Stanisław Leszczyński (ur. 1930, Kolonia Bocianka) – podczas okupacji niemieckiej, od listopada 1942 roku, rodzina Leszczyńskich ukrywała w swoim gospodarstwie uciekinierów z getta w Siemiatyczach: rodzinę młynarza Beniamina Feldmana, rzeźnika rytualnego Beniamina Fuchsa z córką Cyporą oraz rodzinę garbarza Szlomo Grodzickiego. Stanisław Leszczyński chodził do szkoły w Moszczonej Pańskiej, w latach 50. założył rodzinę i prowadził gospodarstwo rolne. W 1986 roku przeprowadził się do Siedlec. 18 listopada 1997 roku Stanisław Leszczyński oraz jego rodzice i bracia zostali odznaczeni medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. W 2014 r. Stanisław Leszczyński otrzymał Honorowe Obywatelstwo Państwa Izrael.
[00:00:09] Autoprezentacja boh. urodzonego w 1930 R. W Kolonii Bocianka.
[00:00:38] Przedstawienie rodziców: Anny i Bolesława. Boh. miał pięcioro rodzeństwa, rodzice prowadzili przed wojną gospodarstwo rolne. Podczas I wojny światowej ojciec dostał się do niemieckiej niewoli, gdzie był weterynarzem. Po powrocie do domu leczył zwierzęta okolicznych rolników.
[00:02:19] Przed wojną żydowscy rzemieślnicy chodzili po wsiach i oferowali swoje usługi. Stosunki między Polakami a Żydami.
[00:04:30] W czasie okupacji do domu przychodzili radzieccy partyzanci. Boh. chodził do szkoły w Moszczonej Pańskiej. Brat Jan był chorążym w 37 [27] Pułku Ułanów w Nieświeżu, drugi z braci: Franciszek był księdzem.
[00:06:30] Sytuacja Żydów na początku okupacji. Ucieczki z getta – jedna z rodzin ukrywała się w sianie w oborze, druga rodzina w stodole. W gospodarstwie ukrywali się Żydzi z Siemiatycz: Michał Grodzicki z żoną i rodzina Kuperhandów, razem 13 osób. Po wojnie Grodziccy postanowili wyjechać do Stanów Zjednoczonych – propozycja przepisania majątku na boh. – zachowanie wójta.
[00:11:30] Podawanie jedzenia ukrywającym się w oborze Żydom. Pół kilometra od domu znajdował się bunkier, w którym byli Niemcy pilnujący torów kolejowych – świadomość zagrożenia. W pobliskim lasku był okop z kampanii wrześniowej, który wykorzystano jako kryjówkę. Pewnego dnia boh. zobaczył jadących na nartach Niemców, z którymi był pies – jego zachowanie koło kryjówki. O pomocy Żydom wiedzieli starsi bracia oraz miejscowy ksiądz. [+]
[00:18:12] Żydzi byli uciekinierami z siemiatyckiego getta. Ukrywali się w gospodarstwie, potem przenieśli się do schronów wykopanych w lesie – system komunikacji. Zacieranie śladów zimą. Do ojca, znającego niemiecki, przyjeżdżali Niemcy po lekarstwa. Żydzi nie płacili za swoje utrzymanie, ale po wojnie pomagali rodzinie. Wyżywienie trzynastu osób i rodziny Leszczyńskich. [+]
[00:25:30] Pojawienie się Żydów w domu – prośba o pomoc. Ukrywanie dwóch rodzin na terenie gospodarstwa. Innych Żydów, ukrywających się w okolicy, złapano i zamordowano. Boh. szedł z bratem do kościoła w Siemiatyczach i widział zastrzelenie Żydów na drodze przez Polaka, policjanta. U jednego z gospodarzy ukrywano żydowską dziewczynkę – sąsiad Świetliński doniósł Niemcom – wysłanie polskiego policjanta, który ją zastrzelił. [+]
[00:30:10] Brat Józef był szewcem, po wojnie jeden z jego kolegów wstąpił do UB i doniósł na niego. Brat naprawiał buty radzieckim partyzantom, aresztowano go za pomoc Żydom. Partyzanci dołączyli do armii i poszli na Berlin, wracając wstąpili do Leszczyńskich i dowiedzieli się, że Józef został aresztowany – spóźniona interwencja, śmierć brata [emocje boh.].
