Rezner Jan
Jan Rezner (ur. 1958, Sopot) był uczestnikiem strajków studenckich i demonstracji niezależnych w latach 80. Opowiada o kształtowaniu się swojej postawy antykomunistycznej, o dojrzewaniu do buntu przeciwko władzy, a także o atmosferze Sierpnia '80 i pierwszych dni stanu wojennego.
[00:00:22] Rodzina bohatera, pochodzenie rodziców, dzieciństwo.
[00:02:17] Szkoła i młodość. Nauka historii w szkole. Wydarzenia grudniowe 1970 z perspektywy dziecka. Fascynacja muzyką rockową.
[00:10:57] Studia historyczne, udział w wyborach. Życie studenckie. Reakcje studentów na informację o śmierci Stanisława Pyjasa. Studencki Komitet Solidarności. Próba powołania SKS. Profesor Roman Wapiński zwołuje zebranie studentów do auli i zapowiada brak gwarancji studiowania osobom z SKS.
[00:23:01] Sierpień 1980 w Gdańsku z perspektywy studenta dotychczas zainteresowanego głównie muzyką rockową. Przed bramą nr 2 stoczni, kolportaż biuletynów. Podpisanie porozumień. Atmosfera euforii i solidarności w Gdańsku. Wkroczenie w dorosłość przez uczestnictwo w wydarzeniach sierpnia.
[00:41:50] „Karnawał Solidarności”. Kryzys gospodarczy: problemy w zaopatrzeniu. Powołanie i działalność NZS. Dyskusje o strajku. Strajk na uczelni. Opowiadający organizował życie kulturalne w strajku. Marzenia o zachodzie. Życie codzienne podczas strajku na Uniwersytecie Gdańskim.
[01:05:15] Koniec strajku studenckiego i początek stanu wojennego. Rzeczywistość przemocowa stanu wojennego, wojsko na ulicach. Powrót na uczelnię. Korporacja bibuły w tramwajach. Sytuacja w Gdańsku, doniesienia o pacyfikacji strajku w Stoczni Gdańskiej. Rozmowy podczas strajku na UG, czy grupować się w stoczni jako głównym miejscu oporu. Bohater nie pojechał do stoczni.
[01:23:40] Koniec strajku na UG. Aresztowania i zatrzymania kolegów. Strach przed aresztowaniem, kolportaż bibuły po akademikach. Imprezy w akademiku po opuszczeniu aresztów przez kolegów. Godzina milicyjna. Codzienność stanu wojennego. Kościół jako miejsce spotkania ludzi solidarności. Demonstracje uliczne.
[01:47:43] Pochody pierwszomajowe zamieniały się demonstracje. Odmowa chodzenia na pochody. Narastanie świadomości solidarnościowej w społeczeństwie. Koniec studiów. Praca w studenckiej spółdzielni pracy na terenie stoczni: głównie sprzątanie. Demonstracje uliczne. Świadomość końca realnego socjalizmu. Wyjazdy do pracy w Szwecji. Przypadkowe spotkanie bohatera z Ryszardem Kapuścińskim w Szwecji.
mehr...
weniger