Akta Sił Zbrojnych pochodzące z dowództw, sztabów, pułków i korpusów: Ministerstwo Wojny: Naczelne Dowództwo Sojuszniczych Sił Ekspedycyjnych i 21 Grupa Armii
SEKRETARIAT, PERSONEL OGÓLNY (SGS)
Records of the Armed Forces from commands, headquarters, regiments and corps: War Office: Supreme Headquarters Allied Expeditionary Force and 21 Army Group: Microfilms
SECRETARIAT, GENERAL STAFF (SGS)
Teczka zawiera materiały na tematy takie jak: Rozkazy i komunikacja Allied Force Headquarters (Naczelnego Dowództwa Sił Alianckich) dla polskich jednostek wojskowych, rekrutacja Polaków do alianckich sił zbrojnych, wykaz uzbrojenia i wyposażenia dla batalionu lekkiej piechoty i jednostek, dostawy paliwa, dostawy odzieży dla polskich rekrutów, mobilizacja do pracy zwolnionych ze służby wojskowej, plany utworzenia drugiej polskiej dywizji, utworzenie Polskiej Misji Wojskowej przy 12 Grupie Armii, zmiany personalne na stanowiskach dowódzczych, powstanie warszawskie, pomoc powstaniu, polscy jeńcy wojenni, odpis raportu komendanta Armii Krajowej z 31 lipca 1944, dotyczący aresztowania ujawniających się oddziałów AK przez NKWD, rozbrajanie oddziałów polskich przez Rosjan, dane statystyczne UNRRA na temat Polaków - jeńców wojennych, robotników przymusowych, korespondencja między władzami wojskowymi polskimi i brytyjskimi, Rezolucja Rady Ministrów na temat stworzenia Biura Delegata Rządu ds, Polskich Emigrantów we Francji, Belgii i Holandii, graf ilustrujący strukturę Taktycznych Sił Powietrznych, w tym siły polskie, decyzja o udziale sił polskich w inwazji we Francji, akt mobilizacji, proklamacja TRJN, pomoc brytyjska walczącym powstańcom, raport o polskim podziemiu i jego przydatności bojowej dla aliantów, folder dotyczący Rumunii, folder dotyczący Hiszpanii, sabotaż niemiecki w państwach Europy zachodniej, folder dotyczący Stuttgartu, foldery dotyczące Szwecji, sprawy dotyczące handlu morskiego Szwecji z Niemcami, Szwajcaria i relacje ze Szwajcarią, kwestie jeńców wojennych i uchodźców na terenie Szwajcarii, umowa handlowa między Szwajcarią a delegacją aliancką USA, Francja, Wielka Brytania), starania o zatrzymanie eksportu ze Szwajcarii do Niemiec, a także wszelkiej pomocy III Rzeszy, dostarczanie zaopatrzenia przez Włochy do Szwajcarii, wizyta 4 szwajcarskich oficerów u 6, Armii, przypadki naruszania neutralności Szwajcarii, nalot aliancki na Zurych i Bazyleę oraz inne przypadki bombardowań na terenie Szwajcarii i naruszania jej przestrzeni powietrznej, sprawy związane z ZSRR organizowanie przelotów radzieckiego personelu, reprezentacja sowiecka w Luksemburgu, polityka międzynarodowa Związku Radzieckiego, ofensywa na froncie leningradzkim, transkrypcja rozmowy telefonicznej między gen. Holmesem a gen. Hilldringiem, Jugosławia i jej sprawy w sferze cywilnej, np, handel w warunkach wojny, niedobory żywności, wizyta króla Jugosławii Piotra II na froncie, obywatele Jugosławii w stalagach, zaopatrzenie żołnierzy jugosławiańskich, żołnierze jugosławiańscy w innych armiach, działania armii Jugosławii w związku z D Day, szkolenie jugosławiańskich oficerów przez Polaków, działania wojenne w Austrii i we Włoszech, dywizja nowozelandzka
więcej...
mniej
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Warszawie
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Pon. - Pt. 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Wt. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji
W Archiwum Instytutu Pileckiego gromadzimy i udostępniamy dokumenty w wersji cyfrowej. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Pozyskujemy kopie cyfrowe dokumentów, których oryginały znajdują się w zbiorach wielu instytucji polskich i zagranicznych, m.in.: Bundesarchiv, United Nations Archives, brytyjskich National Archives i polskich archiwów państwowych. Budujemy w ten sposób centrum wiedzy i ośrodek kompleksowych badań nad II wojną światową i podwójną okupacją w Polsce. Dla naukowców, dziennikarzy, ludzi kultury, rodzin ofiar i świadków zbrodni oraz wszystkich innych zainteresowanych historią.
Portal internetowy archiwum.instytutpileckiego.pl prezentuje pełny katalog naszych zbiorów. Pozwala się po nich poruszać z wykorzystaniem funkcji pełnotekstowego przeszukiwania dokumentów. Zawiera także opisy poszczególnych obiektów. Z treścią dokumentów zapoznać się można tylko w czytelniach Biblioteki Instytutu Pileckiego w Warszawie i w Berlinie, w których nasi pracownicy służą pomocą w przypadku pytań dotyczących zbiorów, pomagają użytkownikom w korzystaniu z naszych katalogów internetowych, umożliwiają wgląd do materiałów objętych ograniczeniami dostępności.
Niektóre dokumenty, np. te pochodzące z kolekcji Bundesarchiv czy Ośrodka Karta, są jednak objęte ograniczeniami dostępności, które wynikają z umów między Instytutem a tymi instytucjami. Po przybyciu do Biblioteki należy wówczas dopełnić formalności, podpisując stosowne oświadczenia, aby uzyskać dostęp do treści dokumentów na miejscu. Informacje dotyczące ograniczeń dostępu są zawarte w regulaminie Biblioteki. Przed wizytą zachęcamy do zapoznania się z zakresem i strukturą naszych zasobów archiwalnych, bibliotecznych i audiowizualnych, a także z regulaminem[hiperłącze] pobytu i korzystania ze zbiorów.
Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z naszych zbiorów zapraszamy do siedziby Instytutu Pileckiego przy ul. Stawki 2 w Warszawie. Biblioteka jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–15.00. Przed wizytą należy się umówić. Można to zrobić, wysyłając e-mail na adres czytelnia@instytutpileckiego.pl lub dzwoniąc pod numer (+48) 22 182 24 75.
Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie znajduje się przy Pariser Platz 4a. Jest otwarta od wtorku do piątku w godzinach 10.30–17.30. Wizytę można odbyć po wcześniejszym umówieniu się, wysyłając e-mail na adres bibliothek@pileckiinstitut.de lub dzwoniąc pod numer (+49) 30 275 78 955.
Prosimy zapoznać się z polityką prywatności. Korzystanie z serwisu internetowego oznacza akceptację jego warunków.