Helena Kukiełka z d. Ślebzak (ur. 1927, Ostrów Mazowiecka) wychowała się w Ostrowi Mazowieckiej. Jej ojciec prowadził gospodarstwo rolne, a po wybuchu wojny – sklep. Pani Helena w czasie wojny uczęszczała do szkoły handlowej, jednocześnie pomagając rodzicom w handlu. Po ukończeniu szkoły pracowała w miejscowym magistracie. Po wojnie mieszkała w Ostrowi. Obecnie przebywa w domu opieki „Dom z Sercem” w Komorowie koło Ostrowi.
00:00:10 Prezentacja bohaterki, ur. w domu przy ul. Kopernika 28 w Ostrowi Mazowieckiej. Po wybuchu wojny rodzina pojechała z sąsiadami do gajówki w miejscowości Sagaje, 3 km od miasta. 8 września Niemcy byli w Ostrowi. Powrót do domu przy ul. Kacpurskiej (dziś Broniewskiego), spotkanie niemieckiego żołnierza. Zebranie mieszkańców pod stodołą, przeprowadzenie pod kirkut, potem na rynek, gdzie był już tłum.
00:03:42 Pożar na ul. Brokowskiej (dziś Partyzantów) u weterynarza Gorczycy. Segregacja Żydów, których następnego dnia wypędzono i pod lasem warszawskim zamordowano. [++]
00:05:55 Więzienie „Czerwoniak” na ul. Ostrołęckiej, siedziba gestapo, obok rodzice boh. mieli sklep owocowo-warzywny. Zabicie okien więzienia deskami. Boh. nosiła więźniom jedzenie, liściki. Analfabetyzm wśród więźniów. Złapana przez gestapo udawała, że wpadła jej piłka. Niemcy nie rozstrzeliwali ani w więzieniu, ani w domach, tylko na ulicy.
00:09:31 Zabicie starosty niemieckiego na ul. Warszawskiej, pogoń Niemców za sprawcami, złapanie mężczyzn do „Czerwoniaka”, rozstrzelanie pod Gutami-Bujno. Z transportu uciekło 5 mężczyzn, m.in. Zdzisław Lewandowski z Ostrowi Maz. Oraz pan Ciołkowski z synem z okolic Popielarni. Były trzy transporty, podłoga w ciężarówce pochlapana krwią. Masakra Żydów na ul. Warszawskiej.
00:12:49 Handel prywatny za zgodą Niemców, kartki na żywność, także dla Niemców. Boh. pracowała w magistracie, pomagała wypełniać dokumenty niepiśmiennym mieszkańcom. Kierownik działu meldunkowego – folksdojcz – nie interesował się tym, co robiła. Otrzymanie karty na roboty przymusowe, gdy boh. miała 14 lat – zwolniona, bo zbyt młoda. Ucieczka czterech chłopców i dziewczyny z transportu na roboty przed dziurę w podłodze jadącego pociągu. Na roboty pojechała Zofia Pieniakówna.
00:16:00 Niemcy na urlop do domu zawozili gęsi. Zniszczenie „Czerwoniaka”.
00:17:09 Handel cukrem – boh. jeździła z mamą do Sokołowa Podlaskiego. Nielegalnym handlem zajmowały się głównie kobiety, żeby oszczędzać mężczyzn, bo Niemcy „mieli szacunek do kobiet”. Zatrzymanie boh. przez gestapowców na straganie owocowo-warzywnym, kazali jej zanieść truskawki do browaru. Nawoływania uwięzionych w browarze mężczyzn boh. pamięta do dziś. Trauma wojenna: „nikt nie chce wojny”.
00:19:35 W Sagajach w 1939 r. przechodziło Wojsko Polskie – znużeni żołnierze, umęczone konie. Sprzeciw boh. wobec marnowania życia chłopców na wojnie, wychowanie synów, żeby uniknęli służby wojskowej.
00:23:06 Ciężkie życie podczas wojny – dźwiganie cukru z cukrowni w Sokołowie Podlaskim. Ludzie przechodzili „zieloną granicę” między Generalną Gubernią a ZSRR i handlowali (za torami był już Związek Radziecki), czym się dało. ZSRR przyjmował wszystkich Żydów. Żydzi byli bardziej wykształceni.
