Anna Bluszcz z d. Legierska (ur. 1931, Koniaków) ukończyła liceum w Wiśle w 1951 r. i została nakazem pracy skierowana do szkoły w Czernicy. Przez trzydzieści lat pracowała jako nauczycielka matematyki i języka polskiego, prowadziła kółko taneczne oraz koronczarskie. Przez kilkanaście lat była radną. Odznaczona Krzyżami Zasługi. Mieszka w Czernicy.
[00:00:10] Autoprezentacja boh. urodzonej w 1931 r. w Koniakowie.
[00:00:25] Boh. ukończyła liceum w Wiśle w 1951 r. i dostała nakaz pracy w szkole w powiecie rybnickim. Miała siedmioro rodzeństwa, jej ojciec jako nastolatek wyjechał do Stanów Zjednoczonych i pracował w kopalni siarki. Po powrocie do Polski kupił ziemię w Koniakowie – drugi wyjazd do Ameryki. Za zarobione pieniądze ojciec wybudował synowi Michałowi schronisko na Stecówce przy szlaku na Baranią Górę.
[00:04:45] W 1939 r. boh. ukończyła pierwszą klasę szkoły powszechnej w Koniakowej. 1 września rodzice poszli do kościoła w Istebnej – ruchy wojsk w okolicy, dzieci postanowiły uciec do brata na Stecówkę.
[00:08:00] Młodzi chłopcy, którzy nie chcieli być wywiezieni na roboty, uciekali do partyzantki. Brat Michał Legierski, prowadzący schronisko turystyczne, działał w ruchu oporu i wspierał partyzantów – aresztowanie go przez Niemców. Brat został wywieziony do Oświęcimia, gdzie pomagał mu poznany przed wojną lekarz. Michał Legierski poznał w obozie Józefa Cyrankiewicza, pod koniec wojny ewakuowano go do Niemiec, gdzie doczekał do wyzwolenia, potem na piechotę wrócił do domu.
[00:14:45] Początki w schronisku po wojnie – sprzedaż obrączek, by kupić trzy beczki piwa. Ojciec kupił w USA niewielkie ranczo i chciał wyjechać z rodziną, ale wybuchła wojna.
[00:16:54] Brat Antoni podpisał podczas okupacji volkslistę, został wcielony do Wehrmachtu i zaginął pod Stalingradem – nadzieje na jego powrót do domu.
[00:20:18] Jedna rodzina z Koniakowa została rozstrzelana przez Niemców za współpracę z partyzantką. Zaciemnienie okien podczas okupacji, warunki materialne rodziny.
[00:23:07] W 1947 r. boh. rozpoczęła naukę w liceum, podczas okupacji chodziła do szkoły i uczyła się niemieckiego.
[00:25:20] Po wojnie w okolicy działał oddział „Bartka” – rabowanie mieszkańców wsi, nieudany napad na dom. Stosunek miejscowej ludności do partyzantów. [+]
[00:28:48] Życie po wyzwoleniu – dostawy obowiązkowe. Podczas jednej z kontroli ojciec schował w łóżku mięso z nielegalnego uboju. [+]
[00:32:38] Brat Michał wykorzystał znajomość z Cyrankiewiczem do zdobycia pozwolenia na budowę kościółka na Stecówce.
[00:34:20] Boh. chciała studiować stomatologię, ale po śmierci ojca musiała podjąć pracę w szkole w Czernicy – pierwsze wrażenia, pomoc starszych nauczycielek. Początki w szkole, liczne klasy w okresie powojennym.
[00:42:55] Przyszły mąż boh. został podczas okupacji wcielony do Wehrmachtu i brał udział w walkach we Włoszech, tam dostał się do niewoli i zgłosił do 2 Korpusu. Ciężko ranny, był operowany w Wielkiej Brytanii, w 1947 r. wrócił do kraju i pracował jako księgowy.
[00:47:36] Rodzina Bluszczów prowadziła sklep w Czernicy – warunki materialne i poglądy teściów.
[00:50:56] Mąż wstąpił we Włoszech do 2 Korpusu i niedługo potem został ciężko ranny. Po wojnie nie był szykanowany.
[00:53:45] Brat Michał niechętnie mówił o pobycie w Oświęcimiu – pomoc lekarza, który przed wojną zatrzymywał się w prowadzonym przez niego schronisku. Bicie i tortury podczas śledztwa.
[00:56:20] Brat Antoni pisał listy z frontu wschodniego, w ostatnim, że planuje ucieczkę. Raz był na urlopie w domu i rodzina namawiała go na dezercję, ale rozważył konsekwencje dla bliskich i nie zgodził się.
[00:58:40] Do partyzantki należeli mężczyźni z okolicznych wiosek, powody ucieczki do lasu. Szwagier przebywał podczas wojny na robotach przymusowych – ciężka praca. Represje niemieckie po zabiciu żołnierza.
[01:01:13] Znajomość brata z Cyrankiewiczem – pobyt w Oświęcimiu. Po wojnie Cyrankiewicz odwiedzał schronisko na Stecówce. Pewnego dnia boh. nie została dopuszczona do schroniska przez ochronę premiera. Brat załatwił pozwolenie na budowę kościołka na Stecówce. Podczas napadu na schronisko brat pobiegł po pomoc do miejscowych chłopów.
[01:05:25] Teść był sportowcem, wygrał zawody narciarskie i dostał narty, które potem ukrył przed Niemcami.
more...
less
The library of the Pilecki Institute
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Monday to Friday, 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
The library of the Berlin branch of the Pilecki Institute
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
This page uses 'cookies'. More information
Ever since it was established, the Witold Pilecki Institute of Solidarity and Valor has been collecting and sharing documents that present the multiple historical facets of the last century. Many of them were previously split up, lost, or forgotten. Some were held in archives on other continents. To facilitate research, we have created an innovative digital archive that enables easy access to the source material. We are striving to gather as many archives as possible in one place. As a result, it takes little more than a few clicks to learn about the history of Poland and its citizens in the 20th century.
The Institute’s website contains a description of the collections available in the reading room as well as the necessary information to plan a visit. The documents themselves are only available in the Institute’s reading room, a public space where material is available free of charge to researchers and anyone interested in the topics collected there. The reading room also offers a friendly environment for quiet work.
The materials are obtained from institutions, public archives, both domestic and international social organizations, as well as from private individuals. The collections are constantly being expanded. A full-text search engine that searches both the content of the documents and their metadata allows the user to reach the desired source with ease. Another way to navigate the accumulated resources is to search according to the archival institutions from which they originate and which contain hierarchically arranged fonds and files.
Most of the archival materials are in open access on computers in the reading room. Some of our collections, e.g. from the Bundesarchiv, are subject to the restrictions on availability resulting from agreements between the Institute and the institutions which transfer them. An appropriate declaration must be signed upon arrival at the reading room in order to gain immediate access to these documents.
Before your visit, we recommend familiarizing yourself with the scope and structure of our archival, library and audio-visual resources, as well as with the regulations for visiting and using the collections.
All those wishing to access our collections are invited to the Pilecki Institute at ul. Stawki 2 in Warsaw. The reading room is open from 9–15, Monday to Friday. An appointment must be made in advance by emailing czytelnia@instytutpileckiego.pl or calling (+48) 22 182 24 75.
Please read the privacy policy. Using the website is a declaration of an acceptance of its terms.