Piasecki Zbigniew cz. 2
Zbigniew Piasecki ps. „Czekolada”, „Różycki” (ur. 1927, Warszawa) wychowywał się przed wojną w rodzinie wojskowej w Ostrogu nad Horyniem. Jego ojciec Wacław Piasecki służył jako podoficer 19. Pułku Ułanów, w 1940 roku został zamordowany w Katyniu. Zbigniew Piasecki od 1938 roku był związany z harcerstwem, podczas okupacji sowieckiej działał w podziemnych drużynach harcerskich. Zagrożony wraz z rodziną deportacją na Syberię, na przełomie 1939 i 1940 roku dostał się do Warszawy, gdzie mieszkał w bursie Rady Głównej Opiekuńczej. Od 1942 roku służył w Szarych Szeregach, a następnie Armii Krajowej. W powstaniu warszawskim walczył w szeregach batalionu AK „Miłosz” – kompanii dowodzonej przez legendarnego oficera wywiadu AK por. Kazimierza Leskiego ps. „Bradl”. Po kapitulacji opuścił miasto wraz z ludnością cywilną. Po ucieczce z obozu przejściowego w Pruszkowie przedostał się w Góry Świętokrzyskie, gdzie krótko służył w Zgrupowaniu „Ponurego”. Został schwytany przypadkowo przez Niemców i trafił na roboty przymusowe do III Rzeszy. Koniec wojny zastał go w Częstochowie. Obecnie w stopniu majora. Mieszka w Szczecinie.
more...
less
00:00:01 Konspiracyjne pseudonimy boh.: „Różycki” i „Czekolada”, i ich pochodzenie.
00:03:00 Po ucieczce z Kresów rodzina mieszkała w Tomaszowie Lubelskim, potem mama dowiedziała się o internatach dla dzieci żołnierzy i boh. znalazł się w Warszawie.
00:04:30 Przeszkolenie wojskowe podczas tajnych kompletów, wykład na temat broni – boh. był synem żołnierza, więc nie były to dla niego nowe zagadnienia. Przedwojenne harcerstwo, wychowanie w duchu patriotycznym.
00:06:05 Opinia na temat powstania w getcie, żydowski izolacjonizm, stosunek narodowców do Żydów.
00:08:33 Boh. nie był świadkiem ulicznych egzekucji, ale wiedział o nich. Boh. dowiedział się o zbrodni katyńskiej z gazet.
00:10:00 Po odkryciu mogił w Katyniu w prasie ukazywały się nazwiska polskich oficerów. Kolega ojca wysłał mamie wycinek z gazety, w którym był fragment wskazujący na odkrycie zwłok ojca. [+]
00:11:26 Ucieczka z Kresów z powodu zagrożenia deportacją w grudniu [1939], przejście przez zieloną granicę w okolicach Małkini. Rodzina zatrzymała się u krewnych w Tomaszowie Lubelskim, potem boh. przyjechał do Warszawy i zamieszkał w internacie. Młodzież miała całodzienne utrzymanie i uczyła się w szkołach zawodowych. W 1942 r. boh. wstąpił do Szarych Szeregów. [+]
00:15:10 Wybuch Powstania Warszawskiego – boh. nie dotarł 1 sierpnia do swojego oddziału.
00:16:20 Po zdobyciu koszar SA boh. znalazł niemiecki mundur i buty. Po rozbrojeniu grupy własowców dostał karabin i amunicję – przejście z jeńcami do sztabu płk. Radwana na ul. Kruczej. Boh. dostał przydział do oddziału Kazimierza Leskiego, który działał w okolicach Placu Trzech Krzyży i Alej Ujazdowskich. [+]
00:23:08 Boh. ubezpieczał powstańców budujących barykady. Barykada u wylotu Alej Ujazdowskich na Plac Trzech Krzyży – powstrzymanie ataku niemieckich czołgów. Podczas akcji zginął niemiecki żołnierz i boh. zabrał jego karabin oraz hełm. W barakach przy ul. Hożej siedzieli niemieccy jeńcy i boh. zamienił się na buty z niemieckim oficerem. [+]
00:30:02 Boh. został ranny podczas ataku moździeżowego w okolicach Sejmu – dowódca wyniósł do spod ostrzału. Opatrzenie rany przez sanitariuszkę. [+] 00:33:34 Jedzenie podczas powstania, jedna z okolicznych mieszkanek dokarmiała boh. [+]
00:35:02 Podczas powstania boh. nie miał styczności z żołnierzami Narodowych Sił Zbrojnych. W okolicy działał pluton Armii Ludowej, powstańców z AL odznaczono podczas spotkania z gen. Borem-Komorowskim i gen. Chruścielem w pasażu na ul. Wiejskiej – kolega, który przyczynił się do zdobycia gmachu YMCA otrzymał krzyż Virtuti Militari. Dowódca plutonu miał austriackie korzenie. Podczas spotkania z generałami wręczano powstańcom odznaczenia. Przebieg ataku na budynek YMCA. [+]
00:41:35 Boh. nie spotkał podczas powstania żołnierzy 1 Armii WP. Przed powstaniem boh. kolportował podziemne gazetki, m.in. „Biuletyn informacyjny” i „Szaniec”.
00:42:38 Stosunek ludności cywilnej do powstańców. Boh. był na barykadzie na ul. Wilczej i okoliczni mieszkańcy przynosili powstańcom jedzenie.
00:44:22 Atak na niemieckie kasyno – partyzanci zaopatrzyli się w alkohol i boh. po raz pierwszy go spróbował. Po zajęciu YMCA znaleziono w piwnicach świnie, ale gmach zajął inny oddział i zdobywcy niewiele na tym skorzystali.
00:46:55 Boh. był na stanowisku obserwacyjnym z kolegą Jurkiem, znanym jeszcze z Ostroga n/Horyniem. Kolega został zastrzelony przez snajpera – wyniesienie zwłok spod ostrzału. [+]
00:52:50 Ojciec boh. zginął w Katyniu. Brat matki został deportowany razem z rodziną, walczył w 2 Korpusie, po wojnie nie wrócił do Polski. Cioteczny brat zginął w Oświęcimiu, a dziadek podczas rzezi na Wołyniu.
00:54:23 Kolega z Ostroga, Jerzy Zawistowski, był harcmistrzem. Postrzelenie kolegi, który nie przeżył po postrzale w brzuch. W plutonie „Truka” zginęło niewielu powstańców. Wiadomość o upadku Powstania Warszawskiego – nadzieja na kontynuowanie walki.
00:58:29 Warunki w kieleckim więzieniu. Boh. został złapany przez Niemców podczas obławy 22 grudnia 1944. W domu organisty, którego córka należała do AK, znaleziono listę osób, które się ukrywały w okolicy.
01:00:54 Boh. został złapany przez własowców w Wólce Plebańskiej – ucieczka strażnikom, skok do przejeżdżającego pociągu.
01:06:39 Ewakuacja więzienia w Kielcach – przyjazd więźniów do Częstochowy. Ucieczka Niemców, oswobodzenie przez partyzantów. Boh. dopiero w latach 80. przyznał się do wojennej przyszłości. Starania Kazimierza Leskiego o odznaczenie dla boh. za udział w zdobyciu YMCA.
more...
less