00:25:18 Dom boh. przed wojną stał w tym samym miejscu: ul. Kopernika 28 w Ostrowi, boh. miała dwoje rodzeństwa. Ojciec zajmował się handlem, trochę uprawiał ziemię, powodziło im się nieźle. Boh. przed wojną skończyła 5 klas szkoły podstawowej, z powodu wojny nie poszła do gimnazjum (rozmowa z policjantem Paciorkiem).
00:27:48 Ostrów przed wojną: nie było bezdomności, Żydzi przed wojną sprzedawali wołowinę w jatkach, wieprzowiny nie. Młodzi Żydzi próbowali jeść wieprzowinę, handel żydowski. Kirkut w Ostrowi Mazowieckiej, obecnie przyjazdy Żydów poszukujących korzeni (Żyd Wigdor, gryczane placuszki „gryzki”). Spisanie żydowskich zabytków przez gminę żydowską w Makowie Mazowieckim.
00:32:40 Żydzi prowadzeni na rozstrzelanie, boh. słyszała ich krzyki. Mogiła żydowska pod lasem warszawskim. Urzędnik wydający polecenia dla zgromadzonych na rynku przed masakrą z balkonu kamienicy weterynarza Gorczycy. [+]
00:35:49 „Cyk” – kat, którego się wszyscy bali. Bił i pastwił się nad ludźmi. Cyk aresztował ojca, boh. Dobry Niemiec pozwolił na widzenie boh. i matki z ojcem w zamian za jajka. [+]
00:38:55 Janeczka Kempistówna. Bezskuteczne poszukiwania Cyka po wojnie. W 1940 r. aresztowanie ojca, moment pożegnania w domu, Cyk chciał uderzyć boh., uratował ją dobry Niemiec, gestapowiec Blaszke. Ojciec przeznaczony do wywózki na roboty przymusowe, zwolniony z powodu choroby.
00:43:14 Policjant Pryzwan przyniósł informacje o ojcu. Wywózka mężczyzn na roboty w bydlęcych wagonach. Matka pojechała razem z ojcem tym transportem do Warszawy, do obozu przejściowego przy ul. Skaryszewskiej. Odrzucenie ojca przez komisję kwalifikacyjną. Ojciec był „czarny od pobicia” przez Cyka.
00:47:45 Przetrzymywanie aresztowanych z ojcem w ostrowskim ratuszu, słoma na podłodze. Opowieść o niesieniu truskawek cd.
00:49:50 Postać Cyka, poruszał się energicznie, zawsze w mundurze gestapo, mówił po niemiecku.
00:51:29 Żona starosty chciała, żeby spalić całą Ostrów w akcie zemsty za zabójstwo starosty. „Cyk” był powszechnie znienawidzony, starosta nie krzywdził ludzi. Zabicie lekarza Rytla na ul. Batorego i p. Waniewskiego.
00:54:53 Mąż boh. zmarł w wieku 58 lat, jest wdową od 33 lat.
00:56:25 Nie wiadomo było, jak nazywał się „Cyk”, nic nie wiadomo o jego pochodzeniu ani rodzinie. Ludzie się bali o nim mówić. Więźniowie przetrzymywani w piwnicach urzędu wołali do boh. [+].
01:01:10 Klucznik w „Czerwoniaku”: Kempisty [?]. Zastrzelenie Zawadzkiego, klucznika z „Czerwoniaka” przez Niemców na ulicy.
01:02:23 W sklepie obok „Czerwoniaka” rodzice sprzedawali warzywa, owoce, produkty bez kartek. Na ulicy ludzie prosili boh. o zaniesienie jedzenia i listów do okienka przy ulicy, klucznik często pomagał, przekazywał przesyłki więźniom.
01:05:17 Na placu targowym, gdzie był stary kirkut, Niemcy zbudowali baraki dla wojska. Nadzorujący budowę żołnierze mieszkali w domu boh., szorowali podłogę. Zamaskowanie dachów baraków igliwiem.
01:06:43 Gdy zbliżał się front, niemiecki żołnierz płakał. Rozkaz wysadzenia w powietrze ratusza. „Cyk” urzędował w browarze.
01:08:24 Boh. pracowała w magistracie, miała Arbeitskarte. Folksdojcz Czarkowski pozwalał boh. na wypisywanie fałszywych dokumentów.
01:10:18 Tłumaczką w magistracie była Zofia Matyja (Kundzia), wysiedlona z Rzeszy Niemieckiej po 1939 r. Uczyła niemieckiego w szkole handlowej. Prywatne lekcje niemieckiego.
