Chomicz Maria
Maria Chomicz z d. Miedwiediuk (ur. 1946, Lubieszów) opowiada o zamordowaniu przez ukraińskich nacjonalistów w 1943 r. członków rodziny Melnarowiczów, którzy mieszkali koło Lubieszowa na Polesiu. Matka, Agnieszka (z d. Melnarowicz) wyszła za Ukraińca i w tym czasie mieszkała w Lubieszowie. Dzięki interwencji teściowej nie poszła na zebranie Polaków, podczas którego podpalono dom, w którym miało miejsce spotkanie. Bracia matki trafili do polskiego wojska i po wojnie zamieszkali w Polsce. Matka została z rodziną na Ukrainie.
mehr...
weniger
[00:00:16] Autoprezentacja boh. urodzonej w Lubieszowie w 1946 r.
[00:00:40] Matka była Polką, ojciec Ukraińcem. Rodzina matki, Melnarowicze, mieszkała niedaleko Lubieszowa. Stosunki polsko-ukraińskie przed wojną. Zabójstwa Polaków w 1943 r. – ostrzeżenie rodziny przez Ukraińca. Zamordowanie członków rodziny.
[00:02:25] Matka podczas napadu była w Lubieszowie, znała dobrze język ukraiński. Zabójstwo członków rodziny – najmłodszy brat ukrył się w kartoflach i potem poszedł do partyzantki. Starsi bracia też byli w partyzantce, potem trafili do polskiego wojska, z którym poszli na Berlin. Wątek dziecka, któremu kobieta dała chustkę.
[00:06:26] Po wojnie bracia zostali w Polsce – kontakty z rodziną, która została w Związku Radzieckim.
[00:07:20] Uratowana dziewczynka, Halina Psujek (z domu Melnarowicz), mieszka w Krasnymstawie.
[00:07:53] Członków rodziny zabili ukraińscy nacjonaliści, którzy przyjechali furmankami. Matka była w Lubieszowie, teściowa nie pozwoliła jej iść na zebranie Polaków, podczas którego podpalono dom, w którym trwało spotkanie. Wielu Polaków uciekło do Polski.
[00:10:48] Życie po wojnie: boh. i brat urodzony w 1944 r. chodzili do szkoły. Gdy dzieci dorosły, matka opowiadała historię rodziny, pokazywała fotografie. Ojciec był kamieniarzem, stosunek rodziców do władzy radzieckiej.
[00:13:53] Sytuacja matki po wojnie, wizyty z dziećmi na cmentarzu. Dom rodziny Melnarowiczów rozebrano, dobytek rozkradziono.
[00:16:16] Współczesne kontakty z rodziną w Polsce. Boh. chodzi do kościoła rzymskokatolickiego, ekumeniczne podejście do religii.
mehr...
weniger