Danuta Jazłowiecka z d. Gaik (ur. 1935, Święty Józef) opisuje aresztowanie ojca, deportację rodziny na Syberię, życie na zesłaniu oraz powrót do Polski, a także pobyt w domach dziecka na terenie Dolnego Śląska. Opowiada też o działalności Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej.
[00:00:14] Zam. we Wrocławiu. Dzieciństwo z bratem, wielka miłość do ojca. Aresztowanie ojca: stał przed stodołą, dzieci klęczały u jego nóg. Mama jeździła na widzenia z ojcem do Kołomyi, woziła jedzenie, ubranie. Wuj był naczelnikiem stacji w Kołomyi, czasem coś dla niego przemycał. Brak dalszych wieści o ojcu do czasu otrzymania pocztówki.
[00:03:10] Boh. urodzona 4 stycznia 1935 r. we wsi Święty Józef. Wysiedlenie do Kazachstanu. Podczas postoju na Uralu żołnierze chcieli strzelać do dzieci wychodzących za potrzebą. Osiedlenie w ziemiance, osada Orlakówka – zimą zasypana śniegiem, przekopywanie się przez zaspy otoczone przez wilki.
[00:05:36] Choroba mamy, boh. i brat dostawali zapaleń płuc, jamy ustnej (szkorbut) – pobyt w szpitalu. Po przejechaniu do [Pierzchowki] było lżej.
[00:07:03] Barak koło Kojowa, praca w cukrowni: mama ładowała ciężary do ciężarówek, dyfteria po zjedzonym zielonym ogórku, szpital w Kijowie. Dzieci chodziły 18 km do szpitala z zupą dla mamy. Wyzdrowienie mamy, brat dostał zapalenia płuc, mama dała lekarzom obrączki na uratowanie syna.
[00:09:59] Powrót do Polski: droga z Kijowa do Lwowa zimą na górze węgla, nogi owinięte szmatami. Przybycie do przytułku przy kościele Św. Elżbiety we Lwowie – ofiarowanie ubrań. Pieśń adwentowa „Upadnij na kolana”.
[00:12:18] Wyjazd do Piekiełka. Pobyt w domu dziecka prowadzonym przez zakonnice był „rajem na ziemi”. Zakonnica Ślązaczka chowająca króliki. Szkoła podstawowa, nauka języka angielskiego i gry na pianinie.
[00:14:53] Po wyjściu z domu dziecka osiedlenie we Wrocławiu, mieszkanie przy ul. Prusa. Nauka w technikum, namawianie do wstąpienia do ZMP. Kolega działacz ZMP Karol Popiel. Publiczne opowiadanie życiorysu: boh. powiedziała, że ojciec był pracownikiem browaru w Kołomyi.
[00:16:51] Niemożność odbycia studiów w Warszawie, praca w MHD przy ul. Podwale jako referent handlowy, po roku kierowniczka działu. Mąż warszawiak, przeprowadzka do Warszawy, brat do Dusznic. Tragiczne warunki lokalowe w Warszawie przy ul. Złotej, „komórka”. Ucieczka do Wrocławia. Pomoc kierownika. W 1967 r. urodziny córki, alkoholizm męża, jego śmierć w wieku 48 lat (rak płuc).
[00:21:46] Demencja starcza mamy, zakład opiekuńczy w Bolkowie. Praca zawodowa w Wojskowej Centrali Handlowej przy pl. Teatralnym, od 1973 r. jako zastępca dyrektora w domu towarowym „Renoma”.
[00:24:58] Studia zaoczne na Wydziale Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Delegacje krajowe i zagraniczne w pracy, wymiana towarowa na terenie demoludów. Wybieranie towarów z magazynów. Wystawne kolacje z gospodarzami, zupa żółwiowa. [+]
[00:28:50] Dobre życie na emeryturze. Wnuczka uczy angielskiego dzieci autystyczne, życie rodzinne. W 2000 r. spotkanie koleżanki z Kazachstanu, praca w Rodzinie Katyńskiej od 2003 r. – członkini zarządu, komisji rewizyjnej. Współpraca ze szkołami, zajęcia w szkole w Oleśnicy, sadzenie drzewek w parku w Oleśnicy, drzewo ojca. Epitafium na Golgocie Wschodu, przy krzyżu katyńskim na Cmentarzu Grabiszyńskim i na pomniku na cmentarzu przy ul. Osobowickiej.
[00:33:46] Opieka nad pomnikiem na Cmentarzu Osobowickim, flaga związku Rodzin Katyńskich. Groby cygańskie. Sześciokrotne wyjazdy na cmentarze wojskowe na Kresach. Od 2010 r. granicę zamknięto. Krzyż brzozowy z podobizną ojca na cmentarzu w Miednoje – po latach zniknął.