01:12:52 Janina Skarpetowska pracowała w magistracie, wielu pracowało w Banku Rolnym.
01:15:03 Ignacowa Mościcka. Garnizon w Komorowie – w 1939 r. żołnierze zostali pozostawieni bez dowódców, którzy uciekli za granicę. Wielu zostało jeńcami albo robotnikami przymusowymi. Grubiaństwo przedwojennych oficerów.
01:18:50 Koleżanki ze szkoły (sąsiadka Helenka, Hanka Grabowska), nauka dobrego wychowania. „Nie wolno krzywdzić ludzi pokrzywdzonych”.
01:21:50 Wyprawy z mamą do Sokołowa Podlaskiego po cukier, raz w tygodniu, już nie ma tej cukrowni. Kobiety miały większe szanse uniknięcia kary od Niemców. Sklep rodziców działał do końca wojny, potem przeniesiony do pożydowskiego budynku, był większy, więcej towarów.
01:23:32 Wzajemne wspieranie się Żydów. Boh. nie potwierdza, że w Ostrowi działało AK. Ojciec nie angażował się w działalność podziemną, zmarł w wieku 71 lat, mama - 88. Otworzyli sklep w czasie wojny, przed wojną ojciec miał stragan na bazarze, handlował zbożem, uprawiał ziemię. Targowisko mieściło się na dawnym kirkucie.
01:27:24 Życie towarzyskie młodzieży w czasie wojny: szwendanie się grupami, jeżdżenie na łyżwach po stawie, nie było potańcówek, godzina policyjna o godz. 20.
01:29:24 Mieczysław Dembek fotograf, Polak. Zdjęcia I Komunii św. Wieść gminna niesie, że Zygmunt Kapkowski dał Niemcom pól litra, żeby nie zburzyli kościoła, wg. boh. to nieprawda, bo Niemcy nie niszczyli kościołów.
01:31:04 Napaść Niemiec na ZSRR: pod koniec czerwca 1941 r., Rosjanie wzięci do niewoli szli ulicami Ostrowi do obozu w Grądach. Błyskawiczna ofensywa Niemców. Ojciec chciał pojechać do Małkini po ogórki inspektowe, zobaczył uzbrojonych żołnierzy niemieckich przy armatach i zawrócił. W obozie jeńcy jedli trawę, umierali z głodu.
01:34:10 Rosjanie z harmonią na placu targowym – Polacy przynosili im chleb, zupę, Niemcy na to pozwalali.
01:35:29 Granica Niemcy (GG) – ZSRR: pas neutralny za torami. Dworzec kolejowy w Ostrowi był w GG. ZSRR przyjmował wszystkich Żydów z Polski, otoczył ich opieką. Ci, co zostali, zostali eksterminowani. Najwięcej Żydów mieszkało w Zarębach Kościelnych – tam im Polacy pomogli przetrzymać wojnę. Przyjście po wojnie Żyda Szyszko, olejarza, który się tam przechował w piwnicy – potem wyjechał do Izraela.
01:38:57 Żydowskie rodziny: Olszak i Bułeczko. Po wojnie Bułeczko skazany za kantowanie, Olszak za handel surowymi skórami w GS – wyjechał do Izraela. Do Ostrowi nikt nie przybył w czasie wojny: ani Żydzi z Treblinki, ani jeńcy z Grądów.
01:42:00 Kirkut w Ostrowi – płot rozebrany z rozkazu Niemców, był strzeżony przed wojną, pośrodku było wzniesienie, wokół którego Żydzi chodzili, modląc się. Macewy wystające z zielska. Cały cmentarz rozebrany, z macew ludzie robili ostrzałki do noży. Teraz mieści się tam sklep.
01:43:42 Ostrów wyzwolona 30/31 sierpnia 1944, ludzie siedzieli w schronach na łąkach, kłócili się o miejsce. Żołnierz niemiecki ostrzegł ludzi, żeby nie wychodzili ze schronu, bo wezmą ich jako żywe tarcze. Ludzie całowali polskie mundury. Ludzie sobie sami kopali schrony, były przykryte dachem z darnią – rodzina boh. była w trzech schronach.
01:46:42 Nikt się nie bał Armii Czerwonej, każdy się cieszył, że przyszło polskie wojsko. Przymusowy nabór chłopców do RKU, wielu zginęło na froncie.
