Krajewski Leszek cz. 2
Leszek Krajewski (ur. 1930, Warszawa) – uczestnik powstania warszawskiego. Przy Zgrupowaniu Chrobry II AK służył podczas powstania w służbach pomocniczych. Gasił pożary, zabezpieczał piwnicę, wydobywał ludzi z gruzów. W trakcie powstania w wyniku bombardowania zginęła jego matka, którą pochował na ulicy pod płytami chodnikowymi. Ojciec podczas powstania trafił do obozu koncentracyjnego we Flossenburgu, gdzie zginął w styczniu 1945 roku. Leszek Krajewski przeszedł przez obóz w Pruszkowie, a następnie wraz z rodziną swojego kolegi trafił do obozu pracy przymusowej na Dolnym Śląsku. Po przebytej chorobie wyszedł z obozu i udał się do rodziny do Piastowa, gdzie zastało go wyzwolenie. Następnie osiedlił się w Białogardzie, gdzie zdał maturę. W latach 1950-1955 studiował budownictwo w Szczecinie. W 1955 roku z nakazu pracy otrzymał przydział jako kierownik Robót Wodno-Melioracyjnych w Sławnie, gdzie pracował do emerytury.
mehr...
weniger
[00:00:10] Sytuacja przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Wejście Armii Czerwonej do Piastowa w 1945 r. – oddział zakwaterował się w jednym pokoju – jeden z żołnierzy pisał rankiem list do rodziny. Na kilka dni przed wejściem Rosjan Niemcy niszczyli linię telefoniczną.
[00:04:22] Boh. podjął naukę w liceum w Piastowie, potem wyjechał z kolegą i jego rodzicami do Białogardu, gdzie kontynuował naukę.
[00:06:57] 18 stycznia 1945 r. boh. poszedł z kuzynem po torach kolejowych do Warszawy – zburzony dom przy ul. Twardej 48, szczury biegające w ruinach.
[00:10:20] Nauka w szkole w Piastowie. Kolega mieszkał z rodziną w Warszawie przy ul. Miedzianej. Zniszczenie domu przy ul. Twardej.
[00:13:12] W Białogardzie stacjonowały wojska radzieckie. Powstanie drużyn piłkarskich – mecze z Rosjanami, stroje drużyny „Kolejarza”. Boh. mieszkał w Białogardzie do 1950 r., po ukończeniu liceum studiował w Szkole Inżynierskiej w Szczecinie, gdzie mieszkał w akademiku, atmosfera po śmierci Stalina.
[00:20:56] Boh. nie był szykanowany za udział w powstaniu warszawskim, dojście Gomułki do władzy – stosunek do polityki.
[00:22:22] Boh. dostał nakaz pracy w Sławnie w Przedsiębiorstwie Robót Wodno-Melioracyjnych i pracował na budowie w Warszkowie.
[00:24:37] Wprowadzenie stanu wojennego, pozwolenia na pracę w terenie. W czasach PRL nie było uroczystości upamiętniających powstanie warszawskie. Wyjazdy na uroczystości 1 sierpnia do Warszawy.
[00:27:08] Boh. przyjechał do Sławna w 1955 r. – spotkanie z doktorem Graniszem, który walczył w Powstaniu Warszawskim, jego żona była łączniczką. [Boh. pokazuje swoją legitymację powstańca].
[00:30:00] 5 września 1944 r. mieszkańcy domu przy ul. Twardej 48 kopali dół na podwórku, by dostać się do wody gruntowej. Na odgłos lecących pocisków rakietowych boh. schronił się w piwnicy. Efekt ostrzału – zniszczenia budynku. Boh. zobaczył nogi dziewczynki zwisające z sufitu. Powody zasypywania okienek piwnicznych – odkopanie jednego okienka przez ludzi, którzy przyszli na ratunek. [+]
[00:39:16] Opinia na temat wybuchu Powstania Warszawskiego – niewłaściwa ocena sytuacji przez dowództwo Armii Krajowej. [Boh. czyta fragmenty książki].
mehr...
weniger