[00:38:05] Dziewięć kurchanów na cmentarzu w Miednoje, ołtarz z dzwonem. Kościół katolicki w Twerze, zwiedzanie miejsca kaźni NKWD w Twerze – w piwnicy okno, przez które wyrzucano zwłoki. Dziś w tym budynku mieści się szkoła pielęgniarska. [+]
[00:40:40] Wyjazdy na pielgrzymki Rodzin Katyńskich: lot do Moskwy, przejazd autokarem ambasady do Tweru, cmentarz w Miednoje, zburzone katakumby w Ostaszkowie. Cerkiew na wyspie – polscy jeńcy zbudowali tam drogę. Nieopodal cmentarz ok. 100 więźniów obozu w Ostaszkowie.
[00:43:02] Marzenie o ponownym wyjeździe na mogiłę ojca w Miednoje – po katastrofie smoleńskiej zakaz wejścia na cmentarze. Zwiedzanie katowni NKWD nad Dnieprem. Cmentarz w Katyniu. Pogłoski o zniszczeniu cmentarza w Miednoje – potrzebne miejsce na budowę.
[00:47:30] Przywiezienie ziemi z cmentarza w Miednoje do Polski. Grób mamy. Informacja o śmierci ojca od jego kolegi – jeden list z Anglii z urywkiem z angielskiej gazety o zbrodni katyńskiej. Mama do końca czekała na powrót ojca.
[00:51:59] Poszukiwanie ojca w Polsce przez Czerwony Krzyż, list do Mołotowa [+]. Mama zmarła w 2000 r., podświadomie liczyła do końca, że mąż wróci. W PRL boh. ukrywała, że ojciec był przedwojennym policjantem - mówiła, że pracował w browarze.
[00:55:20] Niezrozumienie sytuacji Sybiraków przez współpracowników. Pielgrzymka Rodzin Katyńskich – autokar podstawiony przez o. Rydzyka nie mógł jechać do Ostaszkowa. [+]
[00:57:05] Dom dziecka w Gorzanowie – dobre wspomnienia, wysoki poziom nauki, prymuska w technikum. Wyjazdy do narzeczonego w Warszawie, zwiedzanie Pałacu Kultury, miasto nie budziło zachwytu. Ciężkie warunki w mieście, chodzenie pieszo do pracy. Małżeństwo w 1963 r., ulica Złota była wciąż zniszczona.
[01:01:50] Wrocław po wojnie: „gruz na gruzie”, zbombardowany pl. Grunwaldzki, zniszczona ul. Legnicka. Śmierć Stalina – dyrektor pozostał obojętny politycznie. Manifestacje w 1956 r.
[01:05:51] Transport do Kazachstanu – boh. w ogóle nie pamięta jedzenia, tylko picie.
more...
less
The library of the Pilecki Institute
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Monday to Friday, 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
The library of the Berlin branch of the Pilecki Institute
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
This page uses 'cookies'. More information
Ever since it was established, the Witold Pilecki Institute of Solidarity and Valor has been collecting and sharing documents that present the multiple historical facets of the last century. Many of them were previously split up, lost, or forgotten. Some were held in archives on other continents. To facilitate research, we have created an innovative digital archive that enables easy access to the source material. We are striving to gather as many archives as possible in one place. As a result, it takes little more than a few clicks to learn about the history of Poland and its citizens in the 20th century.
The Institute’s website contains a description of the collections available in the reading room as well as the necessary information to plan a visit. The documents themselves are only available in the Institute’s reading room, a public space where material is available free of charge to researchers and anyone interested in the topics collected there. The reading room also offers a friendly environment for quiet work.
The materials are obtained from institutions, public archives, both domestic and international social organizations, as well as from private individuals. The collections are constantly being expanded. A full-text search engine that searches both the content of the documents and their metadata allows the user to reach the desired source with ease. Another way to navigate the accumulated resources is to search according to the archival institutions from which they originate and which contain hierarchically arranged fonds and files.
Most of the archival materials are in open access on computers in the reading room. Some of our collections, e.g. from the Bundesarchiv, are subject to the restrictions on availability resulting from agreements between the Institute and the institutions which transfer them. An appropriate declaration must be signed upon arrival at the reading room in order to gain immediate access to these documents.
Before your visit, we recommend familiarizing yourself with the scope and structure of our archival, library and audio-visual resources, as well as with the regulations for visiting and using the collections.
All those wishing to access our collections are invited to the Pilecki Institute at ul. Stawki 2 in Warsaw. The reading room is open from 9–15, Monday to Friday. An appointment must be made in advance by emailing czytelnia@instytutpileckiego.pl or calling (+48) 22 182 24 75.
Please read the privacy policy. Using the website is a declaration of an acceptance of its terms.