01:49:05 Projekcja filmu Krzyżacy w Zambrowie. Folksdojcz Nowocin, pięcioro dzieci
nikt nie chciał się z nimi bawić, wyjechał po wojnie.
01:50:48 W 1944 r. koło domu boh. trwały intensywne walki, świstały kule, na ul. Solnej, w domu dr Surowskiego nie było ostrzału. Sąsiad zastrzelony przy przejściu przez ulicę. Pobyt w schronie przez kilka dni – każdy z rodziny miał kawałek słoniny. Na łące było kilka schronów. Po wojnie ślad po „Cyku” zaginął, nie był osądzony.
01:55:00 Powojenna nauka – różne roczniki uczniów w klasie. Normalizacja życia o wojnie. Boh. skończyła gimnazjum kupieckie, praca w Gminnej Spółdzielni. Wspieranie się ludzi po wojnie. Józef Dulski wrócił z obozu.
02:00:00 Pracownik poczty Korzeb ostrzegał ludzi (m.in. ojca boh.) przed donosicielami i niszczył listy z donosami. Aresztowani z żoną przez gestapo, przeżyli. Dariusz Kieliszek, lubił śpiewać, jego siostry były kapo w obozie, uciekły po wojnie z Ostrowi. Po wojnie poszedł do partyzantki i zginął.
02:02:57 Boh. pracowała przez rok w Sopocie w kuratorium, tam zrobiła maturę (w Ostrowi nie było liceum), była tam wielu przesiedleńców z Kresów wschodnich. Wiktor Wasiłowicz – zatrzymany przez UB, boh. wpadła w kocioł w jego mieszkaniu, wywiezieni do UB, puszczeni po 24 godzinach.
02:07:47 Po maturze pracowała w Gminnej Spółdzielni w Ostrowi jako księgowa. Likwidacja zakładu fotograficznego Mieczysława Dembka przy 3 Maja. Julian Dembek, krawiec. Bednarczyk – najlepszy krawiec.
02:11:00 Niemcy, gdy byli w mundurach, nie mówili po polsku, bez mundurów – tak. Gestapowiec Blaszke wyjechał, wszyscy folksdojcze – też.
02:13:00 Cmentarz w Grądach powstał od razu po wojnie.
more...
less
Archives of the Witold Pilecki Institute of Solidarity and Valor
ul. Foksal 17
00-372 Warszawa
Monday to Friday, 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
This page uses 'cookies'. More information
Ever since it was established, the Witold Pilecki Institute of Solidarity and Valor has been collecting and sharing documents that present the multiple historical facets of the last century. Many of them were previously split up, lost, or forgotten. Some were held in archives on other continents. To facilitate research, we have created an innovative digital archive that enables easy access to the source material. We are striving to gather as many archives as possible in one place. As a result, it takes little more than a few clicks to learn about the history of Poland and its citizens in the 20th century.
The Institute’s website contains a description of the collections available in the reading room as well as the necessary information to plan a visit. The documents themselves are only available in the Institute’s reading room, a public space where material is available free of charge to researchers and anyone interested in the topics collected there. The reading room also offers a friendly environment for quiet work.
The materials are obtained from institutions, public archives, both domestic and international social organizations, as well as from private individuals. The collections are constantly being expanded. A full-text search engine that searches both the content of the documents and their metadata allows the user to reach the desired source with ease. Another way to navigate the accumulated resources is to search according to the archival institutions from which they originate and which contain hierarchically arranged fonds and files.
Most of the archival materials are in open access on computers in the reading room. Some of our collections, e.g. from the Bundesarchiv, are subject to the restrictions on availability resulting from agreements between the Institute and the institutions which transfer them. An appropriate declaration must be signed upon arrival at the reading room in order to gain immediate access to these documents.
Before your visit, we recommend familiarizing yourself with the scope and structure of our archival, library and audio-visual resources, as well as with the regulations for visiting and using the collections.
All those wishing to access our collections are invited to the Pilecki Institute at ul. Foksal 17 in Warsaw. The reading room is open from 9–15, Monday to Friday. An appointment must be made in advance by emailing czytelnia@instytutpileckiego.pl or calling (+48) 22 182 24 75.
Please read the privacy policy. Using the website is a declaration of an acceptance of its terms.
ul. Foksal 17, 00-372 Warsaw
tel. (+48) 22 182 24 75
czytelnia@instytutpileckiego.pl
Open Mon. – Fri. 9:00 – 15:00