organizacji partyjnej Tondera – obawa przed utratą władzy, bruderszaft, początek współpracy, unikanie konfrontacji. Wspólna budowa ośrodka wczasowego w Stegnie Gdańskiej – dobre wyposażenie, telewizory. Zachwyt pracowników i ich żon. [+] Rozbudowa ośrodka zdrowia, satysfakcja, poparcie Tondery.
[01:45:35] Kandydaturę dyrektora huty dyrektor zjednoczenia uzgadniał z I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR (Trzcionka). Zgodna współpraca z Tonderą.
[01:47:37] Przynależność boh. do PZPR od 1960 r. Przekonanie o marginalizacji bezpartyjnych osób, chęć aktywnej pracy „dla Polski”, uczestnictwa w życiu. Bardzo dobre zarobki niezależne od przynależności. Partia dawała możliwość lepszego rozwoju zawodowego.
[01:50:27] Budowa Huta Katowice, 1974 r. – dyrektor naczelny zakładu w budowie (inwestor) Budzyński nie radził sobie na budowie. Silna pozycja boh. w Hucie Kościuszko. Dęta orkiestra zakładowa, dyrygent Kula, kompromitacja na pogrzebie koksownika (tytułowanie się w zakładzie pracy, majster Hanusik).
[01:57:25] Rywalizacja szczypiornistek z Ruchu Chorzów i AKS Huty Kościuszko, mecz o mistrzostwo, naciski Trzcionki. Zbigniew Pytlik. Wezwanie do Trzcionki – zawodniczki nie dały się złamać.
[02:00:00] Zaproponowanie boh. na stanowisko dyrektora Huty Katowice przez wicepremiera Kaima, delegacja SIMP w RFN, awans Trzcionki do Warszawy. Kaim był wicepremierem Gierka. Znajomość z Edwardem Gierkiem, konferencja w Dąbrowie Górniczej, wizyta Gierka w Hucie Kościuszko.
[02:04:25] Nowa perspektywa jako dyrektora Huty Katowice, życzliwość Kaima, Gierka, Jaroszewicza, konieczność układania sobie relacji między urzędnikami różnych szczebli. Praca w Hucie Katowice łączyła się z późniejszym przejściem do Warszawy. Andrzej Rozpłochowski, radykał „Solidarności”.
more...
less
The library of the Pilecki Institute
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Monday to Friday, 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
The library of the Berlin branch of the Pilecki Institute
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
This page uses 'cookies'. More information
Ever since it was established, the Witold Pilecki Institute of Solidarity and Valor has been collecting and sharing documents that present the multiple historical facets of the last century. Many of them were previously split up, lost, or forgotten. Some were held in archives on other continents. To facilitate research, we have created an innovative digital archive that enables easy access to the source material. We are striving to gather as many archives as possible in one place. As a result, it takes little more than a few clicks to learn about the history of Poland and its citizens in the 20th century.
The Institute’s website contains a description of the collections available in the reading room as well as the necessary information to plan a visit. The documents themselves are only available in the Institute’s reading room, a public space where material is available free of charge to researchers and anyone interested in the topics collected there. The reading room also offers a friendly environment for quiet work.
The materials are obtained from institutions, public archives, both domestic and international social organizations, as well as from private individuals. The collections are constantly being expanded. A full-text search engine that searches both the content of the documents and their metadata allows the user to reach the desired source with ease. Another way to navigate the accumulated resources is to search according to the archival institutions from which they originate and which contain hierarchically arranged fonds and files.
Most of the archival materials are in open access on computers in the reading room. Some of our collections, e.g. from the Bundesarchiv, are subject to the restrictions on availability resulting from agreements between the Institute and the institutions which transfer them. An appropriate declaration must be signed upon arrival at the reading room in order to gain immediate access to these documents.
Before your visit, we recommend familiarizing yourself with the scope and structure of our archival, library and audio-visual resources, as well as with the regulations for visiting and using the collections.
All those wishing to access our collections are invited to the Pilecki Institute at ul. Stawki 2 in Warsaw. The reading room is open from 9–15, Monday to Friday. An appointment must be made in advance by emailing czytelnia@instytutpileckiego.pl or calling (+48) 22 182 24 75.
Please read the privacy policy. Using the website is a declaration of an acceptance of its terms.