[00:33:40] Uratowani Żydzi zamieszkali po wojnie w Siedlcach i Siemiatyczach, Grodziccy wyjechali z Polski. Żydzi pomagali podczas wykopków. Wyjeżdżający z Polski Żydzi chcieli, by ich gospodarstwo w Siemiatyczach przejął boh., ale tak się nie stało.
[00:37:56] Działalność UB po wojnie – śmierć brata.
[00:39:58] Powody i moment aresztowania brata Józefa – znalezienie broni w lesie. Interwencja radzieckich żołnierzy, którym brat zrobił buty – egzekucja w Milejczycach. Razem z bratem aresztowano także gospodarza z Radziłówki – zachowanie ubeka podczas rozprawy.
[00:46:00] Okoliczności przyznania medalu „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata” – wręczenie w 1997 r. w Warszawie [córka dopowiada historię medalu – jego szukanie, przynoszenie na stół dyplomów i odznaczeń, komentarze prowadzącego, który przytacza historię rodziny Deców z Podkarpacia].
[00:54:47] Refleksje na temat pomocy Żydom. Ojciec, weterynarz, pomagał okolicznym rolnikom oraz Niemcom. Po wojnie boh. nie rozmawiał o ukrywaniu Żydów. [Córka zza kadru dopowiada historię majątku, którzy Grodziccy chcieli przepisać na boh. oraz sceny z pobytu Żydów w gospodarstwie. Rodzina boh. dowiedziała się o pomocy Żydom w 1980 r.].
[00:57:25] Żydzi wychodzili tylko w nocy. Opowieść o rodzinie Radziszewskich – Maniek Radziszewski wyszedł rano po mleko, w tym czasie Niemcy wrzucili granat do ziemianki, w której była jego matka i brat oraz radziecki partyzant.
[01:01:28] Boh. prowadził gospodarstwo rolne – zmiany w rolnictwie.
[01:03:19] Ukrywani Żydzi mieli dzieci, ale te nie przychodziły do domu. Matka gotowała jedzenie dla wszystkich. Współczesny stan gospodarstwa. [córka dopowiada zza kadru].
[01:07:05] Po wyjeździe Żydów z Polski był z nimi kontakt listowny. Posadzenie dziesięciu drzewek dla rodziny Leszczyńskich. [córka zza kadru].
more...
less
The library of the Pilecki Institute
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Monday to Friday, 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
The library of the Berlin branch of the Pilecki Institute
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
This page uses 'cookies'. More information
Ever since it was established, the Witold Pilecki Institute of Solidarity and Valor has been collecting and sharing documents that present the multiple historical facets of the last century. Many of them were previously split up, lost, or forgotten. Some were held in archives on other continents. To facilitate research, we have created an innovative digital archive that enables easy access to the source material. We are striving to gather as many archives as possible in one place. As a result, it takes little more than a few clicks to learn about the history of Poland and its citizens in the 20th century.
The Institute’s website contains a description of the collections available in the reading room as well as the necessary information to plan a visit. The documents themselves are only available in the Institute’s reading room, a public space where material is available free of charge to researchers and anyone interested in the topics collected there. The reading room also offers a friendly environment for quiet work.
The materials are obtained from institutions, public archives, both domestic and international social organizations, as well as from private individuals. The collections are constantly being expanded. A full-text search engine that searches both the content of the documents and their metadata allows the user to reach the desired source with ease. Another way to navigate the accumulated resources is to search according to the archival institutions from which they originate and which contain hierarchically arranged fonds and files.
Most of the archival materials are in open access on computers in the reading room. Some of our collections, e.g. from the Bundesarchiv, are subject to the restrictions on availability resulting from agreements between the Institute and the institutions which transfer them. An appropriate declaration must be signed upon arrival at the reading room in order to gain immediate access to these documents.
Before your visit, we recommend familiarizing yourself with the scope and structure of our archival, library and audio-visual resources, as well as with the regulations for visiting and using the collections.
All those wishing to access our collections are invited to the Pilecki Institute at ul. Stawki 2 in Warsaw. The reading room is open from 9–15, Monday to Friday. An appointment must be made in advance by emailing czytelnia@instytutpileckiego.pl or calling (+48) 22 182 24 75.
Please read the privacy policy. Using the website is a declaration of an acceptance of its terms.